127.Yıl

126.Yıl

Sayısal Takograf

Sayısal Kart Başvuruları Nasıl Yapılır?

Sürücü Kartı: Uluslararası veya yurtiçi taşımacılık, yolcu taşımacılığı veya eşya taşımacılığı yapan sürücülerden SRC1, SRC2, SRC3, SRC4 veya SRC5 belgesine sahip her sürücü sayısal takograf kartına başvuru yapabilecektir.

Şirket Kartı: Şirketin yerleşik olduğu ülkedeki yetkili otorite tarafından, takograf hafızasında saklanan bilgiyi indirmek ve yetkisiz ulaşımı engellemek için şirkete ait bilgileri kilitlemek amacıyla, taşımacılık şirketine verilen karttır. Bir şirket birden fazla şirket kartı alabilir.

Servis Kartı: Temel olarak sayısal takografların takılması, açılması, kalibre edilmesi, kontrolü ve bilgi yüklenmesi için, onay almış servislere ve/veya servislerin montajcılarına verilen akıllı kartlardır. Sadece sayısal takograf için Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan onay almış yetkili servisler servis kartı alabilir.

Sürücü ve şirket kartları 5 yıl, denetim kartları 2 yıl ve servis kartları ise 1 yıl geçerlidir.

Sayısal takograf kartı almak isteyen sürücü/şirket ve servisler  başvurularını http://staum.tobb.org.tr  internet adresinden yapmaları gerekmektedir. 

Kart Ücretleri:

1. Sürücü kartı  765.-TL.

2. Servis kartı   2,161.-TL.

3. Şirket kartı   2,161.-TL.

Ödeme sisteme otomatik düştüğünden dekont ibrazı gerekmemektedir.

• İşlemler tamamlandıktan sonra ‘ödeme no’ alınır. Ödeme; Vakıfbank Tüm Gişeleri ve Vakıfbank İnternet Bankacılığı (Kurum Ödemeleri-Ulaştırma Takograf Bedeli) üzerinden gerçekleştirilir.

• Kartınız Odamıza ya da başvuru esnasında seçmiş olduğunuz Odaya ulaştığında, cep telefonunuza bilgilendirme mesajı gelir ve teslim merkezi olarak seçim yaptığınız Odadan kartınızı alabilirsiniz.

• Ödeme sisteme otomatik düştüğünden dekont ibrazı gerekmemektedir.

Sayısal Takograf Başvuru kullanım kılavuzu için tıklayınız.