126.Yıl

122.Yıl

Kocaeli Ticaret Odası Meclisi, Mayıs ayı olağan toplantısını gerçekleştirdi

Kocaeli Ticaret Odası Meclisi, Mayıs ayı olağan toplantısını gerçekleştirdi
Kocaeli Ticaret Odası Meclisi, Mayıs ayı olağan toplantısını gerçekleştirdi
Kocaeli Ticaret Odası Meclisi, Mayıs ayı olağan toplantısını gerçekleştirdi
Kocaeli Ticaret Odası Meclisi, Mayıs ayı olağan toplantısını gerçekleştirdi
25 Mayıs 2023

Kocaeli Ticaret Odası Meclisi’nin aylık olağan toplantısı 24 Mayıs 2023 Çarşamba günü Burhan Kasım Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. KOTO Meclis Başkanı Hüseyin Gezer’in yönettiği oturumda, “26.04.2023 tarihli toplantı zaptının görüşülmesi ve onaya sunulması, aylık faaliyet raporunun görüşülmesi, Nisan ayı mizanının görüşülmesi ve onaya sunulması, dilek ve temenniler” maddeleri ele alındı. 

Aylık faaliyet raporunu sunmak üzere kürsüye çıkan KOTO Başkanı Necmi Bulut, gündeme dair gelişmeleri de değerlendirerek şu ifadelere yer verdi;

“Mayıs ayı Meclis Toplantımıza hoş geldiniz. 

Değerli arkadaşlar maalesef Odamız Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Mikail KAYACI’nın annesi kısa bir süre önce vefat etti. Allahtan rahmet diliyorum, kederli ailesine başsağlığı diliyorum.

Bahar Kalkanı Harekat bölgesinde şehit olan kahraman askerimiz;  Piyade Uzman Çavuş Mehmet Sevim’e

Pençe-Kilit Harekatı bölgesinde şehit olan kahraman askerimiz; Piyade Sözleşmeli Er Muhammet Küçük’e

Şırnak'ta hain terör örgütü mensupları ile çıkan çatışmada şehit olan; İzmit’te yaşayan Uzman Çavuş Serkan Ölmez, Özcan İlhan, Bayram Doğan ve Güvenlik Korucusu Cevher Özgün'e 

Ve tüm şehit düşen askerimize Cenab-ı Allah'tan rahmet; kederli ailelerine ve sevenlerine sabırlar diliyorum. Yaralanan askerlerimize de acil şifalar diliyorum.

Değerli Meclis Üyelerimiz

TFF 1. Lige yükselen Kocaelispor’umuzu yürekten kutluyorum. Başarılarının devamını diliyorum.

Aynı zamanda Mayıs ayı içerisinde;

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü saygı ve özlemle anıyor, geleceğimizin teminatı kıymetli gençlerimizin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını 

Ve 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı bir kez daha kutluyorum.

Sayın Meclis Üyelerimiz,

Bilindiği üzere gündemimizde Üyelerimizin Kamuya olan borç yükünün giderilmesinde çok önemli bir fırsat olan ‘’7440 Sayılı Yapılandırma Kanunu’’ bulunmaktadır.

Odamızın ilgili Kurumlar nezdinde yapılandırma kanununun süresinin uzatılması için vermiş olduğu yoğun çabalar sonuçlanmak üzeredir. İnşallah yakın bir zaman sonra sürenin 1 ay daha uzatıldığı müjdesini tüm üyelerimiz ile paylaşacağız. 

Bu vesile ile çok geniş kapsamlı olan yapılandırma kanununun sunduğu fırsattan tüm Üyelerimizin istifade etmesinin faydalı olacağını düşündüğümü belirtiyor ve değerlendirilmesi hususunda tavsiyemi yineliyorum.

Mayıs ayı ekonomi ile ilgili yaşanan gelişmelere kısaca değinmek istiyorum.

Enflasyonun baz etkisiyle %40’a yakınsadığı, işsizlik oranının %10 civarındaki pozisyonunu koruduğu; kamu harcamalarında devam eden artış eğilimiyle bütçe açığının ve cari açıkta artışın devam ettiği bir ayı geride bırakıyoruz. Ülke risk priminde seçim öncesinde düşüş, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalması üzerine artış görülmesi, yabancı finans çevrelerinin Türkiye’ye yönelik tutumunu yansıtmaktadır. Türk lirasının değerinde hafif aşağı yönlü yatay seyir yaşanmaktadır. İkinci tur sonunda yeni ekonomi yönetiminin ve temel sorunlara ilişkin yaklaşımının netleşmesi, döviz kuru ve enflasyonun seyri bakımından önem arz etmektedir. Türk toplumu Seçime yüksek katılım oranıyla, bir kez daha tüm dünyaya demokrasi dersi vermiştir.

Sanayi üretimi, kapasite kullanımı ve güven endeksleri, depremin etkilerinden çıkmaya başlasa da, bağlantıları ve genel etkileri nedeniyle yakından izlenen konut satışlarındaki gerileme devam etmektedir. Bu sektöre yönelik olarak açıklanan farklı projelerin devreye girmesiyle konut fiyatları ve kiralarda değişimin enflasyon patikasına zarar vermeyecek düzeye çekilmesi umulmaktadır. Konut ve otomobilin yaygın yatırım tercihi olmaktan çıkması, ekonominin genel performansını daha sağlıklı bir çerçeveye taşıyacaktır.

Dış Ticaret Verilerine baktığımızda;

 • Doğu Marmara Gümrük Ve Ticaret Bölge Müdürlüğü verilerine göre İlimizin Nisan ayı ihracat rakamı 2 milyar 904 milyon dolar olarak ithalatımız ise 7 milyar 26 milyon dolar seviyesinde gerçekleşmiştir. 

İlk üç aylık döneme baktığımızda ihracat 12 milyar 386 milyon dolar, ithalat 25 milyar 706 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Sayın Meclis Üyelerimiz, Mayıs ayında Odamız Faaliyetlerine baktığımızda;

7440 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile ilgili bilgileri üyelerimizle paylaşmıştık. 

Konunun daha iyi anlaşılması ve bu avantajdan üyelerimizin yararlanabilmesi için Kocaeli Vergi Dairesi Başkanı Dr. Osman Eşgin ve Kocaeli SGK İl Müdürü İsmail Ünlü ve kurum uzmanlarının katılımlarıyla Odamızda bilgilendirme toplantısı düzenledik. Yapılandırma ile ilgili soruları birinci ağızdan cevaplandırıldı. 

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Mahmut Sami Şahin’e Odamıza ziyaret gerçekleştirdi. Enstitümüz Odamızın sorun ve taleplerine oldukça duyarlı. Geçtiğimiz dönemlerde de hazırladığımız raporları kuruma iletmiş, faydalı dönüşler almıştık. Halen çözüm bekleyen sorunları da kapsamlı dosya halinde TSE başkanımıza sunduk.

Çeşitli Kurum ve kuruluşlara Mayıs ayında Odamıza gerçekleştirdikleri nazik ziyaretlerinden ötürü ve tüm Komitelerimize değerli çalışmalarından dolayı teşekkür ederim.” 

KOTO’NUN YEDEP PROJESİ ONAYLANDI 

Dilek temenniler bölümünde söz alan 18. Meslek Komitesi Meclis Üyesi Fatih Özcan, KOTO’nun “Afet Farkındalığı ile Geleceğe Umutla Bakıyoruz” isimli projesinin Yerel Destek Programı (YEDEP) kapsamında destek almaya hak kazandığını müjdeleyerek, “Özel KOTO AOSB Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Mezunlar Derneği ve Kocaeli Sigorta Acenteciler Derneği ortaklığında gerçekleştireceğimiz proje; afetlerde oluşabilecek zararı en aza indirgemek amacıyla önleyici tedbirlerin alınmasını, afet bilinci ve afet sonrasında müdahale kabiliyetinin geliştirilmesini amaçlamaktadır. 

SANAL GERÇEKLİK GÖZLÜKLERİYLE EĞİTİMLER VERİLECEK 

İlk adımda işletmelerin mevcut durumlarının tespit edilmesi ve afet farkındalığının ölçülmesi için analiz anketi gerçekleştirilecektir. Ankete katılan işletme sahibi veya çalışanları, proje ortağı olan derneklerin yönetici veya üyelerinin yer alacağı en az 15 kişilik ‘Afet Ekibi’ oluşturulacaktır. Bu ekibe, AFAD, KBB İtfaiye Dairesi ve diğer akredite sivil savunma ekipleri tarafından 18 saatlik eğitim ve danışmanlık hizmeti verilecektir. Projenin toplumun her kesimine yayılması ve yaygınlaşması için Afet Farkındalığı Sempozyumu düzenlenecektir. Son olarak da, bu alanda bir ilki gerçekleştirerek Artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik ile doğal afet simülasyonu uygulaması yapılacaktır. Sürdürülebilir için ayrıca proje sonrası proje ortakları ve afet ekibi tarafından orta öğretim kurumlarında teorik eğitimlerin yanı sıra uygulamalı eğitimler de verilmeye devam edecektir” ifadelerine yer verdi.