126.Yıl

122.Yıl

İhracat Destek Ofisi

13 Kasım 2018 tarihinde TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın katılımlarıyla imzalanan İhracat Destek Ofisi İşbirliği Protokolü’yle birlikte Odamızın da aralarında bulunduğu Türkiye’de 16 İl’de, 25 Oda’da kurulan ‘İhracat Destek Ofisi’ hizmete başladı.

“İhracat Destek Ofisleri”nin hedefi KOBİ’lerden başlayarak bütün iş dünyasının, ihracat potansiyeli yüksek firmaları daha yukarılara taşımak ve ihracatçı olmayan ya da çok az ihracatı olan firmalara da yol gösterici olarak onlarında ilerlemelerine yardımcı olmaktır.

İlk etapta 16 ilde faaliyete geçen “İhracat Destek Ofisleri”nin sayısı bugün itibariyle 56 İl’de 67 Oda’ya ulaşmış olup, ilerleyen günlerde diğer illerde de kurulması planlanmaktadır. 

Odamız da 2018 yılında ilimizin ihracatçı potansiyelinin arttırılması için ihracat atağı projesi başlatmış, bu anlamda “İhracat Destek Ofisi” projesi de Odamızın hedefleriyle tam uyum sağlamıştır.

Kasım 2018 tarihinde Odamızda hizmete açılan İhracat Destek Ofisimiz, tüm üyelerimize her konuda hizmet vermeye hazır ve tam donanımlıdır. Odamız üyesi firmaların sayısının artırılabilmesi ve mevcut ihracatçıların bilgilendirilmesini teminen sürekli ve düzenli iletişime dayalı bir bilgilendirme hizmeti sağlamaktadır. Başta devlet yardımları olmak üzere ihracata ilişkin uygulamalar ve pazar araştırma bilgi kaynakları hakkında düzenli veri akışı sağlamayı hedefleyen İhracat Destek Ofisi üyelerimizin hizmetine sunulmuştur.  

T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından verilen 14 farklı desteğin daha kolay ve anlaşılır biçimde hazırlandığı web sitesidir.

https://kolaydestek.gov.tr

T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından ihracat sürecinde ihtiyaç duyulan bütün bilgilere kolayca ulaşılabilmesi amacıyla oluşturulan web sitesidir.

https://www.kolayihracat.gov.tr

Yurtdışındaki temsilciliklerimizde görev yapmakta olan Ticaret Müşavir ve Ataşelerimizden, görev yaptıkları ülkelerle ilgili bilgi talep edebilir, sorularınızı yöneltebilir ve Müşavirlerimiz tarafından verilen cevapları ve sağlanan bilgileri uygulama üzerinden takip edebilirsiniz.

https://musaviredanisin.ticaret.gov.tr

T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından ticari ve bireysel eşyanızın   gümrük işlemlerinde size yol gösterecek temel ve kavramsal bilgileri, kolay ve anlaşılır bir şekilde sunmak üzere hazırlanan
web sitesidir.

https://gumrukrehberi.gov.tr

Ticaret Bakanlığı tarafından eşyanın Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (GTİP) numarası ile ithalatta ve ihracatta alınacak vergileri ülkelere göre hesaplamak üzere hazırlanan uygulamadır.

https://uygulama.gtb.gov.tr/Tara

Detaylı bilgi ve sorularınız için;
KOTO İhracat Destek Ofisi

Tel: 0262 322 30 10 (dahili 238)
E-Mail: ihracatdestek@koto.org.tr 

İhracat Destek Ofisi bilgilendirme ağına katılmak ve iş fırsatlarını öğrenmek için tıklayınız