KOTO’dan ihracat yapacak işletmeler için ‘Hedef Pazar Belirleme’ Toplantısı

Kocaeli Ticaret Odası’nın ihracat atağı kapsamında düzenleyeceği, ‘Hedef Pazar Stratejisi Belirleme ve Ticari İstihbarat Bilgilendirme Toplantısı’nı 19 Eylül Çarşamba Günü 13.30 – 17.00 saatleri arasında KOTO Burhan Kasım Meclis Salonu’nda gerçekleşecek.

HEDEF PAZAR NASIL BELİRLENMELİ?

KOÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi – KOTO Ekonomi Danışmanı Prof. Dr. Yusuf Bayraktutan’ın moderatörlüğünde düzenlenecek ‘Hedef Pazar Stratejisi Belirleme ve Ticari İstihbarat Bilgilendirme Toplantısı’nda katılımcılar; hedef pazar seçimi, hedef müşteri tipleri, müşteri bulma teknikleri, internet kanalı ile pazar ve müşteri araştırma teknikleri, internet kanalı ile pazar ve müşteri araştırma teknikleri, Yurtdışı Ülke Masaları Nasıl Çalışır, Pazarlama Stratejileri Nasıl Uygulanır konularında detaylı bilgi sahibi olma fırsatı yakalayacak. Detaylı bilgi için KOTO Araştırma ve Dış Ticaret Servisi: 0262 322 30 10/Dahili: 249-238

PROGRAM İÇERİĞİ

Tarih ve Saat: 19 Eylül Çarşamba 13:30 – 17:00

Yer: KOTO Burhan Kasım Meclis Salonu

13:30 – 13:40 Kayıt

13:40 – 13:50 Açılış Konuşması

13:50 – 17:00 Sunumlar ve Soru-Cevap

  • Gökhan ADANALI – T.C. Ticaret Bakanlığı Uzmanı

Yurtdışı Ülke Masaları Nasıl Çalışır?

Pazarlama Stratejileri Nasıl Uygulanır?

  • Özgül KARAGÖZ – Dış Ticaret İstihbarat Uzmanı

Ticari İstihbaratın Uluslararası Pazarlamadaki Rolü

Hedef Pazar Seçimi

Hedef Müşteri Tipleri

Müşteri Bulma Teknikleri

İnternet Kanalı ile Pazar ve Müşteri Araştırma Teknikleri

  • Cengiz ÖZCAN – Dış Ticaret Uzmanı – Eğitmen

Dış Ticarette Operasyonel Sorunlar

Gümrük, Damping ve Diğer Korumacılık Tedbirleri

Zorunlu Standartlar

Taşıma Tedbirleri

Saha Araştırma Yöntemleri

Başkan Bulut yeniden SAİK’e seçildi

KOTO Başkanı Necmi Bulut, yeniden TOBB Sigorta Acenteleri İcra Kurulu (SAİK) Üyeliği’ne seçildi

Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin çalışma organlarında önemli ve etkin görevler almaya devam ediyor. Son olarak geçtiğimiz ay Kocaelili acentelerin başarılı çalışmalarıyla, TOBB Sigorta Acenteleri Sektör Meclisi’ne seçilen Başkan Bulut, geçtiğimiz gün de Meclis’in üst çalışma birimi olan Sigorta Acenteleri İcra Kurulu Üyeliği’ne seçildi. Geçtiğimiz dönem de bu görevde bulunan Başkan Bulut, sigortacılık sektörünün geleceği, sorunlarının çözümü için 4 yıl süreyle daha görev yapmaya devam edecek.

KOTO Destek Ofisi hızlı başladı

Kocaeli Ticaret Odası’nın, üyelerinin işyerine giderek hibe, teşvik ve krediler başta olmak üzere profesyonel danışmanlık hizmeti sunduğu ‘KOTO Destek Ofisi’ çalışmalarına hızlı başladı

Kocaeli Ticaret Odası, üyelerini kullanabilecekleri teşvik, hibe ve desteklerle ilgili bilgilendirmek, iş fikirlerini gerçekleştirmelerine profesyonel katkıda bulunmak amacıyla hayata geçirdiği KOTO Destek Ofisi, Nisan ayında çalışmalara başladı. Geçen süre zarfında başta destek talep eden üyeler olmak üzere, onlarca üye işyerine giden KOTO Destek Ofisi, sektörlere özel hibe ve krediler, başvuru yöntemleri, teşvikler hakkında detaylı bilgiler verdi.

EN UYGUN DESTEĞE EN KOLAY ULAŞIM

KOTO Destek Ofisi ile ilgili bilgi veren KOTO Başkanı Necmi Bulut, ofisin her işyeri için özel olarak hazırlandığını ifade ederek, “Ülkemizde çeşitli konularda teşvik, kredi, hibe, yatırım sermayesi ve doğrudan destek uygulamaları mevcut. Kocaeli Ticaret Odası olarak, destek ve teşvik sağlayan kurumların ve uygulamaların çokluğu nedeniyle ortaya çıkan bilgi kirliliğini gidermek adına, yatırım yapmak isteyen firmaları kendilerine en uygun olan desteğe yönlendirmek ve bu alandaki mevzuat ve uygulamalar hakkında bilgilendirmek amacıyla “KOTO Destek Ofisi” hizmet birimimizi Nisan ayında faaliyete aldık.

HER ÜYEYE ÖZEL DESTEK

Üyelerimiz Odamız web sayfasından Destek Ofisi Danışma Formunu Doldurarak, Araştırma ve Dış Ticaret Birimi’ne gelerek veya bizleri işyerlerine davet ederek Ofisimizin danışmanlık hizmetinden faydalanabiliyor. Uzmanlarımız, her bir firma için özel çalışma yaparak en uygun desteğe yönlendiriyor, tüm süreçlerini yakından takip ediyor. Bu hizmetimizle üyelerimizin büyüme motivasyonlarına katkıda sağlamayı hedefliyoruz. Üyelerimizin bu hizmetimizden üst düzeyde faydalanacağını ümit ediyoruz” dedi. KOTO Destek Ofisi’ne ulaşmak için: Araştırma ve Dış Ticaret Servisi Rümeysa Özer- 0262 322 30 10/249

KOTO’dan CHP heyetine kapsamlı ‘ekonomi’ raporu

Kocaeli Ticaret Odası’nın mevcut koşullarda tüccar, esnaf ve sanayicinin ekonomik anlamda nefes alabilmesi ve katma değer sağlayabilmesi için gerekli olan şartlarla ilgili hazırlanan kapsamlı raporu, CHP heyetine sunuldu

Kocaeli programı kapsamında ilimize gelen CHP Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, beraberindeki heyetle birlikte Kocaeli Ticaret Odası’nı ziyaret etti. KOTO’da Yönetim Kurulu Başkan Vekili Volkan Yılmaz, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin Gezer, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Mikail Kayacı, Meclis Başkan Yardımcısı Alp Kayalar, Yönetim Kurulu Üyeleri; Mehmet Akif Şen, Murat Barış, KOTO Ekonomi Danışmanı Prof. Dr. Yusuf Bayraktutan’ın meclis üyeleriyle birlikte ev sahipliği yaptığı ziyarette; CHP PM Üyesi Ayşe Eser Danışoğlu, CHP Kocaeli Milletvekilleri Fatma Kaplan Hürriyet, Tahsin Tarhan, İl Başkanı Cengiz Sarıbay, İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar ve partililer de yer aldı.

GEZER’DEN KAPSAMLI KOCAELİ SUNUMU

KOTO Başkanlık Makamında kabul ile başlayan program, Kocaeli iş dünyasının sorun ve çözüm önerilerinin yine iş insanları tarafından aktarıldığı açık oturumla devam etti. Ziyarette yaptığı konuşmasında, parti heyetine Kocaeli ile ilgili kapsamlı bilgiler veren KOTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin Gezer, “Bildiğiniz üzere Kocaeli, Türkiye’nin en önemli ticari aktivitelerinin gerçekleştirildiği illerin başında gelmektedir. Genel olarak baktığımızda imalat sanayisinin %13’ü ilimizde gerçekleştirilmektedir. Tüccar ve sanayicimiz önderliğinde Kocaeli,  geçtiğimiz yıl yaklaşık 70 milyar TL vergi ödemiştir. Aynı zamanda ilimiz tahakkuk edilen vergilerde yüzde 92,65 tahsilat oranı ile ilk sıralarda yer almaktadır. Şuanda biri kuruluş aşamasında, ikisi ıslah olmak üzere toplam 14 organize sanayi bölgesi ve bu OSB’lerde yaklaşık olarak 102 bini aşan istihdam söz konusudur. İzmit Körfezi 35 limana ev sahipliği yapmaktadır. 2017 yılında 82 işletmemizin Türkiye’nin en büyük 500 firması içerisinde yer aldığını görüyoruz” dedi.

KOTO’NUN RAPORUNU SUNDU

Kocaeli’nin Türkiye ekonomisinin itici gücü konumunda olduğunu ve ekonomiyi ulusal ve küresel siyasetten ayrı düşünmenin de mümkün olmadığını vurgulayarak sözlerine devam eden Gezer; mevcut koşullarda tüccar, esnaf ve sanayicinin ekonomik anlamda nefes alabilmesi ve katma değer sağlayabilmesi için gerekli olan şartlarla ilgili KOTO tarafından hazırlanan kapsamlı raporu sundu. Sunumuna, ABD’nin yaptırımları, döviz kurunda yaşanan dalgalanma ve 5,2 olarak açıklanan 2. çeyrek büyüme rakamlarını değerlendirerek başlayan Gezer, “Büyümenin kompozisyonuna baktığımızda 2018 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre; tarım sektörü toplam katma değeri yüzde 1,5 azalırken, sanayi sektörü yüzde 4,3 ve inşaat sektörü yüzde 0,8 artmıştır. Ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin toplamından oluşan hizmetler sektörünün katma değeri ise %8 artmıştır. Tarım sektöründe negatif bir durum söz konusu. Aslında ülke olarak evvelden güçlü olduğumuz tarım ve hayvancılık sektörüne daha fazla önem vermemiz gerekmektedir.

‘HİBE VE KREDİLERİN KONTROLÜ ODALARA BIRAKILMALI’

Taşıyıcı ana sektörlerden olan inşaat sektöründe kentsel dönüşüm ve proje bazlı destekler canlandırılmalıdır. İmalat sanayi hedef odaklı desteklenmelidir. Özel kredi ve hibelerin ekonomiye ve iş dünyasına maksimum katkı sağlayacak şekilde dizayn edilmesi ve kontrolünün Odalara bırakılması gereklidir. Kamu borçlarının esnaf, tüccar ve sanayicimize acilen ödenmesi gerekmektedir. Benzer sektörlerde üretim yapan firmaların biraraya getirilerek site benzeri yapıların oluşturulması ve markalaşmanın ön plana çıkarılması gerekmektedir. İhracata yönelik firmalarımızın daha da yönlendirilmesi, desteklenmesi, vergi iadelerinin hızlı biçimde yapılması ve Eximbank kredilerinin daha kolay kullandırılması gerekmektedir.

‘AR-GE’YE DAYALI YAPIYA KAVUŞTURULMALI’

Devletimiz tarafında iş dünyasına sağlanan teşvikleri olumlu buluyoruz. Fakat odaklarının iyi belirlenmesi, doğru alanlara kanlize edilmesi gerekmektedir. Sınırlı olan kaynaklarımızın tasarruflu şekilde kullanılmak suretiyle teşvik politikasının elden geçirilmesi, özellikle Avrupa Birliği hibe ve fonlarından kaynak temin etmek için çalışmalar yapılmalıdır. Son olarak Kocaeli iş dünyası temsilcileri olarak ülkemizin uluslararası pazarlarda rekabetçiliğini artırması,  ticaret ve sanayi altyapısını modernize ederek iş dünyasının taleplerine en iyi şekilde cevap verebilmesi ve Ar-Ge’ye dayalı bir yapıya kavuşması gerektiğini düşünüyoruz” ifadelerine yer verdi. Kocaeli Ticaret Odası Başkan Vekili Volkan Yılmaz’ın moderatörlüğünde gerçekleşen ikinci oturumda, Kocaeli Ticaret Odası üyesi iş insanları da sektörleri bazında yaşadıkları sorunlarla ilgili bilgi vererek çözüm önerilerini sıraladı.

ERDOĞDU: KOTO KENT İÇİN NE KADAR

ÖNEMLİ OLDUĞUNU BİR KEZ DAHA GÖSTERDİ

Kocaeli Ticaret Odası’nı kapsamlı rapor için kutlayan ve teşekkür eden CHP Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, “Kocaeli Ticaret Odamıza ülke olarak içinde bulunduğumuz ekonomik duruma ışık tutarak sunduğu rapor için teşekkür ediyorum. Söz konusu raporu, gerek ekonomik anlamda üstlendiğim görevlerde, gerekse parti çalışmalarımızda kılavuz niteliğinde kullanacağız. Bu önemli durum özeti ve çözüm önerisi raporu imkanlarımız el verdiğince Meclis’te de paylaşacağım. Kocaeli Ticaret Odası vizyonu ve çalışmalarıyla, kent ve ülke ekonomisi için ne kadar önemli bir konumda olduğunu bir kez daha gösterdi” dedi. CHP Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu sunumunu, ‘CHP’nin ekonomik ve siyasal krize yönelik hazırladığı 13 maddelik çözüm önerilerini açıklayarak tamamladı.

Yetki belgesi zorunluluğu 1 Ocak 2019’da başlıyor: KOTO’da 2. El araç satış yetki belgesi sınavı yapıldı

İkinci el araç alım- satımı yapacak olanlar için 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren zorunlu olan yetki belgesiyle ilgili sınav KOTO’da yapıldı

Yeni düzenlemeye göre, ikinci el araç alım satımı yapacak olanların, yetki belgesi sahibi olmaları gerekiyor. İlk etapta otomobil alım satımı ile ilgili hem teorik hem de pratik bilgileri ölçüldüğü Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavı düzenleniyor, bu sınavı başarıyla geçerek yeterlilik belgesini alanlar Gümrük Ticaret Bakanlığı’nın İl Müdürlükleri’ne başvurularını gerçekleştirerek yetki belgesi sahibi oluyor.

HEM TEORİK, HEM PRATİK SINAV

Kocaeli Ticaret Odası, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde sınav ve belgelendirme yapmak üzere kurulan Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş, (MEYBEM A.Ş.) işbirliği yaparak, düzenlenen sınavlar neticesinde “Mesleki Yeterlilik Belgesi” veriyor. Bu amaçla ilk sınav hafta sonu gerçekleştirildi. Kocaeli Ticaret Odası’nda teorik olarak başlayan sınavlar, Kocaeli Oto Ticaret Merkezi’nde yapılan pratik sınavla devam etti.

ARAÇ NASIL SATILIR?

Sınava katılan 24 adaya; Araç nasıl satılır, nasıl pazarlanır, nasıl fiyatlandırılır, fiyatlandırma sonrası araçta nelere bakılır, hangi işlemler yapılır, ödeme şekilleri, banka ve noter işlemleri, sigorta, Tramer gibi araç satış süreçlerinde karşılaşılan durumlarla ilgili sorular soruldu. Sınavı başarıyla tamamlayan adaylar kısa sürede yeterlilik belgesini alarak, yetki belgesi için başvurabilecek.

Davetlisiniz: KOTO’nun ihracat atağında ikinci faz başlıyor…

Kocaeli iş dünyasının, KOTO öncülüğünde başlattığı ihracat atağı tüm hızıyla devam ediyor. Geçtiğimiz Temmuz ayında düzenlenen ‘Dış Ticaretin Finansmanı ve Destekler Bilgilendirme Toplantısı’yla, üyelerini özellikle dış pazarlarda finansmana erişim imkanları hakkında detaylı bilgilendiren Kocaeli Ticaret Odası, bu kez pazar araştırması ve ticari istihbarat hakkında kapsamlı bilgiler sunacak.

19 Eylül Çarşamba Günü 13.30 – 17.00 saatleri arasında Kocaeli Ticaret Odası Burhan Kasım Meclis Salonu’nda düzenlenecek ‘Hedef Pazar Stratejisi Belirleme ve Ticari İstihbarat Bilgilendirme Toplantısı’na katılımlarınızı rica ederiz.

Program içeriği ve detaylı bilgi için Araştırma ve Dış Ticaret Servisi’ne ulaşabilirsiniz. (rumeysa.ozer@koto.org.tr; 322 30 10 d:249-238)

KATILMCI FORMU LİNKİ

https://goo.gl/forms/3CIMnmBqP3rU1pEv2

Program Adı: Hedef Pazar Stratejisi Belirleme ve Ticari İstihbarat Bilgilendirme Toplantısı

Tarih ve Saat: 19 Eylül Çarşamba 13:30 – 17:00

Yer: KOTO Burhan Kasım Meclis Salonu

13:30 – 13:40 Kayıt

13:40 – 13:50 Açılış Konuşması

13:50 – 17:00 Sunumlar ve Soru-Cevap

  • Gökhan ADANALI – T.C. Ticaret Bakanlığı Uzmanı

Yurtdışı Ülke Masaları Nasıl Çalışır?

Pazarlama Stratejileri Nasıl Uygulanır?

  • Özgül KARAGÖZ – Dış Ticaret İstihbarat Uzmanı

Ticari İstihbaratın Uluslararası Pazarlamadaki Rolü

Hedef Pazar Seçimi

Hedef Müşteri Tipleri

Müşteri Bulma Teknikleri

İnternet Kanalı ile Pazar ve Müşteri Araştırma Teknikleri

  • Cengiz ÖZCAN – Dış Ticaret Uzmanı – Eğitmen

Dış Ticarette Operasyonel Sorunlar

Gümrük, Damping ve Diğer korumacılık Tedbirleri

Zorunlu Standartlar

Taşıma Tedbirleri

Saha Araştırma Yöntemleri

KOTO heyeti Antalya’dan verimli döndü 

Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut ve beraberindeki 3. Meslek Komitesi heyeti, Antalya’ya adeta çıkarma yaptı. Heyet, Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve Antalya TSO Başkanı Davut Çetin ile bir araya gelirken, fuar ziyaretleri de gerçekleştirdi

İnşaatı Tamamlayıcı Faaliyetler ve Yapı Kooperatifleri Grubu’nun yer aldığı Kocaeli Ticaret Odası 3. Meslek Komitesi’nin CM EXPO 2’nci İş Makinaları Ekipmanları Fuarı için Antalya’ya giden Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Bulut, 3. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyeleri Faruk Bostan, Cemil Altınkaya, Komite Üyesi Mustafa Duysak ve işadamları Cemil Akyıldız, Cahit Bacaksız ile Ali Canayakın, ilde birçok görüşme gerçekleştirdi.

BAŞKAN BULUT: PROJELERİ HALA KIYMETİNİ KORUYOR

İlk olarak Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nu ziyaret eden Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut ve 3. Meslek Komitesi heyeti, geçmişte Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği görevini ifade eden Karaloğlu’na Kocaeli iş dünyasının selamlarını iletti. KOTO heyetini ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Vali Karaloğlu, “Kocaeli Ticaret Odamız, üyelerine sağladığı kazanımlar ve projeleriyle takdir ettiğimiz kurumların başında geliyor. Başkanımız Necmi Bulut’a ve beraberindeki ekibine çalışmalarında başarılar diliyorum. Kentimiz ekonomik hayatına üst düzey katkılar sağlayacaklarına dair inancım tam” dedi. Başkan Bulut da ziyarette yaptığı konuşmasında, Vali Karaloğlu’nun ilimize kazandırdığı değerlerin hala kıymetini koruduğunu ifade ederek, Ida çalışmaları hakkında bilgi sundu.

FUARDA KOCAELİLİ FİRMALAR İÇİN DIŞ PAZAR ARAYIŞI

KOTO heyeti akabinde, 6-9 Eylül 2018 tarihleri arasında Antalya’da düzenlenecek olan CM EXPO 2’nci İş Makinaları Ekipmanları Fuarı’nı ziyaret etti. Ortadoğu ve Afrika’dan 1000’in üzerinde yabancı iş insanının katıldığı fuarda, ilimizde faaliyet gösteren iş makinesi üreticileri için ihracat arayışları gerçekleştiren KOTO heyeti, yeni pazar olanaklarıyla yakından ilgilendi. KOTO heyeti, fuarın organizatör şirketi ANFAŞ Fuarcılık Genel Müdürü Huseyin Özdamar ile de bir araya gelerek, başarılı organizasyon dolayısıyla tebriklerini iletti.

ANTALYA TSO’YA ZİYARET

KOTO heyetinin Antalya temasları, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ziyaretiyle devam etti. ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin’in ev sahipliği yaptığı görüşmeye ATSO Meclis Başkanı Süleyman Özer ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mızrap Cihangir Deniz de katıldı. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası olarak 40 bini aşkın üyeye hizmet verdiklerini ifade eden Başkan Davut Çetin, ATSO’nun 136 yıllık tarihiyle Türkiye’nin en köklü odalarından biri olduğunu söyledi. Heyete Antalya ekonomisiyle ilgili de bilgiler veren Başkan Davut Çetin, kentin turizm ve tarım ağırlıklı bir ekonomiye sahip olduğunu belirtti.

KOTO’NUN OKULUNA ENDÜSTRİ 4.0 AÖTLYESİ

CM EXPO 2’nci İş Makinaları Ekipmanları Fuarı için Antalya’da bulunduklarını ifade eden KOTO Başkanı Necmi Bulut, Oda olarak sektörel fuarların büyük bir bölümünü takip ettiklerini söyledi. Görüşmede Kocaeli ekonomisi ve KOTO çalışmalarıyla ilgili bilgiler veren Bulut, “Bizler de 4.0 ile ilgili çalışmalar yürütüyoruz. Geçtiğimiz günlerde bünyemizde bulunan Özel KOTO AOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’ndan (MARKA) destek alarak endüstri 4.0’ın gerekliliği ve teknolojik dönüşümüne uygun olarak bir atölye kuruyoruz. Türkiye’de ilk olarak okulumuzda gerçekleşecek bu projeyle yüksek teknolojili endüstriyel otomasyon sistemlerindeki makinelerin bakımına yönelik nitelikli personeller yetiştirmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Kocaeli Müteahhitler Birliği’nden KOTO’da ziyaretler

Kocaeli Ticaret Odası Meclis Başkanı Akın Doğan ve Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Mikail Kayacı, Kocaeli Müteahhitler Birliği Başkanı Faruk Mamik ile yönetim kurulunu ağırladı

Kocaeli Müteahhitler Birliği Başkanı Faruk Mamik, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Kocaeli Ticaret Odası’nda ziyaretler gerçekleştirdi. Aynı zamanda KOTO Yönetim Kurulu Üyesi de olan Abdurrahman Çuhadar’ın da yer aldığı Kocaeli Müteahhitler Birliği heyeti ilk ziyaretini, KOTO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Mikail Kayacı’ya gerçekleştirdi. Heyet, akabinde Kocaeli Ticaret Odası Meclis Başkanı Akın Doğan’a konuk oldu. Ziyarette yaptığı konuşmasında, dernek çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. KOTO Meclis Başkanı Akın Doğan da, nazik ziyaretleri dolayısıyla Kocaeli Müteahhitler Birliği’ne teşekkür ederek, Oda çalışmalarını anlattı.

Emlak sektöründe tek tip sözleşme geliyor

KOTO Başkanı Necmi Bulut ve Kocaeli Emlakçılar Odası Başkanı Alpay Hacıoğlu, Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya ile bir araya gelerek, ‘Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği’ kapsamında emlakçılık sektöründe hayata geçen yeni uygulamaların detaylarını görüştü

Emlakçılık sektörünü yakından ilgilendiren ‘Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği’ 6 Haziran 2018 tarihi itibariyle uygulamaya alındı. Sektörde köklü değişimlerin önünü açan yönetmelikle ilgili geçtiğimiz aylarda kapsamlı bilgilendirme toplantısı düzenleyen Kocaeli Ticaret Odası, saha uygulamalarıyla da yakından ilgileniyor. Bu kapsamda Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, Kocaeli Emlakçılar Odası Başkanı Alpay Hacıoğlu ile birlikte Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya’yı ziyaret ederek, son gelişmeleri değerlendirdi.

BAŞKAN BULUT: YASALARIN TAKİPÇİSİYİZ

Görüşmeyi değerlendirerek, “Her sektörlerde yapılan düzenlemelere sürecin başında ve uygulanması sırasında görüşlerimizle dahil olmak ve özellikle üyelerimizi bilgilendirmek Kocaeli Ticaret Odası olarak bizlerin de önemsediği konuların başında geliyor” diyen Başkan Bulut, “Yeni yönetmelik sektörümüze birçok yenilik getiriyor. Yeterlilik belgesi gibi Odamızın da aktif görev alacağı sorumluluk alanlarını kapsıyor. Kocaeli Ticaret Odamız, yönetmeliğin doğru uygulanması adına tüm çalışmalarını ivedilikle tamamlamaktadır” ifadelerine yer verdi.

HACIOĞLU: TEK TİP SÖZLEŞME HAZIRLANACAK

Kocaeli Emlakçılar Odası Başkanı Alpay Hacıoğlu da, “Ticaret Odası mesleki konularda her zaman yanımızda ve beraber kolektif hareket ediyoruz. Şirketi olanların kanun gereği Ticaret Odası’na, şahıs olanlar bize kayıt oluyor. Buna göre; Emlakçılar Odası’na bin 100, Ticaret Odası’na ise 150’ye yakın emlakçı var. Yönetmelik kapsamında tek tip sözleşme olacak bütün emlakçılar bu sözleşmeyi kullanacak, vergi verecek. Tüm emlakçılara yetki belgesi verilecek. Ticaret Odası’nda ve Emlakçılar Odası’nda aynı işlemler uygulanacak” dedi.