Yeni Deprem Yönetmeliği 1 Ocak’ta uygulamaya alınıyor: Binalarımız depreme ne kadar hazır?

1 Ocak 2019 tarihinden itibaren uygulanacak olan Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği’ndeki önemli değişiklikler KOTO’da düzenlenen “Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018 Semineri”nde tüm detaylarıyla ele alındı. Yapı ve inşa sektörünü buluşturan seminere ilgi yoğun oldu

Kocaeli Ticaret Odası, yapı ve inşa sektörünü yakından ilgilendiren yeni Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği’nin getirdiği değişikliklerle ilgili “Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018 Semineri” düzenledi. KOTO Burhan Kasım Meclis Salonu’nda Yönetim Kurulu Üyesi Abdurrahman Çuhadar’ın organizasyonuyla düzenlenen seminere; KOTO Başkan Yardımcısı Volkan Yılmaz, Sayman Üye Mikail Kayacı, Yönetim Kurulu Üyesi Murat Barış, Oda Genel Sekreteri Mert Anlıpak ile birlikte ev sahipliği yaptı.

ALANINDA UZMAN AKADEMİSYENLERDEN KAPSAMLI BİLGİLENDİRME

İnşaat mühendisleri başta olmak üzere yapı-inşa sektöründen ilginin üst düzey olduğu seminerde, Kocaeli Üniversitesi’nden Doç. Dr. Kemal Beyen; Genel Hükümler, Deprem Yer Hareketi, Değerlendirme ve Tasarım için Genel Esaslar, Dayanıma Göre Tasarım için Hesap Esasları, Kocaeli Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Erkan Akpınar; Yerinde Dökme Betonarme Bina Taşıyıcı Sistemlerinin Tasarımı için Özel Kurallar, Okan Üniversitesi’nden Prof. Dr. Şevket Özden; Ön üretimli Betonarme Bina Taşıyıcı Sistemlerinin Tasarımı için Özel Kurallar, Kocaeli Üniversitesi’nden Doç. Dr. Seval Pınarbaşı Çuhadaroğlu; Çelik Bina Taşıyıcı Sistemlerinin Tasarımı için Özel Kurallar, Nişantaşı Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Selçuk Bildik; Temel Zemini Ve Temellerin Tasarımı için Özel Kurallar hakkında katılımcıları kapsamlı bir şekilde bilgilendirdi.

‘TÜRKİYE CUMHURİYETİ EN EŞSİZ ESER’

Seminer, 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü olması münasebetiyle Atamızın ve silah arkadaşlarının anısına 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Akabinde, Atatürk’ün hayatını anlatan video gösterimim yayınlandı. Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren, KOTO Başkan Yardımcısı Volkan Yılmaz, “Kocaeli Ticaret Odası olarak bizler, “İstiklalin tamamiyeti ancak istiklal-i mali (ekonomik bağımsızlık) ile mümkündür” diyen Atamızın, iş insanları olarak bizlere yüklediği ödev ve sorumluluğun farkındayız” diyerek başladığı konuşmasında, “Bugün günlerden 10 Kasım. Bu sebeple kuracağımız cümlelerin ilki ve en güzeli O’na dair… Şu husus çok iyi bilinir ki; Türkiye Cumhuriyeti, bir millete bırakabilecek en eşsiz eserdir ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk de bu büyük eserin büyük lideridir. Türk milletinin refahı ve mutluluğu için sürekli yeniyi ve mükemmeli arayan Atatürk, çağın ruhunu ortaya koyan, doğru, gerçekçi ve bilimsel yaklaşımları, insani değerlere ve özgürlüğe olan bağlılığıyla, dönemin diğer liderlerinden ayrılmaktadır.

‘KARARLILIKLA MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRÜYORUZ’

Böylesi bir liderden bahsederken dolayısı ile 10 Kasımlar, Türk milleti için sadece büyük kurtarıcısını anma günü değil, Büyük liderin ideallerini gerçekleştirme konusundaki azim ve kararlılığını gösterme günüdür. Bu sorumluluktan hareketle; başta ülkemiz ve şehrimiz için var gücümüzle çalışmakta, Kocaeli iş dünyasını ileriye taşımak için projeler hayata geçirmekte, tıpkı Atamızın gösterdiği hedefteki gibi tam ekonomik bağımsızlığımızı kazanmak için kararlılıkla mücadele etmekteyiz. Cumhuriyetin temel değerlerine yürekten inanmanın, Mustafa Kemal Atatürk’ün ekonomik alandaki ödevlerini hayata geçirmek için mesai harcayan bir kurumun yöneticisi olmanın gururu ve bilinciyle Ulu Önderimizi aramızdan ayrılışının 80. Yıldönümünde rahmet, minnet, şükran ve büyük bir özlemle anıyor, hepinize saygılarımı sunuyorum. Ruhu şad olsun” ifadelerine yer verdi.

ÇUHADAR: KENTİMİZİN DEPREMSELLİK KONUSUNDA DAHA DUYARLI NOKTAYA GELMESİ BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

Akabinde, KOTO Yönetim Kurulu Üyesi aynı zamanda İnşaat Mühendisi Abdurrahman Çuhadar, yönetmeliğin ve seminerin deprem kuşağında yer alan ilimiz ve ülkemiz için taşıdığı öneme vurgu yaparak, “Hepimizin bildiği gibi Kocaeli 1. derece deprem kuşağında yer almaktadır ve 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nde en fazla etkilenen il Kocaeli olmuştur. Önemli ve kritik sanayi tesislerine sahip olan kentimizin depremsellik konusunda daha duyarlı noktaya gelmesi büyük önem taşımaktadır. 1999 depreminden sonra devletin ilgili birimlerinin daha aktif şekilde çalışmalar yaparak yeni birçok düzenlemeler yapmıştır.

‘DEPREM FARKINDALIĞINI DAHA ÜST NOKTALARA TAŞIMAK GEREKİYOR’

Bu çalışmalar 1998 yılında yayımlanan deprem yönetmeliği 2007 yılında güncellenmiş olmasının yanında, yapılan çalışmada yetinilmeyip araştırma geliştirmeler sonucunda 2018 yılında yayımlanan 2019 yılı başında yürürlüğe girecek olan Türkiye bina yönetmeliği yayınlanmıştır. Bizlere de düşen görev Deprem farkındalığını daha üst noktalara taşımak gerekmektedir. Bunu yapmanın yöntemini de bugün olduğu gibi eğitim seminerleri düzenlemek, kamuoyunda deprem ve etkilerini anlatmak la mümkün olacağını düşünmekteyiz. Bizlere düşen görev bıkmadan usanmadan bunları anlatmak ve takipçisi olmaktır. Siz değerli meslektaşlarımızın bu hassasiyetle üzerinde duracağınızdan şüphemiz yoktur.

‘YOL GÖSTERİCİ OLMA ARZUSUNDAYIZ’

Ülkemiz büyük bir bölümü deprem etkisine maruz kalmakla birlikte, içinde yaşadığımız Marmara bölgesi deprem etkisini en çok hisseden bölgelerin başında gelmektedir. Aynı zamanda içinde bulunduğumuz bölge; Türkiye ekonomisinin %60 dan fazlasını oluşturarak Türk sanayinin omurgasını oluşturmaktadır. Ülkemiz için bu kadar kritik önem arz eden bölge fay kırıklarının üzerinde bulunmasından dolayı bizlere düşen görev bir kat daha artmaktadır. Bölgemizde yapacağımız yapıların olası bir deprem sonrasında üretime devam edeceğini düşünerek yapmalı; bir deprem sonrası bölgede üretimin durmasının ülke ekonomisine ciddi anlamda zarar vereceği aşikârdır. Yönetmeliklere uygun sağlam yapılar yapılmasını sağlamak; meslek etiği ve kuralları çerçevesinde yatırımcıları doğru yönlendirmek; iyi bir mühendislik hizmetine ilave olarak ülke ekonomisine ciddi anlamda katkı sunmak anlamına geldiği unutulmamalıdır. Şahsım bir inşaat mühendisi olarak böyle yapıların yapılaması için çaba göstermenin yanında Kocaeli Ticaret Odası olarak bizler iş insanlarına da yol gösterici olmak amacındayız” dedi. Kapsamlı seminerin sonunda katılımcılardan gelen sorular yanıtlandı.

 

KOTO, ihracatçılara kılavuz kaptanlık yapacak: İhracat Destek Ofisi açıldı

Kocaeli Ticaret Odası’nın da aralarında bulunduğu Türkiye’de 16 ilde, 25 Odada kurulan ‘İhracat Destek Ofisi’ TOBB’da düzenlenen törenle tanıtıldı. Ofisler, ihracatçı sayısını artırmak için firmaları bilgilendirecek, ihracat desteklerini anlatacak, ihracatçılara her konuda kılavuz kaptanlık yapacak

365 oda ve borsanın çatı kuruluşu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği “Yeni ürün, yeni pazar, yeni ihracatçı” sloganıyla başlattığı ‘İhracat Destek Ofisi’ projesini en kısa sürede hayata geçiren kurumların başında gelen Kocaeli Ticaret Odası, TOBB’da düzenlenen törende emeklerinin karşılığını aldı. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın katılımlarıyla düzenlenen İhracat Destek Ofisi İşbirliği Protokolü’yle birlikte KOTO’nun da aralarında bulunduğu Türkiye’de 16 ilde, 25 Oda’da kurulan ‘İhracat Destek Ofisi’ hizmete başladı. TOBB İkiz Kuleler’deki Törene, Kocaeli Ticaret Odası’nı temsilen KOTO Genel Sekreteri Mert Anlıpak katıldı.

HİSARCIKLIOĞLU: ODALARIMIZ, İHRACATÇILARA KILAVUZ KAPTANLIK YAPACAK

İmza töreninde konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Türkiye’nin ihracatının yüzde 85’ini 10 ilin üstlendiğini belirterek, “10 ile ilave olarak 6 ilde daha ‘ihracat destek ofisi’ kurma çalışmasına başladık. İhracat destek ofisi kurulacak oda sayısını da 25’e yükselttik” dedi.

Hisarcıklıoğlu, ofislerin ihracatçı sayısını artırmak için firmaları bilgilendireceğini, ihracat desteklerini anlatacağını vurgulayarak, şunları kaydetti: “İhracat Destek Ofisi açan Odalarımız, ihracatçılara her konuda kılavuz kaptanlık yapacaklar. Ticaret Bakanlığımız, ihracat için önemli teşvik ve destekler veriyor. Ekonominin nabzı da odalarımızda tutuluyor. Firmaların ihtiyaç ve talepleri ilk olarak odalarımıza geliyor. Odalarımız ve borsalarımız her firmaya doğrudan hizmet sunabilecek, hizmeti KOBİ’nin ayağına götürecek kapasiteye sahip. Artık sorumluluğumuz ve motivasyonumuz daha yüksek. Ortak hedefe kilitlenmenin meyvelerini, ekonomiye yeni ihracatçılar kazandırarak ve yeni ihracat rekorları kırarak önümüzdeki günlerde inşallah göreceğiz. El birliğiyle Türkiye’nin kazanmasını sağlayacağız.”

BAKAN PEKCAN: HEDEFİMİZ DAHA DA YAYGINLAŞTIRMAK

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da törende yaptığı konuşmada, Bakanlık olarak hedeflerinin ihracatı KOBİ’lerden başlayarak bütün iş dünyasına yaymak olduğunu söyledi. Buna bir anlamda “ihracat seferberliği” de denilebileceğini ifade eden Pekcan, iş dünyasının tüm aktörlerini bu seferberlik içinde görmek istediklerini bildirdi. Pekcan, ihracat destek ofislerini yaygınlaştıracaklarını vurgulayarak, “Hedefimiz hem bu rakamları daha yukarı taşımak hem de ihracatçı olmayan ya da çok az ihracatı olan illerimizi de desteklemek. Ofislerimiz bu illerimizle kısıtlı kalmayacak. Diğer odalarımızla da destek ofisleri kuracağız” diye konuştu. Bakan Pekcan, daha sonra TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile İhracat Destek Ofisleri İşbirliği Protokolü’nü imzaladı.

ANLIPAK’TAN DEĞERLENDİRME

Kocaeli Ticaret Odası’nın, 6 ay önce ilimizin ihracatçı potansiyelinin arttırılması için ihracat atağı başlattığını, bu anlamda TOBB’un projesinin de KOTO’nun hedefleriyle tam uyum sağladığını vurgulayarak töreni değerlendiren KOTO Genel Sekreteri Mert Anlıpak, “Odamızda hizmete açılan İhracat Destek Ofisimiz, ihracat yapmayı amaçlayan üyelerimize her konuda hizmet vermeye hazır ve tam donanımlıdır” dedi.

İşveren Hakları Semineri’ne davetlisiniz…

Değerli Üyemiz,

Odamız ev sahipliğinde, 16 Kasım 2018 Cuma günü 14:30-16:30 saatleri arasında gerçekleştirilecek olan ve Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zehra Gönül Balkır’ın konuşmacı olarak katılacağı “İşveren Hakları Semineri”ne katılımlarınızı arzu eder, iyi çalışmalar dileriz.

Katılım için lütfen kayıt yaptırınız:

Çiğdem Yüksel: 0262 322 30 10/ Dahili: 245

Başkanlar Bulut ve Doğan’dan başsağlığı mesajı

Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut ve Meclis Başkanı Akın Doğan, yayınladıkları mesajda, Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Abdullah Karacan’ın vefatı dolayısıyla duydukları derin üzüntüyü ifade ederek, “Kıymetli dostumuz, işçi ve emekçilerin çok sevgili ağabeyi, Kocaeli iş dünyamızın çok önemli değeri, Lastik- İş Sendikası Genel Başkanı Abdullah Karacan’a Allah’tan rahmet, ailesine sabırlar diliyoruz. Başımız sağ olsun” ifadelerine yer verdi.  

Rusya Vladimir Bölgesi’nden Kocaeli iş dünyasına işbirliği ve yatırım daveti

Rusya Vladimir Bölgesi’nin Valisi Vladimir Sipyagin ve beraberindeki heyet Kocaeli Ticaret Odası’nı ziyaret ederek işbirliği ve yatırım davetinde bulundu. Kocaelili iş insanlarının dünyanın birçok noktasında örnek yatırımları olduğunu ifade eden Başkan Bulut, “Yatırımcı dostu fırsatları değerlendirmeliyiz” dedi

Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut ve Meclis Başkanı Akın Doğan, Rusya’nın başkent Moskova’ya en yakın eyaletlerinden biri olan Rusya Vladimir Bölgesi’nin Valisi Vladimir Sipyagin, Vladimir BölgesiYatırım, Ticaret, İş Geliştirme ve Projelerden Sorumlu Vali Danışmanı Aleksei Palchikov, Rusya Federasyonu Ankara Ticaret Müşaviri Aidar Gaşigullin ve Rusya Federasyonu Ankara Ticaret Müşavirliği Uzmanı Artur Leontev’i ağırladı. KOTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Hüseyin Gezer, Volkan Yılmaz, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Mikail Kayacı, Yönetim Kurulu Üyeleri; Mehmet Akif Şen, Murat Barış, Ömer Efe, Abdurrahman Çuhadar, meclis üyeleri ve Oda üyesi iş insanlarının katıldığı programda, yatırım ve işbirliği fırsatları toplantısı da gerçekleştirildi.

DAHA FAZLA TİCARET İÇİN GÖRÜŞME

KANALLARININ ATTIRILMASI ÖNEMLİ

Rusya Vladimir Bölgesi heyetine, ziyaretleri dolayısıyla teşekkür ederek, toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Başkan Bulut, “Türkiye ve Rusya, Avrasya’nın birbiri için her zaman önem taşıyan iki önemli ülkesidir. İki ülke arasında son yıllarda gelişme gösteren ekonomik ilişkiler ve uluslararası alanda dünya sorunlarına karşı sergilenen ortak politik yakınlaşmalar, aynı zamanda iki ülke arasında işbirliği potansiyelinin keşfedilmesi sürecini de başlattı. Bu sürecin sağlam temeller üzerinde yükselebilmesi için işbirliği alanlarının çeşitlendirilerek geliştirilmesi kadar ticaret için görüşme kanallarının da artırılması gerekiyor. Ticaret hacminin gelişmesi ve genişlemesi için karşılıklı güven ortamının daha da güçlendirilmesi, işbirliğinin geliştirilmesi ve şeffaf, samimi ilişkilerin sürdürülmesi önem arz ediyor. Bu sebeple Sayın Vali ve beraberindeki heyetin ziyaretini oldukça önemsiyoruz.

RUSYA İLE MAKASIN DARALMASI İÇİN…

İki ülke arasında geçtiğimiz yıl ve 2018 yılı ilk 9 aylık verilere baktığımızda; 2017 yılında Rusya’ya gerçekleştirdiğimiz ihracat tutarının 2,7 milyar dolar, ithalat tutarının ise 19,5 milyar dolar olduğunu görüyoruz. Verileri yorumladığımızda geçtiğimiz yıl yaklaşık 17 milyar dolar dış ticaret açığı vermişiz. 2018 yılının ilk 9 ayında ise ihracatımız 2,5 milyar dolar ve ithalatımız 16,6 milyar dolar seviyesindedir. Kocaeli’den Rusya’ya gerçekleştirilen dış ticaret rakamlarını ele aldığımızda ise; 2017 yılında Rusya’ya gerçekleştirdiğimiz ihracat tutarı 111 milyon dolar, ithalat tutarı ise 1,9 milyar dolardır. 2018 yılının ilk 9 ayında 122 milyon dolar ihracat ve 2,5 milyar dolar seviyesinde ithalat gerçekleştirilmiştir. Bizim açımızdan ikili ticarette makasın daralması için katma değerli ürünlerin ticaretinin yanı sıra Rusya’da faaliyet gösteren firmaların alternatif pazarı olmak için girişimlerde bulunmalıyız” ifadelerine yer verdi.

MOSKOVA’YA YAKINLIK ÖNEMLİ BİR AVANTAJ

Rusya Vladimir Bölgesi’nin Valisi Vladimir Sipyagin de toplantıda yaptığı konuşmasında, bölgenin yatırım ve işbirliği fırsatlarına dair önemli veriler paylaşarak, “Bölgemiz ile başkent Moskova arasında 150 kilometre mesafe bulunuyor. Rusya büyüklüğünde bir ülke için çok kısa bir mesafe. Bu durum yatırımcılara sağladığımız destekler ve teşvikler için önemli bir fırsat teşkil ediyor. Bölgemizde çok sayıda Türk yatırımcı faaliyet gösteriyor.

SİPYAGİN’DEN SAMİMİ ÇAĞRI

Türkler bölgede yabancı yatırım açısından Almanlardan sonra ikinci sırada yer alıyor. Ve hali hazırda enerji, inşaat, tarım başta olmak üzere birçok sektörde işbirliği ve yatırma açığız. Rusya Vladimir Bölgesi Valisi olarak, gerek resmi, gerek bireysel kimliğimle yatırımcılarımızın her zaman yanında olacağımın sözünü veriyorum” diyerek, Kocaelili iş insanlarını yatırım ve işbirliğine davet etti. Samimi çağrısı dolayısıyla Rusya Vladimir Bölgesi Valisi Vladimir Sipyagin’e teşekkür eden Başkan Bulut, “Yatırımcı dostu fırsatları değerlendirmeliyiz” dedi. Toplantının sonunda, Vladimir Bölgesi heyeti, iş insanlarının sorularını yanıtladı.

SANTEK 2018 kapılarını açtı…

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.’nin Kocaeli Sanayi Odası işbirliğiyle 31 Ekim- 3 Kasım 2018 tarihleri arasında düzenlediği SANTEK 2018 – 5. Doğu Marmara Sanayi ve Teknoloji Fuarı törenle açıldı

Uluslararası Fuar Merkezi’nde düzenlenen açılış törenine; Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Donanma Komutanı Koramiral Ercüment Tatlıoğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, Meclis Başkanı Akın Doğan, TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü Cihat Alagöz, İlçe Kaymakamları, İl Jandarma Komutanı Alb. Osman Aslan, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Aygün Altuğ, daire müdürleri, Sanayiciler, İşadamları, Oda Başkanları ve davetliler katıldı.

AÇILIŞ KONUŞMALARI

Program; TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü Cihat Alagöz, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ve Vali Hüseyin Aksoy’un konuşmalarıyla başladı.

200’ÜN ÜZERİNDE YABANCI İŞ İNSANINA EV SAHİPLİĞİ

TÜYAP Anadolu Fuarları AŞ. Genel Müdürü Cihat Alagöz, fuar boyunca 20 ülkeden 200’ün üzerinde yabancı iş insanına ev sahipliği yapacaklarını vurguladı. Alagöz, fuar kapsamında Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın desteğiyle savunma tedarikçi görüşmeleri ve yerlileştirme sergisine de ev sahipliği yaptıklarını aktararak, “Yerlileştirme sergisi 3 yıl önce öne çıkan bir organizasyondu. Bugün gelinen noktada daha önce ithal edilen birçok ürün grubunu yerli üreticiden de temin edilmesi yoluna başlandı” dedi.

HEDEF 30 BİN ZİYARETÇİNİN ÜZERİNE ÇIKMAK

Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, SANTEK’in kısa sürede istedikleri amaca ulaştığını söyleyerek, “Geldiğimiz noktada önemli aşama katettik. 2013’te 12 bin ziyaretçimiz vardı, 2014’te 20 bine çıktı, 2017’de 30 bini aştık. Bu sene de amacımız 30 bin seviyesini aşmak” ifadelerini kullandı. Zeytinoğlu, yabancı ülkelerden önemli sayıda ziyaretçiyi ağırlayacaklarına işaret ederek, Amacımız; Match4Indusrty etkinliği aracılığıyla bu firmalarla Kocaeli’deki firmaları bir araya getirerek iş birliğimizi arttırmak. 143 yabancı firmayla iş görüşmesi planlıyoruz” diye konuştu.

KARAOSMANOĞLU: FUARLARA ÖNEM VERİYORUZ

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da Kocaeli’nin teknolojinin ve bilimin en yoğun uygulandığı üretim üssü olduğunu aktararak, bundan dolayı belediye olarak fuarlara çok önem verdiklerini belirtti.

BÜYÜKDEDE: ÇOK ÖZEL ALAN İLAN ETTİK

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ise, Gebze’den başlayarak Düzce ve Yalova’ya kadar olan alanı Bakanlık olarak, “çok özel alan” şeklinde tarif ettiklerini dile getirdi. Büyükdede, bölgenin otomotiv, beyaz eşya, petrokimya ve savunma sanayi firmalarıyla üretim merkezi olduğu kadar, bilim ve araştırma merkezi olduğunu da hatırlatarak, “Ekonomik olarak bölgemizin her karış toprağının, tabiatını da koruyarak en optimum şekilde değerlendirilmesi arzusundayız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığımızla şu anda üçlü bir organizasyon yaptık. Yerel yönetimler eliyle bu bölgedeki sanayi olabilecek alanları optimum değerlendirmeye gayret ediyoruz” dedi.

VALİ AKSOY: SANTEK’İ ÇOK ÖNEMSİYORUZ

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy konuşmalarında, “Kocaeli, Türkiye’nin sanayisinin başkenti diyebileceğimiz bir konumda ve 12 Organize Sanayi Bölgesinde 105 bini aşan çalışanıyla Türkiye ekonomisine katkı sunan bir kenttir. Geçen yıl toplam vergi gelirlerine baktığımızda Türkiye’de İstanbul’dan sonra 69 Milyarlık vergi tahsilatıyla ilk sırada yer alan bir kent. 35 limanıyla elleşlenel yüke baktığımızda Türkiye’de 73 milyon tonla en fazla elleşlenel yük alan bir kenttir. Araştırma merkezleri, teknoloji geliştirme bölgeleriyle Türkiye’nin Ar-Ge’sine de önemli katkılar sunan bir kent. Kocaeli genelinde 112 Ar-Ge merkezi, 12 tasarım merkezi  toplamda 124 Ar-Ge ve Tasarım merkeziyle Türkiye’de İstanbul’dan sonra en fazla Ar-Ge ve Tasarım merkezi olan bir kenttir. Böylesine önemli bir kentin ürettiği ürünlerin tüketiciyle buluşması, onları kullanacak olan kişilerle buluşturulması adına bu fuarı önemsiyoruz ve bu fuarın uluslararası niteliğe doğru dönüşen boyutunu da takdirle karşılıyorum. Fuarlarımız üreticiyle tüketiciyi bir araya getiren, son teknolojik ürünlerin paylaşılmasına fırsat  veren organizasyonlardır. Bu anlamda TÜYAP Fuarcılığa teşekkür ediyoruz, önemli bir çalışmayı bu organizasyonla karşımıza çıkardığı için. Bu fuar organizasyonunun gerçekleştirilmesinde katkısı olan kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

BAŞKANLAR BULUT VE DOĞAN’DAN SANTEK DEĞERLENDİRMESİ

Kocaeli Ticaret Odası olarak ilimizi fuar ve kongre merkezi haline getirebilme vizyonuyla hareket ettiklerini ve bu amaçla birçok fuara ev sahipliği yaptıklarını ifade eden KOTO Başkanı Necmi Bulut ve Meclis Başkanı Akın Doğan, SANTEK’in de bu hedeflerle örtüştüğünü ifade ederek, “Hayırlı bir fuar diliyoruz” ifadelerine yer verdi.

FUAR ZİYARETLERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Konuşmaların ardından Vali Aksoy ve beraberindeki protokol üyeleri hayırlı olsun dilekleriyle SANTEK 2018 – 5. Doğu Marmara Sanayi ve Teknoloji Fuarının açılış kurdelesini keserek, fuar alanında bulunan stantları gezdi.

Başkan Bulut, ATSO Başkanı Davut Çetin ve Oda heyetini ağırladı

Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, MOBESKO Mobilyacılar Çarşısı başta olmak üzere çeşitli projeleri incelemek üzere ilimize gelen Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, ATSO Mobilyacılar Komitesi Başkanı Kenan Demirel, Meclis üyeleri Ahmet Kavafoğlu ve Mustafa Ay’ı ağırladı. MOBESKO Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Başoğul tarafından ağırlanan ATSO heyetinin, MOBESKO Mobilyacılar Çarşısı’na gerçekleştirdiği inceleme ziyaretine katılan Başkan Bulut’a, KOTO Yönetim Kurulu Üyesi Abdurrahman Çuhadar ile Meclis Üyeleri Cemil Altınkaya ile Murat Aydın da eşlik etti.

ÖRNEK PROJE

Antalyalı mobilya esnafının sektörel kümelenmeye sıcak baktığını ifade eden ATSO Başkanı Davut Çetin, “MOBESKO, hem açık bir çarşı hem tüketicinin her ihtiyacını karşılayabileceği, birçok markanın bir arada bulunduğu bir alan. Özellikle mobilya sektörünün hizmet kalitesine de büyük katkı sağlıyor. Örnek proje. Türkiye’deki diğer illere de katkısı olduğunu düşünüyorum” diye konuştu. MOBESKO Başkanı Şenol Başoğul ise MOBESKO’nun fikir aşamasında kuruluş aşamasına kadar tüm detayı ATSO yöneticileri ile paylaştı.

YÜKSEK ZAM VE FAİZ

Ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntılara değinen heyet, mobilyacı esnafının da bu durumdan etkilendiğini ve çözüm yolu üretilmesi gerektiğini söyledi.  Bir araya gelen mobilyacı esnafı; sunta, boya ve süngere gelen yüksek zam ve faiz oranı gibi mobilya sektörünü sarsacak, hem esnafı hem tüketiciyi zorlayacak aşırı fiyat artışlarıyla ilgili gerekli önlemlerin alınması konusunda hem fikir oldu.

“Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY) 2018” Deprem Yönetmeliğinde Değişiklikler Semineri

Sayın üyemiz,

Değişikliğe uğrayan Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği, 18 Mart 2018 tarihli ve 30364 sayılı (mükerrer) resmi gazeteyle yayımlanmış olup; 01.01.2019 tarihinde yürürlüğe girecektir. Bu bağlamda, yeni yönetmeliğin neler sağladığı konusunda Kocaeli Ticaret Odamız ev sahipliğinde 10 Kasım 2018 Cumartesi günü “Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018 Semineri” gerçekleştirilecektir.

Katılımlarınızı arzu eder, iyi çalışmalar dileriz…

Program:

09:30 – 10:00: Kayıt
10:00 – 10:15 : Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları adına saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması 
Açılış konuşmaları
10:15 – 11:30: Doç. Dr. Kemal BEYEN (Kocaeli Üniversitesi)
Genel Hükümler (TBDY Bölüm 1)
Deprem Yer Hareketi (TBDY Bölüm 2)
Değerlendirme ve Tasarım için Genel Esaslar (TBDY Bölüm 3)
Dayanıma Göre Tasarım için Hesap Esasları (TBDY Bölüm 4)
11:30 – 11:45: Ara
11:45 – 12:30: Dr. Öğr. Üyesi Erkan AKPINAR (Kocaeli Üniversitesi)
Yerinde Dökme Betonarme Bina Taşıyıcı Sistemlerinin Tasarımı için Özel Kurallar (TBDY Bölüm 7)
12:30 – 13:30: Yemek Arası
13:30 – 14:15: Prof. Dr. Şevket ÖZDEN (Okan Üniversitesi)
Ön üretimli Betonarme Bina Taşıyıcı Sistemlerinin Tasarımı için Özel Kurallar (TBDY Bölüm 8)
14:15 – 14:30: Ara
14:30 – 15:15: Doç. Dr. Seval PINARBAŞI ÇUHADAROĞLU (Kocaeli Üniversitesi)
Çelik Bina Taşıyıcı Sistemlerinin Tasarımı için Özel Kurallar (TBDY Bölüm 9)
15:15 – 15:30: Ara
15:30 – 16:15: Dr. Öğr. Üyesi Selçuk BİLDİK (Nişantaşı Üniversitesi)
Temel Zemini Ve Temellerin Tasarımı için Özel Kurallar (TBDY Bölüm 16)
16:15 – 16:30: Ara
16:30 – 17:00: Soru – Cevap
Kapanış

Katılım için lütfen kayıt yaptırınız:

Çiğdem Yüksel: 0262 322 30 10/ Dahili: 245

 

Uzlaştırmacı Eğitimi’ne katılmak ister misiniz?

Sayın üyemiz,

Kocaeli Ticaret Odamız öncülüğünde, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi işbirliği ile 26 Kasım– 1 Aralık 2018 tarihleri arasında 6 gün toplam 48 saat “Uzlaştırmacı Eğitimi” verilecektir. Odamız hizmet binasında gerçekleştirilecek Uzlaşmacı Eğitimi’ne katılım şartları aşağıdaki gibidir.

 • Hukuk Fakültesi mezunu olmak,
 • Aşağıda belirtilen Hukuk Derslerinden en az ikisini görmüş olan; Siyasal Bilimler Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İktisat Fakültesi ve İşletme Fakültesi mezunları
 • Anayasa Hukuku
 • Ceza Hukuku (Genel Hükümler)
 • Ceza Hukuku (Özel Hükümler)
 • Ceza Muhakemesi Hukuku
 • Hukuk Başlangıcı/Hukuka Giriş/Hukukun Temel Kavramları/Temel Hukuk
 • Ticaret Hukuku
 • İş Hukuku
 • Borçlar Hukuku

 

 • Eğitim saati: 09:30 – 17:30
 • Eğitim ücreti 1.200,00 TL’dir.

 

Not:

 • Başvuru için Odamıza müracaat etmeniz gerekmektedir.
 • Eğitim için sınıf mevcudu 30 kişi ile sınırlıdır.
 • Detaylı bilgi için: 322 30 10 / 152 Serap KARACA