Kocaeli Ticaret Odası aylık olağan meclis toplantısı Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un katılımları, Patent Enstitüsü Başkan Yardımcısı Dr. İbrahim Yaşar’ın ise ‘Patent ve Marka Kurumunun İş ve İşlemleri’ hakkında bilgi sunumuyla gerçekleşti.

KATILIM YOĞUN OLDU

Kocaeli Ticaret Odası Burhan Kasım Meclis Salonu’nda düzenlenen toplantıya Kocaeli Ticaret Odası Meclis Başkanı Akın Doğan, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Hüseyin Gezer, Volkan Yılmaz, Meclis Başkan Yardımcıları İsmail Uslu, Alp Kayalar, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Mikail Kayacı, Yönetim Kurulu Üyeleri ve meclis üyeleriyle birlikte ev sahipliği yaparken, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlhan Aydın ile Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Kaya da yer aldı.

KOCAELİ PATENT BAŞVURUSUNDA İLK 5’TE

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Kocaeli Ticaret Odası Meclis Başkanı Akın Doğan, “Bildiğiniz üzere; Devletlerin gelişmişlik seviyeleri artık sahip olduğu patentlerle ölçülüyor. Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’nün raporuna göre, Türkiye en iyi durumdaki 25 ülke içerisinde, 2014’teki 5 bin 97 patent başvurusu ile 25’inci sırada yer aldı. Listenin başına ise 928 bin 177 başvuru ile Çin yerleşti. Bu veriler bize ülke olarak patent başvurusu konusunda çok daha fazla çaba sarf etmemiz gerektiğini göstermektedir, ki ülke olarak buna gayret ettiğimize de inanıyorum. Çünkü Türk Patent ve Marka Kurumu 2016 yılı patent başvurularına baktığımızda, 2015’de 5 bin 512 olan yerli patent başvuru sayısının 2016’da yüzde 16,93’lük arttığını ve sayının 6 bin 445’e ulaştığını ve Patent sayısı yüksek illerin sanayileşmiş ve üniversite sayısı fazla iller arasından çıktığını görüyoruz. 2016’da patent başvurusunda ilk 5 il arasındadır. (İstanbul: 3096, Ankara: 738, Bursa: 494, İzmir: 281, Kocaeli: 233) Patent sayısının artırılması için sanayide kullanılan gereçlerin artırılması ve tescilli ürünlerle ticaret yapma bilincinin yaygınlaştırılması gerekmektedir.

COĞRAFİ İŞARETİN ÖNEMİ

Aynı şekilde, Coğrafi işaretler sayesinde de, yöresel ve kültürel değerlerimiz Türk Patent ve Marka Kurumunca tescil edilerek koruma altına alınıyor. Malum olduğu üzere Avrupa’da son 5-6 yıldır marka başvurularında Türkiye birinci sırada yer almaktadır. Avrupa’da coğrafi işaretten katma değer yaratma noktasında İtalyanlar çok önde gelen örnek bir ülke. İtalya’da yaklaşık 800’e yakın coğrafi işaretli ürün var.  168 yeni coğrafi işaret başvurusu yapıldı. Mevcut durumda tescilli coğrafi işaret sayısı 222’ye ulaştı, 408 coğrafi işaretin başvuru süreci ise devam ediyor. Coğrafi işaret sistemi; yerel üretimi, kırsal kalkınmayı desteklemesi, geleneksel bilgi ve kültürel değerleri, üreticileri, tüketicileri koruması gibi çok yönlü etki ve faydaları bulunuyor, coğrafi işaretli ürünler piyasalarda benzerlerine nazaran en az 2 kat daha yüksek fiyata satılabiliyor. İlimiz Türkiye’nin üretim merkezi, kalkınmanın öncü şehri, oluşturduğu işgücü potansiyeli ile de ülkemizin önde gelen şehirlerinden biridir. Türkiye ekonomisi içerisinde Kocaeli ilimize baktığımızda yüzölçümüyle sınırlandırdığımızda küçük, fakat ekonomiye kazandırdıklarıyla büyük öneme sahiptir. Biz Kocaeli Ticaret Odası olarak bu büyümeye destek olabilmek için elimizden gelenin de fazlasını yapmaya çalışıyoruz” dedi.

SINAİ MÜLKİYET İLE İLGİLİ BİR KANUN ÇIKTI

Kocaeli Ticaret Odası Meclis Başkanı Akın Doğan’ın konuşmalarının ardından konuşan Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, “Bugün Kocaeli Ticaret Odamızda, patent ve marka konusunda kurum başkan yardımcısının sunum yapacağı bir etkinlikte sizlerle birlikte olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Kocaeli; Türkiye ekonomisinin en önemli kentlerinden birisidir. 2016 yılının vergi gelirlerine baktığımızda 60.2 milyar TL vergi toplamıyla Türkiye’de toplanan vergi gelirlerinin %11.8’i Kocaeli’de toplanmıştır. Böylesi önemli bir kentin ticari anlamda daha iyi bir noktaya taşınması patent başvuruları, özel tasarımlar, coğrafi işaretleme konularında bakımından özellikle başta Ticaret Odamızın görevi olmakla birlikte tüm Kocaeli’nin belirli bir bilgi düzeyine ulaşması da büyük önem taşımaktadır. Özellikle geçtiğimiz Ocak ayı içerisinde Türkiye’de sınai mülkiyet ile ilgili bir kanun çıktı. Bu kanunla birçok konu bir araya getirilerek başvuru süreci ve yapılacak çalışmalarda birçok kolaylıklar sağlandı. Daha önce yapılacak başvurularda istenilecek belgeler, süreç ve istenilen bilgiler çok yüksek ve müracaatlarda tereddütler yaratan bir konum ortaya koyuyordu. Onları sadeleştiren, hızlandıran ve daha iyi bir noktaya taşıyan yeni bir düzenleme yapıldı.

“KOCAELİ; COĞRAFİ İŞARETLEME KONUSUNDA

DAHA FAZLA MESAFE ALMASI GEREKEN BİR KENT.”

Bir önceki görev yerim olan Diyarbakır’da da böyle bir toplantı düzenlemiştik. Bu kanunun özellikle topluma ve ticari hayata sağlayacak katkıları paylaşmıştık. Bu toplantımızın da Kocaeli’de çok önemli sonuçlar getirmesini diliyorum.  2016 yılı verilerine göre Marka başvurularında ilimiz, 8.,  patent başvurularında 5. ve faydalı model başvurularında da 10. sırada yer almaktadır.  2016 yılında patentte 233, faydalı modelde 104, markada 1940, tasarımda da 457 başvuru yapılmıştır. 2017 yılında marka ve tasarımda daha yıl tamamlanmadan 2016 yılını aşan rakamlara ulaşılmıştır. Kocaeli’de eksik kaldığımız konuların başında coğrafi işaretleme gelmektedir. Kocaeli’nin birçok ticarileştirebileceği, ortaya koyabileceği ve bu noktada daha fazla gelir elde edebileceği değeri var. Kocaeli’de bugüne kadar coğrafi işaretlemede teşhir edilmiş olan toplam 5 ürünümüz var. Bunların 3 tanesi Hereke Halısı ile ilgili, diğerleri ise İzmit Pişmaniyesi ve Karamürsel sepetidir. Kocaeli; coğrafi işaretleme konusunda daha fazla mesafe alması gereken bir kent. Bu konuda başta odalarımız olmak üzere bütün kurum ve kuruluşlarımızın duyarlılığını daha üst noktaya taşıması gerekmektedir.

“KOCAELİ AR-GE KONUSUNDA DA TÜRKİYE’NİN 

EN ÖNEMLİ KENTLERİNDEN BİR TANESİ”

Birçok noktada önemli değerlerimiz var. Kandıra yoğurdumuz, Eşme ayvamız gibi birçok alanda yapılabilecek çalışmalarımız var. Bu tür coğrafi işaretleme yapılmış olan ürünlerin piyasa değerleri talep edilen diğer ürünlere göre 2 kat fiyatına satılabiliyor çünkü alıcıda güven duygusu oluşturuyor ve bu sebeple talep fazla oluyor. Coğrafi işaretlemeyi daha üst noktalara taşımamız lazım. Kocaeli AR-GE konusunda da Türkiye’nin en önemli kentlerinden bir tanesi.  AR-GE birimi olan işletmelerimizin sayısı 77’ye kadar çıktı ve bu sayı her geçen gün artıyor. Kanun kapsamında Kocaeli’nin yapacağı çalışmalar çok önemli. Davetimize icabet eden katılımcılara teşekkür ediyorum” dedi. Akabinde Türk Patent Enstitüsü Başkan Yardımcısı Dr. İbrahim Yaşar Türk Patent ve Marka Kurumunun İş ve İşlemleri hakkında bilgi sunumunda bulundu.

AR-GE MERKEZİ KURAN FİRMALARA PLAKET

Program, Ar-Ge merkezi faaliyetleri ile sektörlerine değer katan firmalara plaket takdimi ile devam etti. Sistem Teknik Sanayi Fırınları A.Ş.’nin plaketi Proje koordinatörü Selin Keskin’e, Pak Gıda Üretim ve Pazarlama A.Ş.’nin plaketi AR-GE Şefi FİLİZ Alemdar’a, Magna Otomotiv San. ve Tic. A.Ş.’nin plaketi Genel Müdürü Serdar Eren’e, Hayat Kimya Sanayi A.Ş.’nin plaketi Arge Merkezi Grup Müdürü Nihat Toslu’ya, Brisa Bridgestone Sabancı Lastik Sanayi A.Ş.’nin plaketi Teknoloji Direktörü Bahadır Olkun’a, Elimsan Şalt Cihazları ve Eloktromekanik San.ve Tic.A.Ş.’nin plaketi Teknoloji Direktörü Rıfkı Özgür’e protokol üyeleri tarafından takdim edildi.  Konuşmaların ardından, günün anısına toplu fotoğraf çekimi yapıldı. Meclis toplantısı verilen aranın akabinde gündem maddelerinin görüşülmesiyle birlikte sona erdi.