Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Kocaeli Ticaret Odası’na iadeyi ziyaret gerçekleştirdi ve aylık olağan meclis toplantısına katıldı. Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, Kocaeli Ticaret Odası Meclis Başkanı Akın Doğan, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Volkan Yılmaz, Hüseyin Gezer, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Mikail Kayacı, Meclis Başkan Yardımcıları Alp Kayalar, İsmail Uslu ve Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından ağırlanan Vali Aksoy, ilk olarak KOTO heyetiyle KOTO Yönetim Kurulu Başkanlık makamında görüşme gerçekleştirdi. Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’a ziyaretinde Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlhan Aydın, Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya eşlik etti.

BAŞKAN DOĞAN: ŞEHRİMİZE HOŞ GELDİNİZ

Görüşmenin ardından Kocaeli Ticaret Odası Burhan Kasım Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleşen meclis toplantısına geçildi. Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Kocaeli Ticaret Odası Meclis Başkanı Akın Doğan, oda ile ilgili kapsamlı bilgiler vererek, “Sayın Valim, Kentimize ‘hoş geldiniz’ dileklerimle konuşmama başlarken, sizlere 120 yılı aşkın bir süredir Kocaeli iş dünyasının yuvası olan kurumumuzla ilgili bilgiler sunmak isterim. Eldeki belgelerden 1897 yılında faaliyetlerine başladığı anlaşılan odamız, 1945 yılında ilk resmi belgesini vermiştir. Türkiye’nin en köklü meslek örgütlerinin başında gelen Kocaeli Ticaret Odası hali hazırda 14 bin 500’ü aşkın işadamının büyüme yolculuğuna destek vermekte, kentimiz ekonomisinin gücüne güç katmaktadır. Aynı zamanda şehrimize değer katan projeler yapan dinamik bir kurum olarak işadamlarımızın ve siz değerli devletimizin yanındadır. Görev yaptığınız illerimize önemli değerler- vizyonlar kazandırdınız. Kentimizin mülk-i erkanı olarak ilimize de güzel değerler kazandıracağınıza yürekten inanıyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle; Kocaeli Ticaret Odası olarak her zaman sizlerin ve devletimizin yanında olacağımızı bir kez daha vurguluyor, meclis toplantımıza teşriflerinizden dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

TÜRKİYE’NİN 10’UNCU BÜYÜK ŞEHRİ

Akabinde, KOTO Meclisine hitap eden Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy da, “Değerli konuklar, öncelikle burada bu toplantıda sizlerle birlikte olmaktan duyduğum memnuniyeti belirtmek istiyorum. Kocaeli, Türkiye’nin önemli bir şehri ve nüfus itibariyle Türkiye’nin 10’uncu büyük şehridir. Bununla birlikte Türkiye ekonomisinde çok önemli yer tutan kentlerinden birisidir. Sanayisi, ticaretiyle ve diğer sektördeki potansiyelleriyle birlikte Türkiye’nin ekonomisine yön veren kentlerden birisidir. Nüfus artış hızına baktığımızda Türkiye ortalamasının iki katı bir nüfus artışıyla her yıl büyüyen ve gelişen bir kenttir. Nüfus yoğunluğu itibariyle baktığımızda Kocaeli, Türkiye’de 2’nci sırada yer almaktadır. Bu özelliği Asya ve Avrupa kıtalarının kesişme noktasında olması ve bütün ulaşım akslarının Kocaeli üzerinden gerçekleşiyor olması Kocaeli’ni daha farklı bir konuma taşımaktadır.

SANAYİ VE TİCARETİN BÖLGEDE GELİŞMİŞ OLMASI

İSTİHDAMA DA ÇOK CİDDİ KATKI SAĞLIYOR

Deniz ve denizden yararlanma adına Kocaeli önemli bir potansiyele sahip ve bu potansiyelini de verimli ölçüde yerine getirmektedir. 35 liman ve iskelesiyle, 66 buçuk milyon tonluk elleçleme genel yük itibariyle en önemli şehirlerden birisi. Mevcut havalimanı çok arzu ettiğimiz sayıda olamamakla beraber geçtiğimiz yılda yaklaşık 60 bin yolcu sirkülasyonu oldu. Böylesine önemli bir liman trafiğine sahip olması lojistik anlamda yatırımcıların bölgeye yatırım yapmaları anlamında daha cazip bir konumda olmasını sağlamaktadır. Bu sanayi ve ticaretin bölgede gelişmiş olması istihdama da çok ciddi katkı sağlıyor. 625 bin civarında SSK’ya bağlı çalışan kişi söz konusu. Son istihdam seferberliğinde de Kocaeli,   25 bin kişiyi aşan sayıyla önemli katkı sağlayan illerin başında geliyor.

EKONOMİK ÇALIŞMALAR BÜYÜK BİR

HAREKETLİLİKLE DEVAM EDİYOR

Kocaeli gelir düzeyi bakımından da değerli bir konuma sahip. Dış ticaretine baktığımızda Kocaeli’nin yaklaşık olarak 56 milyarlık dış ticaret hacmiyle ülkemizin dış ticaret hacminin yüzde 17’sini karşılıyor. Bölgemizde 14 tane organize sanayi bölgesi ve bu bölgelerimizde de yaklaşık 90 bin civarında çalışanımız var. 6 küçük sanayi sitesinde yaklaşık 20 bin çalışan söz konusudur.  Bir sanayi odası üç ticaret odası olan bir kenttir. Ekonomik çalışmalar büyük bir hareketlilikle devam ediyor. Yapılması gereken birçok çalışma var. Kocaeli’nin diğer sektörlerde de kendini geliştirmesi için gayret içerisinde olacağız. Başta turizm olmak adına diğer sektörlerde de yapılması adına gerekenleri hayata geçirmek için gayret göstereceğiz.

KOCAELİ, BANKACILIK ANLAMINDA DA

ÜLKENİN ÖNDE GELEN İLLERİ ARASINDADIR

2004’te Kocaeli’ndeki banka şube sayısı 104 iken bugün şube sayısı 240’a çıkmıştır. Kredi kullandırmada 32 milyarlık hacimle ülkede altıncı sıradadır. Yani Kocaeli, bankacılık anlamında da ülkenin önde gelen illeri arasındadır. Sizlerin yapmış olduğu çalışmalar çok önemli. İş dünyamız büyük bir gayret içerisinde, bizler de valilik olarak sizin sorunlarınıza çözüm üretmekle görevliyiz. Kocaeli Türkiye’de uyum içerisinde çalışma yürüten kentlerden birisi. Daha önce görev yaptığım yerlerde görmediğim bir durumu burada gördüm. Siyası parti il başkanları her ay bir araya geliyorlar. Bu da kentteki huzurun, belirli bir olgunluk seviyesine geldiğini gösteriyor. Enerjimizi Kocaeli’nin sorunlarının çözümüne vermemizi kolaylaştırır.

Kocaeli üniversitesin de 82 bin öğrenci,  Gebze Teknik Üniversitesinde ise 7 bin öğrenci bulunmakta ve  toplamda 90 bine yakın öğrenci ilimizde öğrenim görmektedir.  Bu önemli bir potansiyel. Burada başta Başbakan Yardımcımız Sayın Fikri Işık olmak üzere bölgenin sorunlarının üst noktalara aktarılması anlamında çözüm üretme gayreti içerisinde olacağız” dedi. Ticaret ve sanayi odalarının önemli kurumlar olduğunu belirten Vali Aksoy, odalarla  birlikte istişarelere devam edileceğini belirterek, sözlerini tamamladı.

Konuşmaların ardından Vali Hüseyin Aksoy, günün anısına toplu fotoğraf çektirerek, Kocaeli Ticaret Odası birimlerini gezdi ve işadamlarıyla sohbet etti.