122.Yıl

122.Yıl

Türkiye ve Afrika pazarı birbirine daha da yakınlaşıyor

Türkiye ve Afrika pazarı birbirine daha da yakınlaşıyor

Kocaeli Üniversitesi’nde Öğrenen Organizasyon isimli organizasyon kuran Afrikalı öğrencileri ağırlayan KOTO Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Gezer, öğrencilerin iki ülke ticaretinin gelişmesi adına kuracakları oluşumu desteklediklerini ifade ederek, “KOTO olarak Afrikalı öğrencilerin Odamız üyesi firmaların dış ticaret birimlerinde staj imkanı sunarak, iki pazarı birbirine daha da yakınlaştırabilir, pekiştirebiliriz” dedi 

Kocaeli Üniversitesi’nde Öğrenen Organizasyon adı altında topluluk kuran Afrikalı öğrenciler Kocaeli Ticaret Odası’nı ziyaret etti. KOTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin Gezer, Yönetim Kurulu Üyeleri İbrahim Atalay, Yusuf Erenkaya ve KOTO Genel Sekreteri Mert Anlıpak tarafından ağırlanan öğrenciler, Türkiye pazarını Afrika pazarıyla buluşmak üzere kurdukları online ikili iş görüşmesi internet sitesi ve ODTÜ Teknopark AŞ’nin girişimciliğin geliştirilmesi adına yürütücülüğünü yaptığı University4Society Projesi hakkında kapsamlı bilgi sundu. 

İKİLİ İŞ GÖRÜŞMESİ VE GİRİŞİMCİLİK PROJELERİ

Jean Chrinot Velombe, Archbold Sibanda, Clamdel Hountın, Mahamet Saleh, Ayobolaurole Ogundipe, İbrahim Daouda Djibo, İsmail Kasongo isimli öğrencilerin yer aldığı heyetin sözcülüğünü yapan Kaan Yılmaz, grubun çalışmaları hakkında yaptığı açıklamada, “University4Society tasarımcı, yazılımcı ve iş geliştiricileri bir araya getiren, tüm Türkiye’den üniversite öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşen bir etkinlik. Katılımcı takımların 48 saat içinde toplumsal sorunları teknoloji ile çözen inovatif girişimler üretebilecekleri, mentorlar ve alanında uzman eğitimciler sayesinde bu girişimleri geliştirirken farklı bakış açıları da kazanabilecekleri bir girişimcilik maratonu olan University4Society, girişimcilere destek olmayı amaçlıyor. ODTÜ Teknopark’ın yürütücülüğünde, Türkiye’den 10 üniversiteden, 3’er gruplar oluşturularak toplam 30 takımın katılımıyla gerçekleştiriliyor. Biz de Kocaeli Üniversitesi’nin takımını oluşturuyoruz. Bu yıl Kocaeli’de ikinci kez gerçekleştireceğimiz etkinlikte birlikte, Türkiye’nin ekonomik gelişiminin yararına katkıda bulunan insanları bir araya getirip, hep beraber girişimcilik camiasında, yarının ileri görüşlü liderlerini çıkarma gayretinde olacağız. Ayrıca üzerinde çalıştığımız ikili iş görüşmesi sitesiyle, Afrika ve Türkiye pazarını karşılıklı olarak eşleştirecek ve yeni partnerler bulmalarına aracılık edeceğiz” dedi. 

PROJEYE KOTO KATKISI 

Afrikalı öğrencileri ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını ifade ederek toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin Gezer, öğrencilerin kurmuş oldukları ikili iş görüşmesi internet sitesinin Türk-Afrika pazarının yakınlaşması adına büyük bir adım olduğunu ifade ederek, “KOTO olarak firmalarımızın uluslararasılaştırılması adına önemli projelerimiz bulunuyor. Sizlerin bu girişimi, bizlerin de hedef projeleriyle birebir örtüşüyor. Girişimlerinize, Odamız üyesi firmaların dış ticaret birimlerinde staj imkanı sunarak ileri bir boyut kazandırabiliriz. Böylelikle hem firmalarımız sizlerin hakim olduğu Afrika pazarına daha deneyimli bir giriş yapmış olur hem de sizleri Türk ticaret sistemine dahil etmiş oluruz. Her iki ülke ekonomik menfaatleri için oldukça önemli olan proje, sadece ticaretle sınırlı kalmayacak dostluğumuzu da pekiştirecektir” ifadelerine yer verdi. Toplantı, ilk adımı atılan projenin hızla ilerletilmesi girişimleriyle sona erdi.