122.Yıl

122.Yıl

Toplu Tüketim Yerlerinde Alerjen Bildirimi Uygulaması...

Toplu Tüketim Yerlerinde Alerjen Bildirimi Uygulaması...

Sayın Üyemiz,

26.01.2017 tarihinde yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği kapsamında toplu tüketim yerlerinde 1/1/2020 tarihinden itibaren alerjen bilgisinin son tüketiciye sunulması zorunlu hale getirilmiştir.

Toplu tüketim yeri: gıdanın tüketime hazır hale getirildiği ve tüketilmek üzere son tüketiciye sunulduğu; mobil araçlar veya sabit veya hareketli tezgahlar da dahil olmak üzere hazır yemek hizmeti veren restoranlar, kantinler, okullar ve hastaneler gibi işletmeler olarak tanımlanmıştır. 

Alerjen bildirimi yapılırken Yönetmelikte yer alan ve aşağıda belirtilen 14 alerjen madde esas alınacaktır. Bu bildirim afiş, yazı tahtası, menüler vasıtasıyla yapılabilir. 

Yönetmelik 1169/2011 EC direktifleri ile uyumlu olup Avrupa Birliği üyesi ülkelerde de benzer şekillerde uygulanmaktadır.

Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından Yönetmelik ekinde (Ek-1) yer alan 14 alerjen madde esas alınarak toplu tüketim yerlerinde bulundurulmak üzere “Alerjen Listesi” poster olarak hazırlanmıştır.

Hazırlanan Poster ve ilgili yönetmelik ekte yer almaktadır. Posterin toplu tüketim yerlerinde tüketicilerin rahatlıkla görebilecekleri boyutta ve rahatlıkla görebilecekleri bir yerde asılı olması gerekmektedir. Bu zorunluluk 1.1.2020 tarihinde yürürlüğe girmiş olup toplu tüketim yeri (restaurant, kafe, pastane, fırın, kantin vb.) bulunan üyelerimizin cezai yaptırımla karşılaşmamaları için işyerlerinde bulundurmaları gerekir.

Yine aynı Yönetmelik gereği 1/1/2020 tarihinden itibaren hazır ambalajlı gıdalarda beslenme bildirimi yapılması zorunlu hale getirilmiştir.

ALERJİYE VEYA İNTOLERANSA NEDEN OLAN BELİRLİ MADDE VEYA ÜRÜNLER 

Madde veya ürünler

1) Gluten içeren tahıllar: buğday (ör. kılçıksız buğday ve kamut), çavdar, arpa, yulaf veya bunların hibrit türleri ve bunların ürünleri

2) Kabuklular (Crustacea) ve bunların ürünleri

3) Yumurta ve yumurta ürünleri

4) Balık ve balık ürünleri

5) Yerfıstığı ve yerfıstığı ürünleri

6) Soya fasulyesi ve soya fasulyesi ürünleri

7) Süt ve süt ürünleri (laktoz dahil)

8) Sert kabuklu meyveler: Badem (Amygdalus communis L.), fındık (Corylus avellana), ceviz (Juglans regia), kaju fıstığı (Anacardium occidentale), pikan cevizi (Carya illinoiesis (Wangenh.) K.Koch), brezilya fındığı (Bertholletia excelsa), antep fıstığı (Pistacia vera), macadamia fındığı ve Queensland fındığı (Macadamia ternifolia) ve bunların ürünleri

9) Kereviz ve kereviz ürünleri

10) Hardal ve hardal ürünleri

11) Susam tohumu ve susam tohumu ürünleri

12) Kükürt dioksit ve sülfitler  (tüketime hazır veya üreticilerin talimatlarına göre hazırlanan ürünler için, toplam SO2 cinsinden hesaplanan konsantrasyonu 10 mg/kg veya 10 mg/L’den daha fazla olanlar)

13) Acı bakla ve acı bakla ürünleri

14) Yumuşakçalar ve ürünleri

İlgili üyelerimizin bilgilerine sunulur.

Saygılarımızla,

Kocaeli Ticaret Odası  

Ek 1: Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği için tıklayınız

Ek 2: POSTER için tıklayınız