122.Yıl

122.Yıl

Prometeon Pirelli’den KOTO Meclisi’nde 150 milyon dolarlık yeni yatırım açıklaması

Prometeon Pirelli’den KOTO Meclisi’nde 150 milyon dolarlık yeni yatırım açıklaması
Prometeon Pirelli’den KOTO Meclisi’nde 150 milyon dolarlık yeni yatırım açıklaması
Prometeon Pirelli’den KOTO Meclisi’nde 150 milyon dolarlık yeni yatırım açıklaması
Prometeon Pirelli’den KOTO Meclisi’nde 150 milyon dolarlık yeni yatırım açıklaması
Prometeon Pirelli’den KOTO Meclisi’nde 150 milyon dolarlık yeni yatırım açıklaması

Kocaeli Ticaret Odası’nın aylık olağan meclis toplantısına katılan Prometeon Pirelli Türkiye Direktörü Bahadır Özer, Kocaeli fabrikasına 150 milyon dolarlık yeni yatırım yapacaklarını açıkladı 

Kocaeli Ticaret Odası’nın aylık olağan Meclis Toplantısı 31 Temmuz 2019 Çarşamba günü gerçekleştirildi. KOTO Meclis Başkanı Akın Doğan’ın yönettiği oturuma, Prometeon Pirelli Türkiye Direktörü Bahadır Özer konuşmacı olarak katılarak, şirketle ilgili önemli bilgiler verdi. KOTO Başkanı Necmi Bulut, Meclis Başkanı Akın Doğan ve meclis üyelerine teşekkür ederek konuşmasına başlayan  Prometeon Pirelli Türkiye Direktörü Bahadır Özer, şirket ve yeni yatırımlar hakkında önemli bilgiler verdi. 

NİSAN AYINDA GÖREVE BAŞLADI 

Özer’in konuşmasından satırbaşları şöyle; “Beni ağırladığınız için teşekkür ediyorum. 30 yılı aşkındır İzmit’teyim. Gerçekten İzmitliyim diyebilirim. Yarımca Lisesi’nden mezun oldum. En güzel yıllarım Yarımca’da geçti. Ankara ODTÜ’den mezun olunca da birkaç ufak işte çalıştım. Daha sonra 1992 yılında Türk Pirelli ailesine katıldım. Şirketin değişik bölgelerinde görevlendirildim. Türkiye’nin bazı bölgelerinde, dünya ülkelerinin bazılarında çalıştım. En son Çin’deydim. Sizlerin de çok sevdiği Hakan Bey ile yer değiştik. Avrupa’da bütün Prometeon Grubu’nun üretimden sorumlu olarak Hakan Yalnız’ı bir üst göreve gönderdik. Onun yerine de direktör olarak Türkiye’ye geldim. Nisan ayında göreve başladım. 

7 BİN ÇALIŞANLA, 160 ÜLKEYLE TİCARET 

Burada bulunmamızın nedeni, yaptığımız yatırımlar ve yapacaklarımızı kısaca anlatmak. Biz kimiz? Biz Prometeon olarak Pirelli’nin yine DNA’sını taşıyan bir şirketiz ancak, kamyon, otobüs gibi ağır vasıtalar olan ticari araçların lastiklerini üretiyoruz. Pirelli de otomobil lastikleri üretmeye devam ediyor. Biz daha çok ağır vasıta lastikleri üretiyoruz. Dünyada 4 tane tesisimiz var. 2’si Brezilya’da, 1’i Mısır’da, 1’i ise Türkiye’de. 1.1 Milyar dolarlık bir ciroya sahip bir şirketiz. Yatırımlarla büyümeye devam ediyoruz. Gelirimizin yüzde 3’ünü AR-GE’ye ayırıyoruz. 5 kıtada 160 ülkeyle ticaretimiz var. 7 bin çalışanımız var. 3 tane AR-GE merkezimiz, 1 tane de geliştirme merkezimiz var.

ŞİRKET GEÇMİŞİ 

1960 yılında Türkiye’de kurulan ilk lastik fabrikasıyız. İzmit’in de ilk lastik fabrikasıyız. 1962’de İzmit’te ilk üretimimize başladık. 1968’de Türk Pirelli İlköğretim Okulu’nun açışını yaptık İzmit’te. 70 yılında otomobil lastikleri üretmeye başladık. 1982’de metalik kuşaklı lastikler üretmeye başladık. 1984 yılında kamyon lastiklerini üretmeye başladık. Tam çelik lastik üretimine ilk adımımızı attık. 1994 yılında Türkiye’de ilk, Avrupa’da 2. Şirket olarak ödül aldık. 2006’da motor sporları lastiği üretmeye başladık. 2008’de Türk Pirelli Anadolu Lisesi’ni açtık. 2010’da Formula 1 lastiklerini üretmeye başladık. 2016’da da Suv lastikleri üretmeye başladık. 2017’de iki şirkete ayrıldık. Prometeon ve Pirelli olarak iki kola ayrıldık. Biz iz bırakmaya devam edeceğiz. 2018-2020 yatırım miktarımız toplam 150 milyon Dolar. Kamyon lastiği yapan fabrikamız hazır.

150 MİLYON DOLARLIK YENİ YATIRIM 

Her seferinde yeni ürünler yeni bir şeyler yapmak istiyoruz. Pazarda var olmak istiyoruz. Sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada. İzmit fabrikası Prometeon’un amiral gemisi. 2018 yılında başlayan, 2020 yılına kadar yaklaşık 150 milyon dolarlık bir yatırım söz konusu. Bu yatırımın 90 milyon doları kapasite artışı için yapılırken, 60 milyon doları da endüstri 4.0 dediğimiz teknoloji iyileştirmek kaliteyi çevre ve enerjiyi ve verimliliği artırıcı projelerde değerlendirildi. Bu sayede kamyon lastiği üretimi İzmit’te yüzde 75 arttı. İhracatımızın büyük oranını Avrupa’ya yapıyoruz: Avrupa bu işin en zor pazarı. Gerçekten en iyisi olmanız lazım. Bu yılın sonunda 2017 yılında 800 binlere, bu yılın sonunda 1.3 milyon, önümüzdeki yılın sonunda da 1.4 milyon kamyon lastiği üretecek hale gelmiş olduk. 

KOCAELİLİ EKİPLERİN BAŞARISI 

Bu fabrikada yapılan çalışmalar grupta da ses getiriyor. Diğer fabrikaların gelişmesinde de buradan arkadaşlarımız destek vermeye başladı. Dünyanın değişik yerlerinde Türk ekibi, Kocaeli ekibi var. Dünyanın her yerinde işler yapıyorlar. Bu başarıları oraya adapte etmek için bizden arkadaşlar isteniyor. Brezilya’da yapılacak çalışmalar için de buradan ekip gidecek. Bunları yaparken hep birlikteydik. Kocaeli’deki sanayici arkadaşlarımız destek verdi. Yüzde 70 kadar bu revizyonu yaparken Kocaelili arkadaşlardan destek aldık. Yüzde 30’u yurt dışı. Ama bir kısmı yazılımcı şirketlere gitti. Kocaeli ve Türkiye olarak yazılım konusunda da kendimizi ve şirketlerimizi gelişmemiz lazım. 

KOCAELİ’YE YENİ AR-GE TESİSİ 

Şimdi yepyeni bir projemiz var AR-GE. Bu bizim için gurur verici bir şey. Çünkü Prometeon Grubu’nun kamyon lastikleri grubunun AR-GE merkezi Milano aslında. Bizim AR-GE merkezimiz var ama aynı seviyede değiliz. Biz sonuçta İtalyan yöneticilerimizle yaptığımız görüşmeler sonucunda AR-GE’yi Türkiye’ye getiremeye karar verdik. Bu proje bizim için çok önemli çünkü artık üst sınıf lastik üreten bir tesise üst sınıf bir AR-GE yakışır. Ağustos ayı sonunda temel atmaya başlayacağız. Bu proje bizim için önemli çünkü Kocaeli’de kalıcı olduğumuzun bir göstergesi. Daha büyük gelişmelerin de vesilesi olacak. Buradaki AR-GE merkezimizde 60 tane uzmanımız çalışıyor. Her yıl 7 bin tane prototip üretiyoruz. Ve Prometeon Grubu’nun diğer ürünleri burada geliştiriliyor. Dizayn kısmı İtalya’daydı. Ama onu da buraya getiriyoruz. Her yıl 40 tane yeni ürün piyasaya sürüyoruz. 2019 yılında başlıyor, 2023’te bitirmeyi amaçlıyoruz. Bu projeyle birlikte amacımız ileri teknoloji lastikleri Avrupa’ya satabilmek. Avrupa’nın A sınıfı lastik ihtiyacına cevap verebilmek. 

‘İSİMLER DEĞİŞİR AMA İNSANLAR, ÇALIŞANLAR KALIR’

Sizlere birazda sosyal aktivitelerimizden bahsetmek istiyorum. Çevre günleri ile ilgili çalışmalarımız var. Mesela ağaç dikme kampanyası yapıyoruz çalışanlarımız ile aileleri ile. Enerji verimliliği haftasında farkındalık için günler düzenliyoruz. Futbol ve basketbol takımlarımız var. Takımlarımız ile birlikte çeşitli turnuvalara katılıyoruz. Çalışanlarımızın çocukları ile oluşturduğumuz tiyatro grubumuz var. Yıl içerisinde çeşitli oyunlar çıkarıyor. Konuşmamı şu şekilde bitirmek istiyorum; şirketi şirket yapan içindeki insanlardır. İsimler değişir ama insanlar, çalışanlar kalır.” KOTO Başkanı Necmi Bulut ve Meclis Başkanı Akın Doğan, Prometeon Pirelli Türkiye Direktörü Bahadır Özer’e teşekkür plaketi takdim etti.  

ODAMIZ TEMMUZ AYI FAALİYET RAPORUNA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ...