122.Yıl

122.Yıl

Perakendeciler için önemli seminer

Perakendeciler için önemli seminer
Perakendeciler için önemli seminer
Perakendeciler için önemli seminer
Perakendeciler için önemli seminer
Perakendeciler için önemli seminer

Kocaeli Ticaret Odası, Tüketici Hakem Heyetleri Süreçlerinde Perakendecilerin Bilinçlendirilmesi Semineri düzenledi. İlginin yoğun olduğu seminerde perakende sektörü temsilcileri kapsamlı bir şekilde değerlendirildi 

Kocaeli Ticaret Odası, Kocaeli Ticaret İl Müdürlüğü işbirliğinde, “Tüketici Hakem Heyetleri Süreçlerinde Perakendecilerin Bilinçlendirilmesi Semineri” düzenledi. KOTO Yönetim Kurulu Üyeleri Ömer Efe, Murat Barış, Meclis Katip Üyesi Sema Kalafat, Meclis Üyesi Cafer Kozluca, KOTO Genel Sekreteri Mert Anlıpak, 10. Meslek Komitesi Başkanı Ahmet Sefaoğlu ve Komite Üyesi Abdurrahman Yıldırım’ın birlikte ev sahipliği yaptığı programda, Ticaret İl Müdürlüğü Kocaeli Tüketici Hakem Heyeti Başkanı Necip Fazlı Karabacak, İl Tüketici Hakem Heyeti Raportörü İsmail Sevim, İzmit İlçe Hakem Heyeti Raportörü Aslı Şahin, Gölcük İlçe Hakem Heyeti Raportörü Gürkan Yıldız, Körfez İlçe Hakem Heyeti Raportörü Uğur Yıldız ve perakendeciler yer aldı. 

Seminer KOTO Genel Sekreteri Mert Anlıpak’ın açılış konuşmasıyla başladı. Konuşmasında, perakende sektörünün ülke ekonomisindeki yeri ve önemini vurgulayan Anlıpak, perakende sektörünün dünyadaki hızlı gelişmeleri ve trendleri takip ederek, hızla uyum sağlaması gerektiğine değindi. Seminer ile ilgili ilk sunum Tüketici Hakem Heyeti Başkanı Necip Fazlı Karabacak tarafından gerçekleştirildi. Tüketici hakem heyeti süreçlerinde, perakendecilerinde hakları olduğu konusunda bilgi aktarımında bulundu. 

Ayıplı ve gizli ayıplı ile cayma hakkı konularında genel bilgilendirmede bulunan Karabacak, taksitli satış sözleşmelerinde 7 gün içerisinde cayma hakkı olduğu fakat bu cayma hakkının nakit satışlarda olmadığı, tüketicilerin ise hangi konularda cayma haklarının olduğu konusunda katılımcıları bilgilendirdi. Mesafeli satış (internet üzerinden) hakkında detaylı bilgi aktaran Hakem Heyeti Başkanı, bu tür satışlarda ise cayma hakkının 14 gün olduğunu ve herhangi bir sebep göstermeksizin tüketicilerin bu cayma hakkını kullanabileceğini söyledi. 

Son olarak hakem heyetlerinin, kimler tarafından oluştuğunu ve alınan kararların bağlayıcı nitelikte olduğu konusunu hatırlatan Karabacak, katılım sağlayan üyelere ve seminer ile ilgili katkı sağlayan KOTO'ya teşekkür ederek sunumlarını sonlandırdı.