POSIDONIA 2018 Uluslararası Gemicilik Fuarı Hk.

Sayın Üyemiz,

İstanbul İhracatçılar Birliği’nden alınan yazıda, Atina/Yunanistan’da 04-08 Haziran 2018 tarihleri arasında düzenlenecek olan POSIDONIA 2018 Uluslararası Gemicilik Fuarı’nın Türkiye milli katılım organizasyonunun, Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği’nce 3. Kez organize edileceği bildirilmiştir.

Bahse konu fuara ilişkin çalışmaların sağlıklı olarak yürütülebilmesi amacıyla, konstrüksiyon ve kiralanacak alan tespitinde kullanılmak üzere fuara başvuruda bulunmayı planlayan üyelerimizin 3 Kasım 2017 Cuma günü mesai saatleri bitimine kadar kaç metrekareyle katılmak istediklerine ilişkin aşağıdaki bağlantıda yer alan ön başvuru formunu doldurarak Genel Sekreterliğin 0212 454 05 01-02 numaralı fakslarına veya gemi@iib.org.tr e-posta adresine göndermeleri gerektiği belirtilmiştir.

Bilgilerinize sunulur.

FUAR ÖN BAŞVURU FORMU VE TASLAK YER PLANI İÇİN TIKLAYINIZ

Bilgi için irtibat:

Selin Özsoy

Gemi ve Su Ürünleri Koordinasyon Şubesi

Tel: 0212 454 09 99

Faks: 0212 454 05 01 – 02

Maden Atıkları Yönetmeliğinin Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar Hk.

Sayın Üyemiz,

TOBB’dan alınan yazı ile, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yazısına atıfla; maden atıklarının yönetimine ilişkin usul ve esasların belirlendiği Maden Atıkları Yönetmeliği’nin 15.07.2017 tarihinde yürürlüğe girdiği hatırlatılarak, söz konusu Yönetmeliğin uygulanmasına dair alt mevzuatın Bakanlık tarafından yayımlanıncaya kadar aşağıda yer alan linkteki açıklamalar doğrultusunda iş ve işlemlerin yürütüleceği ifade edilmiştir.

Maden Atıkları Yönetmeliğinin uygulanmasına ilişkin açıklamalar için; https://www.csb.gov.tr/db/cygm/duyurular/duyurular334628.docx

ABD’nin İran’a Yönelik Yaptırımları Hk.

Sayın Üyemiz,
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden (TOBB) alınan yazıda, Dışişleri Bakanlığı’nın yazısına atfen, Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) kapsamında ABD’nin İran’a uyguladığı nükleer yaptırımların kaldırılması için yasalar gereği Başkan’ın belirli aralıklarla yaptırımların kaldırılmasına ilişkin muafiyetleri (waiver) uzatması gerektiği, bu çerçevede ABD nükleer yaptırımlara ilişkin muafiyetleri 14 Eylül 2017 tarihinde bir kez daha uzatıldığı belirtilmiştir.

Nükleer yaptırımlarla ilgili muafiyetlerin uzatıldığına dair açıklamayla eş zamanlı olarak ABD Hazine Bakanlığı tarafından da aynı gün, yaptırımlar listesinde bulunan İranlı kurumlara sağladıkları destek ya da suç unsuru oluşturan siber faaliyetler nedeniyle on bir (11) gerçek ve tüzel kişiye yaptırım uygulanmasının kararlaştırıldığı ve duyurulduğu bilgisi iletilmiştir. Hazine Bakanlığının ekte kayıtlı açıklaması ile söz konusu 11 gerçek ve tüzel kişi hakkında ayrıntılı bilginin Vaşington Büyükelçiliğimizden alındığına değinilmiştir.

Washington Büyükelçiliğinden iletilen açıklamada, bir İran şirketine İran’ın balistik füze programı ve Devrim Muhafızları’nı destekleyici faaliyetlerinin bulunması; Ukrayna’da mevcut iki havayolu şirketine “Caspian Air” “Al-Naser Airlines” ve Devrim Muhafızları-Kudüs Gücü’yle bağlantıları bulunan “Mahran Air” e malzeme desteği ve hizmet sağlaması; ayrıca bir İranlı bilgisayar güvenliği şirketi ile söz konusu şirketle bağlantılı 7 kişiye en az 9 büyük ABD mali kurumuna yönelik siber saldırıda bulunmaları nedeniyle yaptırım uyguladığının belirtildiği ifade edilmiştir.

Dışişleri Bakanlığı’nın yazısına atfen, BM Güvenlik Konseyi’nin İran’a yönelik yaptırım kararlarının ülkemiz bakımından hukuki bağlayıcı nitelikte olduğu, ilgili kurum ve kuruluşlarımız tarafından uygulanmasının zorunlu olduğu belirtilmektedir. ABD ve AB’nin kabul ettikleri tek taraflı yaptırım karar ve uygulamalarının Türkiye açısından hukuki bağlayıcılığının bulunmamakta olduğu, ancak ABD yaptırımlarının sınır aşan etkiye sahip olması nedeniyle, yaptırım altına alınacak kişi ve kuruluşlarla iş akdine girecek firma ve kuruluşlarımızın da dolaylı olarak yaptırımından etkilenme olasılığı çerçevesinde alınan yaptırımlar hakkında bilgilendirmede bulunulmasında yarar görüldüğü belirtilmiştir.

Bilgilerinize,

Foodtech & Packaging Eurasia 2017 Hk.

Sayın Üyemiz,

Alman Türk Ticaret ve Sanayi Odası, Food-Tech ve Avrasya Ambalaj Fuarı’nda Alman üretici ve hizmet sağlayıcılarına yönelik ilk defa bir Firma pavilyonu organize ediyor. Fuar 25-28 Ekim 2017 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek.

Yiyecek ve içecek üreticilerinin, markalarına ve ürünlerine değer katacak yenilikçi, güvenilir, yüksek kalitede çözümler bulabilecekleri Food-Tech Eurasia Fuarı; bölgesinde en çok tercih edilen Avrasya Ambalaj Fuarı ile güçlerini birleştirerek; çikolata, şekerleme ve pastacılık ekipmanlarından et ve süt ürünleri teknolojilerine, soğuk zincir teknolojilerinden gıda güvenliğine, işleme ve dolumdan ambalaj üretimine kadar geniş bir yelpazede tüm çözümleri bir araya getiren buluşma noktası olmuştur.

Ziyaret etmek isteyen üyelerimiz için pavilyon: Salon: 5 Stand 518A1

15.Bayim Olur Musun Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı

Sayın Üyemiz,

15.Bayim Olur Musun Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı bu yıl 12-15 Ekim 2017 tarihleri arasında, CNR Fuar Merkezi 5-6-7’inci hollerde gerçekleştiriliyor.

Fuar her geçen yıl büyüyerek Türk ekonomisine daha çok fayda sağlarken, tüm dünyadan gelen katılımcı ve ziyaretçiyle Türk markalarının uluslararası arenada boy gösterebilmesine olanak sağlamaktadır. Avrupa ve Ortadoğu’nun en büyük franchising fuarı unvanını elinde bulunduran fuar her sektörden franchise ve bayilik ile büyümek isteyen, yeni iş ortakları arayan markalar ile girişimcileri bir araya getirecektir.

300 den fazla katılımcının yer aldığı fuarda bu yıl, franchise veren markalara ürün ve hizmet tedariki sağlayan markalarda standları ile yer alacak ve fuarda ‘Tedarikçi özel bölümü’ olacaktır. Tedarikçiler, fuarda artık ziyaretçi olarak değil, franchise veren firmalar ile aynı platformda katılımcı olarak yer alacak. Firmalar tedarikçilerini, tedarikçiler de müşterilerini aynı ortamda görebilecektir.

Fuarda bir diğer önemli gelişme; Dünyaca ünlü üç önemli franchise zirvesi gerçekleştirilecek. Cakarta’da düzenlenen Dünya Franchise Konseyi ve Asya Pasifik Konfederasyonu toplantılarına katılan UFRAD Başkanı Dr. Mustafa Aydın, WFC ve APFC Dönem Başkanlıkları ile 2017 zirvelerini Türkiye’ye taşıdı. Asya Pasifik Franchise Konfederasyonu ve Dünya Franchise Konseyi ile birlikte Avrupa Franchise Federasyonu Toplantısı Ekim 2017 tarihinde UFRAD ev sahipliğinde, UFRAD Başkanı Dr. Mustafa Aydın’ın büyük destek ve uğraşlarıyla İstanbul’da, fuar ile eş zamanlı olarak gerçekleştirilecektir. Toplantılar kapsamında Amerika’dan Çin’e Güney Afrika’dan İngiltere’ye birçok ülkenin franchise dernekleri üye markaları ve yetkilileri İstanbul’da bir araya gelecekler.

 

Bilgilerinize sunulur.