Atık Yönetimi Uygulaması Hakkında

Sayın Üyemiz,

TOBB’dan Odamıza iletilen bir yazıda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın görev ve sorumluluğunda bulunan atık yönetimine ilişkin birçok iş ve işlemin Bakanlığın Çevre Bilgi Sistemi içerisinde yer alan Atık Yönetim Uygulaması üzerinden çevrimiçi olarak yürütülmekte ve takip edilmekte olduğundan bahsedilmekte ve bu kapsamda atık üreticisi konumunda olan tüm kamu kurumları ile devlet ve vakıf üniversitelerinin Çevre Bilgi sistemine kayıt işlemlerini gerçekleştirmelerinin önemine dikkat çekildiği ifade edilmektedir.

Bilindiği üzere 2872 sayılı Çevre Kanunu, 02.04.2015 tarih ve 29314 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Atık Yönetimi Yönetmeliği ve 20.03.2015 tarih ve 29301 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Tehlikeli Atıkların Karayolunda Taşınmasına İlişkin Tebliğ, atıkların çevreye zarar vermeyecek şekilde taşınması zorunluluğundan bahsetmekte ve atık taşıma ile geri kazanım/bertaraf işlemini gerçekleştiren tesislerin lisans işlemi ile kayıt altına alınması zorunluluğunu dile getirmektedir.

Bu kapsamda 2009 yılından beri atık beyan işlemlerinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çevrimiçi olarak hazırlanan Atık Yönetim Uygulaması Sistemi ile gerçekleştirildiği belirtilmektedir.

Bununla birlikte 2016 yılı itibariyle Uygulama altında yeni bir modül olarak Mobil Atık Takip Sistemi (MoTAT)’nin eklendiği ifade edilmektedir. Uygulamaya eklenen bu modül ile birlikte tüm tehlikeli atıkların mobil cihazı bulunan lisanslı atık taşıma firmaları tarafından söz konusu sistem kullanılmak suretiyle taşınmakta olduğu ve bu sayede tüm tehlikeli atık taşıma işlemlerinin taraflarında uygulama üzerinden anlık olarak takip edilebildiği hatırlatılmaktadır.

Aynı zamanda Atık Yönetim Uygulaması yazılımında yapılan güncelleme çalışmalarının tamamlanması ile uzun zamandan beri yürürlükte olan basılı Ulusal Atık Taşıma Formu (UATF) kullanımına son verildiği ve sistem içerisinden otomatik olarak üretilen Taşıma Numarası ile kayıt oluşturulması işlemine başlandığı ifade edilmektedir. Söz konusu husus 05.01.2018 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın web sayfasından tüm kullanıcılara duyurulduğu dile getirilmektedir.

Bu kapsamda, Atık Yönetimi Yönetmeliği ekinde yer alan listelerde tehlikeli sınıfında bulunan tüm atıkların lisanslı ve mobil cihaz takılı atık taşıma araçları ile MoTAT üzerinden taşınması gerektiği ifade edilmektedir. Oluşan tüm tehlikeli atıkların lisanslı geri kazanım/bertaraf tesisine gönderilmesi işlemlerinin Atık Yönetim Uygulaması (ATYÖN) ekranı sol menüsünde yer alan “Atık Gönderim İşlemleri/Taşıma Talebi Ekleme” başlığından yapılması gerektiği belirtilmektedir.

Konu ile ilgili hazırlanmış olan Yardım videoları ile Kullanım kılavuzlarına aynı ekrandan ulaşılabilmektedir.

Match4Industry İkili İş Görüşmeleri Etkinliği (31 Ekim – 1 Kasım 2018)

Sayın Üyemiz,

Avrupa İşletmeler Ağı üyesi Doğu Marmara ABİGEM ve Kocaeli Sanayi Odası işbirliğinde, 31 Ekim – 1 Kasım 2018 tarihinde Match4Industry ikili iş görüşmeleri organize edilecektir.

Bu yıl yedincisi düzenlenecek olan Match4Industry ikili iş görüşmeleri SANTEK Sanayi ve Teknoloji Fuarı’nda yapılacaktır. Etkinlik kapsamında, işbirliği yapmak isteyen bölgemiz firmaları arzu ettikleri takdirde yabancı firma yetkililerini işletmelerinde ağırlayabilecektir.

İlgili Sektörler:                                                                                             

 • Otomotiv Yan Sanayi
 • Makina ve Metal
 • Plastik ve Kauçuk
 • Lastik
 • Kimya (Oto Boya ve Bakım Ürünleri)
 • Yapı ve Yapı Materyalleri
 • Enerji
 • Çevre
 • Elektrik – Elektronik
 • Bilişim ve İletişim Teknolojileri
 • Kadın Girişimcilik
Match4Industry Etkinliği’nde;

*  Sektörün önde gelen firmalarına ürünlerinizi ve hizmetlerinizi sunabilir,

*  Fırsatları keşfederek önemli bağlantılar kurabilir,

*  Endüstrideki son gelişmeleri takip edebilir,

*  Avrupa ve ötesindeki yeni pazar ve iş fırsatları ile ağınızı genişletebilirsiniz.

Match4Industry Etkinliği Kapsamı Hizmetlerimiz:

*Firma profillerinin online sistemde yayınlanması,

*  İkili iş görüşmeleri organizasyonu,

*  İngilizce – Türkçe, Türkçe – İngilizce tercüme,

*  Öğlen yemeği ve çay – kahve ikramı

Katılımın ücretsiz olduğu ikili iş görüşmelerine https://match4industry.b2match.io/ linkinde “Register” bölümünden kaydınızı yapabilirsiniz. Etkinliğe katılan yerli ve yabancı firmalara yine aynı linkte “Participants” bölümünden ulaşabilirsiniz.

Bilgilerinize sunarız.

ABD Ankara Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarlığı SelectUSA Zirvesi 2018 hk.

Sayın Üyemiz,

TOBB’dan alınan yazıda, ABD Ankara Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarlığı tarafından Amerika’da yatırımı destekleyen Select USA (https://www.selectusa.gov/welcome​) programı kapsamında, 2018 Select USA Yatırım Zirvesi için Amerika’ya Türk İş Adamlarından oluşan bir delegasyon düzenleneceği belirtilmiştir.

SelectUSA Programı ve Zirve ( SelectUSA Summit) hakkında verilen bilgiler şu şekildedir:

– Select USA Programı ABD’ye yatırım yapmanın avantajlarını ortaya koyarken Türk firmalara ücretsiz danışmanlık hizmetleri verir. ABD’de yatırım yapmak isteyen ya da mevcut işlerini büyütmek isteyen iş sahiplerine, işyeri açma ve genişletme sürecinde lojistik prosedürü anlamalarına yardımcı olmaya amaçlar.

– ABD Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenen 2018 Select USA Yatırım Zirvesi 20-22 Haziran 2018 tarihinde ABD’nin Washington D.C. bölgesinde gerçekleşecektir. (https://www.selectusa.gov/selectusa-summit) Zirve’de, üst düzey iş dünyası ve hükümet liderleri son eğilimler hakkında görüşlerini sunarken, ABD’nin dört bir yanında bulunan yatırım fırsatları sergilenecektir. Zirve, iş geliştirmek isteyen yetkilileri bir araya getirerek kaynaklar ve teşvikler hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlayacaktır. Önceden programlanan birebir görüşmelerle yatırımcılara, ilgi oldukları eyaletler hakkında bilgi edinip yatırım projelerini eyalet kalkınma ajansı yetkilileriyle paylaşma ve daha fazla bilgi edinme imkanı sunacaktır

– Zirve’ye kayıt için : https://www.selectusasummit.us/apply/; Zirve programı hakkında detaylı bilgi için : https://www.selectusasummit.us/agenda-overview/

– Ayrıca 2018 SelectUSA Yatırım Zirvesi çerçevesinde farklı eyaletlerde yan etkinlikler düzenlenecek olup, bu etkinlikler hakkında daha fazla bilgiye https://connect.eventtia.com/en/dmz/selectusaspinoff/website site linkinden ulaşılabilir.

Üyelerimize duyurulur.

Nor-Shipping 2019 Uluslararası Gemicilik Fuarı Hk.

Sayın Üyemiz,

Oslo / Norveç’te 4 – 7 Haziran 2019 tarihleri arasında düzenlenecek olan Nor-Shipping 2019 Uluslararası Gemicilik Fuarı’nın Türkiye milli katılım organizasyonunun, Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği‘nce organize edilmesi planlanmaktadır.

2019 yılında 27.si düzenlenecek olan ve iki yılda bir gerçekleştirilen fuar, dünyanın önde gelen gemi yapımı ve denizcilik fuarlarından biri olarak görülmektedir. Söz konusu fuarda makine aksamı üreticilerinden tedarikçilere, armatörlerden finans uzmanlarına kadar gemicilik ve açık deniz piyasasıyla ilgilenen çok çeşitli ziyaretçi kitlesinin izlemesi beklenmektedir.

Bahse konu fuara ilişkin çalışmaların sağlıklı olarak yürütülebilmesi amacıyla, konstrüksiyon ve kiralanacak alan tespitinde kullanılmak üzere fuara başvuruda bulunmayı planlayan üyelerimizin 31 Mayıs 2018 Perşembe günü mesai saati bitimine kadar   kaç metrekareyle katılmak istediklerine ilişkin Ek‘te yer alan ön başvuru formunu doldurarak İstanbul İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nin 0212 454 05 01-02 numaralı fakslarına veya gemi@iib.org.tr e-posta adresine göndermeleri hususu bilgilerinize sunulur.

Bilgi için irtibat:
Selin Özsoy
Gemi ve Su Ürünleri Koordinasyon Şubesi
Tel: 0212 454 09 99
Fax: 0212 454 05 01-02

Ek: Nor-Shipping 2019 Ön Başvuru Formu

 

Gümrük Denetiminde Şeffaflık Ve Ticaretin Kolaylaştırılması Eğitimi Hk.

Sayın Üyemiz,

Gümrük ve Ticaret Müfettişleri Derneği ve Uludağ Üniversitesi işbirliğinde 8 Mayıs 2018 tarihinde Bursa’da sanayici ve dış ticaret firmalarının faydalanması amacıyla; “Gümrük Denetiminde Şeffaflık Ve Ticaretin Kolaylaştırılması” temalı eğitim semineri düzenlenecektir.

Detaylı bilgi için; https://www.gtmd.org.tr/

Bilgilerinize sunarız.