122.Yıl

122.Yıl

KOTO’nun girişimleriyle İzmit Simidi’nin markası ve lezzeti coğrafi işaretle tescillendi

KOTO’nun girişimleriyle İzmit Simidi’nin markası ve lezzeti coğrafi işaretle tescillendi
KOTO’nun girişimleriyle İzmit Simidi’nin markası ve lezzeti coğrafi işaretle tescillendi
KOTO’nun girişimleriyle İzmit Simidi’nin markası ve lezzeti coğrafi işaretle tescillendi

KOTO’nun, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla coşkulu geçen Ekim ayı olağan meclis toplantısında, İzmit Simidi’nin markası ve lezzeti de coğrafi işaretle tescillendi. Türk Patent ve Marka Kurumu Coğrafi İşaretler Daire Başkanı Hakan Kızıltepe, kent adına tescil belgesini KOTO Başkanı Necmi Bulut ve Meclis Başkanı Akın Doğan’a takdim etti 

Kocaeli Ticaret Odası’nın aylık olağan meclis toplantısı, KOTO Meclis Başkanı Akın Doğan’ın başkanlığında, Burhan Kasım Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla coşkulu geçen meclis, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehitlerimizin ve gazilerimizin anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Hep birlikte Cumhuriyet Bayramı’na özel aile fotoğrafı çektiren KOTO Meclisi’nde, İzmit Simidi’nin coğrafi işaretle tescillendiğinin açıklanması üzerine, coşku daha da arttı. 

TESCİL BELGESİ TAKDİM EDİLDİ 

Kocaeli Ticaret Odası’nın girişimleriyle, 13 Eylül 2019 tarihinde markası ve lezzeti artık coğrafi işaretle tescilli olan İzmit Simidi’nin tescil belgesi tüm kent adına Türk Patent ve Marka Kurumu Coğrafi İşaretler Daire Başkanı Hakan Kızıltepe tarafından KOTO Başkanı Necmi Bulut ve Meclis Başkanı Akın Doğan’a takdim edildi. 

“KOTO SORUMLULUK YÜKLENDİ”

Takdim töreninde konuşan Türk Patent ve Marka Kurumu Daire Başkanı Kızıltepe, “İzmit simidinin tescil belgesini veriyoruz. Coğrafi işaret yöremizin ekonomik anlamda meşhur bir ürünü varsa bunun korunması için veriliyor. Coğrafi işaret o yörenin ürüne attığı imzadır. Coğrafi işaret tesciliyle amacımız geçmişten gelen değerlerimizi korumaktır. Bir diğer amacımız da ekonomidir. Ekonomide daha fazla katma değer elde edeceğimiz bir ürün varsa buna da coğrafi işaret tescili yapıyoruz.  Aynı ürünü üretebilirsiniz ama artık İzmit simidi yazamazsınız. Kocaeli Ticaret Odası sorumluluk yüklendi. Bizim denetimlerimiz yapılacak. 1 yıl içerisinde Türk Patent ve Marka Kurumu’na raporlayacak. Bu ürünün daha fazla değer kazanması için adımlar atılmalı. Tescil önemli bir adım ama yatırımları da yapmak lazım. Üreticiler bilinçlendirilmeli, kalite arttırılmalı. Kocaeli’nin 7 tane coğrafi işaret tescili var. Bunlar; Hereke İpek Halısı, Hereke Yün El Halısı, Hereke Yün İpek El Halısı, İzmit Pişmaniyesi, Kandıra Bezi, Karamürsel Sepeti ve şimdi de İzmit Simidi. 5 tane de bekleyen başvurusu var. Yarımca Kirazı, Derince Çenesuyu, İzmit Sütlü Nuriyesi, Eşme Ayvası için KOTO tarafından başvuruldu. Gölcük Belediyesi tarafından da Döşeme Bebeği için başvuru yapıldı” dedi. 

BAŞKAN BULUT: İZMİT SİMİDİNE HAK ETTİĞİ DEĞERİ VERDİK 

Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut da, İzmit Simidi için alınan coğrafi işaret tescil belgesinin tüm kente hayırlı olmasını dileyerek, “İzmit Simidimizin markası ve lezzeti artık resmen tescilli. Zaten alanında marka olan İzmit Simidimize tescil belgesiyle hak ettiği değeri vermiş olduk. Daha fazla değerimizin tescillenmesi için girişimlerimiz sürüyor. Kentimizin değerlerini korumak ve daha fazla katma değere dönüştürmek gibi ödevlerimiz var. Hayırlı olsun” dedi. 

ODAMIZ EKİM AYI FAALİYET RAPORUNA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ...