122.Yıl

122.Yıl

KOTO Meclisi’nde ‘7326 Sayılı Yapılandırma Kanunu’ anlatıldı

KOTO Meclisi’nde ‘7326 Sayılı Yapılandırma Kanunu’ anlatıldı
KOTO Meclisi’nde ‘7326 Sayılı Yapılandırma Kanunu’ anlatıldı
KOTO Meclisi’nde ‘7326 Sayılı Yapılandırma Kanunu’ anlatıldı
KOTO Meclisi’nde ‘7326 Sayılı Yapılandırma Kanunu’ anlatıldı
KOTO Meclisi’nde ‘7326 Sayılı Yapılandırma Kanunu’ anlatıldı
KOTO Meclisi’nde ‘7326 Sayılı Yapılandırma Kanunu’ anlatıldı
KOTO Meclisi’nde ‘7326 Sayılı Yapılandırma Kanunu’ anlatıldı
KOTO Meclisi’nde ‘7326 Sayılı Yapılandırma Kanunu’ anlatıldı
KOTO Meclisi’nde ‘7326 Sayılı Yapılandırma Kanunu’ anlatıldı

Kocaeli Ticaret Odası’nın Meclis Toplantısı’na konuk olan Kocaeli Vergi Dairesi Başkanı Osman Eşgin ve Başkan Yardımcısı Akın Rıfat, ‘7326 Sayılı Yapılandırma Kanunu’ hakkında önemli bilgiler paylaştı 

Kocaeli Ticaret Odası’nın aylık olağan meclis toplantısı KOTO Meclis Başkanı Akın Doğan’ın yönetiminde gerçekleşti. KOTO Başkanı Necmi Bulut’un aylık faaliyet raporunu paylaştığı toplantı öncesi, Kocaeli Vergi Dairesi Başkanı Osman Eşgin ve Başkan Yardımcısı Akın Rıfat, Meclis üyelerine ‘7326 Sayılı Yapılandırma Kanunu’ hakkında önemli bilgiler verdi. 

7326 SAYILI KANUN HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME 

Vergi Dairesi Başkanı Eşgin, “7326 sayılı Yapılandırma Kanunu 31 Ağustos’a kadar uygulamada kalacak. Bu kanun bir öncekilere göre daha kapsamlı. Kanunun içeriğinde kesinleşmemiş alacaklar, dava sürecindeki alacaklar sulh edinme yolları var. Bu düzenlemeler sizlerin ihtiyacı doğrultusunda çıkarıldı. İnternet üzerinden online olarak yapıyoruz sadece davalarda dilekçe beyan etmeliyiz. Bütün süreçleri gerek başvuru gerek ödemeyi internet üzerinden yapabilirsiniz. Hiçbir tereddüt olmadan tüm aşamaları internet vergi dairemizden yapabilirsiniz. Merkezimizi Derince’ye taşıyoruz” dedi. Akabinde, Başkan Yardımcısı Rıfat, kanun kapsamı ile ilgili detaylı bilgiler vererek, KOTO Meclis Üyeleri’nin sorularını yanıtladı. 

BAŞKAN BULUT’TAN FAALİYET RAPORU SUNUMU 

Sunum sonrası, Meclis gündemine geçildi. Faaliyet Raporuyla Meclis üyelerine hitap eden Başkan Bulut, “1 Temmuz itibariyle Pandemide geçmiş olduğumuz normalleşme sürecinde tüm yasaklar kalktı.  Turizm hareketlendi, esnafımız az da olsa bir nefes aldı ancak yasakların kalkması sonrası bugün itibariyle vakalarda hızlı bir artış gerçekleştiğini görüyoruz.  Hepimizin maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkatle devam etmemiz gerektiğini, aynı zamanda aşı olmayan herkesin aşı olmasının gerekliliğini bir kez daha vurgulamak istiyorum. Bu vesileyle ekonomide, ihracat ve turizmde de normalleşme sürecimizin devamını diliyorum. 

Aşılamanın hızlanması ve 2021 yılına ilişkin öncü göstergelerle küresel ekonomide toparlanma devam etmektedir. Ülkemizde de, ihraç pazarlarımızdaki toparlanmanın katkısıyla 2020 yılında başlayan pandemiye rağmen yüzde 1,8 oranında bir büyüme gerçekleşmiştir. 2021 yılı ilk çeyreğinde ise net ihracat ve yatırımların katkısı ile yüzde 7 oranındaki büyüme oranı ile G-20 ülkeleri içinde Çin’den sonra en hızlı büyüme performansı görülmüştür. 

Bu da ülkemizde, salgının sosyal ve ekonomik hayat üzerindeki etkilerini hızla üzerinden atmaya çalıştığının göstergesidir. İlk çeyrekte ortaya koyduğumuz güçlü büyüme performansının ardından, ikinci çeyrekte de yüksek bir büyümeye ulaşacağımızı bekliyoruz. 

o 2021 yılı başından itibaren İhracatta gerçekleşen artış Haziran ayında da devam ederek geçtiğimiz yılın aynı ayına göre %47’lik artış ile 19,8 milyar dolara yükselmiştir. 

o İthalatımız ise yılın ilk yarısında geçtiğimiz yıla göre %27,5 artarak 126 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir.

o İlk altı ay ihracatın ithalatı karşılama oranı bir önceki yılla göre 7,3 puan artış ile %83 e ulaşmıştır.

o İlimiz ise Haziran ayı 1 milyar 552 milyon ihracat ile ülke genelinde 2. Sırada yer almaktadır.

AÇILAN-KAPANAN ŞİRKET SAYILARI’na baktığımızda; 

o Odamıza 2021 yılı ilk 6 aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %37 artışla toplam 865 firma ya da kuruluşun kayıt işlemi gerçekleştirildiğini, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %12 artışla 192 firma ya da kuruluşun ise kayıt silme işlemi gerçekleştirildiğini görüyoruz. 

Kocaeli genelinde 2021 yılı 6 aylık döneminde toplam 1.499 firma kuruluşu gerçekleştirilirken 274 firma ya da kuruluşun ise kayıt silme işlemi gerçekleştirilmiştir.

Değerli Üyelerimiz,

Bildiğiniz üzere Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7326 Sayılı Kanun Genel Tebliği 14 Haziranda 31511 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanmıştır.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı tahsil dairelerince takip edilen amme alacakları, il özel idareleri ve belediyeler ile Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlıklarına (YİKOB) ait alacakların yapılandırılması, matrah ve vergi artırımı, işletme kayıtlarının düzeltilmesine ilişkin hükümlerinin uygulamasına yönelik usul ve esaslar belirlenmiştir. 

Bu imkanlardan faydalanmak için 31 Ağustos 2021 tarihine kadar başvuru yapılması gerekmektedir.

Korona virüsten etkilenen İmalatçı Mikro ve Küçük işletmelere yönelik KOSGEB desteğinde için başvuru süresi uzatıldı. İmalat, bilgisayar programa ve bilimsel AR-GE sektörlerinde faaliyet gösteren Mikro (30 bin) ve Küçük ölçekli işletmelere (75 bin )sağlanacak 3 yıl geri ödemesiz destek için son başvuru süresi 6 Ağustos olarak belirlenmiştir.

Odamızın da girişimleri nezdinde uzatılan ;

Ekonomik faaliyetlere destek sağlanması amacıyla çok sayıda hizmet kolunda katma değer vergisi (KDV) oranlarında geçerli indirimli oranların süresi uzatıldı.

İş yeri kiralama hizmetlerinde KDV oranının yüzde 8 olması ve iş yeri kiralamaları karşılığında ödemeler üzerinden yapılan tevkifat oranının yüzde 20 yerine yüzde 10 olarak uygulanması uzatıldı.

Üyelerimizin ve İş dünyamızın beklentileri arasında yer alan asgari ücret desteğinin 2021 yılında devam edeceği TBMM’de kabul edilmiştir. 

Değerli Meclis Üyeleri, 

Aylık faaliyet raporumuz sizlere gönderildi, ben de birkaç başlığa değinmek istiyorum.

Türkiye Odalar Ve Boralar Birliği Müşterek Konsey Toplantısı Ve İstişare Toplantılarına Katılım Sağlayarak Hazine Ve Maliye Bakanı Sayın Lütfi Elvan’a ve TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’na Kocaeli iş dünyasının sorunlarını ve çözüm önerilerini içeren dosyamızı ilettik.

Sanayide İstihdam Sorunları Ve Çözüm Önerileri Çalıştayı’na ve Sivil Toplum Kuruluşları İstişare Toplantısı’na katıldık.  Bölge iş dünyasının sorunları ve çözüm önerileri görüşüldü.

Dış ticaret ağlarımızı geliştirmeye yönelik faaliyetlerimize bu ayda devam etmekteyiz. 

Bu doğrultuda geçtiğimiz günlerde Filipinler Başkonsolosluğu ile ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdik.

Co-Matching İkili İş Görüşmeleri Etkinliğimiz ise 25 Ağustos 2021’de gerçekleştirilecektir.

Odamız ve Doğu Marmara ABİGEM işbirliğinde organize edilen Yabancı firma temsilcileri ile görüşmelerde bulunabileceğiniz ve olası işbirliklerini değerlendirebileceğiniz Co-Matching İkili İş Görüşmeleri etkinliğimiz, b2match (Bi tu meç)  platformu üzerinden online olarak gerçekleşecektir. Bu fırsatı kaçırmamanızı dilerim.

Geçtiğimiz günlerde Odamızı Türkiye Büyük Millet Meclisi Bayındır, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu üyesi, Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker ziyaret etti.

Kocaeli İnşaat Sektörü Ve İmar Durumu İle İlgili Dosya Sunduk. Pandeminin inşaat sektörüne etkisi, artan maliyetler, fiyat artışları, kentsel dönüşüm çalışmaları, çatı dubleksleri konuları ele alındı.

Her yıl düzenli olarak yayınladığımız Rakamlarla Kocaeli 2021 yayını 56 kurumdan aldığımız veriler ile 24 başlıkla yayımlanmıştır. Yayınımızın hazırlanmasında emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ederek, geniş kitlelerin en üst seviyede istifade etmesini temenni ederim” ifadelerine yer verdi. 

Yapılandırma Kanunu Rehberi’ne ulaşmak için TIKLAYINIZ; 

Kanun ile ilgili kapsamlı sunuma ulaşmak için TIKLAYINIZ; 

Tebliğe ulaşmak için TIKLAYINIZ; 

Kocaeli Vergi Dairesi Başkanlığı’nın Meclis Toplantısı sunumunu izlemek için aşağıdaki videoyu tıklayınız