124.Yıl

122.Yıl

KOTO Kasım Ayı Meclis Toplantısı yapıldı: Başkan Bulut’tan önemli mesajlar

KOTO Kasım Ayı Meclis Toplantısı yapıldı: Başkan Bulut’tan önemli mesajlar
KOTO Kasım Ayı Meclis Toplantısı yapıldı: Başkan Bulut’tan önemli mesajlar
KOTO Kasım Ayı Meclis Toplantısı yapıldı: Başkan Bulut’tan önemli mesajlar
KOTO Kasım Ayı Meclis Toplantısı yapıldı: Başkan Bulut’tan önemli mesajlar

Kocaeli Ticaret Odası Kasım ayı olağan meclis toplantısı, Meclis Başkanı Akın Doğan’ın yönettiği oturumla yapıldı. 4 gündem maddesinin oylandığı toplantı öncesi, Kocaeli Barosu Avukatlarından Toprak Şener, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu hakkında meclis üyelerine kapsamlı bilgiler aktardı. Meclis üyelerinin ilgiyle takip ettiği bilgilendirici sunum, soru ve cevap bölümüyle sona erdi. 

Akabinde gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. Aylık faaliyet sunumunu gerçekleştirmek üzere kürsüye çıkan KOTO Başkanı Necmi Bulut, gündeme dair önemli mesajlar verdi. Başkan Bulut konuşmasında şu ifadelere yer verdi; 

Kasım Ayı Meclis Toplantımıza hoş geldiniz. 

Şehitlerimiz Astsubay Üstçavuş Cihan Geçit’e, Uzman Çavuş Emrah Erkan’a, Binbaşı Mete Yıldırım’a ve bütün şehitlerimize Allahtan rahmet, ailelerine ve milletimize başsağlığı diliyorum.

İstiklal mücadelemizin önderi Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün aramızdan ayrılışının yıldönümünde her yıl geleneksel olarak Odamızda düzenlediğimiz “Atatürk ve Cumhuriyet Sergisi”ni 29 Ekim-10 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirdik.

Milli ve manevi değerlerimize bağlı gelecek nesilleri yetiştirme gayretiyle tarihimize ve kültürümüze sahip çıkma sorumluluğumuzun daima devam edeceğine inanıyor, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha saygıyla anıyorum…

Büyük gayretle ve fedakarlıkla görev yapan, evlatlarımızın başarılarında pay sahibi olan ve ülkemizin geleceğine değer katan kıymetli öğretmenlerimizin gününü de içtenlikle kutluyorum. 

Yavru Vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin 38. kuruluş yıl dönümünü kutluyor, bu uğurda canlarını veren aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi şükranla anıyoruz.

 Azerbaycan'ın 44 günlük Vatan Muharebesinde geçtiğimiz yıl 8 Kasım'da kültür başkenti kadim Şuşa'yı kurtararak taçlandırdığı zaferini kutluyoruz.

Düzce ve Erzurum’da meydana gelen ve çevre illerde de hissedilen depremden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Sayın Meclis Üyelerimiz

Merkez Bankasının politika faizinde 3 ayda 400 baz puan indirim yapması, gelişmiş ülkelerde parasal sıkılaşmanın gündemde olduğu bir ortamda TL için yüksek oranlı değer kaybına yol açmaktadır. Düşürülen politika faizi, finansman maliyetlerinde yeterince düşüşe yol açmamakta; yükselen kur ve enflasyonun beslediği belirsizlik ortamında yeni yatırımlar için karar vermek zorlaşmaktadır. 

Politika faizinde düşüşün siyasi iradenin ısrarla vurguladığı gibi enflasyonda düşüşü sağlaması için yatırım ve üretimin artması; ithal girdi ve ürünler yerine yurt içi üretimin geçmesi gerekmektedir Ancak bu kısa dönemde mümkün görünmemektedir. Yükselen kurun ihracat için rekabet avantajı sağlayacağı düşünülse de, kur artışına eşlik eden enerji, ara mal vb girdi maliyetlerinde artış, ekonominin ithal girdi bağımlılığı bakımından içinde bulunduğu koşullar, zamanla ihracatta mevcut ivmenin de zayıflamasına yol açacak gibi görünmektedir. Merkez Bankası ikna edici bir iletişim çerçevesi ile piyasaya güven vermeli ve kur ve fiyat istikrarına odaklanmalıdır.

Sağlık konusunda oluşturulan bilim kurulu benzeri ekonomik konuları günlük gelişmeler çerçevesinde değerlendirerek piyasaları rahatlatacak ve güven telkin edecek, sağlıklı bir iletişim sağlayacak İktisadi Bilim Kurulu tavsiyemizdir.

Bir diğer gelişme ise ; 6 Kasım 2021 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan 7341 “Değişiklik Kanunu” ile, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun 543. maddesi değiştirilerek şirketlerin tasfiye sürecindeki kalan varlıklarını dağıtması için öngörülen zorunlu bekleme süresi 3 aya düşürülmüştür.

Bu doğrultuda, alınacak tasfiye sonu genel kurul kararı ile şirketin varlıkları ve ödenen sermaye daha kısa sürede pay sahiplerine paylaştırılabilecektir.

Sayın Meclis Üyelerimiz

Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Ve Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesi 2021-2022 Başvuru Dönemi Uygulama Rehberi Yayınlandı.

Bu karar kapsamında inşaat işleri, makine, ekipman, malzeme alım giderlerinde büyük ölçeklilerde %50 hibe desteği veriliyor. Küçük ölçekli projeler içinde proje başına 20 bin TL ile 600 bin TL arasında hibe planlanmaktadır. 

Bir diğer olumlu gelişme ise Kredi Garanti Fonu (KGF) yeni destek paketlerini açıkladı. Açıklanan destek paketleri ise; 

KOBİ’lerimize sağlanan desteğin devamı olarak 2,5 milyar TL kredi hacmi ile KGF Destek Kredisi 2 programı.

Odamızın da vermiş olduğu Yerli Malı Belgesine sahip Soğuk Hava Ünitesi Ve Frigorifik Araçlar Destek Paketi

İlave İstihdam Destek Paketi (5510 sayılı Kanun kapsamında tescil edilen ve Sosyal Güvenlik Kurumuna 2021 yılı Mart ayına/dönemine ilişkin bildirilen muhtasar ve prim hizmet beyannamelerindeki sigortalı sayısı 50’nin altında olan özel sektör işyerlerine, işletmelerinin sözleşme veya faturaya bağlı işletme giderlerinde kullandırılmak üzere finansman sağlanması hedeflenmektedir. )

TURWIB Programı Destek Paketi (Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasından (EBRD) sağlanan kaynağa istinaden TURWIB Programı kapsamında kadın yönetici bulunan işletmelere destek sağlanarak kadınların iş hayatına daha fazla katılımı amaçlanmaktadır.) bulunmaktadır.

Sayın Meclis Üyelerimiz

Dış ticaretimiz verilerimizi incelediğimizde 2021 yılı Ekim ayında geçen yılın aynı ayına göre; 

İhracatımızın , % 20,17 artarak 20 milyar 807 milyon dolar, İthalatımızın % 12,97 artarak 22 milyar 270 milyon dolar, Dış ticaret hacmimizin % 16,33 artarak 43 milyar 77 milyon dolar olarak gerçekleştiğini görüyoruz. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise % 93,4 olmuştur

AÇILAN-KAPANAN ŞİRKET SAYILARI’ na baktığımızda; 

Odamız aracılığıyla 2021 yılı ilk 10 aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %10 artışla toplam 1.421 firma ya da kuruluşun kayıt işlemi gerçekleştirildiğini, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %4 artışla 328 firma ya da kuruluşun ise kayıt silme işlemi gerçekleştirildiğini görüyoruz.

Sayın Meclis Üyelerimiz,

Üyelerimizin Dış Ticaretini geliştirme çalışmalarımız hızla devam etmektedir.

Bu doğrultuda BELÇİKA İSTANBUL BAŞKONSOLOSU VE BERABERİNDEKİ HEYETİ Odamızda ağırladık ve işbirliği görüşmeleri gerçekleştirdik.

Pandemiyle birlikte ülkemiz ekonomisi için daha da önemli bir hale gelen ihracatımızı güçlendirmek adına Oda olarak ilimizin ihracatçı firma ve nitelikli ihracat uzmanı sayısını arttırmak  amacıyla DIŞ TİCARET İSTİHBARATI EĞİTİMİ düzenliyoruz.

Ücretsiz olarak ve tüm ihracatçılara ve ihracat yapmak isteyenlere yönelik olan eğitimimiz 4 Aralık cumartesi ve 11 Aralık cumartesi günleri gerçekleşecektir. 

Pandemi öncesi dönemin en başarılı ücretsiz eğitim organizasyonlarından biri olarak kabul gören ve Pandemi nedeniyle faaliyetlerine ara vermek zorunda kalan Odamızın ücretsiz eğitim üssü KOTEV in eğitimleri bu ay gerçekleştirilen Dijital Pazarlama Eğitimi ve 30 Kasımda gerçekleştirilecek olan Günümüzde İkna ve Satış Eğitimi ile tekrar başladı.

Bir diğer eğitim ise, Odamız üyelerinin ihtiyaç duyduğu nitelikli personelin yetiştirilmesi amacıyla hayata geçirilen ve paydaşı olduğumuz USTAM Kocaeli Projesinde CNC Torna ve Freze Operatörlüğü Eğitiminin açıldığını buradan da bildireyim.

Her yıl Odamızca gerçekleştirilen faaliyetlerin ve üyelere sunulan hizmetlerin denetlendiği TSE ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Gözetim Denetimimiz bu yıl da Başarı İle Sonuçlanmıştır.

Sayın Meclis Üyeleri,

Aynı zamanda bu noktada tüm Komitelerimize de değerli çalışmalarından dolayı teşekkürlerimi iletiyor,

Saygılarımı sunuyorum.” 

Meclis toplantısı diğer gündem maddelerinin de görüşülerek oylanmasıyla sona erdi.

2021 YILI KASIM AYI FAALİYET RAPORUNA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ…