122.Yıl

122.Yıl

KOTO, imalat sektörü için ‘Akıllı İhtisaslaşma Dönüşümü’nü başlattı

KOTO, imalat sektörü için ‘Akıllı İhtisaslaşma Dönüşümü’nü başlattı
KOTO, imalat sektörü için ‘Akıllı İhtisaslaşma Dönüşümü’nü başlattı

Kocaeli Ticaret Odası’ndan yeni bir MARKA Projesi daha; Akıllı İhtisaslaşmanın Temellerini Oluşturarak Bölgemizdeki İmalat Sektörünün Dönüşümünü Başlatıyoruz

Üyelerinin ekonomik gücünü daha da artırmak hedefiyle Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’na (MARKA) en çok proje yazan kurumların başında gelen Kocaeli Ticaret Odası, yeni bir proje daha başlattı. Geçtiğimiz gün MARKA Hizmet Binası’nda düzenlenen törenle 2019 Teknik Destek Programı’na alınan, ‘Akıllı İhtisaslaşmanın Temellerini Oluşturarak Bölgemizdeki İmalat Sektörünün Dönüşümünü Başlatıyoruz’ projesi, imalat sektörünü hedef alıyor. 

2 BİN 29 FİRMAYLA ANKET YAPILACAK 

KOTO adına Genel Sekreter Yardımcısı Adem Aykaç, MARKA adına Genel Sekreter Dr. Mustafa Çöpoğlu’nun imzaladığı proje, Başiskele, Derince, Gölcük, İzmit ve Kartepe ilçeleri sınırları içerisinde bulunan, imalat sektöründe faaliyet gösteren Kocaeli Ticaret Odası üyesi 2 bin 29 adet firmayı hedef alıyor. Proje kapsamında; hedef bölgede ürün bazında üretim yapısı, üretime geçilebilecek ürünlerin tespiti ve bu ürünlerin yeni hedef pazarlara açılmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirilecek ve bölgede inovasyon ekosisteminin oluşturulması, inovasyon yönetimi becerilerinin ölçülmesi ve geliştirilmesi amaçlanacak. Proje kapsamında, 2 bin 29 adet firmayı kapsayan ihtiyaç analizi saha anket çalışması da gerçekleştirilecek. 

TEKNOLOJİK DÖNÜŞÜMÜN TEMELİ 

3 ay uygulama süresi bulunan proje kapsamında ilk olarak; İmalat sektöründe faaliyet gösteren firmaların Akıllı İhtisaslaşma için gerekli ürün, üretim yapısı, üretime geçilebilecek ürünlerinin tespiti ve bu ürünlerin yeni hedef pazarlara açılması, Ar-Ge çalışmaları, markalaşma stratejileri, inovasyon yönetimi becerileri ve tüm bu konulara ilişkin devlet desteklerine ulaşma konusundaki farkındalıklarının irdeleneceği bir anket oluşturulacak. İhtiyaç Analiz Anketinin oluşturulmasına müteakip anketin 2 bin 29 adet firmaya yüz yüze uygulanması sürecine geçilecek. Toplanan veriler, imalat sektörünü akıllı ihtisaslaşmaya yani teknolojik dönüşüme girmesinin temelini oluşturacak.