122.Yıl

122.Yıl

KOTO 14. Meslek Komitesi’nden ‘kuyumculuk’ sektörüne dair önemli açıklama

KOTO 14. Meslek Komitesi’nden ‘kuyumculuk’ sektörüne dair önemli açıklama

KOTO 14. Meslek Komitesi Başkanı Haluk Mamik, bazı iş insanlarının şahsi kararlarının kuyumculuk sektörünün itibarına zarar verdiğini ifade ederek, “Meslektaşlarımızı itibarımıza zarar veren uygulamalardan kaçınmaya, vatandaşlarımıza da birikimlerini, tasarruf için geliştirilen güvenilir kaynaklara emanet etmelerini tavsiye ediyoruz” dedi 

Banka ve Kuyumcular Grubu’nun yer aldığı Kocaeli Ticaret Odası 14. Meslek Komitesi Başkanı Haluk Mamik, kuyumculuk sektöründe son günlerde ve yıllarda mağduriyetlerle sonuçlanan olaylarla ilgili açıklama yaptı. Kocaeli Ticaret Odası olarak kuyumculuk sektörünün geleceği ve adına vizyon projeler yürütüldüğünü ancak sektördeki bazı iş insanı/iş insanlarının şahsi ve yasalarda yeri olmayan uygulamaları neticesinde sektörün büyük yaralar aldığını ifade eden Mamik, “Yaşanan olayları, kamu vicdanı adına endişeyle takip ediyoruz. Bu olayların, ekonomik dalgalanmaya bağlanması gerçeği yansıtmamaktadır. 

‘GERÇEĞİ YANSITMIYOR’ 

Bilinmesini isteriz ki, yükselen kur fiyatları karşısında kuyumcu esnafımızın altın sermayesi doğru orantılı olarak değerlenmiş, sektörümüz ekonomik yönden canlanmıştır. Bazı kuyumcu iş insanlarının yasada yeri olmayan uygulamaları işyerlerinde hayata geçirmesi, telafisi mümkün olmayan ağır yaralar açmakta, herkesi zor duruma düşürmektedir. Gerçeği, ‘ekonomik nedenlerle’ diyerek saptırmak, açılan yaraları kapatmayacak, kötü örneklerin doğmasına vesile olacaktır. Bu  nedenle vurgulayarak ifade ediyoruz ki yasalarda yer olmayan uygulamalar tüm kuyumcu esnafına zarar vermekte, sermayesi güven olan sektörümüzün geleceğine gölge düşürmektedir. Meslektaşlarımızı itibarımıza zarar veren uygulamalardan kaçınmaya, vatandaşlarımıza da birikimlerini, tasarruf için geliştirilen güvenilir kaynaklara emanet etmelerini tavsiye ediyoruz. Bu olayın tüm kuyumcu sektörüne mal edilmemesini temenni ediyoruz” ifadelerine yer verdi.