Kocaeli Ulaşımı

Kocaeli’de ulaşım 4 ana faktör altında toplanabilir: Karayolu, Denizyolu, Havayolu, Demiryolu ve Bisiklet yolu ulaşımı. 

Kocaeli Karayolu Ulaşımı

İstanbul ve Ankara’yı birbirine bağlayan Anadolu Otoyolu (TEM) ve D-100 (eski adıyla E-5) Karayolu il sınırları içerisinden boydan boya geçmektedir.

Üçüncü köprü ile bağlantılı Kuzey Marmara Otoyolu Kocaeli il sınırları içerisinden geçmekte ve OSB bağlantı güzergâhlarıyla lojistik trafiğini daha da geliştirmektedir. 

Osmangazi Köprüsü, Otoyol 5 kapsamında, İzmit Körfezi'ndeki Dilovası Dil Burnu ile Altınova Hersek Burnu arasında inşa edilen, 1.550 metre orta açıklığı ve 2.682 metre toplam uzunluğu ile dünyanın dördüncü en uzun açıklıklı asma köprüsüdür.

Kocaeli karayolu ulaşımı

Kocaeli Denizyolu Ulaşımı

Kocaeli Liman Başkanlığı verilerine göre 2018 yılı itibariyle İzmit Körfezi’nde faaliyet gösteren 33 adet özel ve 1 adet kamuya ait olmak üzere toplam 34 liman tesisi bulunmakta ve limanlarda 110 adet iskele veya rıhtım bulunmaktadır.Kocaeli denizyolu ulaşımı

Kocaeli Havayolu Ulaşımı

Kocaeli’de bulunan 1 adet havalimanı vardır: Cengiz Topel Havalimanı. Şehir merkezine yaklaşık 20 kilometre mesafede bulunan havalimanına, otobüs, şehir içi minibüs ve taksi ile gidilebilir. 

Kocaeli havayolu ulaşımı

Kocaeli Demiryolu Ulaşımı

 Kocaeli ili sınırları içerisindeki demiryolu güzergâh uzunluğu 72 kilometredir. Kocaeli il genelindeki tren istasyonları: Büyükderbent-Köseköy-İzmit-Derince-Körfez-Yarımca-Hereke-Tavşancıl-Diliskelesi ve Gebze olmak üzere 10 adettir.

Havayolu: Kocaeli’de bulunan Cengiz Topel Havalimanı, şehir merkezine yaklaşık 20 kilometre mesafededir. Havalimanına, otobüs, şehir içi minibüs ve taksi ile gidilebilir. İstanbul’un Anadolu Yakası’nda bulunan Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı, Kocaeli il sınırından taşıtla 10 dakikalık mesafededir. 

Kocaeli demiryolu ulaşımı

Kocaeli Bisiklet Yolu Ulaşımı

Kocaeli, diğer şehirler arasında bisiklete ve bisiklet kullanımına en çok önem veren kentlerden birisidir. 2014 yılında KOBİS ile, Kocaeli içerisinde ulaşımı kolaylaştırmak, toplu taşıma sistemlerine ara imkanlar oluşturmak, kent sağlığına önem vermek için kurulan bir sistemdir. Kocaeli, 444 bisiklet park ünitesi ve 260 adet bisikleti bünyesinde barındırmaktadır.

Kocaeli bisiklet ulaşımı

<