Kocaeli'nin Tarihi Yerleri

Kocaeli, tarihiyle de ön plana çıkan bir şehirdir. Nicomedia’dan Roma’ya, Selçuklular’dan Osmanlı Devleti’ne kadar birçok uygarlığı bünyesinde barındırmış; kültürünü korumuş, halen daha yapılan kazılarda tarihe dair izleri ortaya çıkarmaktadır. 

Kocaeli’de görülmesi gereken tarihi yerlerin bu kadar çok olmasının sebebi, halkın ve yönetimlerin tarihine sahip çıkmasından kaynaklanmaktadır. 

Hannibal Anıt Mezarı

Mezarı Gebze’de bulunan Hannibal Anıt Mezarı, MÖ 247-MÖ 183 yılları arasında yaşamış, bugünkü adıyla Gebze olarak bilinen ilçede intihar eden dünyaca ünlü bir komutandır. İntiharı, Britanyalılar tarafından Roma İmparatorluğu’na teslim edileceğini öğrenmesiyle yaşanmıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle mezarı bulunmuş ve bir anıt dikilmiştir. 

Hannibal Anıt Mezarı

İzmit Saat Kulesi 

Kocaeli’nin İzmit ilçesinde, akla ilk gelen yapılardan birisi İzmit Saat Kulesi olmaktadır. Osmanlı Devleti’nden kalma bilinen eserlerden en çok ön plana çıkanı İzmit Saat Kulesi olmuştur. 

Kule, bünyesinde üç adet çeşmeyi barındırmakta, tren garına yakın olması ve kent merkezinde yer alması nedeniyle sık ziyaret edilen bir yer haline gelmiştir. 

Sırrı Paşa Konağı 

Kocaeli’nin tarihi yerlerinden bir diğeri de Sırrı Paşa Konağı’dır. Dönemin İzmit Mutassarrıfı Sırrı Paşa tarafından yaptırılan Sırrı Paşa Konağı, birçok kültürel değeri de bünyesinde barındırmaktadır. Zaman içerisinde yıkıma uğramışsa da restorasyon çalışmalarıyla günümüze kazandırılmıştır. 

Selim Sırrı Paşa Konağı

Körfez manzarasıyla ön plana çıkan konak, içerisinde haremlik ve selamlık olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. 

Kocaeli Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi 

Nicomedia’dan Kocaeli’ye bütün bir tarihin izlerini görebileceğiniz Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi, döneme ışık tutan müzelerden birisidir. Paleolitik, Helenistik, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait eserlerin sergilendiği müze, Kocaeli’de yaşayan vatandaşlar tarafından oldukça ilgi görmektedir. 

arkeoloji ve etnografya müzesi

Kaiser Wilhelm Köşkü

Kocaeli, Osmanlı Dönemi’nde ticari ve refah seviyesi açısından en yüksek dönemini yaşamıştır. Yurt dışından gelen misafirlerin ağırlanması için de tercih edilen kent, 1884 yılında Alman İmparatoru Kaiser Wilhelm’in ziyareti sırasında konaklaması için günümüzde Hereke’de yer alan Kaiser Wilheim Köşkü yaptırılmıştır. 

Kaiser Wilhelm Köşkü

<