Gelişen ekonomilerde finansal sıkıntıya düşen ve nakit akışında aksaklık yaşayan KOBİ’lerin, finansmana erişim ve yararlanabilecekleri destek programları, kaynak alternatifleri, krediler ve borçlanma araçları gibi hayati konularda en doğru bilgiyi aldığı “KOBİ’LERLE Güçlü ve Güvenli Yarınlara” buluşması Kocaeli Ticaret Odası ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Kocaeli ekonomisine yön veren tüm paydaşların katıldığı programda, KOBİ’lerin finansmana erişim ve yararlanabilecekleri destek programlarından, kredilere, daralan ekonomilerde borçlanma araçlarından, kaynak alternatiflerine, sigortadan garanti hizmetlerine birçok konu masaya yatırıldı.

Noyan Doğan’ın moderatörlüğü ile yürütülen toplantının konuşmacıları; Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Finansal Kurumlar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cantekin, Finansal Kurumlar Birliği Faktoring Sektör Kurul Başkanı M. Çağatay Baydar, Kocaeli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin Gezer, Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Çınar Ulusoy oldu.

Programa; Kocaeli Ticaret Odası Meclis Başkanı Akın Doğan, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Volkan Yılmaz, Yönetim Kurulu Üyeleri; Cafer Kozluca, Halil Baylam da katıldı.

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy programda yaptığı konuşmada, “İmalat sanayinin yüzde 13’ü Kocaeli’nde toplanmış durumda. Türkiye toplam vergi gelirleri sıralamasında İstanbul ve Ankara’dan sonra Kocaeli 3. Sırada. Toplam 14 OSB sahibi bir kentiz. Şehirde 102 bini aşan istihdam söz konusu. 35 adet limanımız var. Avrupa limanları içinde 8. Büyüklüğe sahibiz “ dedi.

Panelde konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Üretimin ve sanayinin başkentiyiz. Kobiler ve sanayiciyle güzel bir iletişimimiz var. Kocaeli’nde çevreyi sanayiye, sanayiyi çevreye feda etmiyoruz. Havamız, suyumuz, toprağımız temiz olmalı. İzmit Körfezi’ni kısa sürede temizledik. Marmara Denizi’nin en temiz yeri artık İzmit Körfezi. Kocaeli’yi yaşanabilir bir kent haline getirdik” dedi.

Kocaeli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin Gezer, “Kocaeli ağır sanayisiyle Türkiye’nin lokomotifi. Yabancı yatırımcının da ilgisini çeken bir şehiriz. Biz kurum olarak Kobileri temsil ediyoruz. Hiçbir teşvikin verilmediği bir il olarak önemli sıkıntılarımız var. Şehirde 45 bin işletme ve 654 bin çalışanımız var. Kobilerimizin daha faza alternatif finansman kaynaklarına ihtiyacı var” dedi.

Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Çınar Ulusoy, “Kocaeli ekonomisinin içinde sanayinin payı yüzde 51. Türkiye sanayisinin yüzde 10’u Kocaeli’nde. 2500 üyemiz var, 274’ü yabancı sermaye. Türkiye’nin ilk 500 sanayi kuruluşundan 80’i Kocaeli’nde. Son dönemde hükümetimiz tarafından çeşitli tedbirler alındı. Sanayinin ağırlıklı ihtiyacı kısa vadeli finansmanı uzun vadeye yayabilmek” dedi.

Organizasyonda konuşma yapan Finansal Kurumlar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cantekin “Finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketleri olarak KOBİ’ler ağırlıklı olmak üzere 2.5 milyon müşteri sayısına ulaşmış bulunuyoruz. Üç sektörümüzün; 2017 yılı Eylül sonu itibariyle reel sektöre 115 milyar TL finansman sağladığını görüyoruz. Finansal Kurumlar Birliği olarak Türkiye’deki finansman kaynaklarını çeşitlendirmeyi ve üyelerimizce sağlanan alternatif finansman olanaklarının kullanımını yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Buradaki önceliğimiz elbette, ekonomimizin dinamosu konumunda olan KOBİ’lerimize destek olmak.

Panelde Kocaeli’nin faktoring sektöründeki konumunu değerlendiren Finansal Kurumlar Birliği Faktoring Sektör Kurul Başkanı M. Çağatay Baydar, “Nüfus büyüklüğüne ve GSMH’ya katkısına bakıldığında son yıllarda 5. sıralarda.  Sektörümüz ilk 9 aylık verilerine göre de Kocaeli, faktoring işlemleri sıralamasında ikinci. Sıralamada aynı ancak Kocaeli ilimizin GSMH katkısı %3,6 iken faktoring ciromuzdaki payı yüzde 15. Buradan da anlaşılacağı üzere; GSMH’ya katkısının çok üstünde faktoring payı var. Ancak detaya indiğimizde bu işlemlerin önemli bir ağırlığının büyük sanayi kuruluşu olduğunu görüyoruz. Kocaelili Kobilerimiz henüz faktoring hizmetlerinden yeterli düzeyde faydalanamıyor, ürünlerimizi tanımıyor. Genel olarak bu tablo İstanbul dışında tüm Anadolu illerimiz için benzerlik gösteriyor” dedi.

11 yıldır BDDK gözetiminde olan faktoring sektörü, 61 faktoring şirketi ile çoğunluğu KOBİ olan 500 bin firmaya hizmet veriyor. Sektörün bu yılın ilk 9 ayında 102.5 milyar TL işlem hacmine ulaştığını belirten Finansal Kurumlar Birliği Faktoring Sektör Kurul Başkanı M. Çağatay Baydar, “Bunun yaklaşık 5 milyar doları ihracat işlemleri. Yılsonunda geçen yıla göre bir aksilik olmazsa işlem hacmimizi %20 dolayında artırarak 140 Milyar TL’lik bir hacim yakalayacağımızı umuyoruz. Sektörümüz yaklaşık 36 Milyar TL’lik aktif büyüklüğü,  5.5 milyar TL’lik öz kaynağı, 4755 çalışanıyla bankacılıktan sonra reel sektöre en fazla finansman sağlayan sektör” dedi.