124.Yıl

122.Yıl

ELEKTRONİK TİCARETTE GÜVEN DAMGASI

Sayın Üyemiz,

E-ticarete ilişkin kamuoyunda güven yaratmak ve E-Ticaret sitelerini sınıflandırmak üzere Resmî Gazete’nin 6 Haziran 2017 tarihli nüshasında yayınlanan Elektronik Ticarette Güven Damgası Hakkında Tebliğ ile e-ticaret siteleri için yeni bir sisteme geçilmiştir.

Güven Damgası; Ticaret Bakanlığı ve TOBB tarafından denetime tutulan e-ticaret sitelerine verilen asgari güvenlik ve hizmet kalitesi standartlarına uyan hizmet sağlayıcı ve aracı hizmet sağlayıcıya verilen elektronik işaret damgalarından biridir.

2016’daki veriler göz önünde bulundurulduğunda bu döneme kadar e-ticaret sitelerinden alışveriş yapanların %24,9’unun sorun yaşaması üzerine hayata geçirilen Güven Damgası, bu problemlerin önüne geçmek ve alışveriş yapan tüketicilerin hakkını korumak için ortaya çıkan bir damga türüdür.

Güven damgası almak e-ticaret siteleri için zorunlu değildir ancak e-ticaret sitesinin ana sayfasında yer alacak olan bu sembol, sitenin belli güvenlik tedbirlerini aldığını ve güvenilir olduğunu kullanıcılara gösteren bir sembol olacaktır.

Güven Damgası Alma Koşulları

Ticaret Bakanlığı, TOBB’u Güven Damgası Sağlayıcı (GDS) olarak yetkilendirmiştir. Bu kapsamda güven damgası başvurusu yapan aracı hizmet sağlayıcı ve hizmet sağlayıcı www.guvendamgasi.org.tr üzerinden başvuru formunu doldurur ve başvuru belgelerini sisteme yükler. Yapılan her başvuru yalnızca bir firma için yapılmaktadır. Yani birden fazla e-ticaret siteniz varsa başvurunuzu ona göre yapmanız gerekmektedir.

Başvuranın ayrıca e-ticaret sitesinin asgari güvenlik standartlarını taşıdığını belgelendirmek için sızma testi yaptırması ve başvuru ücretini yatırması gerekmektedir. Başvuru ücretleri firmalara göre 3.000 tl – 15.000 tl arası değişkenlik gösterebiliyor. Sızma Testi (Penetrasyon Testi) kötü amaçlı bir saldırganın içeriden ya da dışarıdan sistemlere verebileceği zararı önceden görebilmek ve zayıflıklar için tedbir alabilmek amaçlı planlanmış bir saldırı simülasyonudur. Sızma testi başvuru tarihinden en fazla üç ay önce yaptırılmalı, imza sirküleri ve adli sicil kaydı ise son altı ayda alınmış olmalıdır.

Güven damgası başvurusunun değerlendirilmesinde hizmet sağlayıcı ya da aracı hizmet sağlayıcının başvuru esnasında sunmuş olduğu ve doğruluğunu taahhüt ettiği bilgi ve belgeler güven damgası alma şartları bakımından TOBB tarafından değerlendirilir. Değerlendirme 30 gün içinde sonuçlandırılarak başvuru sahibine iletilir.

Güven damgası ile ilgili mevzuat ve daha detaylı bilgilere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.guvendamgasi.org.tr/index.php

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

KOCAELİ TİCARET ODASI