122.Yıl

122.Yıl

Brexit Hk.

Sayın Üyemiz,

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden iletilen yazıda, T.C. Ticaret Bakanlığı’ndan alınan ilgili yazıya atfen, Avrupa Birliği (AB) ile İngiltere arasındaki Brexit müzakerelerinin 14 Kasım 2018 tarihinde neticelendiği ve Geri Çekilme Anlaşması üzerinde mutabakata varılarak, Brexit’in 31 Ocak 2020 tarihinde gerçekleştiği belirtilmiştir.

Yazının devamında, Brexit tarihi sonrasında Birleşik Krallık’ın (BK) AB’den ayrılması ile 31 Aralık 2020 tarihinde sona ermesi öngörülen “Geçiş Dönemi” nin başladığı vurgulanarak, bu süre boyunca Birleşik Krallık'ın, ticaret açısından AB üyesi bir ülke gibi muamele göreceği ve aynı süre içinde ülkemiz için Gümrük Birliği ortağı konumunu koruyacağı da ifade edilmiştir.

Geçiş Dönemi bitimi itibariyle teknik düzenlemeler alanında Birleşik Krallık’da geçerli olacak kurallara ilişkin olarak, BK tarafından yayımlanan güncel bildirimler kapsamında hazırlanan ve ekte birer örneği sunulan bilgi notlarının T.C. Ticaret Bakanlığı’nın internet sitesinde de yayımlanmış olduğu ve bu notlara https://ticaret.gov.tr/dis-iliskiler/genel linki üzerinden erişim sağlanabileceği belirtilmiştir.

Bilgilerinize sunulur.

Saygılarımızla,

Kocaeli Ticaret Odası

Ek:

1-Brexit Sonrası BK Teknik Düzenlemeleri

2-Brexit Sonrası BK Teknik Düzenlemeleri - Sektörler