Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve DEİK tarafından düzenlenen Türkiye-Venezuela İş Forumu, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve DEİK/Türkiye-Venezuela İş Konseyi Başkanı Selim Bora’nın katılımıyla gerçekleştirildi. Foruma, Kocaeli iş dünyasını temsilen KOTO Başkanı Necmi Bulut ve Meclis Başkanı Akın Doğan katıldı.

-“LATİN AMERİKA’YA ÖZEL BİR ÖNEM VERİYORUZ”

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye-Venezuela İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, teknolojinin, mesafeleri ortadan kaldırırken, ülkelerin mesafe tanımaksızın birbirlerine daha fazla ihtiyaç duyduğunu vurgulayarak, “Dünya giderek küçülürken, 12 saatlik bir uzaklık bu devirde ticarete engel ve bahane olmamalı. O yüzden Latin Amerika’ya özel bir önem veriyoruz. Yarım milyarı aşan bir pazar orada bizleri bekliyor. İşte dünyanın en zengin petrol rezervleri sizin elinizde. Burada da 80 milyonluk koca bir pazar var” dedi.

Venezuela’nın son dönemde yaşadığı sıkıntıları yakından takip ettiklerini belirten Hisarcıklıoğlu, Venezuela’nın toplumsal dinamizmi ve tarihsel birikimi ile bu sıkıntıları aşacağına inandığını ifade etti.

Hisarcıklıoğlu, Türk şirketlerinin, Venezuela’nın tarım, gıda, ilaç ve temizlik malzemeleri konusundaki acil ihtiyaçlarını, en iyi kalitede en rekabetçi fiyatlarla karşılayabileceğini belirterek şöyle devam etti:

“Ülkenizde kullanılmayan milyonlarca hektar tarım arazisi olduğunu biliyoruz. Bu arazileri şirketlerimiz ile ilgili kamu otoriteleri arasında yapılacak işbirlikleriyle ekonomiye kazandırabiliriz. Örneğin, Dünya’nın en iyi kakao aromasına sahip ülkesi olan Venezuela’da, kahve ve çikolata üretiminde ileri konumda olan Türk şirketleri ortak çalışmalar yapabilir.

Ülkenizin acil olarak sosyal konutlara ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Daha önce ülkenizde sosyal konut inşaatı gibi projeler üstlenmiş ve başarıyla teslim etmiş olan şirketlerimiz konut projelerinizi yüksek kalite ile ivedilikle üstlenebilir. Venezuela limanlarının yenileneme ihtiyacı yüzünden ihracat potansiyelinizi tam olarak kullanamadığını biliyoruz. Limanlarınızı, Türk şirketleri kamu otoriteleriniz ile işbirliği yaparak modernize edebilir. Dünyanın en büyük 250 uluslararası müteahhidi listesinde tam 40 Türk firması var.”

-Ekonomi Bakanı Zeybekci

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de iki ülke arasında mesafelerin çok uzun olduğunu ancak bu uzaklığı “okyanus dolusu fırsatlar” şeklinde değerlendirdiğini dile getirerek, görüşmeler neticesinde iki ülke arasında ekonomik ve ticari ortaklık anlaşmasının imzalandığına dikkati çekti.

Zeybekci, Başkan Maduro’nun önümüzdeki haftanın ikinci yarısında Venezuela’dan önemli bir ekibin gelmesi talimatını verdiğine işaret ederek, “Bütün platformu sizin için hazırlıyoruz. Çok hızlı bir şekilde iki ülke arasındaki ticaretin önündeki tüm engellerin kaldırılması, ticaretin serbest hale gelmesi ile ilgili adımları çok hızlı atıyoruz. Ayrıca, ticaret, finansman, bankacılık alanlarında da çok önemli kolaylıkların getirileceği altyapıları hazırlıyoruz” diye konuştu.

İki ülke arasındaki yetkililerin ve iş dünyasının bir araya gelmesi için temasa geçeceklerini ifade eden Zeybekci, “Önümüzdeki en kısa sürede Ekonomi Bakanlığı ve DEİK eliyle çok güçlü bir iş dünyası ekibiyle Venezuela’ya bir daha gideceğiz. Bu sefer şirket şirket eşleştirme ile iki ülke iş dünyasını iş yapar hale getireceğiz” ifadesini kullandı.

-Venezuela Devlet Başkanı Maduro

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ise Türkiye’de son derece yoğun ama verimli bir gün geçirdiğini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleştirdiği görüşmede ise ülkeler arası çalışma fırsatlarını değerlendirdiklerini anlattı.

Nicolas Maduro, Türkiye ve Venezuela arasında turizm, ticaret, tarım ve güvenlik alanında 5 anlaşma imzalandığını söyledi.

Venezuela’nın eski Devlet Başkanı Hugo Chavez döneminde de Türkiye’yi ziyaret ettiğini hatırlatan Maduro, o zaman da iki ülke arasındaki yatırımları artırmak istediklerini ancak kalıcı iş birliğini sağlamada bazı zorluklarla karşılaştıklarını ve ülkesinde yaşanan dönüşüm nedeniyle arzu edilen ilerlemeyi gerçekleştiremediklerini ifade etti.

Maduro, iki ülke arasındaki ilişkilerin yeni bir etaba girdiğini belirterek, “Çok ısrarlı bir şekilde Venezuela’da yeni bir ekonomik model oluşturacağız. Çok verimli olacak, arzumuz zenginliği çeşitlendirmek.” diye konuştu.

Venezuela’nın son 100 senede petrol geliriyle geçinen bir ülke olduğunu aktaran Maduro, bunun da her şeyi ithal etme alışkanlığı yarattığını dile getirdi.

Çok ısrarlı bir şekilde Venezuela’da yeni bir ekonomik model oluşturacaklarını vurgulayan Maduro, “Artık motorlarımızı çalıştıracağız ve zenginliğe ulaşma noktasında ürün çeşitliliğimizi artıracağız, ekonomiye yenilikler getireceğiz. O yüzden Türkiye’deki iş insanlarına şunu söylemek istiyorum, siz iyi yatırımcılar, fırsatları keşfeden kişiler olarak biliniyorsunuz. Venezuela da fırsatların olduğu bir ülke. Size her türlü şartı sağlamaya hazırız.” şeklinde konuştu.

Maduro, Türk iş insanlarını ekonomik dönüşümün bir parçası olmak üzere ülkesine davet etti.

Venezuela’da maden, petrokimya, petrol, doğalgaz, turizm, sanayi, tarım, hizmetler sektörü, finans, bankacılık gibi alanlarda iş fırsatlarının olduğunu aktaran Maduro, “Ben sizi davet ediyorum. Gelin en iyi şartları bulalım bu alanlarda iş birliği yapalım.” ifadelerini kullandı.

BAŞKANLARDAN DEĞERLENDİRME

Türkiye-Venezuela İş Forumu’nu ve Kocaelili işadamları açısından önemini değerlendiren Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut ve Meclis Başkanı Akın Doğan, “TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da önemle vurguladığı üzere Venezuela ile Türkiye arasında işbirliği yapılabilecek çok fazla sektör söz konusu. Biz de Kocaeli iş dünyamıza bu fırsatları kullandırmak istiyoruz. Kocaeli iş dünyamızın bu fırsatları değerlendireceğine inanıyoruz” dedi.