122.Yıl

122.Yıl

ASELSAN Millileştirme Çalışmalarına Katılım Sağlamak İsteyen Üyelerimizin Dikkatine

Sayın Üyemiz,

Aselsan Sanayileşme ve Tedarik Direktörlüğü’nden Odamıza ulaşan yazıda; 

Aselsan’ın, güçlü ve kendi kendine yeten bir savunma sanayiine sahip olmak ve ürettiği ürünlerdeki yerlilik oranlarını artırmak amacı ile millileştirme çalışmalarına hız kesmeden devam ettiği ifade edilmektedir.

Anılan çalışmalar kapsamında, yurtdışından temin edilen tüm ürünlerin gözden geçirilerek; teknolojinin kritikliği, ihraç kısıtları, maliyet etkisi ve temin süresi gibi kriterler göz önüne alınarak öncelikli olarak milli ve yerli olarak temin edilmesi gereken ürünler için ayrı ayrı broşürlerin hazırlandığı belirtilmektedir.

Söz konusu ürün listesi ve broşürlere “www.gucumuzbir.com” adresinden “millîleştirme - çalışmaları” bağlantısı ile ulaşılabildiği ifade edilmektedir.

51’i yeni olmak üzere 140 broşür karşılığı yaklaşık 450 üründen oluşan söz konusu listenin, yapılan çalışmalar ve ihtiyaçlar doğrultusunda sürekli güncellendiği belirtilmektedir.

Bugüne kadar 25 milyon USD karşılığı 30’a yakın ürünün millileştirme çalışmasının tamamlanmış olduğu ifade edilmekte olup millileşen malzemelerin dokümanlarında “MİLLİLEŞTİRİLMİŞTİR” ibaresinin bulunduğu belirtilmektedir.

Bilginize sunarız.