Ülkemizin ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanmasında küçük ve orta ölçekli işletmelerin payını ve etkinliğini artırmak, rekabet güçlerini ve düzeylerini yükseltmek, sanayide entegrasyonu ekonomik gelişmelere uygun biçimde gerçekleştirmek amacıyla, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı kurulmuştur.

Kobi kimdir?

250 Kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri 40.000.000 TL’yi (Kırk Milyon Türk Lirası’nı) aşmayan ve Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin Tanımı, Nitelikleri ve Sınıflandırılması Hakkında Yönetmelikte mikro işletme, küçük işletme ve orta büyüklükteki işletme olarak sınıflandırılan ekonomik birime KOBİ denir.

KOBİ Tanımı Yönetmeliği gereği; KOSGEB den desteklerinden yararlanabilmeniz için “KOBİ Beyannamesi” formunu ve eklerini internet ortamında doldurarak çıktısını alıp kaşeli ve imzalı olarak istenen belgeler ile birlikte bağlı olduğunuz KOSGEB Birimine teslim etmeniz gerekmektedir.

Önemli Not

Girisimciler artık işletme kurmadan once KOSGEB desteğinden faydalanabilecektir.

 • KOSGEB Veritabanına Nasıl Kayıt Olunur ?

  Destek alabilmek için, öncelikle işletmenize ait genel bilgileri KOSGEB veritabanına kaydetmelisiniz. Bunun için www.kosgeb.gov.tr adresinden KOBİ Giriş bölümündeki “KOSGEB’e İlk Başvuru” linkine tıklamalısınız. Yeni Girişimci Desteğine başvuracaksanız “Yeni Girişimci İlk Başvuru” alanından, diğer tüm destek programları için “İşletme İlk Başvuru” alanından “Başvur” butonunu tıklayarak işleminize başlayabilirsiniz. Karşınıza gelen formu doldurarak, bundan sonraki bütün aşamalarda kullanacağınız İşletmeye/Girişimciye ait KOSGEB Kullanıcı Adı ve Şifresini alacaksınız.

  KOSGEB’e vereceğiniz beyanlardaki bilgilerin yanlış olmasından doğacak tüm hukuki ve mali sorumluluk işletmenize ait olacaktır.

  İşletme İlk Başvuru için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz.

   

  1.      http://www.kosgeb.gov.tr adresine giriniz ve “KOBİ Giriş” tıklayınız.

  2.      Karşınıza gelen sayfadaki sol menüden  KOSGEB’e İlk Başvuru linkini tıklayın.

  3.      İşletme Adınızı  tam ünvanını büyük harfler ile yazınız.


  ÖRN : İONS BİLİŞİM EĞİTİM DANIŞMANLIK SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

  4.      İşletmenizin Statüsünü seçiniz.

  ÖRN : Limited

  5.      Vergi Dairesini seçerken önce işletmenizin bulunduğu ili seçiniz.

  ÖRN : ANKARA

  6.      İlinizde bulunan vergi dairelerinin geldiği listeden vergi dairenizi seçiniz.

  ÖRN : BAŞKENT

  7.      Vergi numaranızı giriniz. Eğer şahıs işletmesi iseniz T.C. kimlik numaranızı giriniz.
  Vergi numaranız 11 haneden fazla olamaz.

  ÖRN : 6310487991

  8.      Yetkili Kişi Adı Soyadı bölümünde soldaki haneye AD sağdaki haneye SOYADI yazınız. Yetkili kişi işletmeniz adına imza atmaya yetkili kişi olmasına dikkat ediniz.

  ÖRN : MEHMET ÇAV

  9.      SSK İşyeri Sicil No veya yoksa BAĞ-KUR numaranızı giriniz.
  SSK iş yeri numaranızı 21 hane olacak şekilde giriniz. 23 haneli ise son iki haneyi girmeyiniz.

  ÖRN : 296050102106698308010

  10.  İşletmenizin kuruluş yılınız 4 haneli olacak şekilde giriniz.

  ÖRN : 2006

  11.  İşletmenizin bulunduğu yeri seçiniz.

  ÖRN : Teknopark

  12.   İşletmenizin ticari sicil numarasını giriniz. Esnafsanız esnaf sicil numaranızı giriniz.

  ÖRN : 218374

  13.  Bağlı bulunduğunuz meslek kuruluşunu seçiniz.

  ÖRN : TOBB- Ticaret Odası

  14.  Faaliyet kodunuzu seçmeniz gerekmektedir bunun için öncelikle Faaliyet kodunuzu seçmek için tıklayınız butonuna tıklayınız. Karşınıza madde 15 deki NACE Seçimi ekranı gelecektir.

  15.   Nace seçim ekranından İşletme türünüzü seçiniz. İmalatçı iseniz İmalatçı olarak çalışıyorumdeğilseniz İmalat dışı çalışıyorum seçiniz. Sonrasında altında gelen menüden NACE Üst Kodu’nu seçiniz.

  ÖRNEK: İşletme Türü: İmalat dışı çalışıyorum
  Nace Üst Kodu: BİLGİ VE İLETİŞİM

  16.  15. adım sonrasında NACE İkili Kodu menüsü dolacak ve bir alt kriter daha seçmenize izin verecektir.

  ÖRNEK: Nace İkili Kodu: Bilgisayar programlama, danışmanlık ve ilgili faaliyetler

   

  17.  16. adım sonrasında seçtiğiniz Nace İkili Kodu na göre ilgili faaliyetler aşağıda açılacak tabloya gelecektir. İlgili tablodan aşağıdaki şekilde de gözüktüğü gibi tik atarak işletmenizle ilgili faaliyet alanını seçiniz ve sonrasında NACE Seçim ekranının sağ alt köşesindeki  butonuna tıklayınız. En az 1 ve en fazla 3 alanı seçebilirsiniz.

  ÖRNEK: NACE Kodu       Açıklama
  62.01                Bilgisayar programlama faaliyetleri
  62.01                Bilgisayar danışmanlık faaliyetleri
  62.09                Diğer bilgi teknolojileri ve bilgisayar hizmet faaliyetleri

   

  18.   İşletmenize ait iletişim bilgilerini girmeniz gerekmektedir.
  ÖNEMLİ: E-posta adresinizin faal olarak kullandığınız ve posta gönderiminde sorun olmayan bir adres olmasına dikkat ediniz. Buraya girdiğiniz e-posta adresinize KOSGEB işlemlerinde ileride kullanacağınız KULLANICI ADI ve ŞİFRE gönderilecektir.
   

   

  19.   Yukarıda girdiğiniz bilgilere onay verme işlemini yapmanız gerekmektedir. Bunun için İşletme hakkında yukarıda yer alan bilgilerin doğru olduğunu beyan ve taahhüt ederim.  i seçiniz.

   

  20.  Sistemin güvenliği için en son adımda kontrol bulunmaktadır. Kontrol bölümünde çıkan resimdeki rakamları aşağısındaki kutucuğa eksiksiz olarak giriniz.

   

  21.  Tüm adımları yaptıktan sonra butona tıklayıp kayıt işleminizi tamamlayınız. Eğer yukarıdaki bilgilerinizde sisteme aykırı bir giriş yaptı iseniz sistem sizi uyaracaktır. Çıkan uyarıları okuyarak değiştirmeniz gereken bilgileri değiştirip sonrasında tekrar   butonuna tıklayınız .

   

   

  22.  DİKKAT: Bilgilerinizi kaydetme işlemi sonrasına sistem size bundan sonra irtibat kuracağınız ve işlemlerinizi yürüteceğiniz İlgili Birimi seçmenizi aşağıdaki şekildeki gibi isteyecektir. Menüden gelen birimler içerisinden size en yakın olanını seçiniz ve  butonuna tıklayınız. Bu işlemi tamamlamanıza müteakip karşınıza gelecek ekrandaki KULLANI ADI ve ŞİFRENİZİ NOT EDİNİZ ve KOBİ BEYANNAMESİ işlemlerinizi doldurmaya başlayınız.

 • KOSGEB Kobi Beyannamesi Nasıl Doldurulur ?

  KOSGEB Veritabanına kayıt olduktan sonra her yıl Mayıs ayında Kobi Beyannamesi doldurulmak zorunludur.

  1. http://www.kosgeb.gov.tr adresine giriniz ve “E-KOBİ” tıklayınız. Karşınıza gelen ekranda, kullanıcı adı ve şifrenizi giriniz.
  2. Giriş yapmak istediğiniz KOBİ beyannamesinin yılını seçiniz ve  butonuna tıklayınız.
  3. Sonraki adımda karşına gelen ekrandan işletmenizle ilgli sorulardan işletmenize için uygun olan durumları seçiniz ve  butonuna tıklayınız. Seçenekler ile ilgili detaylı bilgiler karşınıza çıkan ekranda mevcuttur. Açıklamaları lütfen dikkatlice okuyunuz.
  4. Karşınıza gelen ekrandaki işletme bilgilerini doldururken işletmenize ait KOBİ beyannamesini doldurduğunuz yılı ait mali ve SGK bilgilerinin doğru olması gerekmektedir. Bu bölümü doldururken işletmenize ait evraklar üzerinden doldurmanız faydalı olacaktır.
   ÖNEMLİ: Net Satış Hasılası ve Mali Bilanço Toplamı bölümlerini kuruş ,nokta veya virgül kullanmaksızın doldurunuz.
   Yetkili Personel bölümünü doldurmak için aşağıdaki gibi Yetkili Ekle ye tıklayınız.

   Karşınıza gelen ekrandaki bilgileri doldurunuz ve  butonuna tıklayınız. Yetkili kişinin T.C.kimlik numarası ve GSM numarasının girilmesi zorunludur.
   Yetkili kişi olarak birden fazla kişi ekleyebilirsiniz.
   Girdiğiniz bilgileri düzeltmek için Yetkili Düzelt silmek içinse Yetkili Sil butonlarını kullanabilirsiniz.
  5. Faaliyet Konusu bilgileriniz üye olurken girdiğiniz bilgiler doğrultusunda otomatik olarak gelecektir.

   Faaliyet konunuzun gelen listedekilerden farklı olduğunu düşünüyorsanız, Faaliyet konuzu seçmek için tıklayın butonuna basınız ve karşınıza gelen ekrandan seçiminizi yapıp  butonuna tıklayınız.
  6. Adres bilginiz üye olurken girdiğiniz bilgiler doğrultusunda otomatik olarak gelecektir.
   Adres bilgilerinizde değişiklik yapmak, silmek veya yeni adres eklemek istiyorsanız aşağıdaki butonlardan ilgili butona tıklayarak karşınıza gelen ekranlardan işleminizi yapabilirsiniz.
  7. Eksik bilginiz var ve sonra devam etmek istiyorsanız sağ alt taraftaki  butonuna tıklayarak kaydedip sonra devam edebilirsiniz. Yukarıdaki tüm bilgileri eksiksiz ve doğru olduğuna eminseniz butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçebilirsiniz.
  8. Sonraki adımda karşınıza KOBİ Beyannamesi Rapor çıktıları ekranı gelecektir.

   Bu ekran üzerinden daha önceki adımlarda girdiğiniz beyanınızla ilgili çıktıları almanız gerekmektedir. Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi İndir butonlarına tıklayınız ve çıktı alınız.KOBİ Bilgi Dökümanı ve KOBİ Beyannamesi nin çıktısını alıp kaşeli ve imzalı olarak istenen belgeler ile birlikte bağlı olduğunuz KOSGEB Birimine teslim ediniz. Çıktılara ek olarak aşağıdaki belgeler ekinde istenmektedir.
   Ekinde İstenen Belgeler
   1. İmza Beyannamesi/Sirküleri
   2. Ticaret Sicil veya Esnaf Sicil Gazetesi
   3. Faaliyet Belgesi
 • KOSGEB Tarafından Desteklenmeyen Sektörler Nelerdir?

  • Tarım, Ormancılık ve Balıkçılık Sektörü
  • Toptan ve Perakende Ticaret

  Sadece alkollü içecek toptan ticareti yapanlar ve tütün ürünlerinin toptan ticareti yapanlara KOSGEB hibe kredi veya faizsiz kredi desteği verilmemektedir.

  • Motorlu Kara Taşıtlarının ve Motosikletlerin Onarımı
  • Konaklama ve Yiyecek Hizmeti Faaliyetleri

  Bar, taverna, kokteyl salonu, diskotek, birahane, kahve salonu hizmeti verenler firmalara destekleme verilmemektedir.

  • KOSGEB Bilgi ve İletişim Alanında Desteklenmeyen Sektörler

  Sadece; sinema filmi, video yapım faaliyetleri yapanlar, video dağıtım faaliyetleri yapanlar, ses kaydı ve müzik yayıncılığı faaliyetleri KOSGEB desteği alamaz.

  • Gayrimenkulde KOSGEB Kredi Verilmeyen Sektörler

  Kendine ait gayrimenkulün alınıp satılması, kendine ait veya kiralanan gayrimenkulün kiraya verilmesi veya işletilmesi, gayrimenkul acenteleri, bir ücret veya sözleşme temeline dayalı olarak gayrimenkulün yönetilmesi faaliyetlerine KOSGEB destekleme vermemektedir.

  • Destekleme Verilmeyen Mesleki, Bilimsel ve Teknik Faaliyetler

  Hukuk ve muhasebe faaliyetleri ve vergi müşavirliği alanına destekleme verilmemektedir. Ayrıca veterinerlik hizmetlerine KOSGEB desteklemesi verilmemektedir.

  • Eğitim Alanında KOSGEB Desteği Verilmeyen Sektörler

  Okul öncesi eğitim, ilköğretim, ortaöğretim,  teknik ve mesleki orta öğretim, yükseköğretim hizmetleri, ortaöğretim sonrası üniversite derecesinde olmayan eğitim,  sporlar ve eğlence eğitimi, kültürel eğitim, sürücü kursu faaliyetleri, başka yerde sınıflandırılmamış diğer eğitim ve eğitimi destekleyici faaliyetlere KOSGEB desteği verilmemektedir.

   

  • İnsan Sağlığı ve Sosyal Hizmet Faaliyetleri KOSGEB Desteği Verilmeyen Sektörler

  Hastane hizmetleri, tıp ve dişçilik ile ilgili uygulama faaliyetleri, genel hekimlik uygulama faaliyetleri, uzman hekimlik ile ilgili uygulama faaliyetleri,  insan sağlığı ile ilgili diğer hizmetlere destekleme verilmemektedir.

  • Yatılı Bakım Faaliyetleri Destekleme Verilmeyen Sektörler

  Hemşireli yatılı bakım faaliyetleri, zihinsel engellilere, ruh hastalarına ve madde bağımlılarına yönelik yatılı bakım faaliyetleri, yaşlılar ve bedensel engellilere yönelik yatılı bakım faaliyetleri, diğer yatılı bakım faaliyetlerine destekleme verilmemektedir.

  • Barınacak Yer Sağlanmaksızın Verilen Sosyal Hizmetler

  Yaşlılar ve bedensel engelliler için barınacak yer sağlanmaksızın verilen sosyal hizmetler, barınacak yer sağlanmaksızın verilen diğer sosyal hizmetler, çocuk bakım (kreş, vb.) faaliyetleri, başka yerde sınıflandırılmamış barınacak yer sağlanmaksızın verilen diğer sosyal yardım hizmetlerine KOSGEB desteği verilmemektedir.

  • Yaratıcı Sanatlar, Gösteri Sanatları ve Eğlence Faaliyetleri Alanı;

  Yaratıcı sanatlar, gösteri sanatları ve eğlence faaliyetleri, gösteri sanatlarını destekleyici faaliyetler, sanatsal yaratıcılık faaliyetleri, sanat tesislerinin işletilmesi alanlarına destekleme verilmemektedir.

  • Spor Faaliyetleri Alanında Destekleme Verilmeyen Sektörler;

  Eğlence ve dinlence faaliyetleri, spor faaliyetleri, spor tesislerinin işletilmesi, spor kulüplerinin faaliyetleri, form tutma salonları ile vücut geliştirme salonları, diğer spor faaliyetleri, eğlence ve dinlence faaliyetleri, eğlence parkları ve lunaparkların faaliyetleri diğer eğlence ve dinlence faaliyetlerine KOSGEB desteği verilmez.

  • KOSGEB Desteği  Verilmeyen Diğer Hizmet Faaliyetleri

  Üye olunan kuruluşların faaliyetleri; hamam, sauna, solaryum salonu, masaj salonu ve benzeri yerlerin faaliyetlerine destekleme verilmez.

KOSGEB Genel Destek Programı

KOSGEB KOBİGEL - KOBİ Gelişim Destek Programı

KOSGEB KOBİ işbirliği-güçbirliği desteği

KOSGEB Endüstriyel Uygulama Programı

Ar-Ge ve İnovasyon Programı Nedir?