Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB); reel sektör ile mali sektör arasındaki diyaloğun güçlendirilmesi, sorunların ve önerilerin paylaşılması amacıyla başlattığı toplantılar serisi 3 Aralık 2018 Pazartesi günü Kocaeli ile devam etti. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve TBB Yönetim Kurulu Başkanı- Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın’ın katılımları ile gerçekleşen ‘Reel Sektör ve Finans Sektörü Diyalog Güçlendirme Toplantısı’nda Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, Meclis Başkanı Akın Doğan, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk, KOTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Hüseyin Gezer, Volkan Yılmaz, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Mikail Kayacı, Yönetim Kurulu Üyeleri; Adnan Turan, Abdurrahman Çuhadar, Ömer Efe, Yusuf ziya Uludüz, Murat Barış, Mehmet Akif Şen, TBB Yönetim Kurulundaki Bankaların (İş Bankası, Garanti Bankası, Akbank, Yapı Kredi, HalkBank, VakıfBanka, TEB, ING, Eximbank, OdeaBank, ŞekerBank, CitiBank) Genel Müdür-Müdür Yardımcıları ve Kocaeli iş dünyasının temsilcileri yer aldı.

‘BANKALARIMIZ, REEL SEKTÖRÜN

DERTLERİNİ DİNLEMEK İÇİN SAHAYA İNDİ’

Toplantı öncesinde basına açıklamada bulunan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “TBB ile TOBB, birlikte bir ilki gerçekleştiriyoruz. Anadolu’da diyalog güçlendirme toplantıları düzenliyoruz” dedi. Denizli, Konya, İzmir, İstanbul, Kayseri, Diyarbakır ve Adana’dan sonra şimdi Kocaeli’nde toplandıklarını belirten Hisarcıklıoğlu şunları kaydetti: “Kocaeli’nin yanında Sakarya, Yalova, Düzce, Bolu, Zonguldak, Karabük ve Bartın iş dünyası da burada. Bankalarımız, reel sektörün dertlerini dinlemek için sahaya indi. Başta bu işe öncülük eden TBB Başkanı Sayın Hüseyin Aydın olmak üzere, hepsine teşekkür ediyoruz.”

VERGİ İNDİRİMLERİYLE PİYASALARA MORAL

Bu toplantılarla reel sektör ile finans sektörünün birbirini daha iyi anladığını ve ortak çözümler geliştirdiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “bu sıkıntılı süreci birlikte çalışarak atlatacağız. Her iki sektörün de güçlendirilmesine ihtiyaç var. Bu kapsamdaki önerilerimizi hükümete ilettik, iletiyoruz. Reel sektörün ve özellikle de KOBİ’lerin finansmana ulaşma imkanlarının açık tutulması, hayati önemde” dedi. Hisarcıklıoğlu, son dönemde ekonomide olumlu gelişmeler olduğunu, ancak ekonomideki canlanmanın, henüz istedikleri noktada olmadığını söyledi. 4 sektörde vergi indirimlerinin hayata geçtiğine değinen Hisarcıklıoğlu, bu önlemlerin piyasalara moral verdiğini ifade etti.

AYDIN: AYNI GEMİDEYİZ

Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın da Kocaeli’ye iş dünyasının dertlerini görüşmeye geldiklerini söyledi. Aynı gemide olduklarını sıkça tekrar ettiklerini vurgulayan Aydın, “Öz eleştiri yapacağız. Yağmurlu günde de güneşli günde de şemsiyemizin açık olduğunu göstermeye geldik.” dedi. Sakarya, Yalova, Düzce, Bolu, Zonguldak, Karabük ve Bartın’dan oda ve borsa başkanları ile üst düzey banka yöneticilerinin katılımıyla düzenlenen toplantı, basına kapalı yapıldı.

BAŞKAN BULUT’TAN DEĞERLENDİRME

İş dünyasının özellikle finansman tedariğinde yaşanan ve yaşanması muhtemel sorunlarının, ancak kuvvetli diyalogla çözülebileceğini vurgulayarak Kocaeli İstişare Toplantısı’nı değerlendiren Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, “Reel sektörü, mali sektör temsilcileriyle bir masa etrafında buluşturan başta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz ve Birliğimizin Sayın Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu olmak üzere tüm katkı sunanlara teşekkür ediyoruz. Ülke olarak finansa daha fazla ihtiyaç duyduğumuz bir dönemden geçiyoruz. Ve böylesi özel bir süreçte ‘iş dünyası ne istiyor- finansal kuruluşlar ne sunabilir’ konuları üzerinde yoğunlaşmak ve uzlaşmak daha büyük önem arz ediyor. Çok verimli bir toplantı oldu” dedi.