TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.’nin Kocaeli Sanayi Odası işbirliğiyle 31 Ekim- 3 Kasım 2018 tarihleri arasında düzenlediği SANTEK 2018 – 5. Doğu Marmara Sanayi ve Teknoloji Fuarı törenle açıldı

Uluslararası Fuar Merkezi’nde düzenlenen açılış törenine; Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Donanma Komutanı Koramiral Ercüment Tatlıoğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, Meclis Başkanı Akın Doğan, TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü Cihat Alagöz, İlçe Kaymakamları, İl Jandarma Komutanı Alb. Osman Aslan, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Aygün Altuğ, daire müdürleri, Sanayiciler, İşadamları, Oda Başkanları ve davetliler katıldı.

AÇILIŞ KONUŞMALARI

Program; TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü Cihat Alagöz, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ve Vali Hüseyin Aksoy’un konuşmalarıyla başladı.

200’ÜN ÜZERİNDE YABANCI İŞ İNSANINA EV SAHİPLİĞİ

TÜYAP Anadolu Fuarları AŞ. Genel Müdürü Cihat Alagöz, fuar boyunca 20 ülkeden 200’ün üzerinde yabancı iş insanına ev sahipliği yapacaklarını vurguladı. Alagöz, fuar kapsamında Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın desteğiyle savunma tedarikçi görüşmeleri ve yerlileştirme sergisine de ev sahipliği yaptıklarını aktararak, “Yerlileştirme sergisi 3 yıl önce öne çıkan bir organizasyondu. Bugün gelinen noktada daha önce ithal edilen birçok ürün grubunu yerli üreticiden de temin edilmesi yoluna başlandı” dedi.

HEDEF 30 BİN ZİYARETÇİNİN ÜZERİNE ÇIKMAK

Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, SANTEK’in kısa sürede istedikleri amaca ulaştığını söyleyerek, “Geldiğimiz noktada önemli aşama katettik. 2013’te 12 bin ziyaretçimiz vardı, 2014’te 20 bine çıktı, 2017’de 30 bini aştık. Bu sene de amacımız 30 bin seviyesini aşmak” ifadelerini kullandı. Zeytinoğlu, yabancı ülkelerden önemli sayıda ziyaretçiyi ağırlayacaklarına işaret ederek, Amacımız; Match4Indusrty etkinliği aracılığıyla bu firmalarla Kocaeli’deki firmaları bir araya getirerek iş birliğimizi arttırmak. 143 yabancı firmayla iş görüşmesi planlıyoruz” diye konuştu.

KARAOSMANOĞLU: FUARLARA ÖNEM VERİYORUZ

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da Kocaeli’nin teknolojinin ve bilimin en yoğun uygulandığı üretim üssü olduğunu aktararak, bundan dolayı belediye olarak fuarlara çok önem verdiklerini belirtti.

BÜYÜKDEDE: ÇOK ÖZEL ALAN İLAN ETTİK

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ise, Gebze’den başlayarak Düzce ve Yalova’ya kadar olan alanı Bakanlık olarak, “çok özel alan” şeklinde tarif ettiklerini dile getirdi. Büyükdede, bölgenin otomotiv, beyaz eşya, petrokimya ve savunma sanayi firmalarıyla üretim merkezi olduğu kadar, bilim ve araştırma merkezi olduğunu da hatırlatarak, “Ekonomik olarak bölgemizin her karış toprağının, tabiatını da koruyarak en optimum şekilde değerlendirilmesi arzusundayız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığımızla şu anda üçlü bir organizasyon yaptık. Yerel yönetimler eliyle bu bölgedeki sanayi olabilecek alanları optimum değerlendirmeye gayret ediyoruz” dedi.

VALİ AKSOY: SANTEK’İ ÇOK ÖNEMSİYORUZ

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy konuşmalarında, “Kocaeli, Türkiye’nin sanayisinin başkenti diyebileceğimiz bir konumda ve 12 Organize Sanayi Bölgesinde 105 bini aşan çalışanıyla Türkiye ekonomisine katkı sunan bir kenttir. Geçen yıl toplam vergi gelirlerine baktığımızda Türkiye’de İstanbul’dan sonra 69 Milyarlık vergi tahsilatıyla ilk sırada yer alan bir kent. 35 limanıyla elleşlenel yüke baktığımızda Türkiye’de 73 milyon tonla en fazla elleşlenel yük alan bir kenttir. Araştırma merkezleri, teknoloji geliştirme bölgeleriyle Türkiye’nin Ar-Ge’sine de önemli katkılar sunan bir kent. Kocaeli genelinde 112 Ar-Ge merkezi, 12 tasarım merkezi  toplamda 124 Ar-Ge ve Tasarım merkeziyle Türkiye’de İstanbul’dan sonra en fazla Ar-Ge ve Tasarım merkezi olan bir kenttir. Böylesine önemli bir kentin ürettiği ürünlerin tüketiciyle buluşması, onları kullanacak olan kişilerle buluşturulması adına bu fuarı önemsiyoruz ve bu fuarın uluslararası niteliğe doğru dönüşen boyutunu da takdirle karşılıyorum. Fuarlarımız üreticiyle tüketiciyi bir araya getiren, son teknolojik ürünlerin paylaşılmasına fırsat  veren organizasyonlardır. Bu anlamda TÜYAP Fuarcılığa teşekkür ediyoruz, önemli bir çalışmayı bu organizasyonla karşımıza çıkardığı için. Bu fuar organizasyonunun gerçekleştirilmesinde katkısı olan kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

BAŞKANLAR BULUT VE DOĞAN’DAN SANTEK DEĞERLENDİRMESİ

Kocaeli Ticaret Odası olarak ilimizi fuar ve kongre merkezi haline getirebilme vizyonuyla hareket ettiklerini ve bu amaçla birçok fuara ev sahipliği yaptıklarını ifade eden KOTO Başkanı Necmi Bulut ve Meclis Başkanı Akın Doğan, SANTEK’in de bu hedeflerle örtüştüğünü ifade ederek, “Hayırlı bir fuar diliyoruz” ifadelerine yer verdi.

FUAR ZİYARETLERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Konuşmaların ardından Vali Aksoy ve beraberindeki protokol üyeleri hayırlı olsun dilekleriyle SANTEK 2018 – 5. Doğu Marmara Sanayi ve Teknoloji Fuarının açılış kurdelesini keserek, fuar alanında bulunan stantları gezdi.