Gayrimenkul Değerleme Hizmeti Veren Kişi ve Kuruluşların Nitelik ve Standartlarının Belirlenmesi 2. Toplantısı

Sayın Üyemiz,

Kocaeli Ticaret Odası ev sahipliğinde, ilkini emlak sektöründe faaliyet gösteren üyelerimizle gerçekleştirdiğimiz ‘Gayrimenkul Değerleme Hizmeti Veren Kişi ve Kuruluşların Nitelik ve Standartlarının Belirlenmesi Toplantısı’nın ikincisini BANKACILIK SEKTÖRÜNÜN TEMSİLCİLERİYLE gerçekleştiriyoruz.

6 ARALIK 2018 PERŞEMBE GÜNÜ SAAT 09:30’da KOTO Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşecek toplantıya katılımlarınızı arzu eder, iyi çalışmalar dileriz.

KATILIM İÇİN LÜTFEN KAYIT YAPTIRINIZ:

Hüseyin Aydın/ 0262 322 30 10/ Dahili:158

(18. Meslek Komitesi) Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık Hizmetleri Nitelik ve Standartları İstişare Toplantısı düzenlenecek

Mimar, Mühendis ve Danışmanlık Hizmetleri Grubu’nun yer aldığı Kocaeli Ticaret Odası 18. Meslek Komitesi, aylık olağan toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantı; 2019 yılı iş programında yer alması talep edilen konular görüşülmesiyle başladı. Buna göre; eş meslek komite ziyaretleri, üye ziyaretleri, yurtiçi ve yurt dışı fuarları, sektör toplantıları, teknik geziler, meslek odaları ile toplantılar, sektörle alakalı eğitimler ve kamu-özel kurum ziyaretleri planlandı.

Ayrıca, 14. Meslek Grubu’nda Bankacılık sektöründe Faaliyet gösteren Odamız üyeleriyle birlikte gerçekleştirilecek olan Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık Hizmetleri Nitelik ve Standartları İstişare Toplantısı’nın 6 Aralık 2018 Perşembe günü yapılmasına karar verildi.

(18. Meslek Komitesi) SANTEK 2018 Fuarı’nı ziyaret etti

Mimar, Mühendis ve Danışmanlık Hizmetleri Grubu’nun yer aldığı Kocaeli Ticaret Odası 18. Meslek Komitesi, TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından Kocaeli Sanayi Odası işbirliğiyle düzenlenen SANTEK 2018 – 5. Doğu Marmara Sanayi ve Teknoloji Fuarı’nı ziyaret etti. 18. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyeleri Tolga Ok, Fikret Yıldırım, Komite Başkanı İbrahim Arda Aygören, Komite Başkan Yardımcı Levent Yapıcı Komite Yedek Üyeleri Selim Kırıcı ve E. Nilay Özkan’ın yer aldığı KOTO heyeti, stantları tek tek ziyaret ederek sektördeki gelişmelerle ilgili bilgi aldı. KOTO’nun çalışmalarını da aktaran heyet, Oda üyesi firmalarla da bir araya geldi.

(18. Meslek Komitesi) Sektöre özel toplantılar düzenlenecek

Mimar, Mühendis ve Danışmanlık Hizmetleri Grubu’nun yer aldığı Kocaeli Ticaret Odası 18. Meslek Komitesi aylık olağan toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantıda; 18. Meslek Grubu’na bağlı proje müellifleri ve 3. Meslek Grubu’nda bulunan yapı denetim firmaları ile sektörün ortak sorunlarını belirleyerek çözüm öneri aramak amacıyla Kasım ayı içerisinde müşterek toplantı yapılabilmesi hususunun Yönetim Kuruluna öneri olarak sunulmasına,

18. Meslek Grubu’na bağlı gayrimenkul değerleme hizmetleri veren firmalar ve 14. Meslek Grubu’nda bulunan bankacılık sektöründe faaliyet gösteren üyelerimiz ile Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık Hizmetlerinin Nitelik ve Standartlarının İstişare Toplantısı’nın 2.’si için Aralık ayı içerisinde müşterek toplantı yapılabilmesi hususunun Yönetim Kuruluna öneri olarak sunulmasına karar verildi.

(18. Meslek Komitesi) Kamu İhale Şartlarının Güncellenmesi Adına Girişimlerde Bulunuldu.

Kamu ihalelerine katılan ve bu ihaleleri kar marjlarını en alt seviyede tutarak alan firmaların, son zamanlarda döviz kurundaki yukarı eğilim fazlaca olması sebebiyle mali yönden sıkıntılar yaşadığı belirlenmiştir. Bu bağlamda söz konusu kamu ihalelerini alan firmalar üzerindeki mali baskıları azaltılması amacıyla, ihalenin gerçekleştiği tarihindeki döviz kuru ve piyasa fiyatları baz alınarak ihale şartlarının yeniden yapılandırılması adına düzenlemelerin yapılabilmesi için TOBB nezdinde girişimlerde bulunuldu.

KOTO, sektörlerin sorunlarına çözüm geliştirmeye devam ediyor

Kocaeli Ticaret Odası’nda Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık Hizmetleri Nitelik ve Standartları İstişare Toplantısı düzenlendi

Kocaeli Ticaret Odası’nın sektörlerin sorunlarını tespit etmek ve yine sektör temsilcileriyle birlikte çözüm üretmek üzere gerçekleştirdiği toplantıların bir yenisi gayrimenkul değerleme ve danışmanlık hizmetleri grubuyla devam etti. 18. Meslek Komitesi Başkanı İbrahim Arda Aygören, Meclis Üyesi Fikret Yıldırım, Komite Başkan Yardımcısı Levent Yapıcı’nın ev sahipliği yaptığı programa Kocaeli Emlakçılar Odası Başkanı Alpay Hacıoğlu ile birlikte firma temsilcileri yoğun ilgiyle katıldı.

YAPICI: SEKTÖRDE STANDART EKSİĞİ VAR  

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren 18. Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı Levent Yapıcı, “Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık Hizmetleri Nitelik ve Standartları İstişare Toplantılarımızın ilk buluşmasına hoş geldiniz. Öncelikli gündemimiz sektörümüze dair nitelik ve standartlarla ilgili kesin bir çizginin belirlenmemiş olması ya da bu çizgiye yakın bir çalışmanın yapılmamış olması. Bu konu ile ilgili görüşlerimizi masaya yatırıp bir yol haritası ortaya koyalım istedik. Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık şirketleri, ağırlıklı olarak bu hizmeti bankalara veriyor. Toplantımızın ikincisini bankalar, taşınmaz ticareti yönetmeliğiyle ilgili olan meslek erbaplarımız ve gayrimenkul değerleme hizmeti veren firmalarımızın katılımlarıyla gerçekleştireceğiz. Sizlerin düşünceleri çok önemli” dedi.

‘KOCAELİ TEK TİP SÖZLEŞMEYE ÖRNEK OLACAK’

Kocaeli Emlakçılar Odası Başkanı Alpay Hacıoğlu da konuşmasında, KOTO ile Emlakçılar Odası’nın hayata geçirdiği tek tip sözleşme çalışmasının tüm Türkiye’ye örnek niteliği taşıdığını ifade ederek, “5 Haziran’da taşınmaz ticaretiyle ilgili 22 maddeden oluşan bir yönetmelik çıktı. 22 maddeden 11’i ile ilgili itirazlarımız oldu. 2 tanesi değerlendi. Diğerleriyle ilgili de tekrar geri itirazlarımız olacak. Önümüzdeki hafta Ticaret Bakanlığı’nda taşınmaz ticaretiyle ilgili sonuçlanmasını beklediğimiz itirazlarımız var. Kocaeli Ticaret Odası taşınmaz ticareti yönetmeliğinin öncesi ve sonrasında tüm çalışmalarımıza üst düzey katkı verdi. Bu anlamda KOTO’ya mesleğimize sunduğu katkı dolayısıyla teşekkür ediyoruz. Taşınmaz ticaretiyle ilgili tek tip sözleşme hazırladık. Ama bazı itirazlarımız olacağı için bastırıp sizlere şuan dağıtmıyoruz. Tek tip sözleşme konusunda diğer illere de örnek oluyoruz. Belki de Türkiye’de tek tip sözleşmeye vesile olacağız” dedi.

RAPOR HAZIRLANACAK

18. Meslek Komitesi Başkanı İbrahim Arda Aygören de, toplantı sonuçlarının rapor haline getirilerek, görüşlerin hayata geçirileceği bilgisini paylaşarak, “Toplantımız hayırlı olsun. Sizlerin verdiği bilgiler ve dilekleri rapor haline getirip üst yönetime sunacağız. O konuda gereken her şeyin yapılacağına inanabilirsiniz. Konuşmakla kalmayacağız. Sektörümüzün geleceğine ışık tutacağız” dedi. Konuşmaların akabinde firma temsilcileri gerek kendi işyerleri gerekse sektörle ilgili olumsuzlukları paylaşarak, KOTO’nun sektörle ilgili hazırlayacağı rapora üst düzey katkı sundu.

(18. Meslek Komitesi) Gayrimenkul değerleme sektör toplantısı görüşüldü

Mimar, Mühendis ve Danışmanlık Hizmetleri Grubu’nun yer aldığı Kocaeli Ticaret Odası 18. Meslek Komitesi aylık olağan toplantısını gerçekleştirdi.

Sektöre dair güncel değerlendirmelerle başlayan toplantıda; gayrimenkul değerleme hizmeti veren kişi ve kuruluşların nitelik ve standartlarının belirlenmesi için Ekim ayı içerisinde sektör toplantısı yapılması, kamu ihalelerinde ihaleyi alan firmaların yüksek kur artışlarını öngörememesi sebebiyle uğradıkları zararları minimize etmek amacıyla yapılabilecek çalışmaların yönetim kuruluna öneri olarak sunulması konuları görüşüldü.

(18. Meslek Komitesi) OSGB Sektör Toplantısı yapıldı

Kocaeli Ticaret Odası 18. Meslek Komitesi (Mimar, Mühendis ve Danışmanlık Hizmetleri) bünyesinde bulunan Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB) grubuna özel sektör toplantısı düzenledi. 18. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyeleri Tolga Ok, Fikret Yıldırım, Komite Başkanı Arda Aygören, Komite Başkan Yardımcısı Levent Yapıcı, Komite Üyesi Fatih Özcan’ın birlikte ev sahipliği yaptığı toplantıya, sektör temsilcileri katıldı.

Toplantıda; sektörün mevcut sorunları, çözüm önerileri, sektöre fazladan mali yük getiren hususlar ve yapılabilecek düzenlemeler, OSGB firmaları ve üniversite işbirliğinin sağlanması, OSGB firmalarının KOSGEB destekleri kapsamına alınması konuları görüşüldü.

18. Meslek Komitesi’nden Tolga Ok’a ‘hayırlı olsun’ ziyareti

Mimar, Mühendis ve Danışmanlık Hizmetleri Grubu’nun yer aldığı Kocaeli Ticaret Odası 18. Meslek Komitesi, Meclis Üyesi Tolga Ok’un yeni işyerine ‘hayırlı olsun’ ziyareti gerçekleştirdi. Komite Meclis Üyeleri Yusuf Özdemir, Fikret Yıldırım, Komite Başkanı İbrahim Arda Aygören ve komite üyelerinin tam kadro yer aldığı ziyarette Ok, işletmesinin tüm birimlerini gezdirerek çalışmalarıyla ilgili kapsamlı bilgi verdi. Ok, ziyaretleri dolayısıyla 18. Meslek Komitesi’ne teşekkür ederek, ekiple birlikte başarılı çalışmalar yapmayı sürdüreceklerini ifade etti.