(16. Meslek Komitesi) Enflasyonla Mücadele İndirim Kampanyası ve 2019 çalışma yılını görüştü

Kafe, Pişmaniye ve Hazır Yemek Grubu’nun yer aldığı Kocaeli Ticaret Odası 16. Meslek Komitesi, aylık olağan toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantıda, devletimiz tarafından Enflasyonla Mücadele Programı çerçevesinde ülke genelinde başlatılan “İndirim Kampanyası” ile ilgili TOBB’un 10.10.2018 tarih ve 14853 sayılı yazısı (Tüketici fiyat endeksinde yer alan ürün ve hizmetlere yönelik asgari 3 ay süreyle en az %10 indirim yapılması tavsiye edilmektedir) hakkında kapsamlı bilgi sunuldu.

Akabinde, 2019 yılı iş programında yer alması talep edilen konular görüşüldü. Buna göre; eş meslek komite ziyaretleri, üye ziyaretleri, yurtiçi ve yurt dışı fuarları, sektör toplantıları, sektörle alakalı eğitimler planlandı. Ayrıca kentimizin sembolü Pişmaniyenin daha çok tanıtılması, ticari hayatın canlanması adına yapılabilecek çalışmalar da görüşüldü.

(16. Meslek Komitesi) Toplantısını gerçekleştirdi

Kafe, Pişmaniye ve Hazır Yemek Grubu’nun yer aldığı Kocaeli Ticaret Odası 16. Meslek Komitesi aylık olağan komite toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantı, 2019 yılında gerçekleşecek uluslararası fuarlara katılım (stant kiralamak ve ziyaret) konusunun görüşülmesi ve KOTO Ekonomi Danışmanı Ercan Bağbudar’ın KOTOKART projesiyle ilgili yaptığı bilgilendirmeyle başladı. Almanya Köln Anuga Fuarı, Fransa Paris Sial Gıda Fuarı, Dubai Gulfood 2019 Fuarı ile ilgili bilgi alan komite heyeti, katılım konusunu görüştü.

Toplantıda, TOBB’un 11.09.2018 tarih ve 13355 sayılı ‘Gıda Mühendisi İstihdam Zorunluluğu’’ ile ilgili cevap yazı hakkında bilgi alındı.

(16. Meslek Komitesi) AVM’lerde kira bedellerinin TL cinsinden ödenmesi için girişimlerde bulunuldu

Kocaeli Ticaret Odası 16. Meslek Komitesi (Kafe, Pişmaniye ve Hazır Yemek Grubu) tarafından, döviz kurundaki yukarı eğilimin alışveriş merkezlerindeki kira fiyatlarını da artırdığı, döviz kurundaki bu ön görülemeyen artış sebebiyle alışveriş merkezlerinde faaliyet gösteren oda üyelerimiz üzerinde mali bir baskı oluştuğu bildirilmiştir. Bu bağlamda kiralarını döviz üzerinden ödeyen firmaların ödemlerini Türk Lirası üzerinden yapmalarının sağlanması adına ilgili merciler nezdinde girişimlerde bulunulmuştur.

(16. ve 20. Meslek Komitesi) 10 kişinin altında işçi çalıştıran işletmelerin gıda mühendisi istihdam zorunluluğunun kaldırılması için girişimlerde bulunuldu

Kocaeli Ticaret Odası Kafe, Pişmaniye ve Hazır Yemek Grubu’nun yer aldığı 16. ile Konaklama ve Restoranlar Grubu’nun yer aldığı 20. Meslek Komiteleri tarafından, gıda mühendisi istihdam zorunluluğunun firmalara ek masraf getirdiği, gıda üretimi ile ilgili olarak faaliyet gösteren firma sahiplerinin bilgi ve tecrübeleri ile hali hazırda bu işleri yaptığı bildirilmiştir. Bu amaçla; ekmek ve unlu mamuller üreten işyerlerinde olduğu gibi 10 kişinin altında işçi çalıştıran işletmelerin gıda mühendisi istihdam zorunluluğunun kaldırılarak mesleki yeterliliğe sahip işverenlerin sorumlu müdür olarak atanmaları için gerekli düzenlemelerin yapılabilmesi adına girişimlerde bulunulmuştur.

(16. Meslek Komitesi) Hijyen eğitimi görüşüldü

Kafe, Pişmaniye ve Hazır Yemek Grubu’nun yer aldığı Kocaeli Ticaret Odası 16. Meslek Komitesi aylık olağan toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantı; Komite Oryantasyonu kapsamında, Odamız Servislerinin ve Birimlerinin fiziki olarak tanıtımının yapılmasıyla başladı. Oryantasyon programında; komite üyelerimize, Odamız Servislerinin ve Birimlerinin yerinde tanıtımı yapılarak; Servis ve Birim sorumluları tarafından, gerçekleştirilen işler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme yapıldı.

Akabinde, Odamız Araştırma ve Dış Ticaret Servisi tarafından 16. Meslek Grubunu kapsayan; MARKA, KOSGEB ve İŞKUR’un sağlamış olduğu hibe ve destekler ile ilgili bilgi aktarımı gerçekleştirildi.

Teklif ve temenniler bölümünde; KOTEV kapsamında Temmuz ayı içerisinde sektör mensuplarına yönelik hijyen eğitimi düzenlenmesi için çalışmalar yapılması konusu görüşüldü.

 

(16. Meslek Komitesi): İzmit Pişmaniyesi’nin tanıtımı ve turizm çalışmaları görüşüldü

Kafe, Pişmaniye ve Hazır Yemek Grubu’nun yer aldığı Kocaeli Ticaret Odası 16. Meslek Komitesi aylık olağan komite toplantısını gerçekleştirdi. Yeni seçilen yönetim kurulunu tebrik ederek, başarılı çalışmalar yapılması adına tüm desteğin komite tarafından sağlanması temennisiyle başlayan toplantıda;

İzmit Belediyesi ile iletişime geçilerek Çarşı merkez ve Yürüyüş Yolu üzerinde İzmit pişmaniyesi satış yerlerinin kurulmasının sağlanması için girişimlerde bulunulması,

Türkiye Turizm Rehberler Birliği/Acenteleri ile iletişime geçilerek şehrimizin turistik yerlerinin tanıtılması, şehrimize gelecek turist sayısının arttırılması için ortak organizasyonlar yapılması için belediyeler ve Valilik nezdinde girişimlerde bulunulması,

TOBB’a bağlı sanayi ve ticaret odalarının müşterek toplantılarının ve ikili iş görüşmelerinin ilimizde yapılmasının sağlanması için girişimlerde bulunması,

İlimizde bulunan fabrikaların(lastik fabrikaları, gıda fabrikaları, otomotiv fabrikaları) bayii toplantılarının ilimizde yapılmasının sağlanması için girişimlerde bulunulması konuları görüşüldü.