(15. Meslek Komitesi) Gebze Ticaret Odası’nda eş meslek komite toplantısı düzenlenecek   

Bilişim, Eğitim ve Büro Malzemeleri Grubu’nun yer aldığı Kocaeli Ticaret Odası 15. Meslek Komitesi aylık olağan komite toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantı, 2019 yılında gerçekleşecek uluslararası fuarlara katılım (stant kiralamak ve ziyaret) konusunun görüşülmesi ve KOTO Ekonomi Danışmanı Ercan Bağbudar’ın KOTOKART projesiyle ilgili yaptığı bilgilendirmeyle başladı.

Komite üyeleri, 17 Ekim 2018 Çarşamba günü saat 10:00’da Gebze Ticaret Odası’nda gerçekleşecek olan eş meslek komite toplantısına yönelik çalışmaları da ele aldı.

KOTO 15. Meslek Komitesi’nden: Yerli üretim kırtasiye çağrısı

Kocaeli Ticaret Odası 15. Komitesi Başkanı Handan Kümeli, yeni eğitim-öğretim yılı öncesi açıklama yaparak, vatandaşlara yerli üretim ve sağlıklı ürünlere yönelmeleri konusunda çağrıda bulundu

Kırtasiye, Eğitim, Bilgisayar, Sürücü Kursu, Matbaa Grubu’nun yer aldığı Kocaeli Ticaret Odası 15. Meslek Komitesi Başkanı Handan Kümeli, yeni eğitim-öğretim yılı kırtasiye alışverişleri öncesi velilere çağrıda bulundu. Vatandaşların sağlıklı ve yerli üretim ürünlere yönelmesinin önemine vurgu yapan Başkan Kümeli, “2018-2019 eğitim ve öğretim yılı 17 Eylül 2018 Pazartesi günü başlıyor. Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü verilerine göre ilimiz genelinde bu yıl 421 bin öğrenci ve 16 bin öğretmen ders başı yapacak. Okulların açılmasına sayılı günler kala, vatandaşlar temel kırtasiye ihtiyaçlarını karşılamak için alışverişlerine başladı.

‘KENT EKONOMİMİZE BÜYÜK KATKI’

Çocuklarımızı, kalitesiz ya da standart dışı ithal kırtasiye malzemelerindeki olası risklerden korumanın en güvenilir yolunun, TSE damgalı ürünleri tercih etmek olduğunu hatırlatırken, ilimizdeki öğrenci ve öğretmen sayısı baz alındığında yerli üretim ürünleri tercih etmenin ülke ekonomisine sağlayacağı büyük katkının da unutulmamasını önemle rica ederiz. Gerek ailelerimizin, gerek eğitimcilerimizin gerekse okullarımızın, ilimizdeki kırtasiye firmalarından ve yerli üretim öncelikli alışveriş yapması başta kent esnafımıza ve şehrimize büyük yararlar sağlayacaktır. Bu vesileyle tüm eğitimcilerimize, öğrencilerimize ve velilerimize verimli bir eğitim-öğretim yılı temenni ediyor, başarılar diliyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

(15. Meslek Komitesi) Özel Öğretim Kurumlarının SGK bildirimleri ile ilgili cezai müeyyidelere maruz kalmaması amacıyla girişimlerde bulunuldu

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı özel öğretim kurumlarının “eksik gün” bildirimi ile ilgili SGK’dan davet aldıkları, çalışan uzman ve usta öğreticilerinin çalışma gün hesabında kullanılan “aylık toplam ders saati/7,5 saat=gün sayısı” formülünün yanlış olduğu, bunun yerine 5510 sayılı kanunun 80. Maddesinin (j) bendinde belirtilen “brüt aylık kazanç/asgari günlük kazanç=gün sayısı” formülünün kullanılması gerektiği belirtilmiş ve üyelerimize bu formülün sonucu “prime esas kazanç” değişmeden sadece eksik gün ile ilgili geriye dönük düzeltme yapılması istenmiştir. Ancak, “prime esas kazanç” değişmemiş olmasına rağmen sadece geriye dönük bildirimi yapılmak istendiğinde üyelerimize “resen bildirim” kapsamında ciddi cezai müeyyede uygulandığı ve Üyelerimize ödeme güçlüğü yaratacak düzeyde mağdur ettiği görülmektedir. Ayrıca, ilk “gün sayısı” hesap formülünün üyelerimizin bağlı bulunduğu İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinden; Personelin girdiği ders ücreti küsuratlarının usta öğreticilerde alta, uzman öğretici ve öğretmenlerde üste tamamlanacağı bilgisi ilçedeki Özel Öğretim Kurumlarına sözlü olarak iletilmiştir.  Bu uygulamadan dolayı; Özel Öğretim Kurumlarının ödemiş oldukları SGK primlerinde olabilecek eksikliklerin alınan bilgilerin uygulanmasından kaynaklı olabileceği değerlendirildiğinde;  Odamız Üyelerinin kasıtlı olarak yapmadığı, verilen bilgiye göre işlem yaptıkları ve bu sebeple mağdur oldukları görülmektedir. Bu bağlamda Odamız Üyelerinin mağduriyetinin giderilmesi adına, cezai müeyyideye konu olan dönemlerde tespit edilen eksik pirim günlerinin cezai işleme maruz bırakılmadan bildirimlerinin sağlanması için ilgili merciler nezdinde girişimde bulunuldu.

KOTO 15.Komite KTO ve GTO ile müşterek toplantıya katıldı

Kocaeli Ticaret Odası 15. Meslek Komitesi (Eğitim Kuruluşları, Matbaacılar ve Bilgisayarcılar) Körfez Ticaret Odası’nın ev sahipliğinde yapılan Gebze Ticaret Odası temsilcilerininde bulunduğu toplantıya katıldı.

Kocaeli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Akif Şen, Meclis Üyesi Yıldırım Yılmaz ile 15. Komite Başkanı Handan Kümeli’den oluşan KOTO Heyeti, Körfez Ticaret Odası 13. Komite üyeleri Nihat Sert, Ahmet Kırcı, Nihat Can Kırcı ve Fatih Uykun yaparken, Gebze Ticaret Odası 23.Komiteden Fatma Sevgi Çiler, Seçil Mehmet Kaçar, Saliha Aksoy ve Seçil Gelişmen’in katıldığı toplantıda Eğitim sektörü olmak üzere özel eğitim kurumları ile sürücü kurslarının sorunları çeşitli yönleriyle ele alındı. Yoğun bir katılımla gerçekleştirilen toplantıda sektörel sorunlar, ortak çözüm noktaları ve bundan sonraki süreçte odalar arası işbirlikleri konuşularak bir sonraki müşterek komite toplantısının 2 Ekim’de Gebze Ticaret Odası’nda yapılmasına karar verildi.

 

 

KOTO 15. Meslek Komitesi, Özel KOTO AOSB Teknik Anadolu Lisesi’ni ziyaret etti

Bilişim, Eğitim ve Büro Malzemeleri Grubu’nun yer aldığı Kocaeli Ticaret Odası 15. Meslek Komitesi, Oda’nın nitelikli ara eleman yetiştirmek üzere mesleki eğitime kazandırdığı Özel KOTO AOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni ziyaret etti. 15. Meslek Komitesi’nden Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Akif Şen, Meclis Üyeleri Yıldırım Yılmaz, Fatih Ekinci, Komite Başkanı Handan Kümeli, komite Başkan Yardımcısı Mehmet Eray Camgöz ve Komite Üyesi İsmail Aydemir’in yer aldığı ziyarette KOTO Yönetim Kurulu üyesi Ziya Uludüz ve Okul Müdürü Özcan Bedel bilgi sundu. Gelecek döneminin kayıtlarının yapıldığı Özel KOTO AOSB Teknik Anadolu Lisesi’ni gezen 15. Meslek Komitesi, derslikler, atölyeler, laboratuvarlar, kütüphane, müzik odası ve toplantı salonunu detaylı inceleme fırsatı buldu.

(15. Meslek Komitesi) İlimizde yapılan direksiyon sınav yeri denetimlerinin arttırılması adına girişimlerde bulunuldu

İlimizde yapılan direksiyon sınav başlangıç yeri, İzaydaş Yolu Karadenizliler Mah. Solaklar Cad. Farabi İlkokulu önü olarak belirlenmiştir. Bu alanda Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği kapsamında direksiyon sınavları yapıldığı; ancak, bu alan için gerekli iznin yönetmelik gereği, Milli Eğitim Bakanlığı onaylı kurs aracı ve kursa kayıtlı öğrenci olmak şartı ile verilmektedir. Son dönemde bu alanda yetkisiz kişilerce ehliyetsiz sürücülere direksiyon eğitimleri verildiği ifade edilmektedir. Diğer yandan bu durumun sınav alanında ciddi risk oluşturduğu, aynı zamanda verilen bu eğitimlerin kayıt dışı olarak verildiği ve bu bölgede yaşanacak herhangi bir kazanın ciddi mağduriyetleri meydana getireceği belirtilmektedir. Bu sebeple, söz konusu alanda Trafik Şube Müdürlüğünce gerekli denetimlerin yapılarak hem kazaların hem de kayıt dışı kazancın önüne geçilmesi adına Trafik Şube Müdürlüğü nezdinde girişimlerde bulunuldu.

(15. Meslek Komitesi) Eğitim kurumlarına ziyaretler gerçekleştirilecek

Bilişim, Eğitim ve Büro Malzemeleri Grubu’nun yer aldığı Kocaeli Ticaret Odası 15. Meslek Komitesi aylık olağan komite toplantısını gerçekleştirdi. Toplantı; Komite Oryantasyonu kapsamında, odamız servislerinin ve birimlerinin fiziki olarak tanıtılmasıyla başladı.

Komite üyelerine; Odamız Araştırma ve Dış Ticaret Servisi tarafından, 15. Meslek Grubunu kapsayan; MARKA, KOSGEB ve İŞKUR’un sağlamış olduğu hibe ve destekler ile ilgili bilgi aktarıldı.

Toplantı sektör sorunları ve çözüm önerilerinin görüşülmesiyle devam etti. Komitenin özel eğitim kurumlarına düzenleyeceği üye ziyaretleriyle ilgili planlamalar yapıldı.

Aylık olağan toplantı Oda birimlerinin gezilmesi ve bilgi aktarımıyla sona erdi.

(15. Meslek Komitesi): Okul servisleri konusunu görüştü

Bilişim, Eğitim ve Büro malzemeleri Grubu’nun yer aldığı Kocaeli Ticaret Odası 15. Meslek Komitesi, aylık olağan komite toplantısını gerçekleştirdi. 15. Meslek Komitesi Başkanı Handan Kümeli başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda; Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Akif Şen, Meclis Üyeleri Yıldırım Yılmaz, Fatih Ekinci, Komite Üyesi İsmail Aydemir yer aldı. Toplantıda okul servisleri konusu görüşüldü.