(15. Meslek Komitesi) 2019 yılı çalışma planı ve etkinlikler ele alındı

Bilişim, Eğitim ve Büro Malzemeleri Grubu’nun yer aldığı Kocaeli Ticaret Odası 15. Meslek Komitesi aylık olağan komite toplantısını gerçekleştirdi.

2019 yılı çalışmalarının detaylarıyla ele alındığı toplantıda; Sektörel toplantılar düzenlenmesi, odanın kurumsal Kimliğini yansıtır, üye başarı ve örnek alınacak durumlarını gösterir yayınların desteklenmesi, yurtiçi ve yurtdışı ziyaret ve görüşmelerin raporlanması, yabancı dil ve rehber desteğinin daha aktif kullanılmasına, altyapımıza ait web, belge, araştırma raporu ve tüm dokümanlarımızın en az iki dilde( Türkçe, İngilizce) yayınlanmasına, her komitenin yılda bir defa faaliyet raporu hazırlaması, yıllık iş planlarının komiteler için de oluşturulması, Kocaeli Üniversitesi ile yüksek lisans ve doktora programları üzerine başvuruların kolaylaştırılması ile ilgili görüşülmesi, Üye ziyaretleri, Eş meslek komite ziyaretleri konuları görüşüldü.

Teklif ve temenniler bölümünde ise; 15. Meslek Komitesi bünyesinde bulunan eğitim zümresi ile önümüzde ki aylarda ”İşçi işveren davaları, işveren hakları, SGK Prosedürleri” konusunda düzenlenmesi, söz konusu toplantıya SGK yetkililerinin ve Kocaeli Üniversitesi’nden öğretim görevlisi Prof. Dr. Zehra Gönül BALKIR’ın davet edilmesi, Aralık ayı komite toplantısına Elginkan Vakfı Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi Müdürü Murat Özen’in davet edilmesi için girişimlerde bulunulması hususu, Kocaeli Ticaret Odası, Gebze Ticaret Odası ve Körfez Ticaret Odası tarafından gerçekleştirilen eş meslek komite toplantısında hazırlanan çalışma metninin odalar ve meslek grubuna ait eğitim zümresine mail yoluyla paylaşılması konuları ele alındı.

 

(15. Meslek Komitesi) Direksiyon Sınav Güzergahı Oluşturulması Adına Girişimlerde Bulunuldu.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne bağlı Kocaeli İzmit İlçesinde bulunan sürücü kurslarının ilgili mevzuatlar kapsamında yapmış oldukları uygulamalı direksiyon sınav alanı konusunda ciddi sıkıntılar yaşandığı, mevcut sınavın yapıldığı alanın 22 sürücü kursunun araç ve öğrencilerinin ihtiyaçlarına cevap vermekten uzak olduğu konusu Odamız ilgili meslek komite toplantısında dile getirilmiştir. Alternatif olarak sunulan yeni güzergahın aynı şekilde ihtiyaçlara cevap veremediği, önerilen yeni sınav alanının civarında yaşayan sivillerin, araçta eğitim alan sınava giren öğrencilerin ve usta öğreticilerin güvenliği açısından riskler oluşturduğu ifade edilmiştir. Bu bağlamda, günümüz koşullarında, teknolojik alt yapı imkanlarına sahip bir sınav alanının oluşturulması ve kamu hizmeti olan uygulamalı direksiyon sınavlarının güvenli bir şekilde yapılmasının sağlanması adına ilgili merci nezdinde girişimlerde bulunuldu.

(15. Meslek Komitesi) Matbaa İşlerinde Yerel Esnafın Tercih Edilmesi Adına Girişimlerde Bulunuldu.

Yaklaşan yerel seçimler öncesinde Belediye Başkan Adayları ve Meclis Üyeleri adaylarının tanıtımları için yaptırılacak olan matbaa ve baskı işlemleri için İlimizdeki matbaaları tercih etmeleri; bu kentte yaşayan, kentin sevincini, hüznünü paylaşan matbaa işiyle uğraşan esnafımız için büyük önem arz etmektedir. Bugün Dünya’da ve Türkiye’nin her yerinde yapılabilen her türlü matbaa baskı işini Kentimiz matbaa firmalarının da yapabildiği; vergi mükellefi olmayan, merdiven altı tabir edilen ve seçimden seçime türeyen şahıs ve iş yerlerine itibar edilmemesi, bu tür matbaa işlerinde Odamız Üyelerinin tercih edilmesi adına ilgili merciler nezdinde girişimlerde bulunuldu.

KOTO 15. Meslek Komitesi, Gebze’deki Odalararası Ortak Komite Toplantısı’na katıldı

Kocaeli Ticaret Odası 15.Meslek Komitesi (Bilişim, Matbaa ve Eğitim Kurumları) Gebze’de Odalararası Ortak Komite toplantısına katıldı

Gebze Ticaret Odası ev sahipliğinde GTO Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler’in de katıldığı toplantıya Kocaeli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Akif Şen, 15.Komite Başkanı Handan Kümeli, Meclis Üyesi Yıldırım Yılmaz, Komite üyeleri İsmail Aydemir ve Mehmet Eray Camgöz katıldı. Gebze Ticaret Odası 23.Meslek Komitesi Başkanı Sevgi Çiler’in başkanlık ettiği toplantıda özel eğitim kurumlarının başta P Plaka ve KDV olmak üzere çeşitli sorunları görüşüldü.  Gebze Ticaret Odası’ndan Sevgi Çiler ile birlikte Saliha Aksoy, Gülay Körükmez ile Mehmet Kaçar’ın da katıldığı toplantıda Körfez Ticaret Odası’nı İdris Cömert, Fatih Uykum, Nihat Kırıcı ve Ozan Yıldırım temsil etti.

‘KOCAELİ’DEKİ ODALAR ORTAK GİRİŞİM YAPABİLİR’

Gebze Ticaret odası Başkanı Nail Çiler, başlangıç bölümüne katıldığı Gebze ile ilgili bilgileri paylaştığı Odalararası Ortak Komite toplantısında, “Özel eğitim kurumlarından KDV alınmamalıdır.  Bu yönde çalışmalar yapmak için Kocaeli’deki odalar ortak girişim yapabilir” dedi. Özel eğitim kurumlarının başta P Plaka servis araçlarıyla ilgili düzenlemelerinin tartışıldığı toplantıya önümüzdeki dönemde Kocaeli Ticaret Odası’nın ev sahipliği yapması kararlaştırıldı.

(15. Meslek Komitesi) Sektöre ilişkin değerlendirmeler görüşüldü

Bilişim, Eğitim ve Büro Malzemeleri Grubu’nun yer aldığı Kocaeli Ticaret Odası 15. Meslek Komitesi aylık olağan toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantıda, devletimiz tarafından Enflasyonla Mücadele Programı çerçevesinde ülke genelinde başlatılan “İndirim Kampanyası” ile ilgili TOBB’un 10.10.2018 tarih ve 14853 sayılı yazısı (Tüketici fiyat endeksinde yer alan ürün ve hizmetlere yönelik asgari 3 ay süreyle en az %10 indirim yapılması tavsiye edilmektedir) hakkında kapsamlı bilgi sunuldu.

Teklif temenniler bölümünde ise, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’ne bağlı Kocaeli İzmit İlçesinde sürücü kurslarının ilgili mevzuatlar kapsamında yapmış oldukları uygulamalı direksiyon sınav alanının bakım ve revizyona ihtiyacı olduğu görüşülerek, sektöre ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu.

 

 

(15. Meslek Komitesi) Gebze Ticaret Odası’nda eş meslek komite toplantısı düzenlenecek   

Bilişim, Eğitim ve Büro Malzemeleri Grubu’nun yer aldığı Kocaeli Ticaret Odası 15. Meslek Komitesi aylık olağan komite toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantı, 2019 yılında gerçekleşecek uluslararası fuarlara katılım (stant kiralamak ve ziyaret) konusunun görüşülmesi ve KOTO Ekonomi Danışmanı Ercan Bağbudar’ın KOTOKART projesiyle ilgili yaptığı bilgilendirmeyle başladı.

Komite üyeleri, 17 Ekim 2018 Çarşamba günü saat 10:00’da Gebze Ticaret Odası’nda gerçekleşecek olan eş meslek komite toplantısına yönelik çalışmaları da ele aldı.

KOTO 15. Meslek Komitesi’nden: Yerli üretim kırtasiye çağrısı

Kocaeli Ticaret Odası 15. Komitesi Başkanı Handan Kümeli, yeni eğitim-öğretim yılı öncesi açıklama yaparak, vatandaşlara yerli üretim ve sağlıklı ürünlere yönelmeleri konusunda çağrıda bulundu

Kırtasiye, Eğitim, Bilgisayar, Sürücü Kursu, Matbaa Grubu’nun yer aldığı Kocaeli Ticaret Odası 15. Meslek Komitesi Başkanı Handan Kümeli, yeni eğitim-öğretim yılı kırtasiye alışverişleri öncesi velilere çağrıda bulundu. Vatandaşların sağlıklı ve yerli üretim ürünlere yönelmesinin önemine vurgu yapan Başkan Kümeli, “2018-2019 eğitim ve öğretim yılı 17 Eylül 2018 Pazartesi günü başlıyor. Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü verilerine göre ilimiz genelinde bu yıl 421 bin öğrenci ve 16 bin öğretmen ders başı yapacak. Okulların açılmasına sayılı günler kala, vatandaşlar temel kırtasiye ihtiyaçlarını karşılamak için alışverişlerine başladı.

‘KENT EKONOMİMİZE BÜYÜK KATKI’

Çocuklarımızı, kalitesiz ya da standart dışı ithal kırtasiye malzemelerindeki olası risklerden korumanın en güvenilir yolunun, TSE damgalı ürünleri tercih etmek olduğunu hatırlatırken, ilimizdeki öğrenci ve öğretmen sayısı baz alındığında yerli üretim ürünleri tercih etmenin ülke ekonomisine sağlayacağı büyük katkının da unutulmamasını önemle rica ederiz. Gerek ailelerimizin, gerek eğitimcilerimizin gerekse okullarımızın, ilimizdeki kırtasiye firmalarından ve yerli üretim öncelikli alışveriş yapması başta kent esnafımıza ve şehrimize büyük yararlar sağlayacaktır. Bu vesileyle tüm eğitimcilerimize, öğrencilerimize ve velilerimize verimli bir eğitim-öğretim yılı temenni ediyor, başarılar diliyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

(15. Meslek Komitesi) Özel Öğretim Kurumlarının SGK bildirimleri ile ilgili cezai müeyyidelere maruz kalmaması amacıyla girişimlerde bulunuldu

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı özel öğretim kurumlarının “eksik gün” bildirimi ile ilgili SGK’dan davet aldıkları, çalışan uzman ve usta öğreticilerinin çalışma gün hesabında kullanılan “aylık toplam ders saati/7,5 saat=gün sayısı” formülünün yanlış olduğu, bunun yerine 5510 sayılı kanunun 80. Maddesinin (j) bendinde belirtilen “brüt aylık kazanç/asgari günlük kazanç=gün sayısı” formülünün kullanılması gerektiği belirtilmiş ve üyelerimize bu formülün sonucu “prime esas kazanç” değişmeden sadece eksik gün ile ilgili geriye dönük düzeltme yapılması istenmiştir. Ancak, “prime esas kazanç” değişmemiş olmasına rağmen sadece geriye dönük bildirimi yapılmak istendiğinde üyelerimize “resen bildirim” kapsamında ciddi cezai müeyyede uygulandığı ve Üyelerimize ödeme güçlüğü yaratacak düzeyde mağdur ettiği görülmektedir. Ayrıca, ilk “gün sayısı” hesap formülünün üyelerimizin bağlı bulunduğu İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinden; Personelin girdiği ders ücreti küsuratlarının usta öğreticilerde alta, uzman öğretici ve öğretmenlerde üste tamamlanacağı bilgisi ilçedeki Özel Öğretim Kurumlarına sözlü olarak iletilmiştir.  Bu uygulamadan dolayı; Özel Öğretim Kurumlarının ödemiş oldukları SGK primlerinde olabilecek eksikliklerin alınan bilgilerin uygulanmasından kaynaklı olabileceği değerlendirildiğinde;  Odamız Üyelerinin kasıtlı olarak yapmadığı, verilen bilgiye göre işlem yaptıkları ve bu sebeple mağdur oldukları görülmektedir. Bu bağlamda Odamız Üyelerinin mağduriyetinin giderilmesi adına, cezai müeyyideye konu olan dönemlerde tespit edilen eksik pirim günlerinin cezai işleme maruz bırakılmadan bildirimlerinin sağlanması için ilgili merciler nezdinde girişimde bulunuldu.

KOTO 15.Komite KTO ve GTO ile müşterek toplantıya katıldı

Kocaeli Ticaret Odası 15. Meslek Komitesi (Eğitim Kuruluşları, Matbaacılar ve Bilgisayarcılar) Körfez Ticaret Odası’nın ev sahipliğinde yapılan Gebze Ticaret Odası temsilcilerininde bulunduğu toplantıya katıldı.

Kocaeli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Akif Şen, Meclis Üyesi Yıldırım Yılmaz ile 15. Komite Başkanı Handan Kümeli’den oluşan KOTO Heyeti, Körfez Ticaret Odası 13. Komite üyeleri Nihat Sert, Ahmet Kırcı, Nihat Can Kırcı ve Fatih Uykun yaparken, Gebze Ticaret Odası 23.Komiteden Fatma Sevgi Çiler, Seçil Mehmet Kaçar, Saliha Aksoy ve Seçil Gelişmen’in katıldığı toplantıda Eğitim sektörü olmak üzere özel eğitim kurumları ile sürücü kurslarının sorunları çeşitli yönleriyle ele alındı. Yoğun bir katılımla gerçekleştirilen toplantıda sektörel sorunlar, ortak çözüm noktaları ve bundan sonraki süreçte odalar arası işbirlikleri konuşularak bir sonraki müşterek komite toplantısının 2 Ekim’de Gebze Ticaret Odası’nda yapılmasına karar verildi.