(9. Meslek Komitesi) gündem: Enflasyonla Mücadele İndirim Kampanyası ve 2019 yılı projeleri

Fırın, Pastane ve Marketler Grubu’nun yer aldığı Kocaeli Ticaret Odası 9. Meslek Komitesi, aylık olağan toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantıda, devletimiz tarafından Enflasyonla Mücadele Programı çerçevesinde ülke genelinde başlatılan “İndirim Kampanyası” ile ilgili TOBB’un 10.10.2018 tarih ve 14853 sayılı yazısı (Tüketici fiyat endeksinde yer alan ürün ve hizmetlere yönelik asgari 3 ay süreyle en az %10 indirim yapılması tavsiye edilmektedir) hakkında kapsamlı bilgi sunuldu.

Akabinde, 2019 yılı iş programında yer alması talep edilen konular görüşüldü. Buna göre; eş meslek komite ziyaretleri, üye ziyaretleri, yurtiçi ve yurt dışı fuarları, sektör toplantıları, sektörle alakalı eğitimler planlandı.

(9. Meslek Komitesi) Enflasyonla Mücadele Programı ve 2019 yılı iş programı görüşüldü 

Fırın, Pastane ve Marketler Grubu’nun yer aldığı Kocaeli Ticaret Odası 9. Meslek Komitesi aylık olağan toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantıda, devletimiz tarafından Enflasyonla Mücadele Programı çerçevesinde ülke genelinde başlatılan “İndirim Kampanyası” ile ilgili TOBB’un 10.10.2018 tarih ve 14853 sayılı yazısı (Tüketici fiyat endeksinde yer alan ürün ve hizmetlere yönelik asgari 3 ay süreyle en az %10 indirim yapılması tavsiye edilmektedir) hakkında kapsamlı bilgi sunuldu.

Akabinde, 2019 yılı iş programında yer alması talep edilen konular görüşüldü. Buna göre; eş meslek komite ziyaretleri, üye ziyaretleri, yurtiçi ve yurt dışı fuarları, sektör toplantıları planlandı.

KOTO 9. Meslek Komitesi YÖREX Fuarı’nı ziyaret etti

Fırın, Pastane ve Marketler Grubu’nun yer aldığı Kocaeli Ticaret Odası 9. Meslek Komitesi, bu yıl 9. Kez kapılarını açan Antalya Yöresel Ürünler (YÖREX) Fuarı’nı ziyaret ederek, ülkemizin yöresel değerlerini yakından tanıma fırsatı buldu

Antalya Ticaret Borsası tarafından, KOTO’nun da aralarında bulunduğu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin de destekleriyle bu yıl 9.’su düzenlenen Antalya Yöresel Ürünler (YÖREX) Fuarı 24-28 Ekim 2018 tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırladı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da açılışını katıldığı fuarın ziyaretçileri arasında Fırın, Pastane ve Marketler Grubu’nun yer aldığı Kocaeli Ticaret Odası 9. Meslek Komitesi de yerini aldı.

‘YÖRESEL ÜRÜNLER MİLLİ EKONOMİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ’

KOTO Meclis Üyesi Oktay Alkan, 9. Meslek Komitesi Başkanı Mehmet Kozan, Başkan Yardımcısı Mehmet Buzacı, Komite Üyeleri Nurdoğan Özdemir, Ahmet Kul ve Erol Kaya’nın yer aldığı KOTO heyeti, fuarı ziyaret ederek ülkemizin yöresel değerlerini yakından tanıma ve iller arası ticaretlerini gerçekleştirebilmek adına iş görüşmeleri gerçekleştirme fırsatı buldu. Ülkemizin yöresel değerlerini tanımanın, yurt içi ve yurt dışına pazarlamanın milli ekonomi için önemli bir konu olduğuna dikkat çeken KOTO heyeti, Kocaeli’nin yöresel ürünlerini de anlattı.

KOTO’da sektörel istişare toplantıları hız kesmeden devam ediyor

Kocaeli Ticaret Odası’nın sektörlerin sorunlarını ve geleceğe dair çözüm önerileri geliştirmek için hayata geçirdiği istişare toplantıları Market ve Yapı Denetim sektörleriyle devam etti

Kocaeli Ticaret Odası, komiteleri oluşturan sektörlerin nabzını tutmaya devam ediyor. Yoğun bir programla gerçekleşen toplantılar; 9. Meslek Komitesi (Market, Fırın ve Pastane Grubu) bünyesinde bulunan Market ve 3. Meslek Komitesi (İnşaatı Tamamlayıcı Faaliyetler ve Yapı Kooperatifleri) bünyesinde bulunan Yapı Denetim sektörleriyle devam etti.

MARKET SEKTÖRÜ YOĞUN KATILIMLA TOPLANDI

Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut’un da katıldığı Market Sektörü İstişare Toplantısı’na, 9. Meslek Komitesi Başkanı Mehmet Kozan, 9. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyeleri Oktay Alkan, Fatih Günen ve Komite Üyesi Ahmet Kul ev sahipliği yaptı. Market sektörü temsilcileri toplantıya yoğun ilgi gösterdi.

BAŞKAN BULUT: KAMPANYALARINIZI BİZİMLE PAYLAŞIN

Toplantıda sektörün temsilcilerine hitap eden Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, devletimizin başlattığı, KOTO’nun çatı kuruluşu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından da desteklenen ‘Enflasyonla Mücadele Programı İndirim Kampanyası’nda perakende sektörüne önemli görevler düştüğünü ifade ederek, “Sizlerin de destekleriyle Kocaeli Ticaret Odası olarak program ve indirim kampanyasına desteğimizi ilk açıklayan kurumların başında geliyoruz. Bu süreçte, gerek vatandaşlarımızın uygun koşullarda alışveriş yapabilmesi gerekse enflasyonla yoğun bir şekilde mücadele edebilmek için çeşitli indirim kampanyaları düzenlediğinizi biliyoruz. Yaptığınız kampanyaları www.koto.org.tr web sitemiz üzerinden Odamıza bildirmeniz ve kayıt altına almamız büyük önem arz ediyor. Bizler de bu kayıtları TOBB ile paylaşıyor, Kocaeli iş dünyamızın kampanyaya desteğini göstermiş oluyoruz. Ayrıca yaptığınız kampanyaları bizlerle paylaşmanız durumunda, tanıtım ve duyurum faaliyetlerinize de katkı sunmayı amaçlıyoruz” dedi.

KOZAN: GÖRÜŞLERİNİZ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

9. Meslek Komitesi Başkanı Mehmet Kozan, Enflasyonla Mücadele Programı İndirim Kampanyası’nın detayları hakkında kapsamlı bilgiler paylaşarak, “Özellikle market sektörünün kampanyaya katılımı konusunda bizlerden rica var. Neler yapabiliriz bunu görüşmek için bir araya geldik. Görüşleriniz bizler için çok önemli” dedi.

 

YAPI DENETİM SEKTÖRÜ İSTİŞARE TOPLANTISI

Yapı Denetim Sektörü İstişare Toplantısı ise yoğun katılımla gerçekleşti. 3. Meslek Komitesi Başkanı Halil Ardıç, Komite Başkan Yardımcısı Mustafa Duysak ve Meclis Üyesi Serkan Akyıldız’ın ev sahipliği yaptığı istişare toplantısında, henüz taslak halinde olan ve 2019 yılı itibariyle yürürlüğe girecek olan 4708 sayılı Yapı Denetim Kanunu hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

YAPI DENETİM KANUNU NELER GETİRİYOR?

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Komite Başkanı Ardıç, “4708 sayılı Yapı Denetim Kanunu’yla birlikte yeni bir sistem geliyor. Henüz tasarı aşamasında. Tasarıyı dikkatle inceleyip, değerlendirip, görüşlerimizi bakanlığa ifade etmemiz büyük önem taşıyor. Yapı Denetim Kanunu; OSB’lerde verilecek hizmetlerde %75 iskonto zorunluluğu, yapı denetim firmalarına il sınırları içerisinde ki bütün ilçelerde yapı denetim hizmeti uygulama zorunluluğu, hizmet bedeli katsayısının %1,5 olması konularını ele alıyor. Bu maddelerle ilgili görüş alışverişi yapıp, çözüm önerilerimizi ilgili bakanlığa sunmayı hedefliyoruz” dedi. KOTO’nun sektörel istişare toplantılarının tüm hızıyla devam edeceği ifade edildi.

(9. Meslek Komitesi) Enflasyonla Mücadele Programı görüşüldü

Fırın, Pastane ve Marketler Grubu’nun yer aldığı Kocaeli Ticaret Odası 9. Meslek Komitesi aylık olağan toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantı, dış kurumlardan gelen fiyat tespit taleplerinin görüşülmesiyle başladı.

Gündemin 2. maddesinde, devletimiz tarafından ‘Enflasyonla Mücadele Programı’ çerçevesinde tüm ülke genelinde başlatılan “İndirim Kampanyası” ile ilgili kapsamlı bilgilendirmede bulunuldu.

Ayrıca 24 – 28 Ekim tarihleri arasında Antalya Expo Center’da düzenlenecek olan YÖREX Fuarı’na katılım sağlanmasının yönetim kuruluna öneri olarak sunulmasına karar verildi.

Marketçiler Sektörü İstişare Toplantısı’na davetlisiniz…  

Kocaeli Ticaret Odası 9. Meslek Komitesi (Market, Fırın ve Pastaneler) bünyesinde yer alan Marketçilik Sektörü için istişare toplantısı düzenlenecektir. Sektöre dair sorunların, çözüm önerileriyle birlikte ele alınacağı istişare toplantısına, Odamıza kayıtlı tüm market firmalarının temsilcileri davetlidir.

TARİH: 16 Ekim 2018 Salı

YER: KOTO 2 No’lu Eğitim Salonu

SAAT: 10:00

Katılım için lütfen kayıt yaptırınız:

Hüseyin AYDIN: 0262 322 30 10/ Dahili: 158

(9. Meslek Komitesi) Üye ziyaretleri gerçekleştirildi

Fırın, Pastane ve Marketler Grubu’nun yer aldığı Kocaeli Ticaret Odası 9. Meslek Komitesi, olağan toplantıda alınan karar kapsamında üyelere ziyaretler gerçekleştirdi. 9. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyeleri Fatih Günen, Oktay Alkan, Komite Başkanı Mehmet Kozan’ın yer aldığı ziyaret heyeti; Ergün Gıda- Ergün Özcan, Eskar Gıda- Vezir Kara, Samanyolu Gıda- Özcan Uzunoğlu, Vurallar Şarküteri- Vural Kesgin ile bir araya gelerek hem Oda’nın çalışmalarını hem sektörde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

(9. Meslek Komitesi) Yeni üyelere ziyaretler gerçekleştirilecek

Fırın Pastane ve Marketler Grubu’nun yer aldığı Kocaeli Ticaret Odası 9. Meslek Komitesi, aylık olağan toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantıda; 2019 yılında gerçekleşecek uluslararası fuarlara katılım (stant kiralamak ve ziyaret) ve yeni üyelere ziyaretler gerçekleştirilmesi konuları görüşüldü. Bu kapsamda, 11 Eylül 2018 Salı günü yeni üyelere ziyaretler gerçekleştirilmesi kararı alındı.

(9. Meslek Komitesi) Fuar ve eş meslek komite ziyaretleri görüşüldü  

Fırın, Pastane ve Marketler Grubu’nun yer aldığı Kocaeli Ticaret Odası 9. Meslek Komitesi aylık olağan toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantıda, eş komite ve fuar ziyaretleri konusu görüşüldü.

13 – 16 Eylül tarihleri arasında Ankara’da düzenlenecek olan GIDA-TEK 8. Gıda ve Teknolojileri Fuarı’nın ziyaret edilmesi ve Ankara Ticaret Odası’na eş meslek komite programı düzenlenmesi konusu ele alındı.

(9. Meslek Komitesi) Üye ziyaretleri gerçekleştirildi

Fırın, Pastane ve Marketler Grubu’nun yer aldığı Kocaeli Ticaret Odası 9. Meslek Komitesi, saha çalışmaları kapsamında üye ziyaretleri gerçekleştirdi. 9. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyeleri Oktay Alkan, Fatih Günen, Komite Başkan Yardımcısı Fatih Buzacı ve Komite Üyesi Ahmet Kul’un yer aldığı KOTO heyeti, Saroğlu Ekmek Fırını, Ubaylar Unlu Mamulleri, Damak Tadım Şarküteri, Ekonomik Pazar, Has Yufka, Besi Ekmek, Tadım Unlu Mamulleri, Başak Ekmek Fırını’na ziyaretler gerçekleştirerek, sektöre dair görüşmeler yaptı.