(2. Meslek Komitesi) Sektör sorunları ve çözüm önerileri görüşüldü

Konut İnşaatı Grubu’nun yer aldığı Kocaeli Ticaret Odası 2. Meslek Komitesi aylık olağan komite toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantı; 2. Meslek Komitesi’ni kapsayan; MARKA, KOSGEB ve İŞKUR’un sağlamış olduğu hibe ve destekler ile ilgili bilgi aktarımıyla başladı. KOTO Araştırma ve Dış Ticaret Servisi tarafından, ilgili sektörü kapsayan söz konusu destekler ile ilgili bilgi aktarımı yapıldı.

Toplantı, sektör sorunları ve çözüm önerilerinin görüşülmesiyle sona erdi.

KOTO’dan KOSGEB’e ihracatı arttıracak öneri

Kocaeli Ticaret Odası 1. Meslek Komitesi’nden (Bayındırlık ve Madencilik Grubu) Meclis Üyesi Kerim Bayramoğlu ve 2. Meslek Komitesi’nden (Konut İnşaatı Grubu) Meclis Üyesi Mert Kavşut, KOSGEB İl Müdürü İbrahim Ustaömer’i ziyaret ederek, ticari işletmelerin tabi olduğu yangın yönetmeliğinin KOSGEB tarafından desteklenmesi konusunda görüşmeler gerçekleştirdi.

İHRACAT POTANSİYELİ ARTACAK

Yangın yönetmeliğinin işletmelere özellikle kuruluş aşamasında büyük mali yükler getirdiğinin ve bu alanda sağlanacak desteğin hem ülke ekonomisi, hem ihracat potansiyelinin artırılması hem de risklerin önlenmesi açısından çok önemli olduğunun altını çizen Meclis Üyesi Bayramoğlu, “Bu sayede işletmelerimiz yangın yönetmeliği açısından AB standartlarına ulaştırılmış olacak ve böylelikle ihracat potansiyelleri arttırılmış olacaktır. İşletmelere sağlanacak olan bu desteğin tüm iller için örnek olacağı düşüncesindeyiz” dedi.

ÇALIŞMALAR BAŞLAYACAK

KOSGEB’in, KOBİ’lerin artan ihtiyaçları doğrultusunda gerekli revizyonları gerçekleştirerek hizmet vermek gibi önemli bir misyonunun olduğunu söyleyen KOSGEB İl Müdürü İbrahim Ustaömer ise, ilgili talebin hayata geçirilmesi için çalışmalara ivedilikle başlanacağını söyledi. Ustaömer, “Ülkemizdeki KOBİ’lerin küresel pazarda söz sahibi olmasını çok önemsiyoruz” dedi.

(2. Meslek Komitesi) Gündem: Fuarlar

Konut İnşaatı Grubu’nun yer aldığı Kocaeli Ticaret Odası 2. Meslek Komitesi aylık olağan toplantısını gerçekleştirdi. Ağırlıklı olarak fuarlar konusunun görüşüldüğü toplantıda, 2018 yılı yurtiçi ve yurtdışı inşaat- yapı fuarlarıyla ilgili kapsamlı bilgilendirme yapılması, söz konusu fuarlarda stant açılması için girişimler yapılması ve stant açan üyelerin KOSGEB desteklerinden faydalandırılmasının önünün açılması konuları görüşüldü.