(2. Meslek Komitesi) Aylık olağan toplantısını gerçekleştirdi 

Konut İnşaatı Grubu’nun yer aldığı Kocaeli Ticaret Odası 2. Meslek Komitesi aylık olağan komite toplantısını gerçekleştirdi.

Aralık ayı zaptının görüşülmesiyle başlayan toplantı, çeşitli kurum ve kuruluşlardan gelen talep ve önerilerin görüşülmesiyle devam etti.

Toplantı, KOSGEB yetkilisinin “İş Birliği Güç Birliği Destek Programı” konulu sunumuyla devam etti.

Ayrıca, 2019 yılı içerisinde düzenlenmesi planlanan KOTEV eğitimleri kapsamında, firmalara özel eğitim açılabileceği, söz konusu eğitimlerin açılabilmesi için firma çalışanlarından asgari 10 personelin katılım sağlaması gerekliliği hakkında bilgi verildi. KOTEV, Ocak ayı eğitim takvimi hakkında da bilgi sunuldu.

Toplantı sonunda, 2019 yılı yurt içi ve yurt dışı fuar takvimi hakkında bilgi aktarımı yapıldı.

(2. Meslek Komitesi) Gündem: Enflasyonla Mücadele İndirim Kampanyası ve 2019 yılı projeleri

Konut İnşaatı Grubu’nun yer aldığı Kocaeli Ticaret Odası 2. Meslek Komitesi, aylık olağan toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantıda, devletimiz tarafından Enflasyonla Mücadele Programı çerçevesinde ülke genelinde başlatılan “İndirim Kampanyası” ile ilgili TOBB’un 10.10.2018 tarih ve 14853 sayılı yazısı (Tüketici fiyat endeksinde yer alan ürün ve hizmetlere yönelik asgari 3 ay süreyle en az %10 indirim yapılması tavsiye edilmektedir) hakkında kapsamlı bilgi sunuldu.

Akabinde, 2019 yılı iş programında yer alması talep edilen konular görüşüldü. Buna göre; eş meslek komite ziyaretleri, üye ziyaretleri, yurtiçi ve yurt dışı fuarları, sektör toplantıları, sektörle alakalı eğitimler planlandı.

Toplantının teklif temenniler bölümünde ise; 2019 yılında düzenlenecek olan İDEV Fuarı hazırlıkları, 5-9 Mart 2019 tarihleri arasında Kuveyt’te yapılacak olan İnşaat Fuarı, 2019 yılında Katar ve Almanya’da gerçekleştirilecek İnşaat Fuarları, Kocaeli Ticaret Odası’nın ilimizin tanıtımı için hazırladığı kısa tanıtım filmlerinin Arapça’ya da çevrilmesi, sektörün güncel sorunları ve çözüm önerileri ele alındı.

KOTO, Azerbaycan’da hem iş- hem dostluk köprüsü kurdu

İnşaat ve müteahhitlik sektörlerinde faaliyet gösteren iş insanlarının yer aldığı Kocaeli Ticaret Odası heyeti, özellikle yapı-inşa alanında kentimize yeni dış pazarlar kazandırmak üzere gittiği Azerbaycan’da iş ve dostluk köprüleri kurdu

KOTO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Mikail Kayacı, Meclis Üyeleri Veli Başkurt, Mert Kavşut, 2. Meslek Komitesi Üyesi Faruk Mamik, inşaat ve mühendislik sektöründe faaliyet gösteren iş insanları Hasan Tahsin Karaosmanoğlu, Ceyhan Çağlayan, Abdulsamed Ünal, Abdullah Üstübi, Soner Feratoğlu, Erdal Torunoğulları, Nurettin Bulut’un yer aldığı KOTO heyeti, yapı-inşa alanında önemli fırsatlar barındıran Azerbaycan’a iş programı gerçekleştirdi. KOTO heyeti, 2. Meslek Komitesi’nin organizasyonuyla 23- 26 Ekim 2018 tarihlerini kapsayan iş programda iki ülke arası iş ve dostluk bağlarını kuvvetlendirdi.

YENİ YATIRIM VE İŞBİRLİKLERİ İÇİN…

İş programının ilk gününde T.C. Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, T.C. Bakü Ticaret Müşaviri Ahmet Ataker, Azerbaycan Sahibkarlar (İşadamları) Teşkilatları Milli Konfederasyonu Başkan Vekili Vüqar Zeynalov ile görüşen heyet, Azerbaycan ülke ekonomisi, sektörlerin durumu, yatırım fırsatları, işbirliği koşulları, finans sistemleri hakkında kapsamlı bilgiler alarak, Kocaeli iş dünyasının başat sektörleri ve başarılı çalışmaları hakkında bilgi sundu. Akabinde, Azerbaycan 18.Yapı, Isıtma ve Havalandırma Fuarı’nı (Bakubuild) ziyaret eden heyet, burada sektörün dünya partnerleriyle bir araya geldi.

İŞ DÜNYASIYLA ÖNEMLİ GÖRÜŞMELER

Heyet, ülke programının ikinci gününü Azerbaycan iş dünyasına ayırdı. Azerbaycan Türkiye İşadamları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Avni Demirci ve Yönetim Kurulu Üyesi Oktay Vayiç ile bir araya gelen KOTO heyeti, özellikle Kocaelili iş insanlarının yapı-inşa alanında yapabileceği işlerle ilgili bilgi aldı.

İDEV FUARI’NA DAVET

İki ülke arasında toplumsal ve siyasal ilişkilerin ticari ilişkilere de yansıması adına gerçekleştirilen Azerbaycan programını tamamlayarak geçtiğimiz gün ilimize dönen KOTO heyeti, Azerbaycan ülkesine gerçekleştirilmesi düşünülen ihracat ve/veya yatırımın, Gümrük Birliği anlaşması sayesinde Rusya, Kazakistan, Özbekistan, Belarus’u da Pazar haline getirdiğini ve Kocaelili iş insanlarının bu fırsatları da göz önünde bulundurması gerektiğini vurguladı. Heyet, ülkede temas kurduğu tüm dernek, kurum, kuruluş ve iş insanlarını da 2019 yılı Mart ayında gerçekleştirilecek olan İDEV Fuarı’na davet etti.

KOTO inşaat heyetinden Azerbaycan’da önemli temaslar

İnşaat ve müteahhitlik sektörlerinde faaliyet gösteren iş insanlarının yer aldığı Kocaeli Ticaret Odası heyeti, özellikle yapı-inşa alanında kentimize yeni dış pazarlar kazandırmak üzere gittiği Azerbaycan’da önemli temaslar kurdu

KOTO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Mikail Kayacı, Meclis Üyeleri Veli Başkurt, Mert Kavşut, 2. Meslek Komitesi Üyesi Faruk Mamik, inşaat ve mühendislik sektöründe faaliyet gösteren iş insanları Hasan Tahsin Karaosmanoğlu, Ceyhan Çağlayan, Abdulsamet Ünaltın, Abdullah Üstübi, Soner Feratoğlu, Erdal Torunoğulları, Nurettin Bulut’un yer aldığı KOTO heyeti, yapı-inşa alanında önemli fırsatlar barındıran Azerbaycan’a iş programı gerçekleştirdi. KOTO heyeti, 2. Meslek Komitesi’nin organizasyonuyla 23- 26 Ekim 2018 tarihlerini kapsayan iş programının ilk gününde önemli temaslar kurma fırsatını yakaladı.

YENİ YATIRIM VE İŞBİRLİKLERİ İÇİN…

İlk olarak T.C. Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral ile bir araya gelen heyet, Türk iş insanlarının ülkedeki konumu, Türk şirketlerin faaliyet kolları, özellikle inşaat sektöründeki Türk firmaların yatırımları hakkında bilgi aldı. Kocaeli Ticaret Odası heyetini ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Büyükelçi Özoral, “Türk iş insanlarının Azerbaycan’da önemli ve büyük yatırımları bulunuyor. Yeni yatırımlar ve işbirlikleri için destek olmaya hazırız” dedi.

‘TÜRK İŞ DÜNYASI AZERBAYCAN’DA ÇOK GÜÇLÜ’

Günün ikinci ziyareti Azerbaycan Sahibkarlar (İşadamları) Teşkilatları Milli Konfederasyonu’na gerçekleşti. Burada, Konfederasyon Başkan Vekili Vüqar Zeynalov, tarafından ağırlanan KOTO heyeti, Kocaeli iş dünyası ve ekonomik hayatı hakkında bilgiler sundu. Türk ve Azeri halklarının asırlardır dostluk ve kardeşlik bağları ile birbirine bağlı olduğunu, son yıllarda bu ilişkilerin ticarete de çok olumlu yansıdığını ifade eden Zeynalov, Türk iş dünyasının ülkede çok güçlü olduğunu söyledi. Akabinde, Azerbaycan 18.Yapı, Isıtma ve Havalandırma Fuarı’nı (Bakubuild) ziyaret eden heyet, burada sektörün dünya partnerleriyle bir araya geldi.

KOTO inşaat heyeti, yeni iş fırsatları için Azerbaycan’a gidiyor

İnşaat ve müteahhitlik sektörlerinde faaliyet gösteren iş insanlarının yer aldığı Kocaeli Ticaret Odası heyeti, yeni iş ve pazar alanları geliştirebilmek üzere Azerbaycan’a gidiyor

Üyelerinin dış ticaret hacimlerini geliştirmek için ihracat atağı başlatan Kocaeli Ticaret Odası, bir yandan da potansiyel ülkelere iş programları düzenleyerek, bu hedefe emin adımlarla ilerliyor. Geçtiğimiz günlerde Katar’a düzenlenen iş programından verimli dönen KOTO, bu kez ülkemizin lokomotifi inşaat sektörü için, yapı-inşa alanında önemli fırsatlar barındıran Azerbaycan’a program düzenliyor. Konut İnşaatı Grubu’nun yer aldığı 2. Meslek Komitesi’nin organizasyonuyla düzenlenen program 23- 26 Ekim 2018 tarihlerini kapsıyor.

YOĞUN PROGRAM

KOTO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Mikail Kayacı, Meclis Üyesi Mert Kavşut, 2. Meslek Komitesi Üyesi Faruk Mamik, inşaat ve mühendislik sektöründe faaliyet gösteren iş insanları Hasan Tahsin Karaosmanoğlu, Ceyhan Çağlayan, Abdulsamet Ünaltın, Abdullah Üstübi, Soner Feratoğlu, Veli Başkurt, Erdal Torunoğulları, Nurettin Bulut’un yer alacağı KOTO heyeti, 23 Ekim 2018 Salı günü Azerbaycan programına başlıyor. İlk gün 18.Yapı, Isıtma ve Havalandırma Fuarı’nı (Bakubuild) ziyaret edecek olan heyet, burada sektörün dünya partnerleriyle bir araya gelecek.

AZERİ İŞADAMLARIYLA GÖRÜŞMELER

Heyet, programın 2. ve 3. gününde ise Azerbaycanlı iş insanlarıyla temas kuracağı programlar gerçekleştirecek. Bu kapsamda Azerbaycan Sahibkarlar (İşadamları) Teşkilatları Milli Konfederasyonu ve Azerbaycan Türkiye İşadamları Birliği’ne konuk olacak olan KOTO heyeti, birebir görüşmeler yapma fırsatı da bulacak. Heyetin son programı ise T.C. Bakü Büyükelçiliği ve T.C. Bakü Ticaret Müşavirliği’nde düzenlenecek.

(2. Meslek Komitesi) Sektöre dair gelişmeler değerlendirildi

Konut İnşaatı Grubu’nun yer aldığı Kocaeli Ticaret Odası 2. Meslek Komitesi aylık olağan toplantısını gerçekleştirdi.

Sektöre ilişkin değerlendirmelerin yapıldığı toplantında; Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı’nın “İmar Komisyonu” yazısı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü’nün “Bodrum ve Çatı Kat Uygulamaları” ile ilgili yazısı hakkında bilgi alındı.

(2. Meslek Komitesi) İnşaat sektörünün sorunları için çözüm önerileri görüşüldü

Konut İnşaatı Grubu’nun yer aldığı Kocaeli Ticaret Odası 2. Meslek Komitesi aylık olağan toplantısını gerçekleştirdi.

Sektöre dair güncel değerlendirmelerle başlayan toplantının teklif temenni bölümünde; İnşaat sektöründe yaşanan sıkıntıları anlatmak ve çözüm bulmak adına Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu başta olmak üzere yerel dinamiklerle görüşmeler gerçekleştirilmesi için yönetim kuruluna öneri sunulmasına karar verildi.

(2. Meslek Komitesi) İmar Komisyonu toplantılarına katılım ile ilgili girişimlerde bulunuldu

Konut İnşaatı sektörünü temsil eden Odamız 2. Meslek Komitesi, İmar Komisyonu toplantılarına Odamızdan da bir temsilci davet edilmesi konusunu dile getirmiştir.Üye odaklı hizmet anlayışı ile faaliyet gösteren Odamız, üyelerinin beklenti ve önerilerini değerlendirmek için ilgili kurumlarla iş birliği yapmaktadır. Bu bağlamda; İl ve İlçe Belediyelerde oluşturulan İmar Komisyonu toplantılarına yetki ve bilgi sahibi olan sektör temsilcilerimizin de katılım sağlaması Odamız açısından önem arz etmesi nedeni ile ilgili merciler nezdinde girişimlerde bulunuldu.

(2. Meslek Komitesi) Aylık olağan toplantısını gerçekleştirdi

Konut İnşaatı Grubu’nun yer aldığı Kocaeli Ticaret Odası 2. Meslek Komitesi aylık olağan toplantısını gerçekleştirdi.

Sektöre dair değerlendirmeler ve görüş alışverişlerinin yapıldığı toplantıda ayrıca 23- 26 Ekim 2018 tarihleri arasında Azerbaycan Bakü’de düzenlenecek olan Bakubuild Azerbaijan Yapı-İnşaat Fuarı’na gidilmesi konusu değerlendirildi.