Blog | Koto

(2. Meslek Komitesi) İnşaat Sektöründe Faaliyette Bulunan Üyelerimizin Yaşadığı Çatı Katı ve Bodrum Katı Sorunları İle İlgili Girişimlerde Bulunuldu

Arsa paylarının yüksek olması ve maliyetlerin artması üyelerimizi çatı katı yapmaya zorlamakta olup; bağımsız birim olmadığı halde bağımsız birime yapılan harcamalar, bina ana merdiven boşluklarının çatıya kadar çıkması, zamanla yalıtımda bina sahiplerinin sorunlarının artmasına sebep olmaktadır. Çatı eğimlerinden dolayı yaşam alanları kısıtlanmakta ve binaların satışlarının yavaş olmasını beraberinde getirerek ekonomiyi olumsuz yönde etkilemektedir.

Bununla beraber, arsalarda kot farkından dolayı ortaya çıkan bodrum katlarının ters dubleks olarak kullanılması sorunu ile ilgili, hem arsa sahiplerini hem de müteahhit olumsuz yönde etkilediği, dubleks binalarda ki metrekarelere bakıldığında üst kat ile alt katın aynı metrekarelerde olduğu, bodrum katlarının bağımsız kullanılamadığı için ayrı bir merdiven yapma mecburiyetinden dolayı hem alan kaybına hem de maliyetlerin artmasına sebep olmaktadır.

Bu bağlamda;  çatı katlarının bağımsız olarak kullanılması veya tam kata çevrilmesi ve binalarda oluşan bodrum katlarının bağımsız bölüm olarak kullanılmasının sağlanması adına ilgili merciler nezdinde girişimlerde bulunuldu.

(1. Meslek Komitesi) İşletmelerin Yangın Uygunluk Raporlarının KOSGEB Genel Destek Programı Kapsamına Alınması Adına Girişimlerde Bulunuldu

Yangın yönetmeliği ile ilgili işletmeler gerekli düzenlemeleri yaparak işletmelerini yangın prosedürlerine uygun hale getirilmesi gerekmektedir. Yangın uygunluk raporu kapsamında yapılan bu faaliyetler işletmelerin maliyetlerini arttırmaktadır. Bu bağlamda işletmelerin itfaiye yangın uygunluk raporu alma süreçlerindeki gerçekleştirecekleri tüm faaliyetlerin KOSGEB Genel Destek Programı kapsamına alınarak desteklenmesi adına girişimlerde bulunuldu.

(6. Meslek Komitesi) Odamız Üyelerinin THY Uçak Bileti ve Hava Alanı Vip Lounge Ayrıcalıklarından Yararlanmaları Adına Girişimlerde Bulunuldu

Odamız üyelerinin gerçekleştirdikleri yurt içi ve yurt dışı hava yolu seyahatlerinde ayrıcalıklar tanınması, söz konusu ayrıcalıkların hava alanı Vip Lounge hizmetlerinden yararlanılması ile THY biletlerine uygulanan fiyat ve vergi oranlarında indirim sağlanması talep edilmektedir. söz konusu ayrıcalıkların hem üyelerimiz hem de ilgili hava yolu firmasının tercih edilmesinde fayda sağlayacağı düşünülmektedir. Bu bağlamada, Hava alanı Vip Lounge ve uçak bilet fiyatlarında Odamız Üyelerine fırsatlar sağlanması adına ilgili merciler nezdinde girişimlerde bulunuldu.

(1. Meslek Komitesi) Katar’daki İnşaat Sektörü İş Fırsatlarını Belirlemek Amacıyla Girişimlerde Bulunuldu

2022 yılında FIFA Dünya Kupası Katar’da gerçekleşecektir. Söz konusu organizasyonun Orta Doğu’da ilk kez düzenlenecek olması sebebiyle özellikle inşaat sektöründe yeni iş fırsatları oluşturacağı düşünülmektedir. Söz konusu organizasyon için inşaat sektöründe oluşacak iş fırsatları ile ilgili olarak Odamız üyelerinin de haberdar olması adına ilgili merciler nezdinde girişimlerde bulunuldu.

(18. Meslek Komitesi) OSGB Sektör Toplantısı yapıldı

Kocaeli Ticaret Odası 18. Meslek Komitesi (Mimar, Mühendis ve Danışmanlık Hizmetleri) bünyesinde bulunan Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB) grubuna özel sektör toplantısı düzenledi. 18. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyeleri Tolga Ok, Fikret Yıldırım, Komite Başkanı Arda Aygören, Komite Başkan Yardımcısı Levent Yapıcı, Komite Üyesi Fatih Özcan’ın birlikte ev sahipliği yaptığı toplantıya, sektör temsilcileri katıldı.

Toplantıda; sektörün mevcut sorunları, çözüm önerileri, sektöre fazladan mali yük getiren hususlar ve yapılabilecek düzenlemeler, OSGB firmaları ve üniversite işbirliğinin sağlanması, OSGB firmalarının KOSGEB destekleri kapsamına alınması konuları görüşüldü.

18. Meslek Komitesi’nden Tolga Ok’a ‘hayırlı olsun’ ziyareti

Mimar, Mühendis ve Danışmanlık Hizmetleri Grubu’nun yer aldığı Kocaeli Ticaret Odası 18. Meslek Komitesi, Meclis Üyesi Tolga Ok’un yeni işyerine ‘hayırlı olsun’ ziyareti gerçekleştirdi. Komite Meclis Üyeleri Yusuf Özdemir, Fikret Yıldırım, Komite Başkanı İbrahim Arda Aygören ve komite üyelerinin tam kadro yer aldığı ziyarette Ok, işletmesinin tüm birimlerini gezdirerek çalışmalarıyla ilgili kapsamlı bilgi verdi. Ok, ziyaretleri dolayısıyla 18. Meslek Komitesi’ne teşekkür ederek, ekiple birlikte başarılı çalışmalar yapmayı sürdüreceklerini ifade etti.