(6. Meslek Komitesi) Gri Pasaportun ticari seyahatlerde bulunacak ihracatçılarımıza da verilebilmesi adına girişimlerde bulunuldu

Üyelerimizin ticari amaçlı gerçekleştirdikleri yurtdışı seyahatlerinde yaşadıkları sıkıntılar komite toplantılarımız aracılığı ile dile getirilmiştir. Ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda gerçekleştirilen çalışmalarından biride ihracat payının arttırılarak 500 milyar dolar seviyelerine getirilmesidir. İhracat yapan Odamız üyesi firmaların devletimize hizmet sağlayacağı ve bu hedeflerin tutturulmasına destek olacağı düşüncesindeyiz. Bu bağlamda ihracatın arttırılmasına yönelik uygulanan teşviklere destek olması ve gerçekleştirilen ihracatın devletimize hizmet olarak nitelendirilmesi adına, hizmet pasaportu olarak kullanılan Gri Pasaportun ticari seyahatlerde bulunacak ihracatçılarımıza da verilebilmesi adına ilgili merciler nezdinde girişimlerde bulunuldu.

(2. Meslek Komitesi) Gündem: Fuarlar

Konut İnşaatı Grubu’nun yer aldığı Kocaeli Ticaret Odası 2. Meslek Komitesi aylık olağan toplantısını gerçekleştirdi. Ağırlıklı olarak fuarlar konusunun görüşüldüğü toplantıda, 2018 yılı yurtiçi ve yurtdışı inşaat- yapı fuarlarıyla ilgili kapsamlı bilgilendirme yapılması, söz konusu fuarlarda stant açılması için girişimler yapılması ve stant açan üyelerin KOSGEB desteklerinden faydalandırılmasının önünün açılması konuları görüşüldü.

 

(12. Meslek Komitesi) Otomotiv sektörüne özel dijital pazarlama eğitimi

Motorlu Taşıtlar ve Otomotiv Yedek Parça Grubu’nun yer aldığı Kocaeli Ticaret Odası 12. Meslek Komitesi aylık olağan toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda; KOTEV kapsamında sektöre özel Pazarlama Eğitimi (Dijital Pazarlama) verilmesi konusu görüşülürken, ayrıca sektör için önem arz eden Özel KOTO AOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne de ziyaret düzenlenmesi kararlaştırıldı.

(19. Meslek Komitesi) Yeni üyelere ziyaretler düzenlenecek

Telekomünikasyon, Reklam ve Güvenlik hizmetleri Grubu’nun yer aldığı Kocaeli Ticaret Odası 19. Meslek Komitesi aylık olağan toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantı; Komite Oryantasyonu kapsamında, Odamız Servislerinin ve Birimlerinin fiziki olarak tanıtımının yapılmasıyla başladı. Oryantasyon programında; komite üyelerimize, Odamız Servislerinin ve Birimlerinin yerinde tanıtımı yapılarak; Servis ve Birim sorumluları tarafından, gerçekleştirilen işler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme yapıldı.

Akabinde, Odamız Araştırma ve Dış Ticaret Servisi tarafından 19. Meslek Grubunu kapsayan; MARKA, KOSGEB ve İŞKUR’un sağlamış olduğu hibe ve destekler ile ilgili bilgi aktarımı yapıldı.

Toplantının teklif ve temenni bölümünde; yeni üyelere gerçekleştirilecek ziyaretler konuşuldu.

(7. Meslek Komitesi) Sektör eğitimleri ve üye ziyaretleri konuşuldu

Plastik ve Kimya Grubu’nun yer aldığı Kocaeli Ticaret Odası 7. Meslek Komitesi aylık olağan toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantı; Komite Oryantasyonu kapsamında, Odamız Servislerinin ve Birimlerinin fiziki olarak tanıtımının yapılmasıyla başladı. Oryantasyon programında; komite üyelerimize, Odamız Servislerinin ve Birimlerinin yerinde tanıtımı yapılarak; Servis ve Birim sorumluları tarafından, gerçekleştirilen işler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme yapıldı.

Akabinde, Odamız Araştırma ve Dış Ticaret Servisi tarafından 7. Meslek Grubunu kapsayan; MARKA, KOSGEB ve İŞKUR’un sağlamış olduğu hibe ve destekler ile ilgili bilgi aktarımı gerçekleştirildi.

 

Toplantının teklif ve temenni bölümünde; KOTEV kapsamında sektörü ilgilendiren eğitimler verilmesi ve üye ziyaretleri gerçekleştirilmesi konusu görüşüldü.

(15. Meslek Komitesi) İlimizde yapılan direksiyon sınav yeri denetimlerinin arttırılması adına girişimlerde bulunuldu

İlimizde yapılan direksiyon sınav başlangıç yeri, İzaydaş Yolu Karadenizliler Mah. Solaklar Cad. Farabi İlkokulu önü olarak belirlenmiştir. Bu alanda Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği kapsamında direksiyon sınavları yapıldığı; ancak, bu alan için gerekli iznin yönetmelik gereği, Milli Eğitim Bakanlığı onaylı kurs aracı ve kursa kayıtlı öğrenci olmak şartı ile verilmektedir. Son dönemde bu alanda yetkisiz kişilerce ehliyetsiz sürücülere direksiyon eğitimleri verildiği ifade edilmektedir. Diğer yandan bu durumun sınav alanında ciddi risk oluşturduğu, aynı zamanda verilen bu eğitimlerin kayıt dışı olarak verildiği ve bu bölgede yaşanacak herhangi bir kazanın ciddi mağduriyetleri meydana getireceği belirtilmektedir. Bu sebeple, söz konusu alanda Trafik Şube Müdürlüğünce gerekli denetimlerin yapılarak hem kazaların hem de kayıt dışı kazancın önüne geçilmesi adına Trafik Şube Müdürlüğü nezdinde girişimlerde bulunuldu.

(17. Meslek Komitesi) KOTO Başkanı Necmi Bulut’a ziyaret  

Nakliye ve Seyahat Acenteliği Grubu’nun yer aldığı Kocaeli Ticaret Odası 17. Meslek Komitesi, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut’u ziyaret ederek sektörde yapılan çalışmalarla ilgili bilgi alışverişinde bulundu.

Ziyarette; 17. Meslek Komitesi’nden Yönetim Kurulu Üyesi Adnan Turan, Meclis Üyesi Fatih Hızıroğlu, Komite Başkanı Semra Demir Çavdar, Komite Başkan Yardımcısı Musa Karabalık, Komite Üyeleri Yılmaz Kaymak ve Sedat Köse yer aldı.

(18. Meslek Komitesi) Sektöre ilişkin eğitimler görüşüldü

Mimar, Mühendis ve Danışmanlık Hizmetleri Grubu’nun yer aldığı Kocaeli Ticaret Odası 18. Meslek Komitesi aylık olağan toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantı; Komite Oryantasyonu kapsamında, Odamız Servislerinin ve Birimlerinin fiziki olarak tanıtımının yapılmasıyla başladı.

Komite üyelerine Odamız Servislerinin ve Birimlerinin yerinde tanıtımı yapılarak; Servis ve Birim sorumluları tarafından, gerçekleştirilen işler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme sunuldu.

Odamız Araştırma ve Dış Ticaret Servisi tarafından 18. Meslek Grubu’nu kapsayan; MARKA, KOSGEB ve İŞKUR’un sağlamış olduğu hibe ve destekler ile ilgili bilgi aktarımı sağlandı.

Kocaeli Ticaret Odası’nın ücretsiz eğitim hizmeti KOTEV’e eğitim önerisinde de bulunan komite üyeleri; sektörün İnovasyon (Ar&Ge), iş sağlığı ve güvenliği ile Office programları konularında eğitim sunulabileceğini belirtti.