Kocaeli yapı-inşa sektörü yeni deprem yönetmeliğine hazırlanıyor; TDB Yönetmeliği 2018 Eğitimi başladı

Kocaeli Ticaret Odası’nın KOÜ işbirliğinde düzenlediği Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018 Eğitimi başladı

Kocaeli Ticaret Odası, yapı-inşa sektörünü yakından ilgilendiren ve 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği’nin detaylarıyla ele alınacağı, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018 Eğitimi düzenliyor. Kocaeli Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen, Deprem Etkisi Altında Binaların Tasarımı İçin Esaslar- Yerinde Dökme Betonarme ve Çelik Bina Taşıyıcı Sistemlerinin Tasarımı İçin Özel Kurallar konu başlıklarının detaylarıyla ele alınacağı, ‘Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018 Eğitimi’nin ilk oturumuna özellikle inşaat mühendisleri, mimarlar ve yapı-inşa sektörü temsilcilerinin ilgisi yoğun oldu.

TÜRKİYE’NİN DEPREM HARİTASI

Kocaeli Ticaret Odası 18. Meslek Komitesi’nin organizasyonuyla düzenlenen eğitimin ilk gününde Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği’nden Yrd. Doç. Dr. Erkan Akpınar tarafından Türkiye’nin deprem haritası detaylarıyla ele alınarak, katılımcılara bölgelere göre deprem hareketleri, deprem hareketlerine uygun yapı inşası hakkında kapsamlı bilgilendirme yapıldı. Eğitimler 15-22-29 Aralık 2018 Cumartesi günleri KOTO hizmet binasında ve ücretsiz olarak devam edecek.

 

 

 

(6. Meslek komitesi) Üye ziyaretleri gerçekleştirildi

İnşaat Malzemeleri ve Tesisat İşleri Grubu’nun yer aldığı Kocaeli Ticaret Odası 6. Meslek Komitesi, üye ziyaretleri gerçekleştirdi.

6. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyeleri Coşkun Özşeker, İbrahim Atalay, Komite Başkan Yardımcısı Mehmet Akgüneş ve Komite Üyesi Salih Türe’nin yer aldığı heyet, Ertunç Makine yetkilisi Ali Türe ve Nil İnşaat’ın yetkilisi Mustafa Bozkurt ile bir araya geldi. Komitenin, sektör için yaptığı çalışma ve girişimlerle ilgili kapsamlı bilgi veren 6. Meslek Komitesi heyeti, Oda’nın çalışmalarıyla ilgili de detaylı bilgilendirmelerde bulundu.

Akaryakıt Sektörü’nün sorun ve çözüm önerileri KOTO’da ele alındı

KOTO’nun, sektörlerin güncel sorunlarının ortak geliştirilen önerilerle çözüme kavuşturulması için gerçekleştirdiği toplantıların bir yenisi Akaryakıt Grubu ile devam etti

Kocaeli Ticaret Odası’nın sektörlere özel sorun ve çözüm önerilerinin ele alındığı sektörel istişare toplantıları sürüyor. Bu kapsamda son olarak, 13. Meslek Komitesi bünyesinde yer alan Akaryakıt Grubunun güncel konularının görüşüldüğü istişare toplantısı gerçekleştirildi.

SEKTÖRDEN YOĞUN İLGİ

Kocaeli Ticaret Odası Meclis Başkanı Akın Doğan, 13. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyeleri; Abdin Öztürk, Cevat Yıldız, Mesut Ekşi, Komite Başkanı Hasan Öztürk, Komite Başkan Yardımcısı İsmet Temizel, Komite Üyeleri Davut Gözübüyük ve Semih Cici’nin ev sahipliği yaptığı toplantıya, Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Genel Başkan İmran Okumuş, Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Uğurlu, Genel Sekreter Ali Tutuk, Genel Müdür Mehtap Bakır ve İzmit Şube Temsilcisi Ali Gözübüyük ile sektör temsilcileri yoğun ilgi gösterdi.

DOĞAN: KOMİTELER YOL GÖSTERİCİMİZ

Toplantı, Kocaeli Ticaret Odası Meclis Başkanı Akın Doğan’ın selamlama konuşmalarıyla başladı. Konuşmasında, komitelerin önemine vurgu yapan Başkan Doğan, “Akaryakıt sektörünün sorun ve çözüm önerilerinin görüşüleceği toplantımızın üst düzeyde verimli olmasını temenni ediyorum. Komitelerimiz, Odamızın en değerli istişare organıdır, çalışmaları ve görüşleriyle çalışmalarımıza ışık tutmakta adeta yol gösterici olmaktadır. Sektöre ve odamıza katkıları dolayısıyla bir kez daha kendilerine teşekkür ediyorum” dedi. Komite Başkanı Hasan Öztürk, KOTO 13. Meslek Komitesi’nin sektörün gelişmesi adına yaptığı girişimleri detaylarıyla anlatarak, istişare toplantılarının komite çalışmalarına kılavuzluk ettiğini belirtti.

KOTO’YA TEŞEKKÜR

Toplantının son konuşmasını gerçekleştiren Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Genel Başkan İmran Okumuş da konuşmasında sendikanın sektör için yaptığı çalışmalara değinerek, “Başkanımız Akın Doğan, 13. Meslek Komitesi ve sektör temsilcileri nezdinde Kocaeli Ticaret Odası’na böyle bir toplantı gerçekleştirdikleri ve şahsımı davet ettikleri için teşekkür ediyorum. PÜİS, genel merkezi Ankara’da bulunan, 9.000 kayıtlı akaryakıt bayisini çatısı altında toplayan, Türkiye’nin en büyük ve teşkilatlı tek Petrol İşverenler Sendikası’dır. Bugüne kadar sektörümüzün yararına birçok yasa ve uygulamayı hayata geçirdik. Sizlerin sorun, görüş ve önerilerini de ilgili bakanlıklara ileterek, çözümü noktasında üzerimize düşen tüm sorumlulukları alacağız” dedi. Okumuş, gündemlerinde olan sorun ve önerilerle ilgili de bilgi verdi.

(18. Meslek Komitesi) Sektörel istişare toplantıları düzenlenecek

Mimar, Mühendis ve Danışmanlık Hizmetleri Grubu’nun yer aldığı Kocaeli Ticaret Odası 18. Meslek Komitesi aylık olağan toplantısını gerçekleştirdi.

Kasım ayı komite toplantı zaptının görüşülmesiyle başlayan toplantıda, 08.11.2018 – 13.12.2018 tarihleri arasında 18. Meslek grubuna yeni kayıt olan ve kaydını sildiren üyeler hakkında bilgi alındı.

Öte yandan, Mayıs 2018 – Komite toplantısında görüşülen 18. Meslek Komitesi tarafından, 18. Meslek Grubu’na yeni kayıt olan üyelerin ziyaret edilmesi konusu tekrar değerlendirildi. Üye ziyaretlerinin 2019 yılı itibariyle başlanmasına karar verildi.

Teklif ve temenniler bölümünde; Eğitim ve danışmanlık firmalarının sektör sorunlarını belirleyerek çözüm önerileri aramak amacıyla 10 Ocak 2019 Perşembe günü saat 09:30 da sektör toplantısı organize edilmesi hususunun yönetim kuruluna öneri olarak sunulmasına,

Grup üyelerinden oluşan ve bilirkişilik yapan firma temsilcileri ile bilirkişilik hususunda Aralık ayı içerisinde istişare toplantısı yapılması hususunun yönetim kuruluna öneri olarak sunulmasına karar verildi.

Gayrimenkul Değerleme İstişare Toplantıları, Bankacılık ve Değerleme Sektörüyle devam etti

Gayrimenkul Değerleme Hizmeti Veren Kişi ve Kuruluşların Nitelik ve Standartları Hakkında İstişare toplantıları, Bankacılık ve Değerleme Sektörünün yoğun katılımıyla devam etti

Kocaeli Ticaret Odası 18. Meslek Komitesi’nin (Mimar, Mühendis ve Danışmanlık Hizmetleri Grubu) koordinasyonunda gerçekleştirilen ‘Gayrimenkul Değerleme Hizmeti Veren Kişi ve Kuruluşların Nitelik ve Standartları Hakkında İstişare’ toplantılarının ikincisi, bankacılık ve değerleme sektörüyle devam etti.

İLGİ YOĞUN OLDU

18. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyeleri Yusuf Özdemir, Fikret Yıldırım, Komite Başkanı İbrahim Arda Aygören ve Komite Başkan Yardımcısı Levent Yapıcı’nın ev sahipliği yaptığı toplantıya; 14. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyesi Mustafa Gülen, Komite Başkanı Raif Turan Bolat, banka ve değerleme sektörü temsilcileri ve sektörden iş insanları yer aldı.

DEĞERLEME SEKTÖRÜNDEKİ SORUNLAR

VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ İSTİŞARE EDİLDİ

Toplantının moderatörlüğünü yapan 18. Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı Levent Yapıcı, konuyla ilgili kapsamlı sunum da yaparak, “Gayrimenkul Değerleme Hizmeti Veren Kişi ve Kuruluşların Nitelik ve Standartları Hakkında İstişare toplantılarımızın ilkini değerleme ve emlak sektörüyle gerçekleştirdik. İkincisini ise banka ve değerleme sektörünün siz değerli temsilcileriyle gerçekleştiriyoruz. Toplantılarımızın sonuçlarını kapsamlı bir rapor haline getirerek, ilgili kurum, kuruluş ve bakanlıklarımızla detaylı olarak yasal çerçeveler doğrultusunda paylaşacağız” dedi. Akabinde, gayrimenkul değerleme hizmetlerinde ve sonuçlarında yaşanan sorun ve çözüm önerileri hakkında toplantı katılımcıların görüşlerinin alınmasına ve belirtilen görüşler hakkında istişarelere geçilerek toplantı, sabah kahvaltısının da yapılmasıyla sonlandırıldı.

(21. Meslek Komitesi) Aylık olağan toplantısını yoğun katılımla gerçekleştirdi

Tekstil ve Giyim Grubu’nun yer aldığı Kocaeli Ticaret Odası 21. Meslek Komitesi aylık olağan toplantısını yoğun katılımla tamamladı.

Toplantıda, Kasım ayı toplantı zaptı, Aralık ayı içerisinde 21. Meslek Grubu’na yeni kayıt yaptıran ve kaydını sildiren üyeler, çeşitli kurum ve kuruluşlardan gelen talep yazıları görüşüldü.

(10. Meslek Komitesi) Mobilya ve Beyaz Eşya Ürünlerine Uygulanan ÖTV İndiriminin Uzatılması Adına Girişimlerde Bulunuldu

Odamız ilgili sektördeki Üyelerimiz tarafından yapılan araştırmalarda, uygulanan ÖTV indirimi ile mobilya ve beyaz eşya satışlarında artış olduğu gözlemlendiği; bu bağlamda, sürenin uzatılması ile ekonomiye ciddi derecede canlılık getireceği ve tüketici için önemli bir fırsat olacağı düşüncesindeyiz. Odamız olarak ekonomik canlanmayı desteklemek ve Üyelerimizin sorunlarını ilgili yerlere iletme görevimizden hareketle, mobilya ve beyaz eşyada uygulanan indirim süresinin 31 Mart 2019 tarihine kadar uzatılması yönünde ilgili merciler nezdinde girişimlerde bulunuldu.

(10. Meslek komitesi) Yeni üye ziyareti gerçekleştirildi

Dayanıklı Tüketim Malzemeleri Grubu’nun yer aldığı Kocaeli Ticaret Odası 10. Meslek Komitesi, Oda’ya yeni kayıt yaptıran üyelere ziyaretler gerçekleştirmeye devam ediyor.

Komite Başkanı Ahmet Sefaoğlu, Komite Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yalnız ve Komite Üyesi Cenk Güngörmüş’ün yer aldığı KOTO 10. Meslek Komitesi heyeti, Eylül ayında Odamıza kayıt yaptıran Buğlem Yeşilsu Arıtma Sistemleri ve Gayrimenkul Hizmetleri şirketi yetkilisi Metin Yeşil’i ziyaret ederek, çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Ziyarette, Oda Kayıt Sertifikası da takdim edildi.

(7. Meslek Komitesi) 2019 yılı için kapsamlı çalışma planı hazırlandı

Plastik ve Kimya Grubu’nun yer aldığı Kocaeli Ticaret Odası 7. Meslek Komitesi aylık olağan komite toplantısını gerçekleştirdi.

İlgili kurumlardan gelen görüş taleplerinin değerlendirilmesiyle başlayan toplantıda 2019 yılı çalışmaları kapsamlı bir şekilde ele alındı. KOTO 7. Meslek Komitesi 2019 yılında; yeni üye ziyaretleri, yurt içi ve yurt dışı fuarlara ziyaretler, eş meslek komite ziyaretleri, sektör toplantıları, yurt dışında bakanlıklarla ya da elçiliklerle görüşerek sektör ile ilgili bilgi alışverişi, yurt dışındaki firmalarla teknolojik ürünler ile ilgili yazışmalar yapılması, bu bilgileri de gruba ait üyelerle paylaşılması konularında planlamalar yaptı.

Toplantının teklif temenniler bölümünde ise; Odaya yeni kayıt yaptıran 7. Gruba ait üye ziyaretleri, Aydın Ticaret Odası’na eş meslek komite ziyareti konuları görüşüldü.