KOTO’ya Hayırlı Olsun Ziyaretleri

 

Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut ve Meclis Başkanı Akın Doğan’a, Sivil Toplum Kuruluşları Sendikalar ve Kooperatifleri Banka yöneticileri ve Oda Komite üyelerinden‘ Hayırlı Olsun ‘ ziyaretleri sürüyor

Geçtiğimiz hafta ‘hayırlı olsun’ ziyaretleri kapsamında; Ayhan Akdağcı SATSO-Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi, Elif Kocaman MAPFRE Sigorta Bölge Müdürü, Türk Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanı Yaşar Şanlı, ATİK-Atılımcı İşadamları Derneği Başkanı Yasin Akyol ve Yönetim Kurulu, Aslan Bildik-Orta Asya Yapı AŞ, Ziraat Bankası Kocaeli Bölge Yöneticisi Menderes Cihaner,Kocaeli Şube Müdürü Deniz Alp, Başiskele Şube Müdürü Abdülkadir Sevilmiş, SS 4 Nolu Kooperatif Başkanı İsmail Özkar, SS 5 Nolu Kooperatif Başkanı Lokman Aydemir, TÜGVA Kocaeli Şube Başkanı Muhammet Hanefi Akbulut, Tayfun Beydoğan Denetimli Serbestlik Müdürü KOTO’ya konuk oldular.

Kocaeli Ticaret Odası Meclis Başkanı Akın Doğan’ın ziyaretçileri ise 18.Komite üyeleriydi. 18.Komiteden Meclis üyesi olan Tolga Ok, Yusuf Özdemir ve Fikret Yıldırım ile Komite Başkanı İbrahim Arda Aygören’le 18.Komite üyeleri KOTO Meclis Başkanı Akın Doğan’a görevinde başarılar dilediler

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin Gezer ve Volkan Yılmaz, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Mikail Kayacı, Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Akif Şen,Ömer Efe Yusuf Erenkaya ve Yusuf Ziya Uludüz, Meclis Üyeleri Kadir Çetin, Hasan Kaya ve  Hüseyin Avni Aslan’ın da hazır bulunduğu ziyaretlerde, tebrikleri kabul eden Başkanlar Bulut ve Doğan, Oda’nın projeleriyle ilgili de bilgi vererek, kurum ve kuruluşlarla değerli işbirliklerinin artarak devam edeceğini söyledi.

KOTO’da Sigortacılara ‘Araç Değer Kaybı’ Semineri

 

Kocaeli Ticaret Odası 22.Meslek Komitesi Sigorta Acentelerine yönelik düzenlediği ‘Araç Değer Kaybı’ semineri büyük ilgi gördü.

Kocaeli Ticaret Odası Meclis Üyeleri Medet Aydın ile Nazan Topdemir Bülbül ile 22.Meslek Komitesi Başkanı Olcay İlter ve üyeler Nurgül Moldur, Cem Dayanç ve Önder Dükmen’in evsahipliğindeki seminerde sigorta sektörünün önemli konularından ‘Araç Değer Kaybı’ konusu çeşitli yönleriyle ele alındı. Seminere KOSAD-Kocaeli Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı Nihat Güngör’de katıldı.

22.Meslek Komitesi Başkanı Olcay İlter’in açılış konuşmasıyla başlayan seminerde Sigorta Eksperi ve Adli Bilirkişi Kayhan Anaral, ‘‘Araç Değer Kaybı’ konusunu her yönüyle anlatıp örnekler verdi.  Müşteri, Sigorta Şirketi, Sigorta Acentesi ve Tahkim ve Hukuk konularının ayrıntılı olarak anlatıldığı seminerde SEDEV- Sigorta Eksperleri Vakfı Genel  Sekreteri Samim Boysan ile Kocaeli’den Nedret Dışpınar’da yaşanan olaylardan örnekler vererek katkıda bulundular. Kocaeli’deki Sigorta Acentelerinin konuyla ilgili uygulamada yaşanan sıkıntılar ile ilgili sorularının da cevaplandığı seminer çok yararlı oldu.

İş Hukukunda Dava Şartı Olarak Arabuluculuk Semineri’ne davetlisiniz…

T.C. Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan ÖZTATAR ve Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof.Dr. Talat CANBOLAT’ın konuşmacı olarak katılacakları “İş Hukukunda Dava Şartı Olarak Arabuluculuk” konulu seminer 9 Mayıs 2018 Çarşamba günü 14:00-17:00 saatleri arasında Odamız Burhan Kasım Meclis Salonunda gerçekleşecektir. Tüm Üyelerimiz davetlidir.

Nefes Kredisi’nde ikinci dönem

KOTO’dan üyelerine 30 milyon TL’lik kredi

KOTO’dan üyelerine 30 milyon TL’lik yeni ‘nefes’ 

Düşük faiz oranlarıyla sunulan TOBB Nefes Kredisi Projesi’yle geçtiğimiz sene üyelerine cansuyu olan Kocaeli Ticaret Odası, bu sene TOBB’un da desteğiyle 30 milyon TL’lik yeni kredi imkanı sunuyor. Kredinin vadesi KOTO’nun da girişimleriyle 12 aydan 18 aya uzatıldı

 

TOBB öncülüğünde, Oda ve Borsaların katkılarıyla gerçekleştirilecek yeni Nefes Kredisi için imzalar Başbakan Binali Yıldırım, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımlarıyla 31 Mart Cumartesi günü İzmir’de atıldı. Nefes Kredisinde faizler aylık yüzde 0,99, yıllık yüzde 11,88 olarak belirlendi. Kredi vadesi, ilk 6 ay geri ödemesiz, takip eden 12 ay eşit taksitli olmak üzere toplam 18 ay olacak. İki üç ay içerisinde yaklaşık 70 bin Oda-Borsa üyesinin faydalanması beklenen Nefes Kredisi 6 bankadan kullanılabilecek. Nefes Kredisi verecek bankalar Ziraat Bankası, Denizbank, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım olarak açıklandı.

BAŞKAN BULUT’TAN YENİ KREDİ MÜJDESİ

KOTO üyelerine ikinci dönem Nefes Kredisi başladığı müjdesini veren Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, Oda tarafından yine TOBB’un da desteğiyle 30 milyon TL’lik yeni kredi kaynağı oluşturulduğunu açıkladı. KOTO üyelerinin 2 Nisan Pazartesi gününden itibaren Nefes Kredisi kullanmaya başlayacaklarını bildiren Başkan Bulut, şöyle devam etti: “İlk dönemde 12 ay olan kredi vadesi Odamızın girişimleri ve çalışmalarıyla 18 aya uzatıldı” dedi. Başkan Bulut, “Geçtiğimiz sene kredilerde durgunluğun yaşandığı ve faizlerin yüksek olduğu dönemde TOBB, Oda ve Borsalar elini taşın altına koymuş, Aralık 2016’da Nefes Kredisi ve yeni KGF sistemi ile KOBİ kredilerinde yeni bir dönem başlatmıştı. Bu süreçte, Odamız da 30 milyon TL’lik kaynak oluşturmuş, oda üyelerine kullandırmıştı. Bu sene de devam eden Nefes Kredisi’yle Türkiye’nin dört bir yanındaki Ziraat Bankası, Denizbank, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım şubelerinden kullanılabilecek.

YILLIK FAİZ ORANI YÜZDE 12’NİN ALTINDA, 6 AY GERİ ÖDEMESİZ, 18 AY VADELİ KREDİ!

Üyelerimize aylık yüzde 0,99, yıllık yüzde 11,88 faiz oranı ve 6 ay geri ödemesiz 18 ay vadeyle kredi kullanma imkanı sağlıyoruz. Üyelerimiz, Odamıza gelerek ‘TOBB Nefes Kredisi Başvurusu’ için faaliyet belgesi isteyecek. Aldığı faaliyet belgesi ile 6 bankanın Türkiye genelindeki şubelerine giderek TOBB Nefes Kredisi başvurusu yapacak. Bankalar, KOBİ’nin TOBB Nefes Kredisi başvurusunu alacak, KGF ile birlikte krediye uygunluğu değerlendirecek. Bankaların TOBB Nefes Kredisi için alacağı masraf kefalet oranının %0,03’ü (onbinde üç) ile sınırlı olacak. Dolasıyla bankalar 51 liranın üzerinde masraf almayacak. Üyeler düşük faiz ve uzatılmış yeni vadenin yanı sıra düşük masraftan da yararlanacak…”

Sağlık ve Medikal Ürünler Sektörü Meclis Çalıştayı’na davetlisiniz…

Sayın Üyemiz,

Sağlık ve medikal ürünler konularında faaliyet gösteren Üyelerimiz ile sektör sorunlarını ve çözüm önerilerini görüşmek amacıyla TOBB bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye Medikal Meclisi Başkanı Sayın Özgür İNCEKARA’nın katılımlarıyla 23 Ocak 2018 Salı günü 14:30-16:30 saatleri arasında Odamız 2 No’lu Eğitim Salonunda gerçekleştirilecek olan Sağlık ve Medikal Sektörü Meclis Çalıştayına teşriflerinizi ve katılım durumunuzu 322 30 10 no’lu telefondan (dahili: 154) bildirmenizi rica ederiz.

 

Irak’ın Kuzey Vilayetlerindeki Yabancı Şirketler Faaliyetlerini Bağdat’a Taşıyabilirler

T.C. Bağdat Büyükelçiliği’nden alınan bir yazıya istinaden TOBB’dan alınan yazıda; Irak Dışişleri Bakanlığı’nın 29.11.2017 tarihli Nota’sına atıfla, Irak’ın kuzey vilayetlerindeki yabancı şirketlerin ve uluslararası örgütlerin talep etmeleri halinde faaliyetlerini Bağdat’a taşıyabilecekleri belirtilmektedir.

Ayrıca bu çerçevede karşılaşılabilecek zorlukların giderilmesi amacıyla sözkonusu taleplerin Irak İçişleri Bakanlığına sunulacağı da bildirilmektedir.

 

Ayrıntılı bilgi için:  Şehla Ali Hasan

Tel: 0312 218 22 21

e-posta: sehla.hasan@tobb.org.tr

KOTO’da Medya, İletişim ve Reklam Sektörünün sorunları görüşüldü

Kocaeli Ticaret Odası ev sahipliğinde  15 ve 19 Meslek Komitelerinin düzenlediği Medya ve İletişim Sektörü toplantısına KOTO Başkanı Necmi Bulut, Meclis Başkanı Akın Doğan, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Akif Şen, TOBB Medya Sektör Meclisi Başkanı Hakan Güldağ, Hürriyet Gazetesinde Vahap Munyar, Sabah Gazetesinden Şeref Oğuz ile Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Çetin Gürol  ve yerel medya, iletişim ve reklam sektörü temsilcileri katıldı.

Toplantının açış konuşmasını yapan KOTO Başkanı Necmi Bulut, TOBB’un sektör Meclislerinin yaptıkları çalışmaları anlatmak ve bu meclislerde Kocaeli’den de sektör temsilcilerinin de yer almasını sağlamak için düzenlenen toplantının sektör temsilcilerine faydalı olması dileğinde bulundu. TOBB Medya ve İletişim Sektör Meclisi Başkanı Hakan Güldağ, konuşmasında Meclisin yapısından ve yaptığı çalışmalardan bahsederek, ‘Sektör Meclisimiz Yazılı, sözlü, İnternet medyası ve reklam dünyası ve sektörle ilgili Sivil Toplum kuruluşları Gazeteciler, Gazete Sahipleri, Reklamverenler, Halkla İlişkiler ve İletişim Danışmanları Dernekleri  kamu kesimi ile üniversitelerin iletişim fakülteleri temsilcilerinden oluşuyor. Meclisimiz Medya, İletişim ve Reklam Sektörünün yapısal sorunlarıyla ilgili olarak hazırlanacak kanun tasarılarının sektörümüze olumsuz etkilerini en aza indirebilmek için görüş bildiriyor ve Ankara’da hükümete, Siyasi Parti temsilcilerine sorunlarımızı anlatabilmek için çaba gösteriyoruz. Değişen dünyada iletişim yöntemleri hızla değişiyor ve gelişiyor. Yazılı sözlü ve görsel basında da bu değişimi çok hızlı yaşıyor. Medyanın doğru haberi kamuoyuna ulaştırmada ticari kaygıdan uzak olması için gerekli kanuni düzenlemelerin yapılması için sorunlarımızı her platformda gündeme getiriyoruz.Burada da dile getirilen sorunları yasa yapıcılar ve karar verenlere ileteceğiz ‘dedi

Kocaeli’deki yerel gazete, tv, radyo ve internet haber siteleri temsilcilerinin katıldığı toplantıda medya sektörünün ana gelir kaynağı resmi ve özel reklamlarla ilgili düzenlemeler, sorunlar görüşülürken, ‘ Hazırlanmakta olan internet medyası yasa tasarısında düzenlemelerin birçok haber sitesinin kapanmasına yol açar ‘ şeklinde görüşlerle birlikte Basın İlan Kurumunu aldığı komisyonun yüksekliği gündeme getirildi. TOBB Sektör Meclisinde yer alan Vahap Munyar ve Şeref Oğuz’da konuşmalarında yaşanan olaylardan verdikleri örneklerde ‘ Medya ve Reklam Sektöründe yapılan düzenlemelerin çoğu kez sektörün gelişmesine engel olduğu ‘ na vurgu yaptılar.

KOTO’da düzenlenen Medya ve İletişim Sektör Meclisi Toplantısı sonunda KOTO Başkanı Necmi Bulut ve Meclis Başkanı Akın Doğan konuklara anı armağanlarını verdiler