İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın’dan Kocaeli Ticaret Odası’na ziyaret

Eski Bayındırlık ve İskan Bakanı- İyi Parti Genel Merkez Divan Üyesi- Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın, ‘İyilik Kervanı Yollarda’ Projesi’nin Kocaeli temasları çerçevesinde Kocaeli Ticaret Odası’nı ziyaret etti. KOTO Başkanı Necmi Bulut, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Hüseyin Gezer, Volkan Yılmaz, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Mikail Kayacı, Meclis Başkan Yardımcısı Alp Kayalar, Yönetim Kurulu Üyesi Abdurrahman Çuhadar ve meclis üyelerinin ev sahipliği yaptığı ziyarette Aydın’a; İyi Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral, Kocaeli İl Başkanı Şanbaz Yıldız, Genel İdare Kurulu Üyeleri; Ali Türkşen, Hana Akyüz, Mesut Özarslan ve partililer eşlik etti.

BAŞKAN BULUT’TAN KOCAELİ EKONOMİSİ

HAKKINDA KAPSAMLI BİLGİLER

Ziyarette konuklarına hitaben konuşma gerçekleştiren ve kentimiz ekonomisi ile ilgili kapsamlı bilgiler paylaşan KOTO Başkanı Bulut, “Bildiğiniz üzere Kocaeli, Türkiye’nin en önemli ticari aktivitelerinin gerçekleştirildiği illerin başında gelmektedir. Genel olarak baktığımızda Türkiye toplam imalat sanayisinin yüzde 13’ü ilimizde gerçekleştirilmektedir. Tüccar ve sanayicimiz önderliğinde Kocaeli,  geçtiğimiz yıl yaklaşık 70 milyar TL vergi ödemiştir. Aynı zamanda ilimiz tahakkuk edilen vergilerde yüzde 92,65 tahsilat oranı ile ilk sıralarda yer almaktadır. İlimizin stratejik konumu ve en önemlisi İzmit Körfezi 35 limana ev sahipliği yapmaktadır.

‘KOCAELİ ÜLKE EKONOMİSİNİN İTİCİ GÜCÜ KONUMUNDA’

İstanbul Sanayi Odası’nın her yıl yayınladığı ilk 500 firmalık listede firma merkezlerinin başka illerde olmasından dolayı Kocaelili firma sayısı 35 olarak görünmektedir. Merkezleri başka illerde olup, üretimleri ilimizde olan firmaları belirlediğimizde 2017 yılında 82 işletmemizin Türkiye’nin en büyük 500 firması içerisinde yer aldığını görüyoruz. Gördüğünüz üzere Kocaeli ülke ekonomisinin itici gücü konumundadır. Tabii, ekonomiyi ulusal ve küresel siyasetten ayrı düşünmemiz mümkün değildir. Kocaeli Ticaret Odası olarak yakın zamanda diğer parti yöneticilerimiz ile de bir araya geldik. Kentimizin ticari hayatının canlanması, üyelerimizin ulusal ve uluslararası pazarlara açılması için gerçekleştirdiğimiz çalışmaları aktarıyoruz. Bununla birlikte yerelde ve ulusalda üyelerimizin sorun ve taleplerini ilgili mercilerle görüşüyoruz” dedi.

‘60’TAN FAZLA İLE ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİK’

‘İyilik Kervanı Yollarda’ Projesi kapsamında parti üst yönetiminin bugüne kadar 60’tan fazla ile ziyaret gerçekleştirdiğinin altını çizerek sözlerine başlayan Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın, “İyi Parti olarak, Türkiye genelinde ‘İyilik Kervanı Yollarda’ isimli program başlattık. Program çerçevesinde tüm illeri gezerek birinci ağızdan bilgi ediniyor, Türkiye’nin gidişatı ile ilgili konularda istişare etmek üzere toplantılar düzenliyoruz. Kocaeli ile birlikte ziyaret sayımız 60’ın üzerine çıktı. Bu hafta programımızda doğu illeri de var. Toplumun nabzını tutan ziyaretlerimiz devam edecek. Bugün Türkiye’nin kalbi olan Kocaeli’ndeyiz. Burası Asya’yla Avrupa’nın arasında önemli bir geçiş bölgesi. Hem sanayinin hem ticaretin kalbinin attığı bir yer. Tüm büyük sanayi kuruluşları burada. Türkiye elektrik tüketiminin yüzde 10’unu Kocaeli tüketiyor. Burası canlı ve yaşayan bir bölge. Kocaeli Ticaret Odamızın Değerli Başkanı Necmi Bulut’a ve yönetimine de bu güzel ortamı hazırladıkları için teşekkür ediyorum” dedi. Programın akabinde parti heyetine Oda hizmet binasını gezdiren Başkan Bulut, çalışmalarla ilgili yerinde bilgi verdi.

KOTO’da ‘Asansör Sektörü’nün geleceği görüşüldü

Kocaeli Ticaret Odası’nda düzenlenen Asansör Sektörü İstişare Toplantısı’nda, sektörün mevcut durumu değerlendirilerek, geleceği için yol haritası görüşüldü

Kocaeli Ticaret Odası’nın sektörlerin mevcut durumunu değerlendirmek, sorunlarına çözüm üretmek ve geleceğe dair vizyon belirlemek adına düzenlediği istişare toplantıları 3. Meslek Komitesi (İnşaatı Tamamlayıcı Faaliyetler ve Yapı Kooperatifleri Grubu) bünyesinde yer alan asansör sektörüyle devam etti. Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut’un da yer aldığı toplantıya; 3. Meslek Komitesi Başkanı Halil Ardıç, 3. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyeleri Faruk Bostan, Hasan Kanca, Serkan Akyıldız, Komite Başkan Yardımcısı Mustafa Duysak, Komite Üyesi Temel Aydın ile sektör temsilcileri katıldı.

YAPI DENETİM KANUNU DEĞİŞİYOR

Sektör toplantısının açılış konuşmasını Komite Başkanı Halil Ardıç gerçekleştirdi. 2019 yılında Yapı Denetim Kanunu’nun değişeceğini vurgulayarak sözlerine başlayan Ardıç, “Komitemizi oluşturan sektörlerin temsilcileriyle tanışmak ve mevcut durumlarını konuşmak üzere bir araya geldik. 1 Ocak 2019’da Yapı Denetim Kanunu değişiyor. Artık işler tamamen devlet atama usulüyle yapılacak. Yapı sahibiyle olan ilişki tamamen sonlandırılıyor. Bunun olması ne demek? İşlerin gayet düzgün gitme ihtimali çok daha fazla. Çünkü yapı sahibinin, yapıya müdahalesi yok. Herkes işini yapacak. Bu noktada asansör sektöründe de iskan alırken sıkıntı yaşanıyor. Yapı Denetim Kanunu ve sektörünüzle alakalı yaşadığınız sıkıntılar başta olmak üzere tüm bu konuları görüşeceğiz” dedi.

BAŞKAN BULUT: SEKTÖR TOPLANTILARI ÇOK ÖNEMLİ

Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut da sektör temsilcilerine hitaben yaptığı konuşmada, istişare toplantılarının iş dünyasının geleceği için çok önemli olduğuna vurgu yaparak, “Sektörlerimizin mevcut durumlarını görüşerek, sorunlarına sizlerin aracılığıyla çözüm üretiyoruz. Biz de KOTO olarak çözüm önerilerinin takipçisi oluyor, ilgili yasaların çıkmasında aracılık ediyoruz. Değerli fikirlerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederiz” dedi. Konuşmaların akabinde, sektör temsilcilerinin görüş ve önerileri dinlendi. İlgili görüşlerle hazırlanacak olan rapor, KOTO’nun çalışmalarına ışık tutacak.

ÖNEMLİ DUYURU: Enflasyonla Mücadele Programı İndirim Kampanyası’na katılım çağrısı

Bilindiği üzere, Devletimiz tarafından enflasyonla mücadele programı çerçevesinde ülke genelinde “İndirim Kampanyası” başlatılmıştır.

Devletimiz ve Türk özel sektörünün el ele vererek başlattığı iktisadi mücadele ülkemiz ekonomisinin geleceği için hayati önem arz etmektedir. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz ve Sayın Başkanımız M.Rifat Hisarcıklıoğlu da, her zaman olduğu gibi bir kez daha tüm oda ve borsa camiasıyla birlikte büyük bir sorumluluk üstlenmiş, ‘Türk özel sektörü, devletimizle birlikte topyekûn bir duruş sergileyecek, elini taşın altına koyacaktır’ diyerek, göreve çağırmıştır.

Bizler de Kocaeli Ticaret Odası ve Kocaeli iş dünyası olarak başta devletimizin ve birliğimizin bizlere duyduğu güvenin farkındayız. Bu güven temelli görevlere de Türkiye’nin ekonomi başkenti Kocaeli olarak hazırız. Enflasyonla Mücadele Programı’nı destekliyoruz.

Bu kapsamda çatı kuruluşumuz TOBB öncülüğünde; aşağıdaki linkte yer alan ürün ve hizmetlere yönelik asgari 3 ay süreyle ve en az %10 oranında indirim yapılması tavsiye edilmekte ve indirim yapan üyelerimizin listesi talep edilmektedir.

LİNK 1: İNDİRİMLİ ÜRÜN VE HİZMETLER LİSTESİ 

Bu nedenle kampanyaya katılmak isteyen üyelerimizin, aşağıda linkteki formu doldurarak
19 Ekim 2018 tarihine kadar
Odamıza göndermelerini rica ederiz.

LİNK 2: KATILIM FORMU 

Not: Kampanyaya katılacak olan üyelerimiz, kampanyada yer alındığını ifade eden afiş ve broşürleri Odamızdan temin edebilirler.

İrtibat   : Rümeysa ÖZER

Tel         : 0262 322 30 10 (249)

e-posta : rumeysa.ozer@koto.org.tr

Yapı Denetim Sektörü İstişare Toplantısı’na davetlisiniz…

Kocaeli Ticaret Odası 3. Meslek Komitesi (İnşaatı Tamamlayıcı Faaliyetler ve Yapı Kooperatifleri Grubu) bünyesinde yer alan Yapı Denetim Sektörü için istişare toplantısı düzenlenecektir. Sektöre dair sorunların, çözüm önerileriyle birlikte ele alınacağı kahvaltılı istişare toplantısına, Odamıza kayıtlı tüm yapı denetim firmalarının temsilcileri davetlidir.

Tarih: 17 Ekim 2018 Çarşamba

SAAT: 09:00

Katılım için lütfen kayıt yaptırınız:

Hüseyin AYDIN: 0262 322 30 10/ Dahili: 158

Marketçiler Sektörü İstişare Toplantısı’na davetlisiniz…  

Kocaeli Ticaret Odası 9. Meslek Komitesi (Market, Fırın ve Pastaneler) bünyesinde yer alan Marketçilik Sektörü için istişare toplantısı düzenlenecektir. Sektöre dair sorunların, çözüm önerileriyle birlikte ele alınacağı istişare toplantısına, Odamıza kayıtlı tüm market firmalarının temsilcileri davetlidir.

TARİH: 16 Ekim 2018 Salı

YER: KOTO 2 No’lu Eğitim Salonu

SAAT: 10:00

Katılım için lütfen kayıt yaptırınız:

Hüseyin AYDIN: 0262 322 30 10/ Dahili: 158

Üyelerine ayrıcalık tanıyan kart: KOTO KART

Kocaeli Ticaret Odası’nın İş Bankası işbirliğinde hayata geçirdiği KOTO KART, kentimiz ticari hayatına büyük canlılık kazandıracak

Ülkemizin ekonomi başkentlerinden Kocaeli’nin ticari hayatının daha da gelişmesi için birbirinden özel projeler hayata geçiren Kocaeli Ticaret Odası, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek üyelerine özel indirimler sağlayan KOTO KART’ı geliştirdi. Türkiye İş Bankası işbirliğiyle hayata geçirilen, Oda üyesi firmalara yönelik avantajlı koşullar sunan Ticari Kredi Kartı ve Ticari Bankamatik Kartı, KOTO’da düzenlenen toplantıyla kullanıma alındı.

İLGİ YOĞUN OLDU

10 Ekim tarihinde saat 14:00’te Kocaeli Ticaret Odası’nda gerçekleşen protokol imza törenine Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek, Kocaeli Ticaret Odası Başkan Yardımcıları Hüseyin Gezer, Volkan Yılmaz, KOTO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Mikail Kayacı, Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Akif Şen, Adnan Turan, Ömer Efe, Abdurrahman Çuhadar ve Türkiye İş Bankası’ndan yetkililer ile Kocaeli ili önde gelen iş adamları katıldı.

BAŞKAN BULUT: KOTOKART PROJESİ İLE ÜYELERİMİZE

SOMUT FAYDALAR SUNACAĞIZ

Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut imza töreninde yaptığı konuşmada, “Kocaeli Ticaret Odası olarak ilimizin ticari hayatını canlandırmaya ve üyelerimize katma değer sağlayan projeleri hayata geçirmeye devam ediyoruz. En önemli projelerden biri olarak gördüğümüz KOTOKART projesi ile üyelerimizin birbirleri ile alışverişleri artacak, anlaşmalı üyelerimizden yapılacak alışverişlerde çeşitli avantaj sağlanacaktır. Kentimizde el birliğiyle oluşturduğumuz ortak aklı farklı alanlara taşımayı ve birliğimizden gelen kuvveti kullanmayı hedefleyen ilk adım olarak gördüğümüz KOTOKART projesi ile üyelerimize somut faydalar sunacağız. Bu süreçte emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. İş Bankası ile birlikte gerçekleştirdiğimiz bu projenin ilimize ve üyelerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Projede yoğun emeği geçen KOTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Hüseyin Gezer’i ayrıca kutluyorum” ifadelerine yer verdi.

GEZER: KOTO KART” HEPİMİZE HAYIRLI UĞURLU OLSUN

Kocaeli Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Hüseyin Gezer, KOTO KART’ın başta Oda üyelerine ve kent ticaretine sağlayacağı katkıları vurguladığı konuşmasında ise şu ifadelere yer verdi; “Dünyadaki birçok ilişkinin temelinde ekonomik sebeplerin yattığı gerçeğinden yola çıkarsak, ülkelerin ekonomilerine verdikleri önemi anlayabiliriz.

Geliştirilen stratejiler, ekonomik planlar, kalkınma yöntemleri ve gelişim paketleri her ülkenin kendi yapıtaşları ve yapıları çerçevesinde şekillenmekte ve bu yönde adımlar atılmaktadır. Doğru yöntem ve gelişmiş ekonomiyle ve ülke içinde refaha sahip bir halk ile atılan kararlı adımlar,  dünya genelinde söz sahibi bir devlet olmamızı sağlayacaktır.

Buradan yola çıkarak biz de Oda olarak ticari hayatın; vatandaşlarımızın yaşam kalitesine ve Ülkemizin refahına katkı sağlayacak şekilde geliştirilmesine çok önem veriyor, bunları gerçekleştirmek için de farklı adımlar atmaya gayret ediyoruz.

Bu doğrultuda Kocaeli Ticaret Odası olarak, İş Bankası işbirliğinde ilimize ve ilimiz esnafının ticari hayatına katkı sağlayacağını düşündüğümüz “KOTO KART”ı oluşturduk.

Üyelerimize özel olarak tasarlanmış “KOTO Kart” ile ticaret (alış-veriş) hacmini artırmayı amaçlamaktayız.

“KOTO Kart”ın tüm ticari mal ve hizmet alımlarında kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmıştır.

Oda – Banka işbirliği çerçevesinde Maximum özellikli, KOTO logosunu taşımakta ve anlaşmalı üye işyerlerinde karta özel ek indirimlerden yararlanma imkânı sunmaktadır.

Ayrıca KOTO Kart  ilk anlaşmalı ticari kredi kartıdır. KOTO Kart yurt içinde ve yurtdışında tüm visa –master logolu üye işyerlerinde kullanılabilecektir.

Tüm bu özelliklere ek olarak; Odamız üyesi işyerlerinde, söz konusu işyerinin yine üyelerimize yönelik tanımladığı özel indirim oranları, alışveriş sırasında kartla ödeme yaparken, direkt indirim olarak faturaya yansıtacaktır.

KOTO Kart sahibi ve uygulamasına sahip üye işyeri sayısının artması, hem ticari ciroyu artıracak hem de avantajlı alım miktarını artıracaktır.

Aynı zamanda yeni tanımlanacak kart limitleri ile de ticari aktivasyona katkı sağlanmış olacaktır.

KOTO KART’ı Alacak Üyelerimizin Avantajlarına Değinirsek;

–        Kartı alacak üyelerimizden  ilk yıl için kart aidatı alınmayacaktır

–        Yine kart lansmanını takip eden ilk ay kart alan ve 5.000 TL’lik harcama yapan firmalara 50 maxipuan hediye verilecektir.

–        Kaybolma ve çalınma sigortasından ücretsiz yararlanma imkanı tanınacaktır.

–        Her yıl 1 ay süreyle müze kart özelliğinden ücretsiz faydalanılabilmektedir.

–        Sabiha Gökçen ISG lounge hizmetlerinde %50 indirimden faydalanma gibi birçok avantajlara sahip olunacaktır.

Kocaeli Ticaret Odası olarak, bilgi çağının gereklerini yerine getiren güçlü bir kurumsal yapıyla, ticari hayatın beklentilerini karşılayabilecek şekilde etkin, verimli ve sürdürülebilir hizmet amaçlı faaliyetlerimize yenilerini eklemeye ve sunmaya gayret ediyoruz. Bu yönde farklı çalışmalarımız da sürmektedir. “KOTO Kart” Hepimize Hayırlı Uğurlu olsun.”

İŞ BANKASI GENEL MÜDÜR YARDIMCISI ŞİMŞEK:

ODA ÜYESİ FİRMALARA AVANTAJLI KOŞULLAR

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek “İş Bankası olarak ülkemizin en köklü meslek örgütlerinden olan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) ile ticari kart işbirliği için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Kocaeli Ticaret Odası, Kocaeli ili genelinde yaklaşık 10 bin aktif üyeye hizmet veriyor. Biz de ortaklaşa bu üyelere nasıl bir fayda sağlayabiliriz diye düşündük ve Oda üyesi firmalara avantajlı koşullar sunan Ticari Kredi Kartı ve Ticari Bankamatik Kartı geliştirdik.” dedi.

İLK YIL KART AİDATI ÖDENMEYECEK

Şimşek KOTO logolu ticari kartların sağladığı avantajlar hakkında da bilgi verdi: “Bu kartlarımız Maximum Business özellikli olup, kart sahipleri Maximum avantajlarının tamamından yararlanabilecekler. İlk yıl kart aidatı ödenmeyecek. Ayrıca ilk 5.000 TL’lik harcamaya 50 MaxiPuan hediye edeceğiz. Bunların dışında kart sahibi müşterilere internet üzerinden 6 ay geçerli olacak şekilde 50 Havale ve 20 EFT içeren hediye işlem paketi sunacağız. İştiraklerimizden Anadolu Hayat da Grup Emeklilik planında avantajlı koşullar sağlıyor olacak. Kocaeli Ticaret Odası ise Kocaeli ili genelinde öne çıkan firmalarla indirimli alışveriş imkânı yaratacak işbirlikleri kurarak kart sahipleri lehine imkan sağlayacak.” Konuşmaların ardından işbirliği protokolü imzalandı.

KOTO Başkanı Bulut: Enflasyonla Mücadele Programı’nı destekliyoruz

Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın hazırladığı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin de en önemli işbirlikçi kurumları arasında yer aldığı Enflasyonla Mücadele Programı’nı desteklediklerini ifade ederek, “Başta KOTO ve Kocaeli iş dünyası olarak üzerimize düşen görevlerin farkındayız ve yerine getirmeye hazırız” dedi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Enflasyonla Mücadele Programı’na en önemli desteği Türk iş dünyasının ve KOTO’nun çatı kuruluşu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu vermiş, “81 il ve 160 ilçedeki Odalarımız ve Borsalarımızla birlikte Enflasyonla Mücadeleyi sahipleneceğiz ve firmalarımızın en geniş şekilde katılımı için çalışacağız” açıklamasında bulunmuştu. Yaptığı açıklamayla Enflasyonla Mücadele Programı’nı değerlendiren KOTO Başkanı Necmi Bulut, “Devletimiz ve Türk özel sektörünün el ele vererek başlattığı iktisadi mücadele ülkemiz ekonomisinin geleceği için hayati önem arz etmektedir. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz ve Sayın Başkanımız M. Rifat Hisarcıklıoğlu, her zaman olduğu gibi bir kez daha tüm oda ve borsa camiasıyla birlikte büyük bir sorumluluk üstlenmiş, ‘Türk özel sektörü, devletimizle birlikte topyekûn bir duruş sergileyecek, elini taşın altına koyacaktır’ diyerek, göreve çağırmıştır. Bizler de Kocaeli Ticaret Odası ve Kocaeli iş dünyası olarak başta devletimizin ve birliğimizin bizlere duyduğu güvenin farkındayız. Bu güven temelli görevlere de Türkiye’nin ekonomi başkenti Kocaeli olarak hazırız. Enflasyonla Mücadele Programı’nı destekliyor, üyelerimizin en geniş şekilde katılımı için çalışacağımızı da ifade ediyoruz” dedi.

DAVETLİSİNİZ: Finansal Kriz Yönetimi Semineri

Sayın üyemiz,

Kocaeli Ticaret Odası tarafından, 17 Ekim 2018 Çarşamba günü saat 14:00’te ‘Finansal Kriz Yönetimi Semineri’ düzenlenecektir. KOÜ Prof. Dr. Sami Karacan’ın kapsamlı sunumları katılımcıları bilgilendireceği, KOTO Hukuk Danışmanı Av. Bülent Taflıoğlu’nun da katılacağı seminer, tüm katılımcılara açıktır.

Katılımlarınızı arzu eder, iyi çalışmalar dileriz…

TARİH: 17.10.2018

SAAT: 14.00

YER: KOTO 2 NO’lu Eğitim Salonu

Katılım için lütfen kayıt yaptırınız:

Çiğdem Yüksel: 0262 322 30 10/ Dahili: 245

ÖNEMLİ DUYURU: Sözleşmelerde dövizden Türk Lirası’na geçiş zorunluluğu

Resmi Gazete’de 13 Eylül 2018 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren “Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda” değişiklik uyarınca menkul ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dahil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama, leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşmelerinde sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülüklerinin Türk Lirası’yla yapılması kararlaştırıldı.

Yapılan mevcut sözleşmelerin de 30 gün içerisinde Türk Lirası olarak taraflarca yeniden belirlenmesini öngören kararla ilgili düzenlemeler için son gün 13 Ekim olacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığının Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında Karara İlişkin Tebliğ’de değişiklik yapılmasını içeren tebliği, Resmi Gazete’de 6 Ekim 2018’de yayımlandı. Buna göre, Tebliğin döviz cinsinden ve dövize endeksli sözleşmeleri içeren 8’inci maddesinde değişikliğe gidilerek, Türk Lirası ile yapılması zorunlu sözleşmeler ve istisna kapsamındaki sözleşmeler 25 başlık altında yeniden düzenlendi.

Türkiye’de yerleşik kişiler, kendi aralarında akdedecekleri, gayrimenkul satış, kiralama sözleşmeleri ile iş ve hizmet sözleşmelerinde sözleşme bedelini ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülüklerini döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştıramayacak.

6 Ekim 2018 tarihinde yayınlanan konu ile ilgili tebliğe ulaşmak için tıklayınız…

Döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılması mümkün olmayan sözleşmelerde yer alan bedeller taraflarca Türk Lirası yeniden belirlenirken mutabakata varılamazsa; 2 Ocak 2018 tarihinden önce akdedilen sözleşmelerdeki Döviz bedelinin TL’ye çevrilmesinde, 2 Ocak 2018 tarihindeki Merkez Bankası efektif satış kuru esas alınacak. Taraflar anlaşırsa, farklı bedeller üzerinden de TL’ye geçiş yapabilecekler. Yeni belirlenen bedeller, her yıl Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) tüketici fiyat endeksindeki (TÜFE) artışa göre güncellenecek.

 

KOTEV Ekim ayı eğitimlerinde yerinizi alın…

Kocaeli Ticaret Odası’nın iş ve sosyal hayata yönelik ücretsiz eğitim imkanı sunduğu KOTEV’in Ekim ayı eğitim takvimine kayıtlar başladı

Kocaeli Ticaret Odası’nın eğitim vakfı KOTEV ücretsiz eğitimleri sayesinde kentin sosyal hayatına katkıda bulunmaya devam ediyor. Hem iş, hem de sosyal hayata yönelik eğitimler, Kocaelililere konunun uzmanlarından ücretsiz eğitim alma olanağı sunuyor. Herkesin merakla beklediği KOTEV eğitimlerinin Ekim ayı takvimine kayıtlar başladı. KOTO Eğitim Salonu’nda düzenlenecek eğitimlere, Oda’nın resmi web sitesi www.koto.org.tr üzerinden http://e-koto.org/Kotev/ bağlantısını tıklayarak kayıt yaptırılabiliyor. Katılımcılar ayrıca 0262 322 30 10/152 No’lu telefonla irtibata geçerek, eğitim takvimi ile ilgili kapsamlı bilgi alabiliyor.

KOTEV Ekim ayı eğitim takvimi şöyle;

Etkili Satış ve Pazarlama Eğitimi

9 Ekim Salı/17:00-20:00

Diksiyon Eğitimi

23 Ekim 2018 Salı/ 17.00-20.00