Vali Yardımcısı Balaban ve İl Emniyet Müdürü Denizci’den KOTO’ya ziyaret

Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut ve beraberindeki Oda heyeti, Kocaeli Vali Yardımcısı Dursun Balaban ve İl Emniyet Müdürü Necati Denizci’yi ağırladı. KOTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Volkan Yılmaz, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Mikail Kayacı, Yönetim Kurulu Üyeleri; Murat Barış, Yusuf Erenkaya, Mehmet Akif Şen, Abdurrahman Çuhadar ve Meclis Üyesi Serkan Akçay’ın yer aldığı ziyarette, KOTO’nun çalışmaları görüşüldü. Ziyaretleri dolayısıyla Kocaeli Vali Yardımcısı Dursun Balaban ve İl Emniyet Müdürü Necati Denizci’ye teşekkür eden Başkan Bulut, Rize’de meydana gelen saldırıda şehit olan Rize İl Emniyet Müdürü Altuğ Verdi’yi de saygıyla yad ederek, taziyelerini sundu.

Cumhuriyet Başsavcısı Korkmaz’dan, Meclis Başkanı Doğan’a ziyaret

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz, Kocaeli Ticaret Odası Meclis Başkanı Akın Doğan’a iadeyi ziyaret gerçekleştirdi

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Birinci Dairesi’nin 2018 yılı Ana Kararnamesiyle Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı görevine atanan Başsavcı Habip Korkmaz, Kocaeli Ticaret Odası Meclis Başkanı Akın Doğan’a iadeyi ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarette, Başsavcı Korkmaz’a KOTO Meclis Divanı’nın çalışmaları hakkında bilgi veren Başkan Doğan, ziyaretleri dolayısıyla teşekkür etti. Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz, Başkan Doğan nezdinde KOTO Meclisine çalışmalarında başarılar diledi.

Başkan Bulut ve KOTO heyeti, “KOÜ Vizyon 2023” toplantısına katıldı

Kocaeli Üniversitesi, geçmiş dönemini değerlendirmek ve gelecekteki vizyonunu ortaya koymak amacıyla “KOÜ Vizyon 2023” toplantısı düzenledi. KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün sunumuyla gerçekleştirilen toplantıya Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, KOTO Başkanı Necmi Bulut, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Mikail Kayacı, Yönetim Kurulu Üyeleri Abdurrahman Çuhadar, Mehmet Akif Şen, Yusuf Erenkaya, il protokolü, rektör yardımcıları, dekanlar ile çok sayıda akademik ve idari personel katıldı.

4 YILLIK DEĞERLENDİRME

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, KOÜ Devlet Konservatuvarı Müdürü Doç. Dr. Enver Mete Aslan ve Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Kenan Serhat İnce öncülüğünde Türk Müziği Bölümü tarafından müzik dinletisi sunuldu. Öğr. Gör. Yüksel Abdikoğlu öncülüğünde Kocaeli Üniversitesi Trabzon Yöresi Halk Oyunları ekibinin de özel bir gösteri yaptığı toplantıda, geçtiğimiz dört yıllık süreci konu alan tanıtım filmi gösterimi yapıldı.

PROF. DR. HÜLAGÜ’DEN KAPSAMLI SUNUM

Tanıtım filminin sona ermesiyle, üniversitenin 2014-2018 dönemini değerlendirmek ve 2023 vizyonunu açıklamak üzere Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü sunumuna başladı. Kocaeli Üniversitesi’ne Rektör olarak atanmanın gururunu taşıdığını ifade ederek sözlerine başlayan Rektör Prof. Dr. Hülagü, “Göreve geldiğimiz günden bu yana tüm çalışma arkadaşlarım ve yönetimimizle beraber, Öğrenci Merkezli bir Üniversite ve Rektör Profili yaratmaya özen gösterdik. Eğitim noktasında mantaliteyi öğrenci odaklı belirlerken, öğrencinin temel ihtiyacı olan daha iyi bir eğitim alanında önemli çalışmalara imza attık” dedi.

BAŞKAN BULUT: KOÜ’YE İNANCIMIZ TAM

Kocaeli Üniversitesi ile özellikle mesleki eğitim alanında başarılı çalışmalara imza attıklarını ve bu işbirliğinin artarak devam edeceği temennisinde bulunan KOTO Başkanı Necmi Bulut, “Kentimizin gözbebeği konumunda olan Kocaeli Üniversitesi’nin 2023 hedeflerine başarı ile ulaşacağına inancımız tam” dedi.

 

 

 

Kocaeli yapı-inşa sektörü yeni deprem yönetmeliğine hazırlanıyor; TDB Yönetmeliği 2018 Eğitimi başladı

Kocaeli Ticaret Odası’nın KOÜ işbirliğinde düzenlediği Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018 Eğitimi başladı

Kocaeli Ticaret Odası, yapı-inşa sektörünü yakından ilgilendiren ve 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği’nin detaylarıyla ele alınacağı, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018 Eğitimi düzenliyor. Kocaeli Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen, Deprem Etkisi Altında Binaların Tasarımı İçin Esaslar- Yerinde Dökme Betonarme ve Çelik Bina Taşıyıcı Sistemlerinin Tasarımı İçin Özel Kurallar konu başlıklarının detaylarıyla ele alınacağı, ‘Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018 Eğitimi’nin ilk oturumuna özellikle inşaat mühendisleri, mimarlar ve yapı-inşa sektörü temsilcilerinin ilgisi yoğun oldu.

TÜRKİYE’NİN DEPREM HARİTASI

Kocaeli Ticaret Odası 18. Meslek Komitesi’nin organizasyonuyla düzenlenen eğitimin ilk gününde Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği’nden Yrd. Doç. Dr. Erkan Akpınar tarafından Türkiye’nin deprem haritası detaylarıyla ele alınarak, katılımcılara bölgelere göre deprem hareketleri, deprem hareketlerine uygun yapı inşası hakkında kapsamlı bilgilendirme yapıldı. Eğitimler 15-22-29 Aralık 2018 Cumartesi günleri KOTO hizmet binasında ve ücretsiz olarak devam edecek.

 

 

 

KOTO Yönetim Kurulu Üyesi Şen, Teknopark A.Ş. Genel Kurulu’na katıldı

Kocaeli Üniversitesi Teknopark A.Ş. Genel Kurulu, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Sadettin Hülagü başkanlığında yapıldı. Kongreye KOÜ Rektör Yardımcısı Prof. Nilgün Fığlalı, Kocaeli Ticaret Odası’nı temsilen Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Akif Şen, Kocaeli Sanayi Odası’nı temsilen Çınar Ulusoy ve Kadir Decdeli, Gebze Ticaret Odası’nı temsilen Kenan Coşkunçelebi, Gebze Organize Sanayi Bölgesi Teknoparkı’nı temsilen İsmail Turfanda katıldı. Yılın son toplantısında, bir önceki dönem faaliyetler ve denetim raporları okunarak ibra edildi.

Başkan Bulut, MARKA Yönetim Kurulu Toplantısı’na katıldı

Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, bu ay Sakarya’da gerçekleştirilen Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Aralık Ayı Olağan Yönetim Kurulu Toplantısı’na katıldı

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Yalova Valisi Muammer Erol, Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, Bolu İl Genel Meclis Başkanı Yaşar Yüceer, Yalova İl Genel Meclis Başkanı Yaşar Demirel, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akgün Altuğ, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tuncay Şahin, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türker Ateş, Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tahsin Becan ile Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Mustafa Çöpoğlu iştirak ettiği toplantıda; 2018 yılı Aralık ayı harcama ve faaliyetleri ile aylık ekonomik görünüm raporu değerlendirmesi yapıldı. Toplantıda, ayrıca Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda Ajanslar tarafından 81 ilde gerçekleştirilen “Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi Hamlesi Yolunda, Sanayimizin Geleceği” konulu çalıştayların sonuç raporları da değerlendirildi.

Akaryakıt Sektörü’nün sorun ve çözüm önerileri KOTO’da ele alındı

KOTO’nun, sektörlerin güncel sorunlarının ortak geliştirilen önerilerle çözüme kavuşturulması için gerçekleştirdiği toplantıların bir yenisi Akaryakıt Grubu ile devam etti

Kocaeli Ticaret Odası’nın sektörlere özel sorun ve çözüm önerilerinin ele alındığı sektörel istişare toplantıları sürüyor. Bu kapsamda son olarak, 13. Meslek Komitesi bünyesinde yer alan Akaryakıt Grubunun güncel konularının görüşüldüğü istişare toplantısı gerçekleştirildi.

SEKTÖRDEN YOĞUN İLGİ

Kocaeli Ticaret Odası Meclis Başkanı Akın Doğan, 13. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyeleri; Abdin Öztürk, Cevat Yıldız, Mesut Ekşi, Komite Başkanı Hasan Öztürk, Komite Başkan Yardımcısı İsmet Temizel, Komite Üyeleri Davut Gözübüyük ve Semih Cici’nin ev sahipliği yaptığı toplantıya, Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Genel Başkan İmran Okumuş, Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Uğurlu, Genel Sekreter Ali Tutuk, Genel Müdür Mehtap Bakır ve İzmit Şube Temsilcisi Ali Gözübüyük ile sektör temsilcileri yoğun ilgi gösterdi.

DOĞAN: KOMİTELER YOL GÖSTERİCİMİZ

Toplantı, Kocaeli Ticaret Odası Meclis Başkanı Akın Doğan’ın selamlama konuşmalarıyla başladı. Konuşmasında, komitelerin önemine vurgu yapan Başkan Doğan, “Akaryakıt sektörünün sorun ve çözüm önerilerinin görüşüleceği toplantımızın üst düzeyde verimli olmasını temenni ediyorum. Komitelerimiz, Odamızın en değerli istişare organıdır, çalışmaları ve görüşleriyle çalışmalarımıza ışık tutmakta adeta yol gösterici olmaktadır. Sektöre ve odamıza katkıları dolayısıyla bir kez daha kendilerine teşekkür ediyorum” dedi. Komite Başkanı Hasan Öztürk, KOTO 13. Meslek Komitesi’nin sektörün gelişmesi adına yaptığı girişimleri detaylarıyla anlatarak, istişare toplantılarının komite çalışmalarına kılavuzluk ettiğini belirtti.

KOTO’YA TEŞEKKÜR

Toplantının son konuşmasını gerçekleştiren Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Genel Başkan İmran Okumuş da konuşmasında sendikanın sektör için yaptığı çalışmalara değinerek, “Başkanımız Akın Doğan, 13. Meslek Komitesi ve sektör temsilcileri nezdinde Kocaeli Ticaret Odası’na böyle bir toplantı gerçekleştirdikleri ve şahsımı davet ettikleri için teşekkür ediyorum. PÜİS, genel merkezi Ankara’da bulunan, 9.000 kayıtlı akaryakıt bayisini çatısı altında toplayan, Türkiye’nin en büyük ve teşkilatlı tek Petrol İşverenler Sendikası’dır. Bugüne kadar sektörümüzün yararına birçok yasa ve uygulamayı hayata geçirdik. Sizlerin sorun, görüş ve önerilerini de ilgili bakanlıklara ileterek, çözümü noktasında üzerimize düşen tüm sorumlulukları alacağız” dedi. Okumuş, gündemlerinde olan sorun ve önerilerle ilgili de bilgi verdi.

KOTO’nun danışmanlığında ihracat yapmak çok kolay!

Kocaeli Ticaret Odası’nın, iş insanlarının ihracat kapasitelerini artırmak ve yeni dış ticaret sahaları geliştirmelerine kılavuzluk etmek amacıyla düzenlediği ‘Gümrük Uygulamaları Bilgilendirme Toplantısı’nda ihracat yapmanın püf ve kolay noktaları detaylarıyla ele alındı

Temmuz ayında ihracat atağı başlatan Kocaeli Ticaret Odası’nın kentimize yeni ihracatçı firmalar kazandırmak için eğitim ve seminerlerine hız kesmeden devam ediyor. İhracat atağı projesi kapsamında ilk olarak; dış ticaretin finansmanı ve destekler, hemen akabinde ise hedef pazar stratejileri belirleme ve ticari istihbarat toplantıları düzenleyen KOTO, son olarak ihracatçıların en çok desteğe ihtiyaç duydukları alan olan gümrük uygulamalarıyla ilgili kapsamlı bir toplantı gerçekleştirdi.

GÜMRÜK UYGULAMALARIYLA İLGİLİ ÖNEMLİ BİLGİLER

İlginin yoğun olduğu ‘Gümrük Uygulamaları Bilgilendirme Toplantısı’na Kocaeli Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Volkan Yılmaz, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Mikail Kayacı, Yönetim Kurulu Üyesi Murat Barış ve Meclis Üyesi İbrahim Atalay ev sahipliği yaparken, Doğu Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdür Yardımcısı Ceylan Er, Derince Gümrük Müdürü Akif Ertekin, Derince Gümrüğü Muayene Memuru Cengiz Ceviziçi ve Performans Gümrük Müşavirliği yetkilisi Mustafa Güngör, katılımcılara konu ile ilgili önemli bilgiler verdi.

GÜMRÜK, BİLGİYE EN ÇOK İHTİYAÇ

DUYULAN KONULARIN BAŞINDA GELİYOR

KOTO Ekonomi Danışmanı Prof. Dr. Yusuf Bayraktutan’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren KOTO Yönetim Kurulu Üyesi Murat Barış, “Gerek ülkemizin, gerek şehrimizin arzu ettiği ekonomik hedeflerine ulaşması için ihracat çok büyük önem taşımaktadır. Bu sorumluluğun farkında olan Kocaeli Ticaret Odamız, Kentimizin uluslararası ticaretinin geliştirilmesi ve KOBİ’lerde ihracat farkındalığının artırılması için

Temmuz ayında ihracat atağı projesini başlatmış; finans temini ve hedef Pazar belirleme konuları üzerine 2 ayrı toplantı gerçekleştirmiştir. Bugün ise; potansiyel ihracatçıların en çok desteğe ihtiyaç duydukları konuların başında gelen ‘gümrük uygulamaları’ detaylarıyla ele alınacaktır. İnanıyorum ki bu toplantı, ihracat yapmayı düşünen firmaların önyargılarını ortadan kaldıracak, motivasyonunu daha da artıracaktır” dedi.

İHRACAT VE İTHALAT RAKAMLARI

İhracatçı sayımızın artırılması için, ihracatta mevcut durumumuzun bilinmesinin çok önemli olduğunu ifade eden Barış, “Ülkemiz ve kentimiz dış ticaret verilerini değerlendirdiğimizde, ihracat atağı projemizin işletmelerimiz için ne kadar önemli bir fırsat olduğu daha net görülecektir. Öyle ki; Türkiye dış ticaret açığı Ekim ayında yüzde 77 oranında azalmıştır. İhracatımız yüzde 22,4 artmıştır. AB ülkelerine ihracat ise yüzde 24 oranında artış göstermiştir. Kocaeli’de ise Ekim ayı, ‘rekor ayı’ olarak dikkat çekmektedir. Ekim ayı ihracatımız bir önceki yılın aynı dönemine göre % 30 artışla 2,6 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. İthalatımız ise % 32 azalışla 3,3 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmiştir. Kocaeli, Türkiye toplam dış ticaretinin yüzde 20’sini karşılamaktadır. 2018 yılının 10 aylık ihracat rakamları toplamı 2017 yılının toplam ihracatından fazladır” ifadelerine yer verdi.

İHRACATÇILAR İÇİN ÖNEMLİ HİZMETLER

KOTO olarak her zaman; ihracat yapmak isteyen üyelere destek sunma sorumluluğunda olduklarını önemle ifade eden KOTO Yönetim Kurulu Üyesi Murat Barış, “2018 yılının başından itibaren kurduğumuz KOTO Destek Ofisi ile üyelerimizin soru ve sorunlarına çözüm bulduk. Geçtiğimiz ay içerisinde tam zamanlı olarak faaliyete geçirdiğimiz İhracat Destek Ofisi’yle, ihracata dair tüm konuları danışabileceğiniz bir danışma üssü kurduk. Tüm bunlara ek olarak, Sizleri sahada da ihracata hazırlamak için; Aralık ayının 2 ve 3. Haftasonu (Cumartesi-Pazar günleri) Odamızda Ticari İstihbarat Eğitimleri verilecektir” dedi.

KOTO’ya STK ve derneklerden yoğun ziyaretler: BAŞSİAD, KOÜ, Kimya Mühendisleri Odası ve Genç KOSİAD

Kocaeli iş dünyasının öncü kuruluşu Kocaeli Ticaret Odası, işbirliği ve tecrübe ziyaretleri kapsamında çeşitli sivil toplum kuruluşu ve derneklerden misafirlerini ağırlamaya devam ediyor

Kentimizin, ticari hayatının kalkınması amacıyla başta iktisadi olmak üzere tüm dinamikleriyle, verimli ve etkin işbirlikleri hayata gerçekleştirmeyi ilke edinen Kocaeli Ticaret Odası, bu kapsamda birçok sivil toplum kuruluşu ve dernek temsilcisini ağırlıyor.

ETKİN İŞBİRLİĞİ VE TECRÜBE AKTARIMI

Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Hüseyin Gezer, Volkan Yılmaz, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Mikail Kayacı, Yönetim Kurulu Üyeleri; Abdurrahman Çuhadar, Adnan Turan, Mehmet Akif Şen, Murat Barış, Ömer Efe, Yusuf Erenkaya ve Yusuf Ziya Uludüz tarafından ağırlanan heyetlerle, etkin işbirliği ve tecrübe aktarımı üzerine görüşmeler gerçekleştiriliyor.

YOĞUN ZİYARETLER

KOTO Başkanı Necmi Bulut ve Oda heyeti, geçtiğimiz hafta boyunca Başarılı İş İnsanları Derneği (BAŞSİAD) Başkanı Barış Arat, Yönetim Kurulu Üyeleri, TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi Başkanı Halim Karabekir, Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhami Tekin Öztürk, KOÜ akademik heyeti, Genç KOSİAD (Kocaeli Sanayici ve İşadamları Derneği) Başkanı Alican Kasım ve dernek yönetim kurulu üyelerini ağırladı.

BULUT: ÜYELERİMİZİN MENFAATİNE

OLAN HER İŞBİRLİĞİNİ DESTEKLİYORUZ

Ziyaretleri dolayısıyla misafirlerine teşekkür eden Başkan Bulut, KOTO’nun özellikle kentin ekonomik hayatının daha da canlandırılması ve ihracata teşvik edilmesi amacıyla yaptığı projeleri anlatarak, “KOTO olarak önceliğimiz Kocaeli iş dünyasının ekonomik gücünün daha da artırılmasıdır. Bu amaçla, yasa ve uygulamalara görüşlerimizle katkı sunuyor, iş dünyasının iş yapabilme kapasitesini arttıran yasaların çıkmasına aracılık ediyor aynı zamanda ihracat potansiyeli olan üyelerimizin de dış pazarlara açılmasına öncülük ediyoruz. Üyelerimizin menfaatine olan her işbirliği ve çalışmayı da etkin bir şekilde destekleyerek, sivil toplum kuruluşu ve derneklerimizle ortak projeler gerçekleştiriyoruz” dedi.

Gayrimenkul Değerleme İstişare Toplantıları, Bankacılık ve Değerleme Sektörüyle devam etti

Gayrimenkul Değerleme Hizmeti Veren Kişi ve Kuruluşların Nitelik ve Standartları Hakkında İstişare toplantıları, Bankacılık ve Değerleme Sektörünün yoğun katılımıyla devam etti

Kocaeli Ticaret Odası 18. Meslek Komitesi’nin (Mimar, Mühendis ve Danışmanlık Hizmetleri Grubu) koordinasyonunda gerçekleştirilen ‘Gayrimenkul Değerleme Hizmeti Veren Kişi ve Kuruluşların Nitelik ve Standartları Hakkında İstişare’ toplantılarının ikincisi, bankacılık ve değerleme sektörüyle devam etti.

İLGİ YOĞUN OLDU

18. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyeleri Yusuf Özdemir, Fikret Yıldırım, Komite Başkanı İbrahim Arda Aygören ve Komite Başkan Yardımcısı Levent Yapıcı’nın ev sahipliği yaptığı toplantıya; 14. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyesi Mustafa Gülen, Komite Başkanı Raif Turan Bolat, banka ve değerleme sektörü temsilcileri ve sektörden iş insanları yer aldı.

DEĞERLEME SEKTÖRÜNDEKİ SORUNLAR

VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ İSTİŞARE EDİLDİ

Toplantının moderatörlüğünü yapan 18. Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı Levent Yapıcı, konuyla ilgili kapsamlı sunum da yaparak, “Gayrimenkul Değerleme Hizmeti Veren Kişi ve Kuruluşların Nitelik ve Standartları Hakkında İstişare toplantılarımızın ilkini değerleme ve emlak sektörüyle gerçekleştirdik. İkincisini ise banka ve değerleme sektörünün siz değerli temsilcileriyle gerçekleştiriyoruz. Toplantılarımızın sonuçlarını kapsamlı bir rapor haline getirerek, ilgili kurum, kuruluş ve bakanlıklarımızla detaylı olarak yasal çerçeveler doğrultusunda paylaşacağız” dedi. Akabinde, gayrimenkul değerleme hizmetlerinde ve sonuçlarında yaşanan sorun ve çözüm önerileri hakkında toplantı katılımcıların görüşlerinin alınmasına ve belirtilen görüşler hakkında istişarelere geçilerek toplantı, sabah kahvaltısının da yapılmasıyla sonlandırıldı.