KOTO Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Akif Şen, KOÜ Teknopark’ta Coffe İnvest açılışına katıldı

Kocaeli Ticaret Odası iştiraklerinden KOÜ Teknopark AŞ’nin Coffe İnvest/ Yatırım Kafe açılışına KOTO’yu temsilen KOTO ve KOÜ Teknopark Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Akif Şen katıldı

KOÜ Teknopark AŞ Yönetim Kurulunda Kocaeli Ticaret Odası’nı temsil eden Mehmet Akif Şen, girişimcilerle yatırımcılarını bir araya geleceği Coffe İnvest/ Yatırım Kafe’nin açılış kurdelesini KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü ile kesti. Coffe İnvest/ Yatırım Kafe açılışına; Kocaeli Sanayi Odası Başkanvekili Çınar Ulusoy, KSO Meclis Üyesi ve KOÜ Teknopark Yönetim Kurulu Başkanvekili Kadir Decdeli KSO Genel Sekreteri Mehmet Turabi katılırken, Sanayi İl Müdürü İlhan Aydın da açılışta bulundu

KOÜ Teknopark’ta faaliyette bulunan girişimci firmaların ve çalışanlarının da katıldığı açılış töreninde konuklar barbekü ile ağırlanırken, KOÜ Rektörü Prof. Hülagü ve Teknopark Yönetim Kurulu üyeleri ve konuklar yapımı süren KOÜ Teknoparkın 50 Bin m2‘lik yeni inşaatında da incelemeler yaptılar.

Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği KOTO’da anlatıldı 

6 Haziran 2018 tarihinde yürürlüğe giren ve emlakçılık sektörünü yakından ilgilendiren ‘Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği’ Kocaeli Ticaret Odası ev sahipliğinde Kocaeli Emlakçılar Odası’nın katılımlarıyla gerçekleşen bilgilendirme toplantısında tüm detaylarıyla anlatıldı

‘Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği’ 6 Haziran 2018 tarihi itibariyle uygulamaya alındı. Yeni düzenlemeyle beraber emlakçılık sektörünü köklü değişimler bekliyor. Sektörün geleceği için önem taşıyan yönetmeliğin detayları, Kocaeli Ticaret Odası tarafından Kocaeli Emlakçılar Odası’nın işbirliğiyle düzenlediği bilgilendirme toplantısında ele alındı.

EMLAKÇILAR YOĞUN İLGİ GÖSTERDİ

Emlakçıların yoğun ilgi gösterdiği toplantıya; Kocaeli Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya, Kocaeli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Abdurrahman Çuhadar, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kadir Durmuş da katılırken, açılış konuşmasını Kocaeli Emlakçılar Odası Başkanı Alpay Hacıoğlu gerçekleştirdi.

HACIOĞLU: KOCAELİ YÖNETMELİĞE EN HAZIR İL

Yürürlüğe giren yönetmeliğin sektörü memnun ettiğini söyleyerek konuşmasına başlayan Hacıoğlu, tüm süreçlere müdahil olduklarını da ifade ederek, “Yönetmelik çıkmadan önce 44 ilin emlakçılar odası bir araya gelerek, görüş ve önerilerimizi rapor haline getirdik. İlgili yerlere istikrarla sunduk ve karşılığında çıkan yönetmelik yüzümüzü güldürdü. Sektörümüz adına isteklerimizin yüzde 80’i karşılandı. Sürecin doğrudan içerisinde yer aldığımız için Kocaeli yönetmeliğe en hazır il” dedi.

ÇUHADAR: KOMİTELERİMİZ AKTİF ÇALIŞIYOR

Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kadir Durmuş’un selamlama konuşmasının akabinde emlakçılara hitap eden Kocaeli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Abdurrahman Çuhadar, yönetmeliğin iyi anlaşılmasının sektörün geleceği için çok önemli olduğunu ifade ederken, “Bilgilendirme toplantısı için Kocaeli Emlakçılar Odası’na teşekkür ediyoruz. Her sektörlerde yapılan düzenlemelere sürecin başında görüşlerimizle dahil olmak ve özellikle üyelerimizi bilgilendirmek Kocaeli Ticaret Odası olarak bizlerin de önemsediği konuların başında geliyor. Komitelerimiz de bu bilgi akışını sağlamak için aktif çalışma sergiliyorlar. 18. Komitemiz de bu organizasyonda yer aldılar” dedi.

UZUNKAYA: GÖRÜŞLERİNİZ ÖNEMLİ

Programın son konuşmasını Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya gerçekleştirdi. “Yeni düzenlemeyle birlikte emlakçılık sil baştan değişiyor” diyen Uzunkaya, “Sektörde ciddi düzenlemeye ihtiyaç vardı ve bu yönetmelik, sizlerin yoğun talepleriyle hayata geçirildi. Uygulamada bazı aksaklıklar görülebilir. Sahada deneyimleyecek olan sizlersiniz. Bu noktada görüşlerinizi bizlerle paylaşmanız çok önemli” dedi.

YÖNETMELİĞE DAİR…

 • Alım- satım işlemlerinde hizmet bedeli oranı sözleşmede yer alan satış bedelinin, katma değer vergisi hariç yüzde 4’ünden fazla olamayacak.
 • Emlakçılık yapacak olan kişilerin Kocaeli Ticaret İl Müdürlüğü’nden ‘yetki belgesi’ alması zorunlu hale geldi.
 • Yetki belgesi 5 yıl geçerli olacak ve belge her bir işletme için ayrı ayrı düzenlenecek ve devredilmeyecek.
 • İşletme taşınmaz alım- satımının tapu siciline tesciliyle veya iş sahibi ile kiracı arasındaki kira sözleşmesinin kurulmasıyla hizmet bedeline hak kazanacak.
 • Taşınmaz ticareti, işletmesi adına yetki belgesi alan tacirler, esnaf ve sanatkarlar tarafından yapılacak.

KOTO’dan ‘İmar Barışı’ Semineri

KOTO, Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı’yla birlikte uygulamaya geçen İmar Barışı’nın kapsamıyla ilgili seminer düzenliyor

Tapusu olmayan milyonlarca kişiyi ilgilendiren, Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı kapsamındaki ‘İmar Barışı’ meclisten geçerek yasalaştı. Kocaeli Ticaret Odası, kentimizi de yakından ilgilendiren ‘imar Barışı’ ile ilgili önemli bir seminer düzenliyor. Kocaeli Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı yetkililerinin konuşmacı olarak katılacağı seminerde, ‘İmar Barışı’ tüm detaylarıyla masaya yatırılacak. 22 Haziran 2018 Cuma günü saat 17:00’da Kocaeli Ticaret Odası’nda düzenlenecek olan seminer, tüm katılımcılara açık ve ücretsiz olacak.

 

LCV: Katılım durumunuzu 0262 322 30 10 No’lu telefondan Dahili: 154-158 bildirmenizi rica ederiz.

Vali Aksoy’dan, KOTO’ya iade-i ziyaret

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Kocaeli Ticaret Odası’na iade-i ziyarette bulundu. Vali Aksoy, KOTO’nun çalışmalarını beğenerek takip ettiklerini ifade etti

Geçtiğimiz günlerde Kocaeli Ticaret Odası heyetini ağırlayan Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, KOTO’ya iade-i ziyarette bulundu. Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, Meclis Başkanı Akın Doğan, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları; Volkan Yılmaz, Hüseyin Gezer, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Mikail Kayacı, Yönetim Kurulu Üyeleri; Abdurrahman Çuhadar, Yusuf Ziya Uludüz, Murat Barış, Mehmet Akif Şen, Ömer Efe, Yusuf Erenkaya ve Adnan Turan ile birlikte ev sahipliği yaptığı ziyarette, KOTO’nun başarılı çalışmaları görüşüldü.

ÇALIŞMALAR HAKKINDA BİLGİ

KOTO’nun çalışmalarını beğenerek takip ettiklerini ifade eden Vali Aksoy, Başkanlar Necmi Bulut, Akın Doğan ve beraberindeki yeni yönetim kurulu üyeleri ile bir süre sohbet ederek, hayırlı olması temennisinde bulundu ve çalışmalarında başarılar diledi. Vali Aksoy’a, çalışmaları hakkında bilgi sunumunda bulunan Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, ziyaret dolayısıyla teşekkür etti.

CHP PM Üyesi Böke’den KOTO’ya ziyaret

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi (PM) üyesi- İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, Kocaeli Ticaret Odası’nı ziyaret etti

Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, Kocaeli programları kapsamında ilimize gelen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi (PM) üyesi- İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke’yi ağırladı. KOTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Volkan Yılmaz, Yönetim Kurulu Üyeleri; Mehmet Akif Şen, Yusuf Erenkaya, Meclis Başkan Yardımcısı Alp Kayalar ve meclis üyelerinin yer aldığı ziyarette Sayek Böke’ye; CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, CHP PM üyesi Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, CHP İl Başkan Yardımcısı Demet Karaman, İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Andız, CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, CHP Körfez İlçe Başkan Yardımcısı Ali Doğan, CHP Kocaeli eski Milletvekili Hikmet Erenkaya, CHP İzmit İlçe eski Başkanı Selman Yıldırım eşlik etti.

BAŞKAN BULUT: KOCAELİNİN

TÜRKİYE EKONOMİSİNDE ÇOK ÖNEMLİ BİR AĞIRLIĞI VAR

Ziyarette gerçekleştirdiği konuşmada, nazik ziyaretleri dolayısıyla Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi (PM) üyesi- İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke’ye teşekkür eden KOTO Başkanı Necmi Bulut, Kocaeli iş dünyasının başta kentin, sonrasında ülkemizi ve dünya ticaretini ilgilendiren görüşlerinin tüm dinamiklerle paylaşılmasının önemine vurgu yaptı. Başkan Bulut, “Kocaeli’nin Türkiye ekonomisinde çok önemli bir ağırlığı var ve bizler gerek görüşlerimizle, gerek katma değer üretme motivasyonumuzla, ilimizin gücüne güç katmayı önemli bir ilke ediniyoruz” dedi.

BÖKE: GÖRÜŞLERİNİZ BİZİM İÇİN ÇOK DEĞERLİ

CHP PM Üyesi Selin Sayek Böke de, Kocaeli Ticaret Odası’nda gerçekleştirilen toplantılardan hep verimli çıktılar alarak ayrıldığını, bu nedenle Kocaeli programına da KOTO’dan başladığını vurguladığı konuşmasında, “CHP Kocaeli İl Başkanlığı’na yaptığım ziyaretin ardından ilk randevuyu sizden aldık. Daha önce KOTO’da gerçekleştirdiğimiz toplantılar oldukça verimliydi. Görüşleriniz bizler için, ülke ekonomisi için çok değerli” dedi.

Önemli duyuru: Yapılandırma için son gün 31 Temmuz 2018

7143 sayılı kanunla birlikte oda aidat borçlarını yapılandıracak olan KOTO üyelerine önemli duyuru: Başvuru için son gün 31 Temmuz 2018

7143 Sayılı “Vergi ve Bazı Alacakların Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun” 18.05.2018 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yeni yasayla, Kocaeli Ticaret Odası gecikmiş üye aidatları da yapılandırma kapsamına alındı. Uygulama, aidat borçlarının 6 taksitle ödenmesini mümkün kılıyor.

YAPILANDIRMA İÇİN DİLEKÇELİ BAŞVURU ŞARTI

Konuyla ilgili kapsamlı bilgi veren ve Oda üyelerini 31 Temmuz 2018 tarihine kadar yapılandırmaya davet eden Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, “Kanun, 31.03.2018 tarihinden -bu tarih dahil- önceki aidat alacaklarının tahsili için uygulanacaktır. Oda üyelerimizin yapılandırma imkanından yararlanabilmesi için 31.07.2018 tarihine kadar Odamıza bir dilekçe ile başvurmaları gerekmektedir. Taksitli ödeme yapmak istemeyen üyelerimiz başvuru dilekçelerinde belirtmek kaydıyla, ilk taksit ödeme süresi sonuna kadar aidat borcu aslının tamamını yatırarak bu kanun hükmünden yararlanabilirler. Toplam borç azami altı takside bölünebilir. Birinci taksitin son ödeme günü 31.07.2018 olup, kalan beş taksit aylık periyodlar halinde tahsil edilecektir.

DİKKAT: ÖDEMELER ZAMANINDA YAPILMAZSA, AİDAT BORCU ZAMLI HALİNE DÖNECEK

Taksitlerden herhangi birinin Kanunda öngörülen süre ve şekilde kısmen veya tamamen ödenmemesi halinde, yapılandırma iptal edilerek aidat borcu eski haline döndürülecektir. Ödenmeyen kısma 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun uyarınca günlük gecikme zammı tahakkuk ettirilmeye devam edilecektir. Ödemenizi kredi kartı ile tek çekim veya taksitli olarak da yapabilirsiniz. Anılan madde 31.03.2018 tarihinden (bu tarih dahil) önceki alacakların tahsilini düzenlediğinden 2018 Haziran ayında ödenmesi gereken 2018 yılı yıllık aidat ve munzam aidat taksitleri kapsam dışındadır” ifadelerine yer verdi.

 

Yapılandırma dilekçesini indirmek için tıklayınız…

 

KOTO’dan kalabalık bayramlaşma

İlimizin en geniş kurumsal ailesine sahip olan Kocaeli Ticaret Odası’nın bayramlaşma programına ilgi yoğun oldu

Kocaeli Ticaret Odası, bayramlaşma programını yoğun katılımla gerçekleştirdi. Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut’un, Meclis Başkanı Akın Doğan, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Volkan Yılmaz, Hüseyin Gezer, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Mikail Kayacı, Yönetim Kurulu Üyeleri; Yusuf Ziya Uludüz, Mehmet Akif Şen, Murat Barış, Yusuf Erenkaya, Ömer Efe, Abdurrahman Çuhadar ile birlikte ev sahipliği yaptığı programa, meclis üyeleri, komite üyeleri ve iş insanları büyük ilgi gösterdi. Programda ayrıca Genç Kocaelililer Derneği Başkanı Umut Ongül, İzmit Genç İşadamları Derneği Başkanı Emrullah Yolasığmaz, Kızılay Başkanı Cengiz İpek de yer aldı.

BAŞKANLARDAN MESAJLAR

Bayramlaşma töreninde konuşma gerçekleştiren Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, “Kocaeli Ticaret Odası ailesi olarak bir bayrama daha kavuşmanın ve bayram coşkusunu tüm üyelerimizle paylaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu vesileyle bir kez daha Ramazan Bayramı’nın başta tüm dünyaya, ülkemize ve kentimize barış, huzur, sağlık ve bereket getirmesini temenni ediyor, herkese iyi bayramlar diliyoruz” derken, Kocaeli Ticaret Odası Meclis Başkanı Akın Doğan da, KOTO ailesinin birlik ve beraberliğinin daim olmasını dileyerek, “Bu özel günü bizlerle paylaşan üyelerimize teşekkür ediyoruz. Ramazan Bayramınızı tebrik ediyor, tüm dünyaya barış ve huzur getirmesini diliyoruz” dedi.

Tüm üyelerimize bayramlaşma programına davet…

Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut ve Meclis Başkanı Akın Doğan, Ramazan Bayramı’nın 1. Günü gerçekleşecek olan Oda bayramlaşma programına davet etti

Kocaeli’nin en geniş kurumsal ailesine sahip olan Kocaeli Ticaret Odası’nın Ramazan Bayramı Bayramlaşma Programı 15 Haziran 2018 Cuma (Bayramın 1. Günü) saat 11:30’da Oda Hizmet binasında gerçekleştirilecek. Kocaeli iş dünyası olarak bayram coşkusunu hep birlikte yaşayabilmek için tüm üyeleri programa davet eden Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut ve Meclis Başkanı Akın Doğan, “KOTO ailesi birlik ve beraberliğiyle bu bayramda da örnek olmaya devam edecektir. Tüm üyelerimizi bayramlaşma programımıza bekliyoruz” dedi.

 

Rakamlarla Kocaeli 2018 yayımlandı

Kocaeli Ticaret Odası’nın, referans yayını Rakamlarla Kocaeli’nin yeni sayısı yayımlandı. 2017 yılına ait tüm verilerin kapsamlı bir şekilde ele alındığı Rakamlarla Kocaeli 2018’e Kocaeli Ticaret Odası’ndan ve oda web sitesinden ulaşılabiliyor

İlimizin sayısal verilerine ışık tutan ve arşivleyen Kocaeli Ticaret Odası’nın, her yıl birçok kurum ve kuruluşla işbirliği yaparak hazırladığı yayını ‘Rakamlarla Kocaeli’nin yeni sayısı yayımlandı. Eğitimden sağlığa, nüfustan ilimizin sosyal donatılarına kadar birçok alanda verinin kapsamlı bir şekilde ele alındığı Rakamlarla Kocaeli’nin 2017 istatistiklerini içeren sayısı “Rakamlarla Kocaeli 2018” oda üyeleri başta olmak üzere tüm kentin istifadesine sunuldu.

BAŞKAN BULUT: VERİ KENTLER İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Yayınla ilgili bilgi vererek, istatistiki bilginin kentlerin geçmişi ve geleceği için arz ettiği öneme vurgu yapan Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, “Kocaeli yüzölçümü bakımından küçük fakat ülke ekonomisine sağladığı katma değer ile kalkınma ve büyümede önemi yadsınamaz bir ilimizdir. Vergi gelirleri, dış ticaret, sektörel çeşitlilik ve diğer birçok makroekonomik istatistik açısından ön sıralarda yer almakta olup, her yıl başarısını arttırarak büyütmekte ve uluslararası rekabette daha da ön plana çıkmaktadır.

ODA’DAN VE ONLİNE ERİŞİM İMKANI

Türkiye için stratejik önemi olan ilimizin daha da gelişmesi ve bu gelişimin devamlılığı için ilimizin potansiyelinin ortaya konması gerekmektedir. Bu farkındalık ile Kocaeli’nin sayısal verilerine ışık tutan Odamız, birçok kurum ve kuruluşla işbirliği yaparak, titizlikle çalışarak her yıl düzenlediği yayını ‘Rakamlarla Kocaeli 2018’ adlı yayınımızı sizlerle paylaşmanın mutluluğunu yaşamaktadır” ifadelerine yer verdi. Rakamlarla Kocaeli 2018’e Kocaeli Ticaret Odası’ndan ya da http://koto.org.tr/wp-content/uploads/2018/05/RakamlarlaKocaeli2018.pdf bağlantısını tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

 

 

KOTEV, Temmuz ayı eğitimlerine kayıtlar başladı

Kocaeli Ticaret Odası Eğitim Vakfı’nın (KOTEV) Temmuz ayı eğitimleri 3 Temmuz 2018 Salı günü başlıyor. Ücretsiz eğitimlere katılmak isteyenler KOTEV’in web sitesinden kayıt yaptırabiliyor

Kocaeli Ticaret Odası’nın iş ve sosyal hayata yönelik ücretsiz eğitimler veren projesi KOTEV’in, Temmuz ayı eğitim programına kayıtlar başladı. Temmuz ayı boyunca sürecek olan toplam 6 eğitim programı, katılımcılarına hem profesyonel hem de kişisel yaşantılarında kullanabilecekleri bilgiler vadediyor. KOTO Eğitim Salonu’nda düzenlenecek eğitimlere, Oda’nın resmi web sitesi www.koto.org.tr üzerinden http://e-koto.org/Kotev/ bağlantısını tıklayarak kayıt yaptırılabiliyor. Katılımcılar ayrıca 0262 322 30 10/152 No’lu telefonla irtibata geçerek, eğitim takvimi ile ilgili kapsamlı bilgi alabiliyor.

KOTEV Temmuz ayı eğitim takvimi şöyle;

 • Finans Okur- Yazarlık

3-4 Temmuz 2018 (17.00 – 20.00)

 • Kişisel Liderlik

5 Temmuz 2018 Perşembe (17.00 – 20.00)

 • İş Dünyasında Koçluk Becerileri

17 Temmuz 2018 Salı (17.00 – 20.00)

 • Kriz Yönetimi

19 Temmuz 2018 Perşembe  (17.00 – 20.00)

 • Takım Çalışması

24 Temmuz 2018 Salı (17.00 – 20.00)

 • Aktif İletişim

26 Temmuz 2018 Perşembe (17.00 – 20.00)