Blog | Koto

Başkan Bulut’tan ‘dolar’ açıklaması

Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, dolar kurunda yaşanan hareketlilikle ilgili açıklama yaptı. Başkan Bulut, dolardaki dalgalanmanın kent ekonomisi üzerinde etkisini ölçmek üzere raporlama çalışmalarına da başlayacaklarını ifade ederek şu ifadelere yer verdi; “24 Haziran seçimlerini izleyen süreçte ve özellikle Ağustos ayında TL’nin dolar ve avro karşısındaki hızlı değer kaybı, iktisadi veriler ve gelişmelerle izahı mümkün olmayan sağlıksız fiyatlamalar biçimini almıştır.

Döviz krizi, dünya örnekleri ve Türkiye’nin 1980, 1994, 2001 yıllarındaki deneyimleri ışığında değerlendirildiğinde, yüksek ve sürdürülemez cari açık; yüksek bütçe açığı ve kamu borç stoğunun milli gelire oranla yüksek olması; bankacılık ve finansal kurumlardaki olumsuz tablolar ve bozulmuş rasyolar, vb olumsuzlukların bir sonucu olarak ortaya çıkar. Anılan olumsuz iktisadi gelişmelerden hiç biri, Ağustos 2018 Türkiyesinde mevcut değildir.

Merkez Bankası kararlarının olası olumlu etkilerini zayıflatan kredi derecelendirme kuruluşlarının zamansız ve yanlı olduğu belirgin açıklamaları; Hazine ve Maliye Bakanı’nın piyasaları olumlu etkilemesi muhtemel yeni ekonomik yaklaşıma ilişkin basın toplantısıyla eş zamanlı ABD başkanının Türkiye karşıtı açıklamaları, TL varlıklara ABD merkezli saldırının kanıtlarıdır.

Bir yandan gerilimi azaltıcı diplomatik ve politik adımlar atılırken ve ekonomi yönetimi tarafından uygun ve etkili tedbirler alınırken, öte yandan farklı toplum kesimlerinin de, koşulların anormal olduğunun bilincinde olarak; sistem dışındaki döviz ve altınlarını finans sistemine aktarması; kısa vadeli bireysel çıkar güdüsüyle bankalara ve dövize yönelerek sistem üzerindeki baskıyı ağırlaştıracak panik ve sürü davranışları yerine sağduyu ile hareket etmesi ve bilimsel temelden yoksun dedikodu niteliğindeki spekülatif komplo teorilerini yaymaktan kaçınması uygun olacaktır.

Para ve döviz piyasalarındaki gelişmelerin farklı komiteler bakımından etkilerini ve çözüm önerilerini değerlendirmek üzere bir çalışma toplantısı organize ediyoruz. Kocaeli Ticaret Odası olarak, devlet-millet bütünleşmesinin önem arz ettiği bu koşullarda milli ekonomimizin yanındayız ve normalleşmenin gerçekleşeceğine inanmaktayız.”

Kocaelispor için yardım kampanyası başlatıldı

Kentimizin markası Kocaelispor için yardım kampanyası başlatıldı. Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un ev sahipliğinde gerçekleştirilen yardım kampanyası toplantısına, Kocaeli Milletvekilleri M. Akif Yılmaz, Emine Zeybek, Fatma Hürriyet Kaplan, Haydar Akar, Saffet Sancaklı, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürü Muzaffer Çintimar, İŞKUR İl Müdürü Ulvi Yılmaz, Kocaelispor Başkanı Bahri Yavuz, AK Parti İl Başkanı Abdullah Eryarsoy, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü,  Kocaeli Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Volkan Yılmaz, Kocaeli Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Çınar Ulusoy, Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Murat Aydın, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanı Kadir Durmuş, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Çetin Gürol, Kocaelispor taraftar grubu temsilcileri ile ulusal gazete temsilcileri ve yerel gazetelerin spor yazarları katıldı.

‘SPORDA ARZU EDİLEN NOKTADA DEĞİLİZ’

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy toplantıda yaptığı açıklamalarında; “Kocaeli nüfus itibariyle Türkiye’nin 10. büyük şehri. Ülke ekonomisine önemli katkılar sunan ve belirli ekonomik verilerde ilk üçte yer alan bir il olmasına rağmen spor kulüpleri itibariyle baktığımızda takımlarımızın arzu edilen noktada olmadığını görüyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığı Kocaelispor’a hizmetlerinde kullanılmak üzere 33 bin kişilik yaklaşık 150 milyon tutarında bir stadyum yaparak, hizmete hazır hale getirdi. Böylesine önemli ve büyük bir stadyumda daha üst liglerde futbol oynanması hepimizin ortak arzusudur. Kocaelispor 1966 yılında kurulan ve kurulduğu günden sonrada Kocaeli’yi en iyi şekilde temsil eden ve birçok başarılara imza atmış bir kulübümüzdür. 2 kez Türkiye kupasını kazanmış, Avrupa kupalarında Türkiye’yi temsil etmiş ve önemli başarılar ortaya koyarak Kocaeli’yi en iyi şekilde tanıtmış ve temsil etmiştir. Bugün bulunduğu nokta hiçbirimizin arzu etmediği bir noktadır.

‘KOCAELİ’NİN BÜTÜN DİNAMİKLERİ BURADA’

Bunun daha iyi bir boyuta taşınması adına kentin bütün dinamiklerinin bir araya gelerek, böyle bir çağrıyı yapmak adına bu organizasyon ortaya kondu. Kocaelispor’un önemli bir borç miktarı vardı. Büyükşehir Belediyemizin önemli katkılarıyla bu borç miktarı önemli ölçüde azaltıldı. Bu noktada Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Şimdide kalan kısmı tamamlamak adına bir çalışma ortaya kondu. Takımın eski kaptanı şimdiki milletvekilimiz Saffet Bey’in ön görüşmeleri sonrası kentin bütün dinamikleriyle birlikte bugün bir araya geldik. Bugün burada olan tüm milletvekili arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bugün aramızda olamayan milletvekillerimizin de selamlarını iletiyorum. Kentin bütün dinamikleri bugün burada.

‘TOPLUMUN HER KESİMİNİN KOCAELİSPOR’A YARDIM 

KAMPANYASINA KATILIMLARINI BEKLİYORUZ’

Kocaelispor’a yardım noktasında yardım toplama kanununa göre bir komite oluşturuldu. Gençlik Spor İl Müdürümüz, İŞKUR İl Müdürümüz ve Yazı İşleri Müdürümüzün ortaklaşa Valiliğimize başvurusu sonucu kendilerine bir izin verildi. Bu izin çerçevesinde Ziraat Bankası E-5 İzmit Şubesinde (Hesap No:40176402-5039 ve IBAN No: TR160001002424401764025039 numaralı) bir yardım hesabı açıldı. Bu yardım hesabına yardımların ulaştırılmasını temenni ediyoruz. Bu çalışmaları yaparken ki temel hedefimiz bunun geniş kitlelere yayılarak, Kocaeli’nin bütün kesimleri tarafından destek sağlanacak bir boyuta taşınmasıdır. Sadece bir sanayi kuruluşumuzdan 50 bin 100 bin gibi rakamların ötesinde bunu her kesime yaymak suretiyle daha geniş katılımla, herkesin yardım sağladığı bir ortamı ortaya koyabilmeyi hedefliyoruz. Kamu çalışanlarımız dahil olmak üzere, özel işyerlerinde sendikalarımızın da devreye girmesiyle yardımların oluşturulması ve hesaba aktarılması Kocaelispor’un önümüzdeki süreçte yapacağı çalışmalara önemli katkı sağlayacaktır. Bu kapsamda toplumun her kesimin bu kampanyaya katılımlarını bekliyoruz.

3 AY SÜRECEK…

Ekonomik durumu iyi olmayıp 5 TL yardım yapanda, durumu iyi olup da 50 bin TL yardım yapan bizim için aynı değerdedir. Bu zorunlu bir yardım kampanyası değil, gönüllü bir kampanyadır. Biz bu kampanyayı tüm kurumlarımıza yazıyla duyuracağız. Özel kurumlarımız ve farklı kuruluşlar kendi içlerinde parayı toparlayarak bu hesaba aktarabilirler. Bu yardım kampanyasını 3 aylık süre için açtık. Toplanan miktarı her hafta kamuoyu ile paylaşacağız. Bu konuda kimsenin kafasında bir tereddüt oluşmasın. Özellikle yeni stadyumun eksikliklerinin giderilmesi konusunda çalışmaları yürütüyoruz. Aşırı sıcaklardan dolayı zeminde hafif bir bozulma oldu ve onu düzeltme konusunda arkadaşlarımız yoğun bir gayret içerisinde çalışıyorlar. Bugün burada kentin bütün dinamiklerinin olduğu güzel bir fotoğraf var. İlçelerdeki kulüplerimiz ile ilgili ilçe kaymakamlıklarımız öncülüğünde bu tür çalışmalar olursa onlara biz gerekli desteği sağlayacağız. Basınımızın da bu kampanyayı kamuoyuna doğru duyurmak anlamında desteklerini bekliyoruz” dedi.

137 MİLYON BORÇLA KULÜBÜ DEVRALDIK’
4 yıl önce büyük bir borç yükü ile yönetimi devraldıklarını anlatan Kulüp Başkanı Bahri Yavuz ise, “Geldiğimiz noktaya 137 milyon liralık borçla başladık. Alt yapısında adam olmayan, organizasyon kuramayan çok büyük bir kamburla başlamıştık. 4 sene boyunca yönetimdeki arkadaşlarımla birlikte sizinle çok büyük emek verdik. Ve belki bugün içinde olduğumuz için çok farkında değiliz. Ama inanın şehir dışında çok daha net görünüyor. Önümüzdeki yıllarda göreceksiniz Türkiye futbolunda örnek olarak gösterilecek. Biz geçmişte yapılan hiçbir hatayı tekrar etme lüksüne sahip değiliz. Ne olursa olsun önce kendi ayaklarımız üstünde duracağız. Kendi kaynaklarını oluşturan ardından da bu şehrin fazlasıyla olduğuna inandığımız kendi şehrimizin çocukları, kendi halkımızdan, kendi amatör futbol kulüplerimizden kaynakları ve oyuncularıyla yola devam etmeliyiz” şeklinde konuştu.

‘70 MİLYON PARA HARCADIK
Kocaelispor’un borcunun büyük bir kısmını yapılan anlaşma ile kapattıklarını anlatan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “İyi bir kampanya olacağına inanıyorum. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak, belediye başkanı olarak ben görevimi yaptım. Yapılamayacak olan bölümü bitirdik. Şimdi bundan sonra kendi halkı takımına sahip çıkacak. Ben çıkacağına inanıyorum. İyi bir ekiple, valimizin önderliğinde biz siyasiler destek verelim. Siyasiler bu işin öncülüğünü yapmamalı. Bunun zararını geçmişte gördük. Ve Kocaelispor’a halk, her katmandan insanımız sahip çıktığı zaman en kısa sürede kentin parlayan markası olacağına ben gönülden inanıyorum. Bireysel olarak bana ne düşüyorsa ben onu yapmaya hazırım. Ve takımın iyi bir yere gelmesini canı gönülden istiyorum” ifadelerini kullandı.

“KOCAELİSPOR, KİŞİLERE MAHKUM KALMASIN”
Son olarak söz alan ve kampanyanın başlamasında fikir üreticisi olan eski takım kaptanı ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Milletvekili Saffet Sancaklı, “Şimdi öncelikle bu manzara olağan üstü, güzel bir manzara Kocaelimiz için. Hem Kocaelispor için hem de Kocaeli kenti için. Kocaelispor’u öyle bir yere oturtmamız lazım ki bir daha kişilere mahkum kalmayan, kendi gelirleri olan, alt yapısı olan, tesisleri olan ve bu şehrin mutluluğunu sağlayan bir organizasyon benim hayalim bu” ifadelerine yer verdi.

 

Toplantının ardından Kocaelispor Başkanı Bahri Yavuz, Kocaeli Valisi Aksoy ve toplantıya katılanlara desteklerinden dolayı teşekkür ederek, Kocaelispor atkısı takdim ederek, günün anısına toplu fotoğraf çektirdi.

KOTO’nun komiteleri projelere kilitlendi

Komite başkanlarıyla istişare toplantısında bir araya gelen Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, geçen kısa sürede başarılı çalışmalar hayata geçirildiğini ifade ederek, “Komitelerimiz projelere ve başarıya kilitlendi” dedi

Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, Oda’nın istişare organı komitelerin başkanlarıyla toplantıda bir araya geldi. Seçimden bu yana geçen süre zarfında hayata geçirilen çalışmaları ve yeni projeleri değerlendirmek amacıyla gerçekleşen toplantıya; KOTO Yönetim Kurulu Üyeleri Yusuf Erenkaya, Abdurrahman Çuhadar, Murat Barış, KOTO Genel Sekreteri Mert Anlıpak, ile komite başkanları katıldı. Toplantı, Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi – KOTO Ekonomi Danışmanı Prof. Dr. Yusuf Bayraktutan’ın Dünya ve Türkiye ekonomisi konulu sunumuyla başladı. Dolar kurundaki sürekli yükselişin Türk ekonomisine ektileri detaylarıyla ele alan Prof. Dr. Bayraktutan, komite başkanlarının sorularını da yanıtladı.

BAŞKAN BULUT: ÇOK SESLİLİK

GÜCÜMÜZE GÜÇ KATACAK

Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut da toplantıda yaptığı konuşmasında, gerek kentimiz gerek ülke ekonomisine üst düzey katkı sunabilmek için ekonomiyi etkileyen gelişmeleri yakından takip etmenin önemine vurgu yaparak, “Kocaeli Ticaret Odası olarak iş insanlarımızın yaşanan gelişmelere göre pozisyon alabilmelerini önemsiyoruz” dedi. Meslek komitelerinin başkan ve başkan yardımcılarını lokomotif olarak gördüklerini ifade eden Başkan Bulut, “Tüm komitelerimizin her ay düzenli olarak kendi gruplarındaki üyelerimizi ziyaret etmesini, onlarla irtibat halinde olmalarını, sorunlarını ve önerilerini bizlere iletmenizi bekliyoruz. Bu kadar kısa sürede birçok başarılı çalışmaya imza attınız, bundan sonra da ben değil biz odaklı yönetim anlayışıyla hareket edeceğiz ve birlikte birçok başarılara imza atacağız. Aramızda bulunan tüm kıymetli arkadaşlarımın hepsi kendi sektörlerinde işinin ehli ve toplum tarafından da saygınlık kazanmış kişilerdir. Hep birlikte çok seslilik esasına göre istişare etme fırsatı ile güç birliğini sağlamamız, gücümüze güç katacaktır” dedi.

KOMİTELERDEN GÖRÜŞ VE ÖNERİLER

Akabinde komite başkanlarının görüş ve önerilerine geçildi. Kendi sektörlerinde yapılabilecek proje ve uygulamalarla ilgili bilgi veren komite başkanları, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut nezdinde KOTO’ya teşekkür ederek, istişare halinde bulunmanın birlikte yapılan organizasyonların başarısı için çok önemli olduğunu ifade etti. Toplantı, Kocaeli Ticaret Odası Ekonomi Danışmanı Ercan Bağbudar’ın, KOTO kart projesi bilgi sunumuyla sona erdi. Komite başkanlarıyla istişare toplantılarının süreceği belirtildi.

Ticaret ve sanayi odası başkanları toplantıda buluştu

Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, ilimizde faaliyet gösteren ticaret ve sanayi odası başkanlarıyla bir araya gelerek, kentimizin ekonomik geleceğini masaya yatırdı

Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı ve TOBB Başkan Yardımcısı Ayhan Zeytinoğlu, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler ve Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk, toplantıda bir araya geldi. Kocaeli Sanayi Odası’nda gerçekleşen toplantıda, kentimizin özellikle ekonomik geleceği ve sorunları masaya yatırıldı. Toplantıların belirli aralıklarla devam edeceğini söyleyerek toplantıya ilişkin değerlendirmelerini paylaşan Başkan Bulut, “Kentimizin yarınlarında Odalar olarak üzerimize büyük görevler düşüyor. Bu görevlerimizi detaylandırmak ve mevcut çalışmalarımızla ilgili bilgi akışını sağlamak adına toplantıda bir araya geldik. Kentimizin geleceği için toplantılarımız devam edecek” dedi.

İkinci El Motorlu Kara Taşıtları Mesleki Yeterlilik Belgesi için müracaatlar başladı

Bilindiği gibi ikinci el motorlu kara taşıtı alımı satımı yapanlar veya bu sektöre yeni girecek olanlara yetki belgesi alma zorunluluğu ve buna bağlı olarak da Mesleki Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğu getirilmiştir.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde sınav ve belgelendirme yapmak üzere kurulan Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş, (MEYBEM A.Ş.) tarafından Odamız işbirliğinde gerçekleştirilecek sınavlar neticesinde “Mesleki Yeterlilik Belgeleri” verilecektir.

Bu kapsamda; Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Yapan veya yapacak olanların “Mesleki Yeterlilik Belgesi” almak için Odamıza başvuru yapmaları gerekmektedir. Konu ile ilgili bilgi notuna ve başvuru formlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

İKİNCİ EL MOTORLU KARA TAŞITLARI MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ZORUNLULUĞU BİLGİ NOTU

ELEKTRONİK BAŞVURU FORMU MOTORLU KARA TAŞITLARI ALIM SATIM DANIŞMANI SEVİYE 4 17UY0298-4

ELEKTRONİK BAŞVURU FORMU MOTORLU KARA TAŞITLARI ALIM SATIM DANIŞMANI SEVİYE 5 17UY0298-4

BİLGİ İÇİN: Serap Karaca- 0262 322 30 10 (Dahili: 152)

KOTO’dan, AK Parti’ye ‘hayırlı olsun’ ziyareti

Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut ve yönetim kurulu üyeleri, AK Parti İl Başkanlığı görevine atanan Abdullah Eryarsoy’u ziyaret ederek ‘hayırlı olsun’ dileklerini iletti

Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, Başkan Yardımcıları Volkan Yılmaz, Hüseyin Gezer, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Mikail Kayacı, Yönetim Kurulu Üyeleri; Yusuf Ziya Uludüz, Mehmet Akif Şen, Yusuf Erenkaya, Murat Barış, Ömer Efe ve Adnan Turan’ın yer aldığı KOTO heyeti, bir süredir vekaleten yürüttüğü AK Parti İl Başkanlığı görevine asaleten atanan Abdullah Eryarsoy’u ziyaret ederek, ‘hayırlı olsun’ temennilerini sundu. Ziyarette, geçmiş dönemde KOTO meclis üyesi olan ve Sivil Toplumlardan Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı görevine getirilen Sedat Köse de yer aldı.

‘İŞ DÜNYASININ HIZINI YAVAŞLATAN KANUNLARIN İVEDİLİKLE HAYATA GEÇİRİLMESİ ARZUMUZDUR’

Eryarsoy’a ve il yönetimine görevlerinde başarılar dileyen Başkan Bulut, aynı zamanda KOTO Yönetim Kurulu üyesi de olan AK Parti Teşkilatlardan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Adnan Turan ve Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Efe’ye de ayrıca ‘hayırlı olsun’ dileklerini sundu. Başkan Bulut, görüşmede Kocaeli iş dünyasının mevcut sorunlarıyla ilgili de bilgi vererek, çözüm önerilerini de sundu. Başkan Bulut, “İş dünyasının hızını yavaşlatan kanunların ivedilikle hayata geçirilmesi arzumuzdur” dedi.

ERYARSOY: KOTO KENT İÇİN ÖNEMLİ

Kocaeli Ticaret Odası’nı çok önemsediklerini ve önerilerin hayata geçirilmesi için çalışmalar yapılacağını ifade eden AK Parti İl Başkanı Eryarsoy, “KOTO kent için, bizim için çok önemli bir kurum. İnşallah önümüzdeki dönemde, işbirliği içerisinde güzel çalışmalar yapacağız. İş insanlarımızın önünün açılması önceliklerimiz arasında” dedi.

Milletvekili Sancaklı ve Bilecik TSO’dan KOTO’ya ziyaret

Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut ve Yönetim Kurulu Üyeleri, MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı ile Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası heyetini ağırladı

Kentimiz iş dünyasına liderlik eden Kocaeli Ticaret Odası, başarılı projelerine devam ederken çeşitli kurum ve kuruluşlardan misafirlerini ağırlamaya devam ediyor. Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, bu kapsamda geçtiğimiz gün birçok heyeti ağırladı. MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı ve MHP İl Başkanı Aydın Ünlü ile bir araya gelen Başkan Bulut, akabinde Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şükrü Keskin, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Murat Serhat Öztürk, Ercan Düzgün, Meclis Başkan Yardımcısı Muharrem Kaya, Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Şişman, Meclis Üyeleri; İbrahim Engin Ergin, Berat Subaşı, Abdülselam Ağdağ, Oda Genel Sekreteri Özgür Erdem’in yer aldığı Bilecik TSO heyetini ağırladı. Ayrıca; Halk Bank İzmit Ticari Şube Müdürü Savaş Karataş, Müşteri İlişkileri Yetkilisi Mutluhan Aydın, Köseköy Ateşspor Kulübü Başkanı Mikail Aydınlı, Yönetim Kurulu Üyeleri; Hakan Özçelik, Vedat Filiz, Mustafa Ankaz, Derinceli işadamları; Rıza Yıldız, Nihat Güngör, Hasan Karabulut, Selahattin Turgut, Ramazan Aydoğan, Mehmet Aydın, Mehmet Doğan Erdemir, İzmitli işadamları Recep Yazıcı, Mustafa Arslan, Ertan Karabaş da Başkan Bulut’u ziyaret ederek, temennilerini dile getirdi.

BAŞKAN BULUT: KOTO, TÜM KENTİN ODASI

Başkan Bulut’a ziyaretlerde; KOTO Başkan Yardımcısı Hüseyin Gezer, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Mikail Kayacı, Yönetim Kurulu Üyeleri; Yusuf Ziya Uludüz, Yusuf Erenkaya, Meclis Üyesi Hüseyin Avni Aslan, 10. Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yalnız eşlik etti. Kocaeli Ticaret Odası’na ilgileri dolayısıyla misafirlerine teşekkür eden Başkan Bulut, üye odaklı projelerle ilgili bilgi vererek, “14 bini aşkın üyemizin işlerine üst düzeyde fayda sağlamak adına projelerimizi sürdürüyoruz. Yılsonuna kadar öncelikli hedefimiz, kentimizin ihracatçı sayısını arttırmak. Bu hedefimizle ilgili çalıştay ve seminerler gibi somut adımlar atarken, okulumuzda gelecek nesil iş dünyasının hazırlanmasına da aracılık ediyoruz. Kente sadece ekonomik değil, sosyal yönden de fayda üretiyor, KOTEV kapsamındaki eğitim ve seminerlerimizle, tüm kentin Odası olmayı sürdürüyoruz” dedi.

‘KOTO’YU ÖRNEK ALIYORUZ’

Bilecik’ten, Kocaeli Ticaret Odası’nın çalışmalarını ilgiyle takip ettiklerini ifade eden Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şükrü Keskin de, KOTO’nun çalışmalarını yerinde görmek üzere Kocaeli’ye geldiklerini ifade ederek, “Başarılı çalışmalarınızı örnek alarak izliyoruz. Özellikle ihracatçı firma sayısını arttırmak üzere başlattığınız ihracat atağı projenizi biz de ilimizde ivedilikle hayata geçireceğiz” dedi. MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı da, KOTO’nun kent için çok önemli olduğuna vurgu yaparak, “KOTO kentimizin gelişimi için çok önemli kurumların başında geliyor. Çalışmalarınızdan dolayı sizleri kutluyor, destek istediğiniz her noktada hazır olduğumuzu bilmenizi istiyoruz” dedi. Başkan Bulut, konuklarına Kocaeli Ticaret Odası’nı gezdirerek, çalışmalarla ilgili kapsamlı bilgi de verdi.

KOTO’nun ihracat atağında ikinci faz başlıyor; DIŞ PAZAR BULMA TEKNİKLERİ

Kocaeli Ticaret Odası’nın ihracatçı yerel marka sayımızın arttırılması için başlattığı ihracat atağı ikinci fazıyla devam ediyor. Eylül ayında düzenlenecek ‘Dış Ticaret Çalıştayı’nda ihracat potansiyeli yüksek olan firmalara dış pazar bulma teknikleri anlatılacak

Kocaeli iş dünyasının, KOTO öncülüğünde başlattığı ihracat atağı tüm hızıyla devam ediyor. Geçtiğimiz ay düzenlenen ‘Dış Ticaretin Finansmanı ve Destekler Bilgilendirme Toplantısı’yla, henüz ihracat yapmayan firmaları özellikle dış pazarlarda finansmana erişim imkanları hakkında detaylı bilgilendiren KOTO, bu kez potansiyeli yüksek olan firmalara dış pazar bulma teknikleri hakkında kapsamlı bilgiler verecek.

‘KOCELİ İŞ DÜNYASI BUNA HAZIR’

Eylül ayının ilk haftası gerçekleştirilmesi planlanan ‘Dış Ticaret Çalıştayı’ ile ilgili bilgi veren Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, “Üyelerimizin yoğun ilgisiyle başlattığımız ihracat atağını sürdürüyoruz. İlimizin ihracat yapan firma sayısını artırarak hem ülke hem de kent ekonomimize hak ettiği katkıyı sağlamayı hedefliyoruz. Kocaeli iş dünyasının motivasyonu ve arzusu bunu hayata geçirebilecek durumda. KOTO olarak biz de kendilerine mentorlük etmekten mutluluk duyuyoruz. Kocaeli, halihazırdaki potansiyelinin yanı sıra, yerli firmalarının ihracattaki başarılarıyla da anılan bir şehir olacak” dedi.

KOTO’nun okulu endüstri 4.0’a hazırlanıyor

Özel KOTO AOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin ‘Endüstri 4.0 Sürecine Yönelik Nitelikli İşgücü Yetiştirmede Model Oluyoruz’ isimli projesi Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından mali destek programına alındı. Projeyle birlikte hem öğrenciler endüstri 4.0’a hazırlanacak hem de okula ileri teknolojili atölye kurulacak

Kocaeli Ticaret Odası’nın nitelikli ara eleman yetiştirmek üzere mesleki eğitime kazandırdığı Özel KOTO AOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, rol model uygulamalarının yanı sıra ileri teknolojiyi takip eden adımlarıyla da adından söz ettiriyor. Kocaeli Ticaret Odası’nın, okul adına Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’na (MARKA) yaptığı ‘Endüstri 4.0 Sürecine Yönelik Nitelikli İşgücü Yetiştirmede Model Oluyoruz’ isimli projesi olumlu sonuçlandı. Projenin mali destek programa alınması konusunu Bolu’da yapılan toplantıda ele alan MARKA Yönetim Kurulu, KOTO’yu tebrik ederek projeyi onayladı.

BAŞKAN BULUT: TÜRKİYE’DE İLK

Ülkemiz mesleki eğitim sisteminde bir ilk olan projeyle ilgili bilgi veren Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, “Proje kapsamında, Özel KOTO AOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne endüstri 4.0’ın gerekliliği ve teknolojik dönüşümüne uygun olarak atölye kurulacak. Türkiye’de ilk olarak KOTO’nun okulunda gerçekleşecek bu proje ile yüksek teknolojili endüstriyel otomasyon sistemlerindeki makinelerin bakımına yönelik nitelikli işgücü yetiştirilecek. Projede hedef gruplar kapsamında 650 öğrenci doğrudan eğitim alacak. Uzer Makina, Almesan Alüminyum ve Anıt Kontrol Sistemleri firmalarının da iştirakçi olarak yer alacağı proje kapsamında öğrencilere staj ve istihdam desteği sunulacak. 664 bin 448 TL’lik bütçeli projenin %90’ı MARKA tarafından finanse edilecek. MARKA’ya, ilimiz iş dünyasının geleceğine vermiş oldukları büyük destek dolayısıyla teşekkür ediyoruz” dedi.