122.Yıl

122.Yıl

2021 Yılı TOBB Nefes Kredisi başvuruları başladı…

2021 Yılı TOBB Nefes Kredisi başvuruları başladı…

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin finansman sorunlarının giderilmesine katkı sağlamak üzere Odamızın da girişimde bulunmuş olduğu “Nefes Kredisi” Projesi TOBB tarafından açıklanmıştır. 

Ticari hayatın oldukça etkilendiği bu dönemde üyelerimizin ihtiyaçlarına merhem olacak olan “Nefes Kredisi”, 10 Bankanın katılımı ile TOBB ve KGF işbirliğinde 1 Haziran 2021 itibarı ile uygulamaya alınmıştır. 

Üyelerimizin kullanacağı kredi, 6 ay anapara ve faiz ödemesiz, sonrasında 12 ay eşit taksitli geri ödemeli toplam 18 ay vadeli olacaktır. 

Söz konusu uygulamada Hazine destekli KGF kefaleti sağlanacak olup, kredinin brüt faiz oranı yıllık yüzde 17,5 olarak belirlenmiştir. 

Protokol imzalanan bankalar KGF’ye ödenecek %0.03 (onbinde 3) kefalet başvuru bedeli ve komisyonu ile %1 banka komisyonu dışında üyelerden herhangi bir masraf ve komisyon talep edilmeyecektir. 

Krediden; 2020 yılı cirosu 2019 yılına göre %25 düşük olan üyeler faydalanabilecektir. 2019 yılı ve sonrasında kurulmuş şirketler için bu şart aranmayacaktır. Ciro kaybı koşulu kredi kullandırımı yapan banka tarafından kontrol edilecektir.

2020 yılı cirosu 1 milyon TL altında olan işletmeler azami 50.000 TL, 1 milyon TL  ve 10 milyon TL (dahil) arasında cirosu olan işletmeler azami 200.000 TL kullanabilecektir. 

Kredi başvuruları aşağıdaki bankalardan yapabilecektir. 

Katılımcı Bankalar 

T.C. ZİRAAT BANKASI A.Ş. 

TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O. 

TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş. 

TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş. 

T.GARANTİ BANKASI A.Ş. 

YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş. 

AKBANK T.A.Ş.

DENİZBANK A.Ş. 

ZİRAAT KATILIM BANKASI A.Ş. 

VAKIF KATILIM BANKASI A.Ş

Kredi başvurusu ile ilgili gerekli olan faaliyet belgesini online olarak http://koto.org.tr/e-oda adresinden firma ünvanınızı ve şifrenizi yazarak alabilirsiniz. Sistemden faaliyet belgesi alırken; “YENİ BELGE TALEBİ” seçeneğinden “FAALİYET BELGESİ NEFES KREDİSİ (ODA)” seçerek faaliyet belgenizi oluşturabilir, “BELGE TALEBİ TAKİBİ” kısmını seçerek de belgenizin çıktısını alabilirsiniz.