122.Yıl

122.Yıl

(2. Meslek Komitesi) Konut sektörünün canlanması adına yapılacak çalışmalar görüşüldü

(2. Meslek Komitesi) Konut sektörünün canlanması adına yapılacak çalışmalar görüşüldü

Konut İnşaatı Grubu’nun yer aldığı Kocaeli Ticaret Odası 2. Meslek Komitesi aylık olağan toplantısını gerçekleştirdi. 

Kasım ayı içerisinde 2. Meslek Komitesi’ne kayıt yaptıran ve kaydını sildiren üyeler hakkında bilgi sunumuyla başlayan toplantıda, çeşitli kurum ve kuruluşlardan gelen görüş talepleri de değerlendirildi. 

Toplantının teklif ve temenniler bölümünde; Tapu dairelerinde yapılan (daire, dükkan arsa vs.) taşınmaz satışlarında alıcı tarafından alınan taşınmazın beyanı ilgili belediyenin emlak servisine bilgi verilmediği için belediye emlak biriminde taşınmaz satış olmasına rağmen satıcı taraf üzerinde gözükmeye devam ettiği ifade edildi. İleriki zamanlarda bu taşınmaz borcu satıcı üzerine çıktığı için satıcı üzerinden tahsil edilmek istendiği ifade edildi. Bu olumsuz durumun üyeleri mağdur ettiği vurgulandı. Söz konusu olumsuz durumun ortadan kaldırılması adına TOBB nezdinde girişimlerde bulunulması hususunun Yönetim Kurulu’na sunulmasına, 

Tapu harçları konusu görüşüldü. İnşaat ve emlak sektörlerindeki durgunluktan dolayı tapu harç ücretlerinin 2020 yılında % 2' ye düşürülüp sektöre bir nebzede olsa hareketlilik getirilmesinin sağlanması için TOBB nezdinde girişimlerde bulunulması ve çevre illere de yazı yazılarak destek olunmasının sağlanması hususunun Yönetim Kurulu’na öneri olarak sunulmasına karar verildi.